Постанова № 2234050, 20.10.2008, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
20.10.2008
Номер справи
07/4220а     
Номер документу
2234050
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 07/4220а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2008 р.

15год., м. Черкаси

За адміністративним позовом багатогалузевого об’єднання „Інтербуд” Української спілки ветеранів Афганістану

до державної податкової інспекції у м. Черкаси

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Ковба І.М.

Представники сторін:

від позивача: Синельников Є.В. - за довіреністю від 03.09.2008р. від відповідача: Савенко Ю.Н. –за довіреністю від 11.07.2008р., Хоменко Т.Є.- за довіреністю від 14.10.2008р.

Заявлено адміністративний позов про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення відповідача від 18.08.2008р. №0002291504/0 про визначення позивачу податкового зобов’язання із орендної плати за землю в сумі 3133грн. 64коп., у тому числі 2089грн. 09коп. основного платежу і 1044грн. 55коп. штрафних (фінансових) санкцій.

В обґрунтування адміністративного позову позивач вказав на невідповідність спірного податкового повідомлення-рішення вимогам чинного законодавства. Зокрема позивач вважає, що донарахування йому відповідачем орендної плати за землю у розмірі, визначеному не договорами оренди земельних ділянок, а самостійно відповідачем, не відповідає вимогам Земельному кодексу України, Законів України від 21.05.1997р. №280/97-ВР „Про місцеве самоврядування”, від 03.07.1992р. №2535-XII „Про плату за землю” і від 06.10.1998р. №161-ХІУ „Про оренду землі”.

У засіданні суду представник позивача адміністративний позов підтримав з викладених у ньому підстав.

Відповідач проти адміністративного позову заперечив, оскільки на відміну від позивача вважає, що донарахування ним позивачу орендної плати проведено у відповідності із вимогами чинного законодавства та укладених відповідачем з Черкаською міською радою договорів оренди землі.

У засіданні суду представники відповідача підтримали заперечення проти позову.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

10 жовтня 2007р. позивач уклав з Черкаською міською радою договір оренди землі, який був зареєстрований у Державному реєстрі земель 12.10.2007р. за №040777500262. На підставі цього договору та акту приймання-передачі земельної ділянки від 15.10.2007р. позивач отримав в оренду від Черкаської міської ради відповідно до її рішення від 04.10.2007р. №4-72 земельну ділянку площею 5898 кв. м, що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, у тому числі 3285 кв. м по вул. Героїв Дніпра, 61 м. Черкаси і 2613 кв. м. по вул. Героїв Дніпра, 63 м. Черкаси під будівництво та подальшу експлуатацію 6-сексійного 10-12-14 поверхового блоку житлових будинків МЖК з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового обслуговування.

28 грудня 2007р. позивач уклав з Черкаською міською радою договір оренди землі, який був зареєстрований у Державному реєстрі земель 29.02.2008р. за №040877500066. На підставі цього договору та акту приймання-передачі земельної ділянки від 03.03.2008р. позивач отримав в оренду від Черкаської міської ради відповідно до її рішення від 04.10.2007р. №4-54 земельну ділянку площею 4140 кв. м, що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови і розташована по вул. Героїв Дніпра, 25 м. Черкаси під будівництво 12- поверхового цегляного будинку МЖК.

За вказаними двома договорами оренди землі його сторони встановили річну орендну плату у розмірі 2 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. По земельній ділянці площею 3285 кв. м по вул. Героїв Дніпра, 61 м. Черкаси річний розмір орендної плати на період будівництва був визначений сторонами договору оренди землі у сумі 5320грн., по земельній ділянці площею 2613 кв. м по вул. Героїв Дніпра, 63 м. Черкаси –у сумі 4232грн. і по земельній ділянці площею 4140 кв. по вул. Героїв Дніпра, 25 м. Черкаси –у сумі 6705грн.

При цьому пунктами 13 договорів оренди землі від 10.10.2007р. і від 28.12.2007р. передбачено, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін і доповнень до договору.

Фактично зміни і доповнення до договорів оренди землі від 10.10.2007р. і від 28.12.2007р. стосовно розміру орендної плати за землю за січень –березень 2008р. їх сторонами не вносилися.

У липні, серпні 2008р. відповідачем була проведена виїзна планова документальна перевірка позивача з питань дотримання ним вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.10.2006р. по 31.03.2008р. За результатами цієї перевірки був складений акт від 14.08.2008р. №1444/23-2/14194232.

Перевіркою було встановлено, що за період з січня по березень 2008р. позивач в порушення вимог ст. 19 Закону України від 03.07.1992р. №2535-XII „Про плату за землю” і ст. 21 Закону України від 06.10.1998р. №161-ХІУ „Про оренду землі” та пунктів 13 договорів оренди землі від 10.10.2007р. і від 28.12.2007р. занизив на 2089грн. 09коп. суму орендної плати за земельні ділянки площею 3285 кв. м по вул. Героїв Дніпра, 61 м. Черкаси, площею 2613 кв. м по вул. Героїв Дніпра, 63 м. Черкаси і площею 4140 кв. по вул. Героїв Дніпра, 25 м. Черкаси внаслідок визначення розміру орендної плати розрахунку 2 від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а не 3 відсотки, як того вимагають названі Закони України.

Під час перевірки позивач за платіжним дорученням від 05.08.2008р. №385 сплатив до бюджету донараховану перевіркою суму орендної плати за землю за січень-березень 2008р. у розмірі 2089грн. 20 коп.

На підставі акта від 14.08.2008р. №1444/23-2/14194232 відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення від 18.08.2008р. №0002291504/0, за яким відповідно до пп. „б” пп. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначив позивачу податкове зобов’язання із орендної плати за землю в сумі 3133грн. 64коп., у тому числі 2089грн. 09коп. основного платежу і 1044грн. 55коп. штрафних (фінансових) санкцій, передбачених пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 цього ж Закону.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України від 25.06.1991р. №1251-ХІІ „Про систему оподаткування” орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є складовою частиною плати за землю і відноситься до загальнодержавних податків, зборів (обов’язкових платежів).

Статтею 7 Закону України від 03.07.1992р. №2535-XII „Про плату за землю” встановлено ставку земельного податку з земель населених пунктів, грошову оцінку яких встановлено, в розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

У ст. 19 Закону України від 03.07.1992р. №2535-XII „Про плату за землю” зазначено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Статтею 21 Закону України від 06.10.1998р. №161-ХІУ „Про оренду землі” в редакції Закону України від 28.12.2007 р. №107-VI встановлено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Рішенням Черкаської міської ради від 22.04.2008р. №4-385 були внесені зміни до рішення Черкаської міської ради від 31.05.2007р. №2-613 „Про плату за оренду землі”, пункт 2.11 якого набув такого змісту: „В разі надання земельної ділянки для розміщення нових (або реконструкції існуючих) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна, розмір орендної плати встановлюється на нормативний період будівництва (реконструкції), але не більше ніж на 2 роки, в розмірі 3 відсотки від її нормативної грошової оцінки. По закінченню даного терміну, розмір орендної плати за землю визначається на загальних підставах (незалежно від того, чи прийнятий об’єкт в експлуатацію).

Згідно з пп. „б” пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Підпунктом 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.

Розмір орендної плати за землю дійсно встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Проте при цьому ст. 21 Закону України від 06.10.1998р. №161-ХІУ „Про оренду землі” в редакції Закону України від 28.12.2007 р. №107-VI встановлений мінімальний розмір орендної плати за землю, порушувати який сторони договору не мають права.

У даному випадку, враховуючи, що встановлений сторонами договорів оренди від 10.10.2007р. і від 28.12.2007р. розміри орендної плати за землю у період з 01.01.2008р. по 31.03.2008р. були меншими від встановленого законом мінімального розміру орендної плати за землю, повинен застосовуватися саме мінімальний її розмір.

Отже відповідач правомірно донарахував позивачу 2089грн. 09коп. податкового зобов’язання з орендної плати за землю і, враховуючи, що заниження позивачем розміру орендної плати було встановлене відповідачем за результатами перевірки, а не самим позивачем до початку останньої, відповідач правомірно застосував до позивача передбачений пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, штраф у сумі 1044грн. 55коп.

За таких обставин адміністративний позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.

Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Дорошенко М.В.