Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2012 р. справа № 2а/0570/899/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнко В.О.
при секретаріНовіковій А.В.
за участю:
представника позивача Шульженко Д.Ю.
представника відповідача Чебишевої Н.Г.
представника відповідача Хандогіної О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000452320/2 від 12.10.2007 року в частині визначення податкового зобовязання в сумі 51027,60 грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 0 грн., сума штрафних санкцій 51027,6 грн., скасування податкового повідомлення-рішення №0000462320/2 від 12.10.2007 року на суму 110089,5 грн., де сума податку на додану вартість склала 0 грн., а сума штрафних санкцій 110089,5 грн., скасування першої податкової вимоги №1/11 від 21.02.2008 року,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем з 16.04.2007 року по 29.05.2007 року була проведена планова виїзна документальна перевірка за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року, у результаті якої 05.06.2007р. був складений акт №2208/23-211-1/00957643. На підставі висновків акту були прийняті податкові повідомлення-рішення №0000062320/0 від 14.06.2007 року на суму 102917,80грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 21328,00грн., а сума штрафних санкцій -81589,80грн. та №0000072320/0 від 14.06.2007р. на суму 110902,50 грн., де сума податку на додану вартість склала 542,00 грн., а сума штрафних санкцій - 110360,50 грн.
25.06.2007р. до Ясинуватської ОДШ була направлена первинна скарга про перегляд прийнятих нею рішень. У результаті їх незадоволення 06.08.2007р. інспекцією були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000062320/1 від 06.08.2007р. на суму 102917,80грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 21328,00грн., а сума штрафних санкцій - 81589,80грн. та № 0000072320/1 від 06.08.2007р. на суму 110902,50 грн., де сума податку на додану вартість склала 542,00грн., а сума штрафних санкцій -110360,50 грн. За результатами повторної скарги ДПА у Донецькій області на вищенаведені податкові повідомлення-рішення останньою було скасовано повідомлення-рішення Ясинуватської ОДПІ від 14.06.2007р. № 0000062320/0 (від 06.08.2007р. № 0000062320/1) про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в частині основного платежу у сумі 677,00грн. та застосованих штрафних санкцій - 23075,00грн. і № 0000072320/0 (№ 0000072320/1) - з податку на додану вартість в частині основного платежу у сумі 542,00грн. та штрафних санкцій - 271,00грн., та в цій частині рішення про результати розгляду первинної скарги від 06.08.2007р. за № 10894/10/25-013-2. В іншій частині податкові повідомлення-рішення, прийняті Ясинуватською ОДПІ, залишені без змін.
За результатами розгляду ДПА у Донецькій області повторної скарги платника податків - ЗАТ «Ясинуватський КХП», Ясинуватською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000452320/2 від 12.10.2007р. на суму 79165,80грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 20651,00грн., а сума штрафних санкцій - 58514,80грн. та № 0000462320/2 від 12.10.2007р. на суму 110089,50 грн., де сума податку на додану вартість склала 0,00грн., а сума штрафних санкцій - 110089,50 грн.
За податковим повідомленнями-рішеннями № 0000452320/2 від 12.10.2007р. донараховано податок на прибуток в сумі 20651,00грн. та штрафні санкції - 58514,80грн. ЗАТ «Ясинуватський КХП» з урахуванням уточнень до позову погодився з донарахуванням підприємству податку на прибуток в сумі 20651,00грн. та застосуванням штрафних санкцій в сумі 7487,20грн. У зв'язку з цим зазначене податкове зобов'язання сплачено в повному обсязі 14.04.2008р. Відповідно сума донарахованого податкового зобов'язання за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням № 0000452320/2 від 12.10.2007р. зменшено на суму в розмірі 28138,20грн. Тобто сума податку на прибуток підприємства за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням № 0000452320/2 від 12.10.2007р. дорівнює 0,00 гри., а сума штрафних санкцій - 51027,60грн. Отже, якщо податок на прибуток за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням № 0000452320/2 від 12.10.2007р. дорівнює 0,00грн., то необхідно застосовувати приписи пп.17.1.3 Закону № 2181: у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Тобто застосування штрафних санкцій можливо у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону. Як було зазначене вище, при умові сплати податку в розмірі 20651,00грн., - факт самостійного донараховуння податку на прибуток відсутній, в зв'язку з чим застосування штрафних санкцій, визначених пп.17.1.3 Закону - безпідставне.
Крім того, позивачем зазначено, що податковим повідомленням-рішенням №0000462320/2 від 12.10.2007р. визначено податок на додану вартість та застосовано штрафні санкції на загальну суму 110089,50 грн.
Як вважає позивач, ним правомірно було сформовано податковий кредит за договорами товарної позики з ПП „Колір”, виходячи із наступного.
Законом України „Про податок на додану вартість” встановлено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з поставки товарів (робіт, послуг) на митній території України. При цьому п.1.4. Закону встановлено, що поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її поставки, а також операції з безоплатної поставки товарів та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.
За змістом податкового повідомлення-рішення № 0000462320/2 від 12.10.2007р. не відбулося донарахування податку на додану вартість, що підтверджує відсутність факту заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів у ЗАТ «Ясинуватський КХП». Податкова служба застосовує штрафні санкції відповідно до п.п. 17.1.3 ст.17 ЗУ №2181, але не донараховує суму податкового зобов'язання.
За приписами пп.17.1.3 зазначеного Закону, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Тобто застосування штрафних санкцій можливо у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону. Як було зазначене вище, в даному випадку контролюючий орган самостійно не донараховував податок на додану вартість, в зв'язку з чим застосування штрафних санкцій, визначених пп.17.1.3 Закону безпідставне.
Тому просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, свою позицію виклали у письмовому запереченні, де зазначили, що позивач неправомірно відніс до складу валових витрат вартість пшениці, отриманої підприємством на підставі договорів позики від 30.03.2006 року та від 29.06.2006 року, укладених з приватним підприємством „Колір”, на загальну суму 625895,65 грн.
Так, згідно звітів про рух хлібопродуктів і тари на елеваторах та складах ЗАТ „Ясинуватський КХП” за період з 30.03.2006 року по 03.04.2006 року та з 29.06.2006 року по 03.07.2006 року товар не використовувався підприємством у власній господарській діяльності. Прихід від ПП „Колір” 737 т пшениці 30.03.2006 року та 295 т пшениці 29.06.2006 року, також як і передача пшениці назад позикодавцю відповідно 03.04.2006 року та 03.07.2006 року зовсім не відображено у звіті про рух хлібопродуктів (форма ЗХС-37). Будь-яких витрат у матеріальній або нематеріальній формі, здійснюваних як компенсація вартості пшениці, отриманої згідно з договорами позики ЗАТ „Ясинуватський КХП” не понесено.
Тому, відповідачем донарахований податок на прибуток та штрафні санкції за податковим повідомленням-рішенням № 0000452320/2 від 12.10.2007р. правомірно.
Що стосується правомірності винесення податкового повідомлення-рішення №0000462320/2 від 12.10.2007р. із застосування штрафних санкцій за заниження податку на додану вартість у сумі 110089,5 грн., відповідач зазначає, що згідно тих же звітів про рух хлібопродуктів і тари на елеваторах та складах ЗАТ „Ясинуватський КХП” за періоди з 31.01.2006 року по 04.02.2006 року, з 30.03.2006 року по 03.04.2006 року, з 29.06.2006 року по 03.07.2006 року товар не використовувався підприємством у власній господарській діяльності.
Відповідачем також вказано, що, як свідчать дані акту перевірки позивача та розрахунку штрафних санкцій з податку на додану вартість до податкового повідомлення №0000462320/2 від 12.10.2007 року за перевіряє мий період встановлено заниження податкового зобовязання в окремих податкових періодах в сумі 220179 грн. та завищення податкового зобовязання на таку ж суму у наступних податкових періодах.
Відповідно до вимог п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державних цільовими фондами” штрафна санкція розрахована на занижені суми податкового зобовязання по періодам, а при визначенні суми основного платежу враховано як занижені, так і завищені суми податкових зобовязань за весь перевіряємий період згідно вимог п.п.б п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону.
Таким чином відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ЗАТ „Ясинуватський КХП” у повному обсязі.
Ухвалою суду від 14.03.2012 року Закрите акціонерне товариство «Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» замінено на Командитне товариство «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів».
Під час судового засідання представники позивача надали суду уточнення позовних вимог, у відповідності з якими позивач погодився з донарахуванням підприємству податку на прибуток в сумі 20651,00грн. та застосуванням штрафних санкцій в сумі 7487,20грн. У зв'язку із чим зазначене податкове зобов'язання сплачено в повному обсязі 14.04.2008р. Відповідно сума донарахованого податкового зобов'язання за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням № 0000452320/2 від 12.10.2007р. зменшено на суму в розмірі 28138,20грн. Тобто сума податку на прибуток підприємства за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням № 0000452320/2 від 12.10.2007р. дорівнює 0,00 гри., а сума штрафних санкцій - 51027,60грн. У решті позовних вимог представники позивача підтримали позовні вимоги, їх позиція співпадала з тією, що викладена у позовній заяві.
Судом встановлено, що на підставі направлень, виданих Ясинуватською ОДПІ від 16.04.2007 року за № 87 та від 15.05.2007 року за № 102, на підставі ч. 1 ст. 11-1 ЗУ від 04.12.1990 року за № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок субєктів господарювання було проведено планову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ЗАТ «Ясинуватський КХП» вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року та валютного законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року відповідно до затвердженого плану перевірки, про що було складено акт від 05.06.2007 року за № 228/23-211-1/00957643.
Під час проведення перевірки, податковим органом були встановлені порушення, зокрема:
- п. 1,32 ст. 1, пп. 5.3.1, пп. 5.3.2, п. 5.1 ст. 5 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції ЗУ від 22.05.1997 року № 283/97-ВР із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на прибуток за 2006 рік на суму 177802,00 грн., в тому числі: за І квартал 2006 року в сумі 116653,00 грн., за ІІ квартал 2006 року в сумі 51423,00 грн., за ІІІ квартал 2006 року в сумі 7489,00 грн., за ІV квартал 2006 року 2237,00 грн., крім того завищено податок на прибуток в сумі 156474,00 грн. в тому числі за ІІ квартал 2006 року в сумі 112530,00 грн. та ІІІ квартал 2006 року в сумі 43944,00 грн.;
-пп. 7.4.1, пп. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 ЗУ від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року на 220721,00 грн. в тому числі за січень 2006 року в сумі 95000,00 грн., за лютий 2006 року в сумі 130,00 грн., березень 2006 року в сумі 90024,00 грн., за квітень 2006 року в сумі 134,00 грн., за травень 2006 року 61,00 грн., за червень 2006 року в сумі 35155,00 грн., за листопад 2006 року 217,00 грн., крім того завищено податок на додану вартість на 220179,00 грн., в тому числі за лютий 2006 року 95000,00 грн., за квітень 2006 року 90024,00 грн., за липень 2006 року 35155,00 грн.
На підставі висновків акту були прийняті податкові повідомлення-рішення №0000062320/0 від 14.06.2007 року на суму 102917,80грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 21328,00грн., а сума штрафних санкцій - 81589,80грн. та №0000072320/0 від 14.06.2007р. на суму 110902,50 грн., де сума податку на додану вартість склала 542,00 грн., а сума штрафних санкцій - 110360,50 грн.
25.06.2007р. до Ясинуватської ОДШ була направлена первинна скарга про перегляд прийнятих нею рішень. У результаті їх незадоволення 06.08.2007р. інспекцією були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000062320/1 від 06.08.2007р. на суму 102917,80грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 21328,00грн., а сума штрафних санкцій - 81589,80грн. та № 0000072320/1 від 06.08.2007р. на суму 110902,50 грн., де сума податку на додану вартість склала 542,00грн., а сума штрафних санкцій -110360,50 грн. За результатами повторної скарги ДПА у Донецькій області на вищенаведені податкові повідомлення-рішення останньою було скасовано повідомлення-рішення Ясинуватської ОДПІ від 14.06.2007р. № 0000062320/0 (від 06.08.2007р. № 0000062320/1) про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в частині основного платежу у сумі 677,00грн. та застосованих штрафних санкцій - 23075,00грн. і № 0000072320/0 (№ 0000072320/1) - з податку на додану вартість в частині основного платежу у сумі 542,00грн. та штрафних санкцій - 271,00грн., та в цій частині рішення про результати розгляду первинної скарги від 06.08.2007р. за № 10894/10/25-013-2. В іншій частині податкові повідомлення-рішення, прийняті Ясинуватською ОДШ, залишені без змін.
За результатами розгляду ДПА у Донецькій області повторної скарги платника податків - ЗАТ «Ясинуватський КХП», Ясинуватською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000452320/2 від 12.10.2007р. на суму 79165,80грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 20651,00грн., а сума штрафних санкцій - 58514,80грн. та № 0000462320/2 від 12.10.2007р. на суму 110089,50 грн., де сума податку на додану вартість склала 0,00грн., а сума штрафних санкцій - 110089,50 грн.
За податковим повідомленнями-рішеннями № 0000452320/2 від 12.10.2007р. донараховано податок на прибуток в сумі 20651,00грн. та штрафні санкції - 58514,80грн. ЗАТ «Ясинуватський КХП» з урахуванням уточнень до позову погодився з донарахуванням підприємству податку на прибуток в сумі 20651,00грн. та застосуванням штрафних санкцій в сумі 7487,20грн. У зв'язку із чим зазначене податкове зобов'язання сплачено в повному обсязі 14.04.2008р. Відповідно сума донарахованого податкового зобов'язання за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням № 0000452320/2 від 12.10.2007р. зменшено на суму в розмірі 28138,20грн. Тобто сума податку на прибуток підприємства за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням № 0000452320/2 від 12.10.2007р. дорівнює 0,00 гри., а сума штрафних санкцій - 51027,60грн.
Вперше позивач звернувся із позовом про оскарження вказаних податкових повідомлень рішень 03.03.2008 року, у звязку із чим було винесено ухвалу про відкриття провадження від 04.03.2008 року по справі 2-а-6790/08 за позовом Закритого акціонерного товариства «Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000452320/2 від 12.10.2007 року в частині визначення податкового зобовязання в сумі 51027,60 грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 0 грн., сума штрафних санкцій 51027,6 грн., скасування податкового повідомлення-рішення №0000462320/2 від 12.10.2007 року на суму 110089,5 грн., де сума податку на додану вартість склала 0 грн., а сума штрафних санкцій 110089,5 грн., скасування першої податкової вимоги №1/11 від 21.02.2008 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2008 року по справі 2-а-6790/08 позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» було задоволено у повному обсязі та скасовано частково як просив позивач, податкове повідомлення-рішення №0000452320/2 від 12.10.2007 року на суму 51027,60 грн. та податкове повідомлення-рішення №0000462320/2 від 12.10.2007 року на суму 110089,5 грн. А також було скасовано першу податкову вимогу №1/11 від 21.02.2008 року.
Зазначене рішення було залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.07.2008 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.11.2011 року по справі 2-а-6790/08 за позовом Закритого акціонерного товариства «Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000452320/2 від 12.10.2007 року в частині визначення податкового зобовязання в сумі 51027,60 грн., де сума податку на прибуток підприємства склала 0 грн., сума штрафних санкцій 51027,6 грн., скасування податкового повідомлення-рішення №0000462320/2 від 12.10.2007 року на суму 110089,5 грн., де сума податку на додану вартість склала 0 грн., а сума штрафних санкцій 110089,5 грн., скасування першої податкової вимоги №1/11 від 21.02.2008 року, касаційну скаргу Ясинуватської ОДПІ було задоволено частково, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.07.2008 року скасовано в частині задоволених позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення рішення за № 0000452320/2 від 17.10.2007 року, яким ЗАТ «Ясинуватський КХП» визначено податкове зобовязання за платежем податок на прибуток у розмірі 79165,80 грн., у тому числі 20651,00 грн. за основним платежем, 58514,80 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, а справу в цій частині направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
В решті постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.07.2008 року залишено без змін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.01.2012 року справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000452320/2 від 12.10.2007 року про визначення податкового зобовязання за платежем податок на прибуток у розмірі 79165,80 грн., у тому числі за основним платежем в сумі 20651,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 58514,80 грн. (новий номер 2а/0570/899/2012) було прийнято до провадження суддею Кірієнко В.О.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Вищий адміністративний суд України при винесенні своєї ухвали виходив з того, що попередні інстанції не врахували факт часткової сплати платником податків заборгованості у розмірі 28138,20 грн. (платіжне доручення від 14.04.2008 року про сплату основного платежу в сумі 20651,00 грн. та штрафних санкцій в сумі 7487,20 грн.), а скасування податкового повідомлення рішення № 0000452320/2 від 12.10.2007року у повному обсязі на підставі пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181 є безпідставним. Отже, поза розглядом та дослідженням судів залишилися вимоги щодо розміру штрафних фінансових санкцій в сумі 51027,60 грн., визначеному у спірному податковому повідомленні рішенні.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року за № 2181-ІІІ (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) був спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 17.1.3 ст. 17 ЗУ № 2181-ІІІ, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Отже, як вбачається з зазначеного п. 17.1.3 ст. 17 Закону, виходить, що по перше, зобовязання платника податків сплатити штраф виникає у разі самостійного донарахування контролюючим органом суми податкового зобовязання, а по друге, штраф рахується виходячи з суми недоплати, тобто заниження податкового зобовязання.
Згідно п. 1.2 ЗУ № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Отже, за результатами проведеної перевірки, податковою інспекцією було самостійно донараховано суму податкового зобовязання в сумі 20561,00 грн., яка виключно є сумою недоплати (заниження податкового зобовязання), яку контролюючий орган самостійно донарахував.
Відповідач вважає, що штраф розраховується незалежно від того, чи донарахування суми податкового зобовязання здійснене самостійно платником податків, чи самостійно податковою інспекцією. Тобто тлумачення відповідача суперечить розумінню п. 17.1.3 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», внаслідок чого і розрахунок відповідача базується не тільки на сумі, яку він самостійно донарахував, тобто 20651,00 грн., але й на сумах податкового зобовязання за договорами позики, що виправлені самостійно платником податків на момент здійснення перевірки.
Відповідно до ст. 69 Кодексу доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
При чому ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Отже, відповідно до акту перевірки, недоплата податку на прибуток у розмірі 20651 грн. виникла внаслідок неправомірного включення позивачем до складу валових наступних витрат, а саме:
- на придбання, будівництво, реконструкцію, модернізацію, ремонт та інші поліпшення основних фондів в сумі 79536,83 грн., що призвело до недоплати податку на прибуток у сумі 19 884,21 грн.;
- на фінансування особистих потреб фізичних осіб в сумі 1083 грн., що призвело до недоплати податку на прибуток у сумі 270,75 грн.;
- на шефську допомогу школі у розмірі 1980,65 грн., що призвело до недоплати податку на прибуток у сумі 495,16 грн.
Таким чином, штраф повинен розраховуватися виключно від суми недоплати за описаними вище порушеннями у розмірі 20651,00 грн. А відтак нарахування відповідачем додаткових штрафних санкцій внаслідок завищення валових витрат на суму 450119,90 грн. за договором позики пшениці №06-03/76 від 30.03.2006, укладеним між позивачем та ПП «Колір», яке було відкориговане (зменшене на цю ж суму) самостійно платником податків у наступному податковому періоді та яке не призвело до недоплати податку на прибуток, є таким, що суперечить вимогам п. 17.1.3 ст. 17 ЗУ № 2181-ІІІ.
Відповідно до розрахунку, штраф, який підлягає сплаті, виходячи з суми недоплати податку на прибуток у розмірі 20651 грн., становить 7486,83 грн.
Відповідно до уточнення позовних вимог позивача від 14.04.2008 вих. №229 позивач сплатив штрафні санкції у розмірі 7487,20 грн., що підтверджується платіжним дорученням №23634 від 14.04.2008, наявного в матеріалах справи. Таким чином, суд вважає, що позивачем на час розгляду справи штраф повністю сплачений, у звязку із чим визначена відповідачем сума штрафних санкцій у розмірі 51027, 60 грн., є неправомірною та необґрунтованою виходячи з самої природи податкового боргу.
На підставі викладеного та з урахуванням доведення сторонами переконливості своїх доказів, суд прийшов до висновку, що позові вимоги Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» про часткове скасування податкового повідомлення рішення № 0000452320/2 від 12.10.2007 року в сумі застосованих штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 51027,60 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання розподілу судових витрат вирішити у відповідності до ст. 94 КАС України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 69-71, 94, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції про часткове скасування податкового повідомлення-рішення № 0000452320/2 від 12.10.2007 року в сумі застосованих штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 51027,60 грн. - задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення рішення Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції № 0000452320/2 від 12.10.2007 року в частині нарахованих штрафних санкцій на суму 51027,60 грн.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 14 березня 2012 року.
Постанову у повному обсязі складено 19 березня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Кірієнко В.О.