Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2012 р. № 2а-13234/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Лунь З.І., суддів Качур Р.П., Москаля Р.М.,
за участю
секретаря судового засідання Івашків В.І.,
представників сторін:
від позивача: Кордонець М.Г.,
від відповідача 1: Цицик О.І.,
відповідача 2: Курило С.В.,
від третьої особи: Курило С.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські страви»до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова, Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Державна податкова служба у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, відміну анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та зобовязання вчинити дії.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Українські страви»звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова, Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Державна податкова служба у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, відміну анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та зобовязання вчинити дії.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що дії відповідача щодо прийняття рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість не відповідають вимогам Податкового Кодексу України, Положенню про реєстрацію платників податку на додану вартість, а тому є підставою для скасування такого рішення і, відповідно, зобовязання вчинити дії.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги з підстав та мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача 1 - Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив з мотивів, викладених у письмовому запереченні від 01.02.2012 року №9/10-008, зазначив, що подання позивачем податкової звітності з ПДВ свідчить про відсутність постачання товарів протягом 12 послідовних податкових місяців (жовтень 2010 року вересень 2011 року) відповідно до п. 184.1 (и) ст. 184 ПК України. В задоволенні позову просить відмовити.
Представник відповідача 2 - Державної податкової служби України та третьої особи - Державної податкової служби у Львівській області в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, викладених у письмовому запереченні від 01.02.2012 року. Вважає посилання позивача на неможливість застосування Податкового кодексу України на правові відносини, що виникли до його введення в дію в частині застосування п. 184.1 (и) ст. 184 ПК України безпідставними.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
31 жовтня 2011 року Державною податковою інспекцією у Залізничному районі м.Львова прийнято Рішення №178 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Українські страви», зареєстрованого платником податку добровільно , індивідуальний податковий номер 1915996813034, Свідоцтво №100303647, початок дії 01.10.2010 року, видане Державною податковою інспекцією у Залізничному районі м. Львова (далі- Рішення), складене комісією, яка створена відповідно до Розпорядження ДПІ у Залізничному районі м. Львова від 27.12.2010 року №43-Р.
Рішенням встановлено, що позивач подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з 01.10.2010 року по 30.09.2011 року з показниками про обсяги постачання товарів/послуг, що становить 87485,00 грн. та постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців 28046, 0 грн., що сукупно становить менше 50 % загального обсягу постачання товарів/послуг. На підставі зазначеного комісією зроблено висновок про наявність законних підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Українські страви»на підставі п. 184.1 (и) ст. 184 ПК України.
Відповідно до Рішення датою анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є 31.10.2011 року.
Відповідно до положень абзацу «и»пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2011 року, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що до набрання чинності Податковим кодексом України, правовідносини з приводу анулювання реєстрації платника податку на додану вартість були визначені пунктом 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.1997р., відповідно до якого, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8-1 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання;
д) установчі документи особи, зареєстрованої як платник податку, за рішенням суду визнані недійсними;
е) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «б» - «е»цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Вказаною нормою було визначено вичерпний перелік підстав, за яких орган державної податкової служби мав право провести анулювання реєстрації платника ПДВ. При цьому, у Законі України «Про податок на додану вартість»була відсутня норма, яка б встановлювала таку підставу для анулювання реєстрації платника ПДВ як «обсяг постачання товарів/послуг платникам податку, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання».
Відтак, у період з 01.10.2010 року (початок періоду, який перевірявся відповідачем) по 01.01.2011 року ( момент набрання чинності Податковим кодексом України) законодавством України не було визначено правопорушення - постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців, що сукупно становить менше 50 % загального обсягу постачання товарів/послуг, за яке передбачена відповідальність у формі анулювання свідоцтва платника ПДВ.
Прикінцевими положеннями Податкового кодексу України передбачено, що цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року. При цьому його норми, за загальним правилом, застосовуються до тих правовідносин, що виникли після набрання ним чинності.
Виходячи із вищевикладених положень суд дійшов висновку, що юридичні норми Податкового кодексу України, які встановлюють нові права й обов'язки чи заборони, розповсюджують дію на правовідносини, що склалися після набрання ними чинності.
Відтак, правові відносини з участю позивача, на які поширюється норма абзацу «и»пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, виникли починаючи з моменту набрання чинності Податковим кодексом України, тобто з 01.01.2011 року. Відтак, висновок комісії, викладений у Рішенні про те, що позивачем з 01.10.2010 року по 30.09.2011 року з показниками про обсяги постачання товарів/послуг, що становить 87485,00 грн. та постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців 28046, 0 грн., що сукупно становить менше 50 % загального обсягу постачання товарів/послуг, є таким що зроблений не на підставі, визначеній законом.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано належних та достатніх доказів в обґрунтування правомірності винесеного ним рішення.
Таким чином, висновок, викладений у рішенні про наявність законних підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Українські страви»на підставі п. 184.1 (и) ст. 184 ПК України є неправомірним, тому Рішення підлягає скасуванню.
Відповідно до норм Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 №1394, (далі - Положення) формування та ведення реєстру платників податку на додану вартість здійснює центральний орган державної податкової служби, ким є Державна податкова служба України (п. 2.3. Положення).
Регіональні податкові органи, в даному спорі Державна податкова служба у Львівській області, здійснюють організацію роботи з передавання змін і доповнень до Реєстру до центрального органу державної податкової служби та підпорядкованих районних податкових органів.
Пунктом 2.6. Положення передбачено, що районні податкові органи здійснюють: приймання заяв, контроль за повнотою даних щодо відповідності нормативним документам; обробку даних заяв та документів щодо реєстрації, перереєстрації, анулювання свідоцтв та анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування; формування файлів для передавання до регіональних податкових органів; приймання файлів з регіональних баз з присвоєними індивідуальними податковими номерами та номерами свідоцтв про реєстрацію платників ПДВ; видачу, заміну свідоцтв про реєстрацію платників ПДВ та засвідчення їх копій; виконання функцій адміністратора бази даних районного рівня (накопичення, аналіз даних, контроль за достовірністю та актуалізацією даних, зберіганням, захистом їх, контроль за правом доступу тощо); моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру; формування бази даних платників ПДВ районного рівня.
Як передбачено п. 5.6.1. Положення, підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Згідно з п. 5.6.2. цього Положення, у разі відміни рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, податковий орган видає платнику ПДВ нове Свідоцтво (за новим номером) замість старого Свідоцтва на підставі реєстраційної заяви з позначкою "Перереєстрація" та рішення про відміну анулювання реєстрації. При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва є дата внесення відповідного запису до Реєстру.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги про зобов'язання внести запис про відміну анулювання реєстрації позивача, як платника ПДВ Державною податковою службою України як адміністратором даного реєстру.
При прийнятті постанови суд також виходив з того, що анулювання реєстрації позивача платником ПДВ, здійснене органом державної податкової служби з порушенням норм закону, може негативно вплинути на статус позивача як субєкта господарської діяльності. Відтак, належним способом відновлення права позивача є залишення за позивачем свідоцтва №100303647 про реєстрацію платника податку на додану вартість, виданого ДПІ у Залізничному районі м. Львова 01.10.2010 року.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, з огляду на що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати у формі судового збору в розмірі 28 грн. 23 коп. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Залізничному районі м. Львова № 178 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 31.10.2011 року.
Відмінити анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські страви»з 31.10.2011 року.
Зобовязати Державну податкову службу України внести запис до реєстру платників податку на додану вартість про відміну анулювання реєстрації платника на додану вартість - Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські страви»з 31.10.2011 року, без видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «Українські страви»нового свідоцтва платника податку на додану вартість.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські страви»(79018, м. Львів, вул. Городоцька, 112; ідентифікаційний код 19159683 ) 28 (двадцять вісім) грн. 23 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду в строк та в порядку, передбаченому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови складено 16.03.2012 року
Головуючий суддя З.І. Лунь
Суддя Р.П. Качур
Суддя Р.М. Москаль