Рішення № 2235065, 21.10.2008, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
21.10.2008
Номер справи
9442-2008
Номер документу
2235065
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

21.10.2008

Справа №2-3/9442-2008

За позовом приватного підприємства «Иришка» ( м. Сімферополь, вул.1-й Кон. Армії 74 кв. 84)

До відповідача Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради ( м. Сімферополь, вул. Толстого, 15)

Про визнання дій незаконними та спонукання до виконання певних дій

Суддя Соколова І.О.

П Р Е Д С Т А В Н И К И :

Від позивача – представник Лемиш Р.Г., д/п від 05.09.08 р.

Від відповідача – представник Лисякова М.П., д/п від 20.08.08 р.

Обставини справи: Позивач – ПП «Иришка», м. Сімферополь звернувся до Господарського суду АРК з позовом до відповідача – Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь, в якому просив визнати незаконною відмову Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради виконати рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2008 рік» та зобов'язати Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради виконати рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2008 рік», підготувати необхідні документи та провести необхідні заходи щодо приватизації шляхом викупу ПП «Иришка», м. Сімферополь нежитлового підвального приміщення, площею 104, 3 кв.м., розташованого по вул. Севастопольська, 72/2 у м. Сімферополі, що знаходиться на балансі КП ЖЕО Центрального району м. Сімферополя.

В засіданні суду позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач вимоги позивача не визнав, за підставами, викладеними у відзиві на позов.

При цьому, відповідач звертав увагу суду на те, що включення нежитлових приміщень по вул. Севастопольська, 72/2 до переліку об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу було проведено згідно Порядку подачі та розгляду заяви про включення об’єкта в перелік об’єктів, що підлягають приватизації, і заяви про приватизацію об’єктів груп А, Д і Ж, затвердженого Наказом Фонду держмайна України від 17.04.1998 р. № 772. Підстав для відмови прийняття заяви про включення спірних нежитлових приміщень до програми приватизації об’єктів комунальної власності не було.

Проте, на приватизацію нежитлових приміщень у м. Сімферополі по вул. Севастопольської 72/2, площею 104, 3 кв.м., є законодавчо встановлене обмеження, а тому відповідач посилається на офіційне тлумачення ст. 1 та ст. 10 Закону України « Про приватизацію державного житлового фонду», викладене в рішенні Конституційного суду України від 02.03.04 р. № 4-рп/2004, яким допоміжні приміщення (підвали, сараї, комори, горища, колясочні і т.д.) передаються безкоштовно в спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир ( кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права загальної власності співвласників квартир багатоквартирних будинків на допоміжні приміщення не вимагає здійснення додаткових дій. Нежитлові підвальні приміщення знаходяться у власності співвласників квартир багатоквартирних будинків загальною площею, без виділення їхніх часток.

Однак, у судовому засіданні представник відповідача підтвердив той факт, що на спірне приміщення інші жильці будинку не претендували та не претендують в наступний час.

Розглянувши матеріали справи, додатково представлені документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

На підставі розпорядження голови Центральної райради м. Сімферополя від 25.02.04 р. № 67/102 1-6 «Про передачу в оренду нежитлового приміщення по вул. Севастопольській 72/2», 19.03.2004 р. між ПП «Иришка», м. Сімферополь (Орендар) і Комунальним підприємством Житлово-експлуатаційне об'єднання Залізничного району м. Сімферополя (Орендодавець) був укладений типовий договір №914 оренди нежитлових приміщень і індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності м. Сімферополя (а.с. 22).

На підставі цього договору позивач отримав в оренду нежитлове приміщення по адресу: м. Сімферополь, вул. Севастопольської 72/2, площею 104, 3 кв.м.

19.06.2007 р. між цими ж сторонами була укладена додаткова угода, згідно з якою строк дії договору був продовжений до 19.06.2008 р. (а.с.24).

У ході реалізації зазначеного договору оренди нежитлового приміщення позивачем ПП «Иришка», м. Сімферополь були здійснені поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, які складають не менш як 25 відсотків залишкової вартості майна. Здійснені поліпшення були зроблені за згодою орендодавця, та вартість поліпшень, які неможливо відокремити, склала 125088,00 грн., що підтверджується звітом про незалежну оцінку вартості нежитлових приміщень ( а.с. 10-15), узгодженими актом приймання виконаних робіт та довідкою про вартість виконаних підрядних робіт за листопад 2007 року ( а.с. 26-30).

Відповідно до п.51 чинної Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, яку затверджено Законом України «Про Державну програму приватизації» від 18.05.2000р. №1723-III, орендар одержує право на викуп майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення).

Таким чином, ПП «Иришка», м. Сімферополь одержав право на викуп орендованого приміщення, площею 104, 3 кв.м., розташованого по вул. Севастопольська, 72/2 у м. Сімферополі.

На цій підставі, рішенням 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2008 рік», ПП «Иришка», м. Сімферополь було надано дозволу на приватизацію вказаного підвального приміщення шляхом викупу ( а.с. 62).

23.05.2008р. Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради своїм листом №1799/40/03 підтвердив факт віднесення підвального приміщення, розташованого по по вул. Севастопольська, 72/2 у м. Сімферополі до об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу, згідно із рішенням 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2008 рік», однак, при цьому Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради вказав, що не має можливості провести приватизацію вказаного приміщення, посилаючись на неврегульованість правового режиму такого приміщення.

Суд вважає, що відмова Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради є незаконною та такою, що порушує права позивача, з наступних підстав:

Відповідно до ст. 4 Житлового Кодексу України до житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру. Згідно з договором оренди №914 від 19.03.2004 р. та додаткової угоди від 19.06.07 р., витягу із рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 ПП «Иришка», м. Сімферополь використовує орендоване нежиле приміщення для побутового обслуговування.

Відповідно до Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» та Державної програми приватизації на 2000-2002 роки зазначені нежитлові приміщення є окремим індивідуально визначеним майном і підлягають приватизації, як об'єкти державної власності групи А.

Згідно з п. 51 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України «Про Державну програму приватизації», у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Оцінка вартості об'єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки. Таке ж право одержує орендар у разі прийняття рішення про приватизацію відповідно до законодавства України.

Таке право ПП «Иришка», м. Сімферополь одержало, що підтверджується прийнятим рішенням 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2008 рік» ( а.с. 62), яке до наступного часу не скасовано та не визнано нечинним у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією і Законами України.

Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідної території.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які: визначають ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову вартість продажу об'єкта на аукціоні, за конкурсом; готують та публікують інформацію про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проводять у разі необхідності реорганізацію або ліквідацію державного підприємства; замовляють у разі потреби проведення екологічного аудиту. Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Однак, в порушення вказаних норм права відповідач, починаючи з моменту прийняття рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2008 рік», не вжив ніяких дій з проведення приватизації приміщення, чим перешкоджає позивачу у реалізації його прав. Невиконання Фондом комунального майна Сімферопольської міської ради передбачених законом функцій та рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 тягне для позивача негативні наслідки, які виражаються у неможливості реалізувати свої права по викупу орендованого їм майна, на який він має право у відповідності до закону.

У зв’язку з цим, суд вважає, що відмова Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради у проведені приватизації орендованого приміщення є незаконною, та відповідач повинен виконати рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446, підготувати необхідні документи та провести необхідні заходи по приватизації позивачем нежитлового приміщення, розташованого за адресою м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 72/2, загальною площею 104,3 кв.м., що перебуває на балансі КП ЖЕО Центрального району м. Сімферополя.

При таких обставинах, суд вважає, що вимоги позивача по даній справі підлягають задоволенню, тому що вони підтверджуються матеріалами справи та засновані на нормах чинного законодавства.

Заперечення відповідача, викладені у засіданні суду та у відзиві на позов, не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки вони суперечать нормам діючого законодавства.

Вступна й резолютивна частини рішення оголошені в засіданні суду в присутності представників сторін 21.10.2008 р.

З обліком викладеного, керуючись, ст. ст. 77, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРIШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати незаконною відмову Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради виконати рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2008 рік» відносно приватизації ПП «Иришка» нежилого підвального приміщення, площею 104,30 кв. м., розташованого за адресою м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 72/2, шляхом викупу.

3. Зобов'язати відповідача - Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради (м. Сімферополь вул. Толстого, 15, ЗКПО 20687358) виконати рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради від 25.12.2007 року №446 «Про затвердження Програми приватизації об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради на 2008 рік», підготувати необхідні документи та провести необхідні заходи по приватизації шляхом викупу приватним підприємством «Иришка» ( м. Сімферополь, вул. 1-й Кон. Армії, 74 кв. 84, ЗКПО 20687358) нежилого підвального приміщення, площею 104,3 кв.м., розташованого за адресою м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 72/2, що знаходиться на балансі КП ЖЕО Центрального району м. Сімферополя.

Рішення підписане суддею 23.10.2008 р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Соколова І.А.