Постанова № 2233912, 07.10.2008, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
07.10.2008
Номер справи
11/4141а
Номер документу
2233912
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №11/4141а

"07" жовтня 2008 р.,

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Довганя К.І., при секретарі судового засідання Захаровій А.Г., за участю представників сторін: від позивача –Шуклін Г.В. за довіреністю, від відповідача –Гримальський А.Ю. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за адміністративним позовом кредитної спілки „Фортеця” до державної податкової інспекції у Оболонському р-ні м. Києва про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.07.2008 р. №0000991702/0, прийнятого відповідачем, за яким позивачу донараховано податкове зобов’язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1644,06 грн. та застосовано штрафні(фінансові) санкції в сумі 129,30 грн.. В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що оспорюване рішення прийняте на підставі акту перевірки у якому перевіряючі зробили безпідставний висновок про обов’язок сплати такого податку із сум виплачених за цивільно-правовими угодами фізичним особам-суб’єктам підприємницької діяльності, що обрали спрощену систему оподаткування. Крім того, на думку позивача, не обгрунтованим є також висновок перевіряючи про заниження суми податку з посиланням на перерахування його за невірними реквізитами.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у ньому.

Відповідач у відзиві на позов та його представник у судовому засіданні заперечуючи проти позову, вважали оспорюване податкове повідомлення-рішення таким, що прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.

Кредитна спілка «Фортеця»взята на облік в ДПІ у м. Черкаси 23.12.2002 року з ознакою неприбутковості 0010 - кредитні спілки, що підтверджується довідкою ДШ у м. Черкаси Б-Н 595/28-112 від 05.09.2005 року.

В період з 06.06.2008 року по 14.07.2008 року Державною податковою інспекцією в Оболонському районі м. Києва проведено виїзну планову перевірку відокремленого підрозділу № 10 Кредитної спілки «Фортеця», який знаходиться в Оболонському районі м. Києва, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 13.04.2006 року по 31.03.2008 року, за результатами якої було складено акт № 364-22-1-34257748 від 15.07.2008 року.

В ході перевірки було встановлено, що позивачем було оплачено послуги, надані їй фізичними особами-підприємцями, а саме:

- 07.10.2006 року відшкодовані підзвітній особі витрати, здійснені на користь фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності Клінта С.В. за надані послуги з перевезення (за квиток на проїзд в автобусі);

25.07.2007 року в безготівковій формі перераховані кошти на особовий рахунок фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності Носкової М.А. в якості оплати за надані послуги;

- 06.11.2007 року відшкодовані підзвітній особі витрати, здійснені на користь фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності Іванової А.І. за придбання господарських товарів;

- 03.12.2007 року відшкодовані підзвітній особі витрати, здійснені на користь фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності Милобог О.О. за придбання господарських товарів. Факт надання послуг та купівлі-продажу господарських товарів підтверджується наступними документами:

- надання послуг фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності Клінт С.В. - квиток на автобус від автостанції Київ до автостанції Черкаси серії АКУЯ № 689598;

- надання послуг фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності Носковою М.А. -накладна № 94 від 30.07.2007 року;

- купівля-продаж господарських товарів у фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності Іванової А.І. - накладна № 78 від 15.11.2007 року;

- купівля-продаж господарських товарів у фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності Милобог О.О. - квитанція до прибуткового касового ордера № 2029.

Факт оплати наданих послуг та придбаних господарських товарів, а також відшкодування здійснених витрат підтверджується наступними документами:

- відшкодування підзвітній особі витрат на послуги, надані фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності Клінт С.В. - звіт про використання коштів від 07.10.2006 року;

- оплата послуг, наданих фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності -Носковою М.А. - платіжне доручення № 42 від 25.07.2007 року;

- відшкодування підзвітній особі витрат на придбання господарських товарів у фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності Іванової А.І. - звіт про використання коштів № 59 від 15.11.2007 року;

- відшкодування підзвітній особі витрат на придбання господарських товарів у фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності Милобог О.О. - звіт про використання коштів № 64 від 03.12.2007 року.

Встановлені перевіркою обставини були оцінені перевіряючи ми як порушення позивачем підпункту 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 та підпункту 16.3.2 п 16.3 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Також в ході перевірки було встановлено, що позивач перераховував суми утриманого податку з доходів фізичних осіб на рахунок «Податок з доходів найманих працівників» з кодом платежу 11010100 а не на рахунок «Податок з доходів фізичних осіб»Перевіряючими зроблено висновок про невірне перерахування утриманих сум податку, всього 1579,41 грн., що є порушенням п.п.16.3.2 п. 16.3 ст. 16 Закону України «про податок з доходів фізичних осіб».

На підставі зазначеного акта ДПІ у Оболонському районі м. Києва було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000991702/0 від 28.07.2008 року, за яким позивачу донараховано податкове зобов’язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1644,06 грн. та застосовано штрафні(фінансові) санкції в сумі 129,30 грн.

З матеріалів справи вбачається, що всі зазначені в акті перевірки фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності є платниками єдиного податку та мають право на здійснення відповідних видів діяльності, що підтверджується:

- свідоцтвом від 16.06.2005 року про сплату фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності Клінтом С.В. єдиного податку та Ліцензією серії АБ № 154630 на внутрішні перевезення пасажирів;

- свідоцтвом № 243 від 01.01.2007 року про сплату фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності Носковою М.А. єдиного податку;

- свідоцтвом від 01.01.2007 року про сплату фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності Івановою А.І. єдиного податку;

- свідоцтвом від 01.01.2007 року про сплату фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності Милобог О.О. єдиного податку.

Згідно з підпунктом 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 зазначеного Закону.

Згідно з підпунктом 16.3.2 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.

Згідно з підпунктом 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 зазначеного Закону.

Однак, згідно з підпунктом 4.3.25 п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», дохід (прибуток), одержаний самозайнятою особою від здійснення нею підприємницької або незалежної професійної діяльності, якщо така особа обрала спеціальну (спрощену) систему оподаткування такого доходу (прибутку) відповідно до закону, не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу.

Згідно з підпунктом 9.12.1 п. 9.12 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також фізичною особою, яка сплачує ринковий збір, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань, з урахуванням норм цього пункту.

В свою чергу п. 6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№ 727/98 від 03.07.1998 року встановлює, що суб'єкти малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, не є платниками податку на доходи фізичних осіб.

Таким чином, зазначені операції по оплаті послуг та товарів, наданих фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності не підлягають оподаткуванню в порядку визначеному підпунктом 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а кошти, сплачені КС «Фортеця»фізичним особам-суб'єктам підприємницької діяльності не можуть бути включені до складу загального оподатковуваного доходу таких фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності на підставі підпункту 4.3.25 п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Протягом 2006 року Кредитною спілкою «Фортеця»здійснювалася сплата сум утриманого податку з доходів фізичних осіб на розподільчий рахунок № 33214800600006 відкритий в управлінні Державного казначейства у м. Києві, що підтверджується наступними документами:

- платіжне доручення № 1982 від 26.04.2006 року на суму 180,00 грн.;

- платіжне доручення № 2101 від 05.06.2006 року на суму 180,00 грн.;

- платіжне доручення № 2182 від 30.06.2006 року на суму 180,00 грн.;

- платіжне доручення № 2312 від 29.07.2006 року на суму 180,00 грн.;

- платіжне доручення № 2414 від 31.08.2006 року на суму 180,00 грн.;

- платіжне доручення № 2524 від 29.09.2006 року на суму 180,00 грн.;

- платіжне доручення № 2667 від 31.10.2006 року на суму 272,00 грн.;

- платіжне доручення № 2820 від 30.11.2006 року на суму 275,41 грн.;

- платіжне доручення № 2950 від 29.12.2006 року на суму 292,00 грн.

Відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України та п. З Положення про Державне казначейство України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 21.12.2005 року, в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету, розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів, контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів, бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання державного бюджету.

Згідно з підпунктом 16.3.2 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», розподіл отриманих від платників податків коштів та спрямування вже розподілених сум до відповідних місцевих бюджетів здійснюють територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку згідно із нормативами, встановленими статтею 65 Бюджетного кодексу України.

Згідно з підпунктом 16.3.4 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.

Крім того, відповідно до підпунктів 5, 6 п. 4 Положення про Державне казначейство України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 21.12.2005 року, казначейство, відповідно до покладених на нього функцій повертає кошти, помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органів стягнення, яким відповідно до законодавства надано право стягнення до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень, а також нараховує штрафи за неповне або несвоєчасне повернення суми надмірно сплачених податків відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 50, ч. 2 ст. 78 Бюджетного кодексу України, Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України та місцевим бюджетам, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

«Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за № 843/11123 (далі - Інструкція 276), якою передбачено порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби.

Згідно п. 3.1 Інструкції № 276 з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Номери карток особових рахунків юридичних осіб - суб'єктів господарювання відповідають ідентифікаційним кодам, які присвоюються платникам згідно з Положенням про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.96 № 118 (із змінами та доповненнями).

Відповідно до спільного листа Національного банку та головної державної податкової інспекції України від 29 грудня 1994 року № 17003/1018-7123 використання ідентифікаційних кодів з Державного реєстру України є обов'язковим для всіх видів первинних звітних та облікових документів, установи банків та державні податкові інспекції забезпечують ведення обліку платників та їх рахунків відповідно до ідентифікаційних кодів.

Перерахування коштів здійснюється відповідно до «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті»затвердженої Постановою правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за № 377/8976 (із змінами і доповненнями) далі -Інструкція № 22) та Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»від 05 квітня 2001 року № 2346-ІП (із змінами та доповненнями) далі - Закон № 2346-ІП.

Згідно п. 1.19 Інструкції № 22 банк не несе відповідальності за достовірність змісту платіжного доручення, оформленого клієнтом, а також за повноту і своєчасність сплати клієнтом податків, зборів/страхових внесків (обов'язкових платежів).

Відповідальність за відповідність інформації, зазначеної в платіжному дорученні, суті операції, за якою здійснюється переказ, несе платник, який у разі її невідповідності має відшкодовувати банку завдану внаслідок цього шкоду. Пунктом 2.3 Глави 2 загальні правила документообігу - Інструкції № 22 передбачено, що відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку.

Пунктом 33.2 Закону № 23-46 встановлено, що платник несе відповідальність за відповідність інформації, зазначеної ним в документі на переказ, суті операції, щодо якої здійснюється цей переказ. Платник має відшкодувати банку або іншій установі - члену платіжної системи шкоду, заподіяну внаслідок такої невідповідності інформації.

Пунктом 7.1 Інструкції № 276 передбачено, що заяви на повернення сум помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати (за винятком повернення зайво утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, у тому числі у зв'язку з нарахуванням податкового кредиту, на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік).

Орган державної податкової служби вирішує питання щодо списання помилково та/або надміру сплачених сум платежів, що обліковуються в особових рахунках платників більше 1095 днів без руху (відсутні зменшення та нарахування податкових зобов'язань або нарахування, які мають нульове значення, та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення, у встановленому законом порядку.

Таким чином, в разі надходження з розрахункового рахунку КС «Фортеця»до бюджету, а саме на розподільчий рахунок № 33214800600006 ВДК у Оболонському районі м. Києва, коштів у вигляді відрахувань податку з доходів фізичних осіб з невірними, тобто помилковими реквізитами, ці кошти підлягають обов'язковому поверненню платнику податку лише за заявою останнього. Позивачем не надано суду доказів такого звернення.

З огляду на викладене, висновки ДПІ у Оболонському р-ні м. Києва щодо перерахування 1579,41 грн. податку з доходів фізичних осіб за невірними реквізитами є обґрунтованими.

Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства, суд приходить до висновку про те, що оспорюване рішення в частині донарахування позивачу сум податку з доходів фізичних осіб в сумі 64,65 грн., нарахованого на суми виплат, здійснених позивачем суб’єктам підприємницької діяльності-фізичним особам не відповідає вимогам названого вище законодавства, а тому підлягає скасуванню.

В решті позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню понесені останнім судові витрати.

Керуючись ст.ст.160, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

1. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Оболонському районі м. Києва № 0000991702/0 від 28.07.2008 року частині донарахування позивачу сум податку з доходів фізичних осіб в сумі 64,65 грн.

2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки «Фортеця»(код ЄДРПОУ 26261821, п/р 26500200524001 в ЧФ ВАТ КБ «Промекономбанк», м. Черкаси, МФО 354875) суму сплаченого нею судового збору в розмірі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок).

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя К.І.Довгань

Повний текст постанови підписано 13 жовтня 2008 р.

Суддя К.І.Довгань