ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2012 р. Справа № 2-а-742/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Херсонського транспортного прокурора в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до відкритого акціонерного товариства "Цюрупинськ-Автотранс" про стягнення фінансових санкцій,
встановив:
Херсонський транспортний прокурор звернувся до адміністративного суду в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області (далі по тексту - позивач або Головавтоінспекція) з позовом про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Цюрупинськ-Автотранс" (далі по тексту - відповідач або ВАТ) фінансові санкції у розмірі 1700,00 грн.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі направлена відповідачеві 07.03.2012 рекомендованим листом. Згідно із поштовим повідомленням з відміткою про вручення, уповноважена особа ВАТ отримала вказане відправлення 14.03.2012. Станом на 03.04.2012 заперечень від відповідача не надходило.
Таким чином, строки для надання заперечень, передбачені ч. 3, ст. 183-2 КАС України, спливли. Враховуючи вищевикладене та на підставі п. 3, ч. 5, ст. 183-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу у порядку скороченого провадження.
Відповідно до змісту позовної заяви та доданих до нього документів, суть спору полягає у наступному.
Так, Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі по тексту - Закон № 2344-ІІІ) та Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 у редакції, вкладеній у постанові Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 № 1184 (далі по тексту - Правила) встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників під час здійснення господарської діяльності щодо надання послуг пасажирського автомобільного транспорту. 30.11.2011 посадовими особами Головавтоінспекції здійснено перевірку дотримання ВАТ вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої складено акт № 054143 (далі по тексту - акт або акт перевірки). Згідно акту виявлено наступні порушення: надавались послуги з перевезення пасажирів на транспортному засобі ХАЗ-323022 державний номерний знак 002-90 ХО без оформлення документів (відсутня ліцензійна карта на транспортний засіб до ліцензії серії АВ № 412876), визначених ст. 39 та 48 цього Закону. На підставі акту начальником Головавтоінспекції 30.11.2011 винесено постанову № 137688 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. Строк оскарження вказаної постанови сплив, строк сплати фінансових санкцій настав, на момент подачі позову вони відповідачем не сплачені, у зв'язку із чим позивач просить їх стягнути.
Дослідивши наявні у справі матеріали, суд встановив наступні обставини.
До спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону № 2344-ІІІ, Правил, а також Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567(далі по тексту - Порядок).
Відкрите акціонерне товариство "Цюрупинськ-Автотранс" є юридичною особою, що здійснює господарську діяльність у сфері перевезень пасажирів на автомобільному транспорті.
Статтею 60 Закону № 2344-ІІІ встановлено відповідальність за порушення вимог до надання послуг на автомобільному транспорті. Крім того, визначено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Відповідно до п. 3 Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та Севастополі. З вищевикладеного слідує, що органи Головавтоінспекції мають право здійснювати перевірки щодо дотримання суб'єктами господарської діяльності, що здійснюють перевезення пасажирів автомобільним транспортом, встановлених законом вимог щодо надання таких послуг, застосовувати фінансові санкції за виявлені порушення, а також звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення суми фінансових санкцій у разі їх несплати боржником. Відповідно до змісту ст. 60 КАС України, органи прокуратури мають право звертатись до суду з позовом в інтересах держави в особі суб'єктів владних повноважень, у тому числі і органів Головавтоінспекції.
Законом № 2344-ІІІ та Правилами встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників у зв'язку із здійсненням ними підприємницької діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом. Зокрема, ст. 34 вказаного Закону встановлено, що автомобільний перевізник повинен: утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань автомобільного транспорту; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів. Одним із документів, оформлення та надання водієві яких є обов'язковим для автомобільного перевізника відповідно до ст. 39 Закону № 2344-ІІІ, є ліцензійна картка.
30.11.2011 посадові особи Головавтоінспекції здійснили перевірку ВАТ на предмет дотримання ним вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої оформлений акт перевірки № 054143. Згідно із актом виявлено наступні порушення вимог до здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом: надавались послуги з перевезення пасажирів на транспортному засобі ХАЗ-323022 державний номерний знак 002-90 ХО без оформлення документів (відсутня ліцензійна карта на транспортний засіб до ліцензії серії АВ № 412876), визначених ст. 39 та 48 цього Закону. У графі "Пояснення водія про причини порушень" вчинено відмітку про ознайомлення водія з актом.
20.12.2011 начальником Головавтоінспекції винесено постанову № 137688, відповідно до якої до відповідача застосовано фінансові санкції у розмір 1700 грн. на підставі абз. 3, ч. 1, ст. 60 Закону № 2344-ІІІ. Даною нормою передбачено фінансові санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи, що виявлені порушення стосуються неоформлення належних документів для перевезень автомобільним транспортом, а також те, що відповідно до п. 5, Підрозділу 1, Розділу ХХ Податкового кодексу України розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян становить 17 гривень, то сума фінансових санкцій, застосованих позивачем, є вірною: 17 гривень х 100 = 1700 гривень. Постанова про застосування фінансових санкцій разом із супровідним листом від 22.12.2011 № 22/1-06-4362 надіслана до ВАТ та отримана ним 28.12.2011, про що свідчить відмітка про вручення у копії поштового повідомлення, наявного в матеріалах справи.
Згідно із п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову. Таким чином, строк сплати фінансових санкцій відповідачем сплив 12.01.2012 (15 днів з дня отримання примірника постанови). Всупереч цьому, на момент подання позову борг по сплаті фінансових санкцій ВАТ не погашено.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що сума фінансових санкцій, застосованих до відповідача, повинна бути стягнена, тому адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Херсонського транспортного прокурора в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до відкритого акціонерного товариства "Цюрупинськ-Автотранс" про стягнення фінансових санкцій задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Цюрупинськ-Автотранс" (код ЄДРПОУ 03353609) до державного бюджету (на р/р 33116331700284 УДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, Держбюджет м. Цюрупинськ, код доходу 21081100, код ОКПО 24062100) суму фінансових санкцій у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., застосованих постановою начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області від 20.12.2011 № 137688.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Анісімов О.В.
кат. 3.7.2