ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.10.08
Справа №АС10/489-08.
За позовом: Сумського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України
До відповідача: Державної податкової інспекції в м.Суми
про скасування постанови про накладення штрафу.
СУДДЯ І.В.МАЛАФЕЄВА
Представники сторін:
від позивача - Козупиця О.О., Довіреність №2598 від 28.08.2008р.
від відповідача - Луніка О.В., Довіреність №17073/9/10-009 від 12.03.2008р.
Суть спору: позивач просить суд скасувати податкове повідомлення –рішення Державної податкової інспекції в м.Суми від 25.06.2008 року № 005282 17/0/3/3/47788, яким зобов'язано Сумський обласний військовий комісаріат сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 24 грн. 61 коп. за платежем: Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Відповідач подав до суду відзив від 25.09.2008р. №71749/9/10-009 в якому зазначає, що штрафні санкції в розмірі 10% на загальну суму 24 грн. 61 коп. на підставі податкових повідомлень-рішень від 25.06.2008р. №005282 17/0/3/3/47788 застосовані ДІЛ в м. Суми у відповідності до норм чинного податкового законодавства, а тому вимоги позивача вважає необґрунтованими.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив :
Податковим повідомленням-рішенням від 25.06.2008 року №005282 17/0/3/3/47788 позивача - Сумський обласний військовий комісаріат зобов?язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 24 грн. 61 коп. за платежем: Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, код платежу 12020100.
Сумський обласний військовий комісаріат з цим рішенням не погоджується і просить суд його відмінити посилаючись на Закон України «Про Збройні Сили України», яким визначено, що земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків. Відповідно до статті 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» з моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статус військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням.
При цьому, позивач просить суд врахувати, що згідно Ухвали Конституційного Суду України від 27.09.2005 року № 28-у/2005 у справі за конституційним поданням Міністерства оборони України про надання офіційного тлумачення терміна «власні
транспортні засоби», що застосовується у статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів», транспортні засоби, які використовуються у Збройних Силах України не є «власними транспортними засобами», а отже військові формування Збройних Сил України, які повністю фінансуються з державного бюджету та мають транспортні засоби на правах оперативного управління, не є платниками цього податку. Поряд з цим Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.91 року № 1251-XII пільги з оподаткування не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законами України, крім законів про оподаткування. Оскільки Закони України «Про систему оподаткування», «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» та «Про Збройні Сили України» є нормативно-правовими актами одного рівня правового регулювання, то це породжує правову колізію. А відповідно до Закону України «Про систему оподаткування», якщо два законодавчих акта суперечать одне одному, то рішення приймається на користь платника податку.
Крім цього, позивач зазначає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до частини 2 ст.14 Закону України «Про Збройні Сили України», тому з 1 січня 2008 року Сумський обласний військовий комісаріат та міські і районні військові комісаріати є платниками податку з власників транспортних засобів.
Відповідно до постанови Господарського суду Сумської області від 23.07.2007р. справа АС 2/322-07 Сумський обласний військовий комісаріат зобов'язали сплатити податковий борг на користь держави в особі Державної податкової інспекції м. Суми на загальну суму 1272 грн. 72 коп., який складається з: податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в сумі 846 грн. 72 коп., пені в сумі 151 грн. 36 коп. та штрафних санкцій в сумі 275 грн. 25 коп.
Сумський обласний військовий комісаріат виконав постанову суду і сплатив податковий борг з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів 23 квітня 2008 року в сумі 846 грн. 72 коп.(платіжне доручення № 31 від 23.04.2008 року), а також пеню в сумі 151 грн. 36 коп. та штрафні санкції в сумі 275 грн. 25 коп.(платіжне доручення № 134 від 23.04.2008р.).
Згідно платіжного доручення від 14 квітня 2008 року № 36 Сумським обласним військовим комісаріатом здійснено перерахування коштів на сплату податку з власників транспортних засобів за 1 квартал 2008 року до місцевого бюджету м. Суми на загальну суму 616 грн. 25 коп. з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів.
Зазначена у податковому повідомленні-рішенні затримка на 9 календарних днів не стосується сплати податку за 1 квартал 2008 року тому, що 23 квітня 2008 року (платіжне доручення № 134 від 23.04.2008 року , № 31 від 23.04.2008 р.) був перерахований борг податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в сумі 846,72 грн., штрафна санкція в сумі 275,25 грн. та пеня в сумі 151,36 грн., згідно постанови Господарського суду Сумської області № АС 2/322-07 від 23.07.2007 року.
Зважаючи на вищевикладені обставини, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги та скасувати податкове повідомлення –рішення Державної податкової інспекції в м.Суми від 25.06.2008 року № 005282 17/0/3/3/47788, яким зобов'язано Сумський обласний військовий комісаріат сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 24 грн. 61 коп. за платежем: Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Податкове повідомлення-рішення від 25.06.2008р. №005282 17/0/3/3/47788 прийняті на підставі акта про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства від 20.06.2008р. №5739/17/319/08269552.
Перевірка проводилась на підставі п. 1 ст. 11 Закону України від 04.12.1990 р. № 509-ХП "Про державну податкову службу в Україні", де передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі)
В ході перевірки було встановлено порушення позивачем граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за І квартал 2008р. по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів узгодженого розрахунком №10748 від 29.02.2008р. та №32660 від 14.04.2008р. Термін сплати 14.04.2008р., фактично сплачено 23.04.2008р - 214 грн. 25 коп., 23.04.2008р. - 31 грн. 76 коп. Отже, затримка сплати податку складає 9 календарних днів.
За вищевказане порушення передбачена відповідальність п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-Ш зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2181): у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Посилання позивача на те, що ним не були порушені граничні строки сплати податкових зобов'язань так як позивач платіжним дорученням № 36 від 14.04.2008р. перерахував кошти, в сумі 616 грн. 25 коп., на сплату податку з власників транспортних засобів за 1 квартал 2008р. та платіжними дорученнями №31 від 23.04.2008р. та № 134 від 23.04.2008р. на загальну суму 1 273 грн. 33 коп., погасив податковий борг стягнутий відповідно до постанови господарського суду Сумської області від 23.07.2007р. по справі № АС 2/322-07, є безпідставним з наступних підстав.
Розподіл сплаченої суми податкового боргу здійснюється згідно з абзацом 2 пп.16.3.3 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання. Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини).
Враховуючи, що на дату сплати (14.04.08 р.) по Сумському ОВК рахувався борг в сумі 1272,72 грн., то відповідно до п.п.7.1.1 п.7.1 ст.7 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 - III „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" джерелами сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь які власні кошти. Податковий борг при цьому погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях (п.7.7 ст.7 Закону №2181), тому сплачені кошти в сумі 616,25 грн. були зараховані в рахунок погашення податкового боргу, а кошти, сплачені 23.04.08 р. в сумі 1272,72 грн. були зараховані в рахунок нарахованого податку з власників транспортних засобів за 1 квартал 2008 року, при цьому була нарахована пеня.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення від 25.06.2008р. №005282 17/0/3/3/47788 про застосування штрафних санкцій в розмірі 10% на загальну суму 24 грн. 61 коп. застосовані ДІЛ в м. Суми у відповідності до норм чинного податкового законодавства, а тому вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими, і, відповідно не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову Сумського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України – ВІДМОВИТИ.
2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ І.В. МАЛАФЕЄВА
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови складений і підписаний 30.10.2008 р.