Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/19086/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:17
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретаріПіскурєвій Ю.А.
за участю представників: заявника ОСОБА_1 (довіреність від 22.07.2011 року № 11377/10-013), відповідача не зявилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Попасні ліски» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, -
В С Т А Н О В И В:
Горлівська обєднана державна податкова інспекція (далі Горлівська ОДПІ, заявник) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна комунального підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Попасні ліски» (далі ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски», підприємство, відповідач).
Подання мотивоване тим, що 24.10.2011 року податковий керуючий Горлівської ОДПІ не був допущений до проведення перевірки стану збереження майна відповідача, яке перебуває у податковій заставі в Горлівській ОДПІ, у звязку з чим, начальником податкового органу прийняте рішення від 24.10.2011 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Представник заявника у судовому засіданні підтримав заявлене в поданні в повному обсязі, просив суд задовольнити вимоги щодо підтвердження обґрунтованості прийнятого рішення про застосування адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Попасні ліски».
Представник відповідача у судове засідання не зявився. Через канцелярію суду надав заяву від 25.10.2011 року № 18 (за вх. № 34611, 27.11.2011 року), в якому повідомив, що ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» з рішенням Горлівської ОДПІ про застосування адміністративного арешту майна платника податків згодне, просить розглянути подання без участи представника ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски».
Відповідно до статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, а тому суд вважає за можливе розгляд даної справи без представника відповідача та на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» є юридичною особою, згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи підприємство зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 12.07.2001 року за № 1256105 0009 000215. ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» перебуває на податковому обліку в Горлівській ОДПІ з 20.07.2001 року за № 1010, про що свідчить Довідка про взяття на облік платників податків від 01.06.2011 року № 1367/10/29-014-11. Адреса місцезнаходження ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски»: 84632, Донецька область, м. Горлівка, вул. Фадєєва, буд. 6, ідентифікаційний код - 31534400.
Відповідно до Витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 26.12.2009 року № 25881177 та від 26.04.2010 року № 26949284 активи ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» перебувають у податковій заставі Горлівської ОДПІ (адреса місцезнаходження Горлівської ОДПІ: 84601, Донецька область, м. Горлівка, вул. Академіка Павлова, 23).
В матеріалах справи відсутні докази стосовно апеляційного чи судового оскарження дій та актів заявника щодо застосованої податкової застави активів відповідача.
При цьому, у справі, також, відсутні докази щодо оскарження відповідачем першої та другої податкових вимог від 23.11.2009 року № 1/81 та від 24.12.2009 року № 2/91.
З матеріалів справи судом встановлено, що 24.10.2011 року податковим керуючим Негуриця І.В. здійснено вихід на ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» для проведення перевірки стану збереження активів. Але, на вимогу податкового керуючого допустити до проведення перевірки стану збереження майна, директор підприємства відмовився від проведення перевірки, у звязку з чим складено акт від 24.10.2011 року № 2/24 про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого.
З урахуванням вимог ст. 91 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого Податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1035 затверджено Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1430/18725), який регламентує правила призначення та звільнення, функції та повноваження податкового керуючого, а також порядок складання ним акта опису майна, яке передається в податкову заставу, а також акта перешкоджання платником податків виконання повноважень податкового керуючого. Розділом ІІІ цього Порядку передбачаються основні функції та повноваження податкового керуючого щодо податкової застави, одним з яких є здійснення перевірки стану збереження майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Право на проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі визначено відповідним Положенням, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 24.12.2010 № 1039, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1434/18729
Перевірка стану збереження майна платника податків проводиться у разі поширення на майно платника податків права податкової застави.
Метою проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, є встановлення фактичної (фізичної) наявності у платника податків такого майна та документального підтвердження його руху за даними бухгалтерського та податкового обліку, що ведеться платником податків.
Для проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, оформлюється повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, податковий керуючий попередньо повідомляє такого платника податків.
Безпосередньо при проведенні перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, податковий керуючий пред'являє платнику податків такі документи: службове посвідчення працівника органу державної податкової служби; копію наказу органу державної податкової служби про призначення податковим керуючим такого платника податків; повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, підписане керівником органу державної податкової служби та зареєстроване у такому органі державної податкової служби. Вказані документи є достатніми для проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, і оформлення додаткових документів не є необхідним.
Згідно з п. 91.4. ст. 91 Податкового кодексу, у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом державної податкової служби.
Приписами статті 94 Податкового кодексу України встановлено, що адміністративний арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин, зокрема: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Як вбачається з матеріалів справи, заявником додержані вимоги Податкового кодексу України, Порядку призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого, Положення про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі для здійснення перевірки збереження майна ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски», що перебуває у податковій заставі.
Відповідно повідомлення від 19.10.2011 року за № 14595/10/26-013 для проведення зазначеної перевірки направлено податкового керуючого Негуриця І.В., якого призначено на посаду наказом Горлівської ОДПІ від 22.12.2009 року № 2216. Відповідачем отримано зазначене повідомлення від 20.10.2011 року, про що свідчить підпис директора ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» на другому примірнику цього повідомлення.
Судом встановлено, що 24.10.2011 року податковим керуючим Негуриця І.В. директору відповідача предявлені документи, передбачені Положенням про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Але, на вимогу податкового керуючого допустити до проведення перевірки стану збереження майна, директор підприємства відмовився від проведення перевірки, про що складено акт від 24.10.2011 року № 2/24.
У звязку з відмовою ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» від проведення перевірки збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, начальником Горлівської ОДПІ прийняте рішення від 24.10.2011 року № 2/24 про застосування умовного адміністративного арешту майна ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» з вимогою до відповідача заборонити передачу майна.
Суд зазначає, що видання керівником податкового органу Повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, безпосередньо призводить до виникнення певних обовязків у платника податків, щодо якого прийнято рішення про проведення такої перевірки.
Отже, зазначене свідчить про невиконання відповідачем своїх обовязків, передбачених чинним законодавством.
За таких обставин суд дійшов до висновку про наявність у Горлівської ОДПІ необхідних правових підстав для прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Принципами адміністративного судочинства в тому числі є верховенство права та законність (ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства). Статтею 159 цього ж Кодексу встановлено, що ухвалене судом рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм законів та на підставі повно і всебічно зясованих обставин.
Таким чином, на підставі норм законодавства та наявних у справі матеріалів суд вважає, що дії Горлівської ОДПІ є правомірними, та адміністративний арешт активів ТОВ «Шахтоуправління «Попасні ліски» обґрунтованим.
До того ж, рішення про застосування адміністративного арешту майна відповідач визнав в повному обсязі, про що надав суду письмову заяву, яка є в матеріалах справи і підстави для неприйняття такої заяви відсутні, суд дійшов висновку що заявлене подання є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 158 162, 1833 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Подання Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Попасні ліски» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків задовольнити повністю.
Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Попасні ліски», застосованого згідно рішення від 24.10.2011 року № 2/24.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представника Горлівської обєднаної державної податкової інспекції 27 жовтня 2011 року. Повний текст постанови виготовлений 31 жовтня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.