ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.10.08р.
Справа № 8/205-08
За позовом Павлоградського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Юр'ївської районної державної адміністрації (смт. Юр'ївка Дніпропетровської області)
до Приватного підприємства "ВАП" (м. Новомосковськ)
про стягнення 20 879,00 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Прокурор: Овчар Т.В.
від позивача: Поляков В.В. - нач.управління (дов. № 1159/32 від 13.10.08р.)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Павлоградський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Юр'ївської районної державної адміністрації (далі-позивач) звернувся до Приватного підприємства "ВАП" (далі-відповідач) з позовом про зобов’язання останнього повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 26,1731 га, розташовану на території Юр'ївської селищної ради Юр'ївського району, позивачу, а також про стягнення з відповідача на користь позивача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття вказаної земельної ділянки, у розмірі 20 879,00 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач займає вказану земельну ділянку без оформлення правовстановлюючих документів та використовує її не за цільовим призначенням.
Позивач позовні вимоги прокурора підтримав повністю.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву на позов не надав, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, що підтверджується поштовим повідомленням № 7787230, яке повернулося до господарського суду з відміткою про отримання ухвали суду представником відповідача.
Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача та відзиву на позов, оскільки він був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора та представника позивача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Згідно ст. 2 ГПК України та рішенню Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За чинним законодавством України позивач є органом державної влади.
Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 2, 318, 326 ЦК України, суб'єктами права власності є держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Згідно ст.ст. 1, 13, 16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить зокрема вирішення питання використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль зокрема за використанням та охороною земель.
Таким чином, прокурором правильно визначено орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах, а також в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовано необхідність їх захисту.
Перевіркою, проведеною Павлоградською міжрайонною прокуратурою встановлено, що 09.04.2008р. державним інспектором Павлоградського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства виявлено, що на території Юр'ївської селищної ради Юр'ївського району відповідач використовує земельні ділянки державної форми власності за межами населеного пункту загальною площею 26,1731 га (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за відсутності документів на право користування вказаними земельними ділянками. На момент перевірки земельні ділянки були засіяні озимою пшеницею відповідачем.
Факт порушення вимог земельного законодавства підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 34 від 21.04.2008р., постановою № 555 від 28.05.2008р. про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 700, 00 грн. на Погасяна В.А. за самовільне зайняття земельних ділянок, приписом Павлоградського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель № 45 від 31.05.2008р. про усунення відповідачем в місячний строк порушень вимог земельного законодавства.
Станом на момент розгляду цієї справи доказів оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку відповідач суду не надав.
При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи також з наступного:
Згідно ст.ст. 116, 125, 126 ЗК України, громадяни та юридичнi особи набувають права власностi та права користування земельними дiлянками iз земель державної або комунальної власностi за рiшенням органiв виконавчої влади або органiв мiсцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здiйснюється шляхом передачi земельних дiлянок у власнiсть або надання їх у користування. Право власностi та право постiйного користування на земельну дiлянку виникає пiсля одержання її власником або користувачем документа, що посвiдчує право власностi чи право постiйного користування земельною дiлянкою, та його державної реєстрацiї. Право на оренду земельної дiлянки виникає пiсля укладення договору оренди i його державної реєстрацiї. Приступати до використання земельної дiлянки до встановлення її меж у натурi (на мiсцевостi), одержання документа, що посвiдчує право на неї, та державної реєстрацiї забороняється.
Право власностi на земельну дiлянку i право постiйного користування земельною дiлянкою посвiдчується державними актами. Форми державних актiв затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Право оренди землi оформляється договором, який реєструється вiдповiдно до закону.
Відповідно до ст. 212 ЗК України, самовiльно зайнятi земельнi дiлянки пiдлягають поверненню власникам землi або землекористувачам без вiдшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовiльно зайнятих земельних дiлянок провадиться за рiшенням суду.
Викладене є підставою для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 26,1731 га, позивачу.
Що стосується частини позову щодо стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття вказаної земельної ділянки, у розмірі 20 879,00 грн., господарський суд зазначає наступне:
Відповідно до ст. ст. 3, 4 ЗК України, земельнi вiдносини регулюються Конституцiєю України, цим Кодексом, а також прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, iншi нормативно-правовi акти у галузi земельних вiдносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних вiдносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осiб, територiальних громад та держави, рацiонального використання та охорони земель.
За ст.ст 156, 157 ЗК України, власникам землi вiдшкодовуються збитки, заподiянi зокрема внаслiдок тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють зокрема юридичні особи, які використовують земельні ділянки, та діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 211 ЗК України, громадяни несуть цивiльну, адмiнiстративну або кримiнальну вiдповiдальнiсть вiдповiдно до законодавства за самовiльне зайняття земельних дiлянок;
Відповідно до ст. 158 ЗК України, земельнi спори вирiшуються судами.
Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.07.07 р. № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу.
Вказана Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі- розмір шкоди).
Розмір шкоди визначається окремо по кожному із зазначених правопорушень.
Згідно п. 7 вказаної Методики, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. № 1619.
До позовної заяви прокурором додано розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту), виготовлені інспектором з контролю за використанням та охороною земель (якому надані відповідні повноваження) у відповідності до наведених у вищезгаданій Методиці формул.
Згідно вказаним розрахункам, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки становить 20 879, 00 грн.
Викладене є підставою для задоволення позову в частині стягнення шкоди у вказаному розмірі з відповідача.
Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законом України "Про місцеві державні адміністрації", ЗК України, постановою КМУ вiд 25.07.07 р. № 963, ст.ст. 2, 44, 49, 81, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Зобов’язати Приватне підприємство "ВАП" (51200, Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул. Сучкова, 42а/18; р/р 26150001604001 у філії ВАТ КБ "Надра", МФО 313968; р/р 2615630134715 у філії "Відділення Промінвестбанку, м. Дніпропетровськ", МФО 305437, код ЄДРПОУ 25001199) протягом 20-ти календарних днів з моменту набрання законної сили цим рішенням передати самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,1215 га, розташовану на території Юр'ївської селищної ради Юр'ївського району, Юр'ївській районній державній адміністрації (51300, Дніпропетровська область, смт.Юр'ївка, вул. Леніна, 67; р/р 35226006007630 ГУУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 20281596).
Стягнути з Приватного підприємства "ВАП" (51200, Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул. Сучкова, 42а/18; р/р 26150001604001 у філії ВАТ КБ "Надра", МФО 313968; р/р 2615630134715 у філії "Відділення Промінвестбанку, м. Дніпропетровськ", МФО 305437, код ЄДРПОУ 25001199) :
q на користь Юр'ївській районній державній адміністрації (51300, Дніпропетровська область, смт.Юр'ївка, вул. Леніна, 67; р/р 35226006007630 ГУУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 20281596) –20 879 грн. 00 коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки;
q в доход держбюджету (рахунок № 31118095700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) – 293 грн. 79 коп. витрат на держмито;
q в доход держбюджету (рахунок № 31211259700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) –118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши накази
Суддя
І.Ю. Дубінін