ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" жовтня 2008 р.
Справа № 27/49-08-2277
За позовом
акціонерного товариства закритого типу „Виробничого об’єднання „Облпаливо”
До відповідача
Виконавчого комітету Кілійської міської ради
3-я особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа підприємець Мартинюк Олег В’ячеславович
Про визнання недійсним акта та зобов’язання укласти договір
Суддя Семенюк Г.В.
Представники:
Від позивача
Кобальчинська Т.Л., довіреність від 14.01.2008 року;
Бадюл О.Ф., довіреність від 07.07.2008 року;
Від відповідача
Ратушний Є.М., довіреність від 01.07.2006 року;
Від 3-ї особи
не з’явився;
Суть спору:
Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою про визнання недійсним акта та зобов’язання укласти договір
06.06.2008 року Ухвалою господарського суду Одеської області про заходи до забезпечення позову було заборонено виконавчому комітету Кілійської міської ради (68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Леніна, 57) застосовувати будь-які інші процедури закупівлі вугілля на 2008 бюджетний рік без завершення процедури закупівлі вугілля, що проводилась виконавчим комітетом Кілійської міської ради відповідно до оголошення № 09052308, розміщеного „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 9(133) від 03.03.2008 року включаючи опублікування оголошення про проведення нових торгів із закупівлі вугілля на 2008 рік до набрання чинності Рішенням за цією справою.
У судовому засіданні від 07.07.2008 року Відповідач надав до господарського суду Одеської області відзив на позов, у якому просить суд відмовити Позивачу в задоволенні позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві на позов.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.07.2008 року було залучено до участі у справі - фізичну особу підприємця Мартинюк Олега В’ячеславовича в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
29.08.2008 року за вх. № 17662 Позивач надав до господарського суду Одеської області заяву про зменшення розміру позовних вимог, у якій просить суд вимогу щодо зобов’язання Виконком Кілійської міської ради укласти на підставі попереднього договору, укладеного між Виконкомом Кілійської міської ради та АТЗТ «ВО «Облпаливо», договір про закупівлю вугілля з АТЗТ «ВО «Облпаливо», щодо істотних умов, до яких Виконком Кілійської міської ради і АТЗТ «ВО «Облпаливо» дійшли згоди, - залишити без розгляду.
09.09.2008 року за вх. № 18245 відповідач надав до господарського суду доповнення до відзиву, у якому навів додаткові заперечення проти заявленого до нього позову.
У судовому засіданні від 15.10.2008 року Позивачем надано до господарського суду Одеської області уточнення позовних вимог, у яких останній просить суд визнати недійним нормативно-правовий акт індивідуальної дії –рішення тендерного комітету Виконавчого комітету Кілійської міської ради про визнання торгів із закупівлі вугілля за державні кошти (розпочатих відповідно до оголошення № 09052308, розміщеного „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 9(133) від 03.03.2008 року та оформлених протоколом тендерного комітету № 9 від 23.04.2008 року такими, що не відбулися.
У справі оголошувалась перерва за правилами статті 77 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні, матеріали, додані до позовної заяви, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи та заслухавши представників позивача та відповідача, суд, встановив.
Виконкомом Кілійської міської ради в „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України" № 9 (133) від 03.03.2008 pоку було розмішено оголошення № 09052308 про проведення відкритих торгів із закупівлі твердого палива –вугілля.
18 березня 2008 року тендерним комітетом Виконкому Кілійської міської ради відповідно до оголошення № 09052308, розміщеного в „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України" № 9 (133) від 03.03.2008 pоку, було здійснено розкриття тендерних пропозицій учасників відкритих торгів із закупівлі твердого палива - вугілля. За результатами розкриття було складено Протокол № 3 „Про розкриття тендерних пропозицій при здійсненні процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти”.
21.03.2008 року тендерним комітетом Виконкому Кілійської міської ради переможцем відкритих торгів із закупівлі твердого палива було обрано АТЗТ „ВО „Облпаливо”, що зокрема підтверджується Протоколом оцінки тендерних пропозицій та визначення переможця від 21.03.2008 року.
24.03.2008 року за вих. № 434-2.7 Виконком Кілійської міської ради надіслав на адресу АТЗТ „ВО „Облпаливо” Акцепт тендерної пропозиції у якому зокрема зазначив, що на основі оцінки тендерних пропозицій на закупівлю вугілля пропозиція АТЗТ „ВО „Облпаливо” акцептована та запропонував скласти угоду у плині 14 днів.
25.04.2008 року головою тендерного комітету Виконкому Кілійської міської ради було надіслано позивачу лист за вих. № 613-2.7 про те, що рішенням тендерного комітету, торги із закупівлі вугілля, згідно п. 68 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року № 274 „Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти” (надалі - Тимчасове положення), є такими, що не відбулися.
В інформаційному бюлетені „Вісник Державних Закупівель" № 5 (303)/05.2008 р. відповідач опублікував оголошення № 07134 (пал), про результати торгів за оголошенням № 09052308, розміщеного в „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України" № 9 (133) від 03.03.2008 pоку, в якому було вказано, що торги відмінено, оскільки на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій.
Враховуючи вищевикладене порушенням своїх прав акціонерне товариство закритого типу „Виробничого об’єднання „Облпаливо” звернулось до господарського суду Одеської області з позовом про визнання недійсними нормативно-правового акту індивідуальної дії – рішення тендерного комітету Виконкому Кілійської міської ради про визнання торгів із закупівлі вугілля за державні кошти (розпочатих відповідно до оголошення № 09052308, розміщеного в „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України" № 9 (133) від 03.03.2008 pоку такими, що не відбулися.
Законом України № 150-VI від 20 березня 2008 року, - Закон України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" від 22.02.2000 року № 1490-III визнано таким, що втратив чинність.
Відповідно до частини пункту 1 частини 2 „Прикінцеві положення” Закону України № 150-VI від 20 березня 2008 року, - цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Закон України № 150-VI від 20 березня 2008 року, яким Закон України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" від 22.02.2000 року № 1490-III визнано таким, що втратив чинність було офіційно опубліковано:
- Голос України, 2008, 04, 02.04.2008 № 63;
- Урядовий кур'єр, 2008, 04, 02.04.2008 № 61;
- Відомості Верховної Ради України, 2008, № 18 (02.04.2008), ст. 198;
- Офіційний вісник України, 2008, № 25 (11.04.2008), ст. 758;
Тобто на відповідні дати проведення торгів (18.03.2008 року) та визначення їх переможця (21.03.2008 року) Закон України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" від 22.02.2000 року № 1490-III, із змінами та доповненнями, - був діючим.
Відповідно до ст. 28 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" від 22.02.2000 року № 1490-III, із змінами та доповненнями, - Торги відміняються у разі, якщо:
- на участь у торгах було подано менше трьох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником у тендерній документації;
- було відхилено всі тендерні пропозиції відповідно до вимог статті 27 цього Закону;
- замовник порушив вимоги цього Закону щодо оприлюднення інформації;
- якщо до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж трьох учасників.
Як вибачається із оголошення № 07134 (пал) в інформаційному бюлетені „Вісник Державних Закупівель" № 5 (303)/05.2008 р. про результати торгів за оголошенням № 09052308, розміщеного в „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України" № 9 (133) від 03.03.2008 pоку, - торги відмінено, оскільки на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій.
Згідно з Протоколом № 3 „Про розкриття тендерних пропозицій при здійсненні процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти” від 18 березня 2008 року та Протоколом оцінки тендерних пропозицій та визначення переможця від 21.03.2008 року у відкритих торгах із закупівлі твердого палива –вугілля приймали участь та як слід були подані тендерні пропозиції трьох учасників торгів:
1. Акціонерного товариства закритого типу „Виробничого об’єднання „Облпаливо”;
2. Товариства з обмеженою відповідальністю „Промислова житлова будівельна група”;
3. Товариства з обмеженою відповідальністю „Атлант”.
Таким чином, посилання Виконкому Кілійської міської ради в оголошенні № 07134 (пал) в інформаційному бюлетені „Вісник Державних Закупівель" № 5 (303)/05.2008 р. про результати торгів за оголошенням № 09052308, розміщеного в „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України" № 9 (133) від 03.03.2008 pоку про те, що торги відмінено, оскільки на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій є безпідставним та таким що суперечить Протоколу № 3 „Про розкриття тендерних пропозицій при здійсненні процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти” від 18 березня 2008 року та Протоколу оцінки тендерних пропозицій та визначення переможця від 21.03.2008 року.
Безпідставним є посилання відповідача у відзиві на позов і на Лист Антимонопольного комітету № 20-08.4/11-439-дз від 15.04.2008 року. Так в зазначеному листі вказується на те, що з дня набрання чинності законом № 150-VI, а саме з 02.04.2008 року, закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти повинні здійснюватись на основі Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року № 274.
Як вже зазначалось вище на відповідні дати проведення торгів (18.03.2008 року) та визначення їх переможця (21.03.2008 року) Закон України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" від 22.02.2000 року № 1490-III, із змінами та доповненнями, був діючим та закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти здійснювались саме за цим законом.
У судовому засіданні від 07.07.2008 року відповідач надав до господарського суду Одеської області відзив на позов у якому вказує на те, що в інформаційному бюлетені „Вісник Державних Закупівель" № 5 (303)/05.2008 року було помилково зазначено, що торги відмінені тому, що на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій. Тендерний комітет знову подав оголошення з проханням виправити помилку та признати торги такими, що не відбулись з причини відмови переможця дотриматися вимог тендерної документації.
До відзиву на позов відповідач додав Протокол тендерного комітету № 9 від 23.04.2008 року за яким відкриті торги на закупівлю вугілля признано такими, що не відбулися, згідно ст. 68 Тимчасового положення про закупівлю товарів, в зв’язку з відмовою переможця дотриматися вимог тендерної документації.
В протоколі тендерного комітету № 9 від 23.04.2008 року відповідач зазначає, що АТЗТ „ВО „Облпаливо” відмовляється виконувати технічні вимоги тендерної документації та. ін. на вимогу тендерного комітету щодо змін у запропонованому АТЗТ „ВО „Облпаливо” договорі (вих. № 511-2.7 від 07.04.2008 року).
Разом з тим, як вибачається із матеріалів доданих позивачем та відповідачем під час розгляду справи у господарському суді АТЗТ „ВО „Облпаливо” не відмовлялось від підписання договору, укладання якого відповідало б вимогам тендерної документації та чинного законодавства в сфері держаних закупівель. Так саме:
- на Лист відповідача № 511-2.7 від 07.04.2008 року, - 18.04.2008 року акціонерне товариство закритого типу „Виробничого об’єднання „Облпаливо” направило на адресу Виконавчого комітету Кілійської міської ради Лист, в якому виразило свою готовність до укладання договору про закупівлю та погодилось внести зміни в розділ „термін дії договору”, в розділ ”адреси і банківські реквізити сторін”, а також виключити пункт 3.3 з договору відповідно до прохань відповідача;
- 15.05.2008 року за вих. № 1016 позивач надіслав до відповідача Лист-вимогу про укладання з учасником, тендерну пропозицію якого було акцептовано, договору про закупівлю.
Відповідно до п. 68 „Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року № 274, - у разі відмови учасника, тендерну пропозицію якого було акцептовано, від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації, замовник повторно визначає найкращу тендерну пропозицію з тих, строк дії яких ще не минув, за винятком випадків, коли всі тендерні пропозиції було відхилено.
Таким чином, якщо замовник (відповідач) вважав, що позивач відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації, він, відповідно до п. 68 „Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року № 274 повинен був повторно визначає найкращу тендерну пропозицію з тих, строк дії яких ще не минув.
Протокол тендерного комітету № 9 від 23.04.2008 року не містить в собі відомостей про розгляд питання про повторне визначення найкращої тендерної пропозиції або про відхилення всіх тендерних пропозицій.
Тобто посилання з боку відповідача на зазначенні вище обставини у відзиві на позов також є необґрунтованими та спростовуються означеним вище Протоколом тендерного комітету № 9 від 23.04.2008 року.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Однак жодних доказів на підтвердження правомірності визнання торгів на закупівлю вугілля такими, що не відбулися, згідно до ст. 68 Тимчасового положення, - відповідачем до господарського суду надано не було.
Враховуючи вищевикладене, приписи п. 68 „Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року № 274, безпідставність твердження відповідача про відмову переможця (позивача) дотриматися вимог тендерної документації та укладання договору на закупівлю, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача щодо визнання недійним нормативно-правового акту індивідуальної дії –рішення тендерного комітету Виконавчого комітету Кілійської міської ради про визнання торгів із закупівлі вугілля за державні кошти (розпочатих відповідно до оголошення № 09052308, розміщеного „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 9(133) від 03.03.2008 року та оформлених протоколом тендерного комітету № 9 від 23.04.2008 року такими, що не відбулися.
29.08.2008 року за вх. № 17662 Позивач надав до господарського суду Одеської області заяву про зменшення розміру позовних вимог, у якій просить суд вимогу, щодо зобов’язання Виконком Кілійської міської ради укласти на підставі попереднього договору, укладеного між Виконкомом Кілійської міської ради та АТЗТ «ВО «Облпаливо», договір про закупівлю вугілля з АТЗТ «ВО «Облпаливо», щодо істотних умов, до яких Виконком Кілійської міської ради і АТЗТ «ВО «Облпаливо» дійшли згоди, залишити без розгляду в зв'язку з не наданням до суду АТЗТ «ВО «Облпаливо»оригіналів документів, доданих до позовної заяви.
Згідно п. 5 ст. 81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.
З таких обставин позовні вимоги щодо зобов’язання Виконкому Кілійської міської ради укласти на підставі попереднього договору, укладеного між Виконкомом Кілійської міської ради та АТЗТ «ВО «Облпаливо», договір про закупівлю вугілля з АТЗТ «ВО «Облпаливо», щодо істотних умов, до яких Виконком Кілійської міської ради і АТЗТ «ВО «Облпаливо»дійшли згоди, - слід залишити без розгляду.
Враховуючи те, що заходи до забезпечення позову були вжиті господарським судом Одеської області до розгляду спору по суті та набуття чинності рішенням суду за цією справою, - заходи до забезпечення позову вжиті ухвалою господарського суду Одеської області від 06.06.2008 року по справі № 27/49-08-2277 підлягають скасуванню.
Третя особа, повідомлена належним чином про час і місце розгляду справи, своїм правом на участь у судових засіданнях не скористалася.
У відповідності до ст. 69 ГПК спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. Ухвалою голови господарського суду Одеської області від 15.09.2008 року строк розгляду справи було продовжено за межі двохмісячного строку для розгляду справі.
Ухвали господарського суду надіслані на адресу третьої особи, що вказана у спірних договорах до суду не повертались, що свідчить про належне повідомлення третьої особи про час і місце розгляду справи. Прийняття участі в розгляді справи це право, а не обов'язок третьої особи.
Станом на 15.10.2008 року можливість подальшого відкладення розгляду справи відсутня у зв’язку з закінченням всіх строків відведених ст. 69 ГПК України для розгляду справи. Тому подальше відкладення розгляду справи неможливе та є підставою для винесення Рішення по справі не зважаючи на неявку третьої особи у судове засідання.
Витрати по сплаті держмита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу віднести за рахунок сторін, пропорційно розміру задоволених позовних вимог, згідно ст. 44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44-49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.
Позов задовольнити частково.
2.
Визнати недійним нормативно-правовий акт індивідуальної дії –рішення тендерного комітету Виконавчого комітету Кілійської міської ради про визнання торгів із закупівлі вугілля за державні кошти (розпочатих відповідно до оголошення № 09052308, розміщеного „Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 9 (133) від 03.03.2008 року та оформлених протоколом тендерного комітету № 9 від 23.04.2008 року такими, що не відбулися.
3.
Стягнути з Виконавчого комітету Кілійської міської ради (68300, Одеська обл., м. Кілія, вул. Леніна, 57), код ЄДРПОУ 04057020 на користь акціонерного товариства закритого типу „Виробничого об’єднання „Облпаливо” (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70/1), код ЄДРПОУ 30514975, р/р 26000340 в ТОВ КБ «СКБ», МФО 388313 - 85 грн. державного мита та 54 грн. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4.
Позовні вимоги акціонерного товариства закритого типу „Виробничого об’єднання „Облпаливо” в частині зобов’язання Виконком Кілійської міської ради укласти на підставі попереднього договору, укладеного між Виконкомом Кілійської міської ради та АТЗТ «ВО «Облпаливо», договір про закупівлю вугілля з АТЗТ «ВО «Облпаливо», щодо істотних умов, до яких Виконком Кілійської міської ради і АТЗТ «ВО «Облпаливо»дійшли згоди, - залишити без розгляду.
5.
Скасувати заходи до забезпечення позову вжиті ухвалою господарського суду Одеської області від 06.06.2008 року по справі № 27/49-08-2277.
6.
Видати акціонерному товариству закритого типу „Виробничого об’єднання „Облпаливо” (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70/1), код ЄДРПОУ 30514975 Довідку на повернення надмірно сплаченого платіжним дорученням № 661 від 02 червня 2008 року державного мита в сумі –85 грн. за подачу позову до господарського суду Одеської області.
Наказ видати у порядку ст. 116 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили у порядку передбаченому ст. 85 ГПК України.
Суддя Семенюк Г.В.