Рішення № 2233679, 08.09.2008, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.09.2008
Номер справи
8810-2008
Номер документу
2233679
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

08.09.2008

Справа №2-26/8810-2008

За позовом Приватне підприємство «Укргазпром», м. Сімферополь, вул. Київська, 1-А, офіс 608.

До відповідача Гурзуфської селищної ради, смт Гурзуф, вул. Подвойського, 9.

Про визнання недійсним рішення.

Суддя Медведчук О.Л.

представники:

Від позивача: Бондаренко О.В., дир., паспорт АР 418984; Лебедев О.В., предст., дов. від 14.05.08р.

Від відповідача: Бородко І.О., юрист, дов. від 14.01.08р.; Юречко А.І., предст., дов. від 01.09.08р.

Сутність спору:

Позивач - Приватне підприємство «Укргазпром» звернувся до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Гурзуфської селищної ради, у якій просить суд визнати недійсним рішення Гурзуфської селищної ради № 23 від 18.03.08р.

В судовому засіданні, яке відбулося 03.09.08р., представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, відповідач заперечував проти позову.

Відповідачем було заявлено клопотання про відкладення розгляду справи на інший час для ознайомлення з матеріалами справи та надання документально підтвердженого відзиву на позовну заяву. У судовому засіданні було оголошено перерву до 08.09.08р. о 10:20.

08.09.08р. відповідачем було заявлено клопотання про розгляд справи в порядку адміністративного судочинства. Суд, розглянувши клопотання відмовив у його задоволенні, тому що даний спір підлягає розгляду у Господарському суді АР Крим у порядку ГПК.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

встановив:

18.03.2008 22-ою сесією 5-го скликання Гурзуфської селищної ради ухвалено рішення №23 «Про визнання рішень Гурзуфської селищної ради такими, що втратили силу».

Пунктом 1 оскаржуваного рішення Гурзуфська селищна рада визнала втратившим силу рішення Гурзуфської селищної ради №16 від 29.04.2005 «Про надання дозволу Приватному підприємству «Укргазпром» на складання проекту відводу земельної ділянки, орієнтовною площею 2,5 га, для будівництва селища коттеджного типу за адресою: смт. Гурзуф, Нове село.

Пунктом 2 рішення від 18.03.2008 визнаний втратившим силу п.1 Додатку №1 до рішення 14-ої сесії Гурзуфської селищної ради 4-го скликання №21 від 01.03.2005.

Пунктом 3 оскаржуваного рішення Гурзуфська селищна рада визнала втратившим силу рішення №3 від 29.04.2005 «Про передачу функцій «Замовника» по будівництву газопроводу у зв'язку з його невиконанням.

21.03.2005 Гурзуфською селищною радою ухвалено рішення №21 про передачу в оренду земельних ділянок на конкурсній основі.

Додатком №1 до рішення від 21.03.2005 Гурзуфською селищною радою затверджено перелік земельних ділянок, право оренди яких визначається на підставі конкурсу.

Пунктом 1 вказаного додатку в Перелік земельних ділянок для надання в довгострокову оренду на конкурсній основі на території Гурзуфської селищної ради включена земельна ділянка площею 2,5 га в районі «Нове село-2».

На підставі оголошення про проведення конкурсу, опублікованого в «Кримській газети» №47 від 15.03.2005 Гурзуфською селищною радою проведено конкурс, предметом якого було право довгострокової оренди земельних ділянок, розташованих на території Гурзуфської селищної ради, зокрема земельну ділянку в районі «Нове село-2, цільове призначення - малоповерхова забудова коттеджного типу, орієнтовною площею 2,5 га.

20.04.2005 комісією з проведення конкурсу на надання в довгострокову оренду двох земельних ділянок переможцем конкурсу на довгострокову оренду земельної ділянки в районі «Нове село-2» площею 2,5 га визнано Приватне підприємство «Укргазпром», яке запропонувало найцікавішу конкурсну пропозицію.

Рішення конкурсної комісії оформлено протоколом №2, який в даний час у встановленому законом порядку не скасований, недійсним не визнаний.

29.04.2005 на 47-ій сесії 4-го скликання Гурзуфською селищною радою ухвалено рішення №16 «Про дачу згоди на складання проекту відводу земельної ділянки для будівництва селища коттеджного типу Приватному підприємству «Укргазпром на землях Гурзуфської селищної ради».

Рішення ухвалене за результатами конкурсу, проведеного 20.04.2005, оформленого протоколом №2.

04.05.2005 між виконавчим комітетом Гурзуфської селищної ради і Приватним підприємством «Укргазпром» укладено інвестиційний договір №17/-УГ, відповідно до якого Сторони прийняли на себе зобов'язання щодо малоповерхової забудови будівель коттеджного типу земельної ділянки в районі «Нове село-2» в смт. Гурзуф з правом оренди на підставі конкурсу інвестиційних проектів.

Цей договір у встановленому законом порядку не розірваний.

Таким чином, оскаржуваним рішенням від 18.03.2008 №23 Гурзуфська селищна рада визнала втратившим силу своє ж рішення, прийняте іншим скликанням селищної ради на підставі результатів проведеного конкурсу, за результатами якого був визначений орендар земельної ділянки, площею 2,5 га в районі «Нове село-2» смт Гурзуф.

Крім цього, рішенням №23 від 18.03.2008 земельна ділянка площею 2,5 га в районі «Нове село-2» смт. Гурзуф виключена з переліку земельних ділянок, право на оренду яких передається на підставі конкурсу, і оформлених Додатком №1 до рішення Гурзуфської селищної ради №21 від 01.03.2005.

В якості підстав для відміни рішень Гурзуфської селищної ради №16 від 29.04.2005 і п.1 Застосування №1 до рішення цієї ж ради №21 від 01.03.2005 послужив факт неможливості виконання Приватним підприємством «Укргазпром» конкурсних зобов'язань.

Після проведення 20.04.2005 конкурсу на право оренди земельної ділянки площею 2,5 га в районі «Нове село-2» смт. Гурзуф, переможцем якого стало ПП «Укргазпром» другий учасник конкурсу, Приватне підприємство «Рубіж», 05.05.2005 звернулося до господарського суду АР Крим з позовною заявою про визнання недійсними результатів конкурсу.

07.07.2005 рішенням господарського суду АР Крим у справі №2-21/9033-2005 позов ПП «Рубіж» задоволений, результати конкурсу, проведеного Гурзуфською селищною радою 20.04.2005 скасовані, ПП «Рубіж» визнано переможцем конкурсу.

17.08.2005 постановою Севастопольського апеляційного господарського суду рішення господарського суду АР Крим від 07.07.2005 залишено без зміни.

18.08.2006 ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційна скарга Гурзуфської селищної ради задоволена, вирішення господарського суду АР Крим і Севастопольського апеляційного господарського суду від 07.07.2005 і 17.08.2005 відповідно, скасовані, справа направлена нановий розгляд.

17.11.2006 при новому розгляді справи судом (суддя Проніна О.Л.) в порядку ст.ст. 117,118 Кодексу адміністративного судочинства України прийняті заходи по забезпеченню позову у вигляді заборони Гурзуфській селищній раді укладати будь-які договори або інші операції щодо земельної ділянки або її частини в районі «Нове село-2», яка була предметом конкурсу на право оренди земельної ділянки, який був оголошений в Кримській газеті №47 від 15.03.2005 і проведений 20.04.2005.

Таким чином, на весь період розгляду справи ПП «Укргазпром» через незалежні від підприємства причини було позбавлено можливості розробляти земельну ділянку, вкладати грошові кошти в розвиток технічної документації по відводу земельної ділянки, у зв'язку з можливістю відміни результатів конкурсу, що у свою чергу приведе до необґрунтованих збитків.

12.12.2006 постановою господарського суду АР Крим в задоволенні позову ПП «Рубіж» відмовлено.

13.04.2007 ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду ухвала господарського суду АР Крим залишена без зміни.

Конкурсні умови ПП «Укргазпром» виконувалися відповідно до конкурсних пропозицій. Так, на момент проведення конкурсу, ПП «Укргазпром» на розрахункові рахунки Гурзуфської селищної ради перераховано 1000000,00 гр-н. як попередній внесок.

16.05.2005 (вих.№0224.386) Гурзуфською селищною радою на адресу ПП «Укргазпром» направлено повідомлення про необхідність перерахування грошових коштів на розвиток інфраструктури селища відповідно до укладеного інвестиційного договору №17/-УГ.

19.05.2005 (під час розгляду позову ПП «Рубіж» про відміну результатів конкурсу) ПП «Укргазпром» у виконання конкурсних зобов'язань платіжним дорученням №258 перерахувало на розрахункові рахунки Гурзуфської селищної ради 1500000,00 грн.

Таким чином, висновки відповідача про те, що ПП «Укргазпром» не виконало конкурсні зобов'язання не відповідають дійсності.

Крім того, конкурсними умовами не був визначений термін їх виконання. Це обумовлено характером конкурсних пропозицій ПП «Укргазпром» - газифікація населеного пункту, розводка газових мереж, а також прокладка газопроводу.

А оскільки вказані роботи припускають проведення об’ємних будівельних і монтажних робіт, терміни виконання конкурсних умов не могли бути визначені.

Як випливає із змісту ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторонни(кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання повинне ґрунтуватися на принципах сумлінності, розумності і справедливості.

Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює неприпустимість односторонньої відмови від зобов'язання, зміну його умов.

Зобов'язання є правовідношенням, сторони якого мають кореспондуючі один одному права і обов'язки і пов'язані цими взаємними правами і обов'язками. У зв'язку з цим, правовий зв'язок сторін зобов'язання повинна існувати до моменту припинення зобов'язання на передбачених законом або договором підставах. Припинення дії зобов'язання в цілому або в частині за ініціативою тільки однієї із його сторін, за загальним правилом не допускається.

Враховуючи викладене, можна зробити висновок про те, що обов'язок боржника по виконанню зобов'язання кореспондується з обов'язком кредитора не перешкоджати виконанню боржником такого зобов'язання.

6,8.09.2005 52-ою сесією Гурзуфської селищної ради 4-го скликання ухвалено рішення №1, яким було скасовано рішення цієї ж ради №9, прийняте 19.03.2003, згідно якому ПП «Укргазпром» дано дозвіл на газифікацію смт. Гурзуф.

Рішенням №1 від 6,8.09.2005 Гурзуфська селищна Рада зобов'язала Комунальне підприємство «ремонтно-експлуатаційна організація» розірвати договір з ПП «Укргазпром» від 05.05.05 на виконання будівельно-монтажних робіт по будівництву газопроводу високого тиску від ГРПБ вул. Будівельників до котельній на вул. Подвойського, прокладка якого була основою для подальшої газифікації об'єктів як усередині смт. Гурзуф так і за його межами.

Пунктом 3 рішення відповідач доручив КП «ремонтно-експлуатаційна організація» ввести в експлуатацію газопровід високого тиску від ГРПБ вул. Будівельників, 11а до котельної вул. Подвойського, 19 і прийняти на баланс, також передати газопровід на баланс КП «Гурзуф».

Також КП «Гурзуф» доручено укласти договір із спеціалізованим підприємством по обслуговуванню, експлуатаціі газопроводу і аварійного прикриття.

Ухвалення рішення №1 від 6,8.09.2005 зробило фактично неможливим виконання ПП «Укргазпром» конкурсних умов.

Рішення №1 від 6,8.09.2005 було оскаржено ПП «Укргазпром» до господарського суду АР Крим.

Приватним підприємством «Укргазпром» на підставі рішення Гурзуфської селищної ради №16 від 29.04.2005 розроблявся проект землеустрою по відводу земельної ділянки в районі «Нове село-2» площею 2,5.

При розробці проекту землеустрою були отримані всі необхідні узгодження.

23.04.2008 (вих.№113 від 21.04.2008) Приватним підприємством «Укргазпром» у виконання вимог статті 123 Земельні кодекси України в адресу ГурзуфськоЇ селищної ради направлено узгоджений у встановленому законом порядку проект відвода земельної ділянки.

19.05.2008 (вих.№127 від 15.05.2008) позивачем для узгодження і підписання договору оренди земельної ділянки, площею 2,5 га в районі смт. Гурзуф, «Нове село-2» Гурзуфській селищній раді направлено у трьох екземплярах проект договору оренди земельної ділянки.

При надсиланні даних листів, Приватному підприємству «Укргазпром» нічого не було відомо про ухвалення рішення №23 від 18.03.2008.

02.07.2008 позивачем з Гурзуфської селищної ради одержано лист вих.№02-24/831, згідно якому для ухвалення рішення сесії про затвердження проекту відводу земельної ділянки, площею 2,5 га в районі «Нове село-2» смт. Гурзуф, ПП «Укргазпром» необхідно отримати декілька узгоджень для дотримання вимог ст. 124 Земельні кодекси України.

ПП «Укргазпром» робилися заходи до виконання конкурсних зобов'язань, частина з яких була виконана, а також витрачені значні грошові кошти на оформлення документів для отримання земельної ділянки в довгострокову оренду.

Своїх же зобов'язань згідно за результатами конкурсу, а також заключеного на його підставі інвестиційного договору Гурзуфська селищна рада не виконала.

Крім відсутності фактичних підстав для ухвалення рішення №23 18.03.2008, у Гурзуфської селищної ради також не було і правових підстав для його ухвалення.

Згідно ст. 19 Конституцій України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим і іншими законами до їх компетенції.

Таким чином, питання, віднесені ст. 26 вказаного Закону до виняткової компетенції сільських, селищних, міських рад, є вичерпними і розширювальному тлумаченню не підлягають.

У відповідності с п. 43 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виняткової компетенції Гурзуфської селищної ради віднесено затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, по питанням, віднесених до її виняткової компетенції.

Згідно ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, ухвалюють рішення, що є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування по мотивах їх невідповідності Конституції або законам України припиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Згідно ч. ч. 1,2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні і інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

При цьому, чинним законодавством про місцеве самоврядування передбачен ряд гарантій незалежності органів місцевого самоврядування від інших органів в системі державної влади.

Перш за все, такою гарантією є процедура відміни рішення, прийнятого сесією відповідної ради, а точніше чітка вказівка на те, що до повноважень ради віднесені лише питання, пов'язані з відміною рішень, прийнятих виконавчим комітетом ради, а питання, пов'язані з відміною рішень, прийнятих самою радою віднесені до компетенції суду.

Відповідно до ч.4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обгрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Що стосується відміни рішення, то згідно ч.9 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування по мотивам їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий устрій України» правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судов, а також привласнення цих функцій іншими органами або посадовими особами не допускається.

Відповідно до п.15 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільського, селищного, міського рад вирішується питання про відміну актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції або законам України, іншим актам законодавства, вирішенням відповідної ради, прийнятим у межах її компетенції.

Виходячи з оскаржуваного рішення відповідач прийняв на себе повноваження по регулюванню господарських відносин, що виникли між двома господарюючими суб'єктами.

Згідно п.6 ч.1 ст. 6 Господарського кодексу України загальними принципами господарювання в Україні є заборона незаконного втручання органів державної влади і органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб в господарські відносини.

Зобов’язання КП «ремонтно-експлуатаційна організація» розірвати договір з позивачем і є таким незаконним втручанням в здійснення господарської діяльності.

Згідно ст. 23 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування і іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві і Севастополі.

Незаконне втручання органів і посадових осіб місцевого самоврядування в господарську діяльність суб'єкта господарювання забороняється.

Відповідно до п.2 Роз'яснень Президії Вищого господарського суду України №02-5/35 від 26.01.2000 «Про деякі питання практики вирішення суперечок, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних і інших органів» підставами для визнання акту недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства і/або визначеної законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акту недійсним є також порушення у зв'язку з ухваленням відповідного акту прав і інтересів підприємства або організації, що охороняються законом, - позивача у справі.

Аналіз ч. 3 ст. 23 Господарського кодексу України дозволяє зробити висновок про те, що ухвалення органом місцевого самоврядування акту, регулюючого ті або інші правовідносини, можливо лише в межах його повноважень.

Разом з тим, як випливає з викладеного вище, Гурзуфська селищна рада при ухваленні оскаржуваного рішення №23 від 18.03.2008 перевищила свої повноваження в частині відміни рішення попереднього скликання Гурзуфської селищної Ради, а прийняття самого рішення призвело до порушення права ПП «Укргазпром» на користування земельною ділянкою площею 2,5 га в районі «Нове село-2» смт. Гурзуф.

Відповідно до роз'яснень президії Вищого господарського суду України №04-5/120 від 27.06.2007 «про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» відповідно до п.п.2,3 яких, враховуючи положення ст. 22 Закони України «Про судовий устрій України», відповідно до яких місцеві господарські суди розглядають справи зі спорів, які виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності, і вимоги ст.ст. 1,41,12 ХПК України господарський суди розглядають справи в порядку позовного виробництва, якщо склад учасників спору відповідає положенням ст. 1 ХПК України, а правовідносини, з яких виник спір, носять господарський характер.

При вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з положень, наведених в ст. 3 Господарського кодексу України.

Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, в таких випадках: участь в спорі суб'єкта господарювання наявність між сторонами, по-перше господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, суперечки про право, яке виникає з відповідних відносин.

Як випливає із змісту позовної заяви, між сторонами виникли правовідносини, пов'язані із здійсненням позивачем господарської діяльності по газифікації смт. Гурзуф з одного боку, і діями відповідача, направленими на укладення договорів господарського характеру, а потім їх розірвання, шляхом ухвалення відповідних рішень.

Відповідно до ч.2 ст. 15 ХПК України справи по спорах, що виникають при виконанні господарських договорів, і по іншим підставам, а також справи про визнання недійсними актів розглядаються господарським судом по місцезнаходженню відповідача.

На підставі ст. ст. 19, 144 Конституцій України, ст. ст.25, 26, 31, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 1, 5 Закону України «Про судовий устрій України», ст. ст. 3, 6, 23 Господарського кодексу України, керуючись ст. ст. 1, 2, 12 ,15, 54 Господарського процесуального кодексу України.

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним рішення Гурзуфської селищної ради № 23 від 18.03.2008р. «Про визнання рішення Гурзуфської селищної ради втратившим силу».

3. Стягнути з Гурзуфської селищної ради (смт. Гурзуф, вул. Подвойського, 9; ЄДРПОУ 04367507, р/с 35416012000327 в УГК м. Сімферополя, МФО 824026) на користь Приватного підприємства «Укргазпром» (м. Сімферополь, вул. Київська, 1-а, оф. 608; ЄДРПОУ 31367762, р/с 26009000131175 у АКБ «Чорноморський банк розвитку та реконструкції») витрати по сплаті державного мита в сумі 85грн., 118грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процессу.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення оформлене та підписане відповідно до ст. 84 ГПК України 15.09.2008р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Медведчук О.Л.