Рішення № 22311673, 16.03.2012, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
16.03.2012
Номер справи
24/5009/3773/11
Номер документу
22311673
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.03.12 Справа № 24/5009/3773/11

Суддя Азізбекян Т.А.

м. Запоріжжя За позовом Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави , орган уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах : Запорізька міська рада ( 69105 , м. Запоріжжя , проспект Леніна , 206 ; код ЄДРПОУ 02140892). до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Комета -3»( 69002 , м. Запоріжжя , вулиця Запорізька , 38а).

Суддя Азізбекян Т.А.

Представники:

Від прокуратури Харченко В.І. ( посвідчення НОМЕР_1 від 08.07.2011 р.).

Від позивача ОСОБА_1. ( дов. № 01-17/2441 від 09.06.2011 р.).

Від відповідача Глазков В.І. ( директор , протокол № 6/10 від 20.12.2010 р.).

ВСТАНОВЛЕНО:

Розглядаються позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комета -3» про зміну пункту 9 договору оренди земельної ділянки від 07.05.2007 р. , яким передано в оренду земельну ділянку ( кадастровий номер 2310100000:01:007:0165) по вулиці Запорізькій , 38 а у м. Запоріжжя площею 0 , 0232 га , укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Комета 3», зареєстрованого Запорізькою регіональною філією ДП «Центр ДЗК»про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.2007 р. за № 040726100487 , виклавши його у такій редакції : «пункт 9 Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 8206 грн. 30 коп. , що складає 3 % від нормативної оцінки землі за календарний рік у цінах 2010 р. Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району 33219812700003 в управлінні Державного казначейства у Жовтневому районі міста Запоріжжя Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області , МФО 813015 , ЄДРПОУ 34677124 , код 13050200 , щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового місяця).

Ухвалою від 06.07.2011 р. матеріали позовної заяви прийняті к провадженню , слухання господарської справи № 24/5009/3773/11 було призначено на 18.08.2011 р.

В судовому засіданні 06.09.2011 р. відповідно до приписів статті 79 ГПК України провадження у справі зупинялось до отримання письмової інформації з Управління Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області щодо розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0, 0232 га за адресою м. Запоріжжя , вулиця Запорізька , 38а , що орендується ТОВ «Комета -3»за договором від 07.05.2007 р.

Ухвалою від 11.01.2012 р. провадження у господарській справі № 24/5009/3773/11 поновлено відповідно до положень статті 79 ГПК України з 20.02.2012 р. , слухання господарської справи № 24/5009/3773/11 було призначено на 20.02.2012 р., а потім відкладено на 13.03.2012 р.

Справа неодноразово відкладалась відповідно до вимог статті 77 ГПК України у звязку з витребуванням від сторін додаткових доказів , а термін вирішення спору в порядку статті 69 ГПК України продовжувався .

Представникам прокуратури , позивача та відповідача розяснені права та обовязки передбачені положеннями Господарського процесуального кодексу України .

Відводів складу суду не заявлено .

Представники сторін не наполягали на проведенні звукозапису судового процесу технічними засобами .

В судовому засіданні 16.03.2012 р. господарський суд відповідно до вимог статті 85 ГПК України оголосив вступну та резолютивну частини рішення .

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на наступні обставини . Між Запорізькою міською радою та ТОВ «Комета -3»укладено договір оренди землі який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.2007 р. № 040726100487. У відповідності із пунктом 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 3518 грн. 28 коп. , що складає 2,5 від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2007 р. Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено , що питання регулювання земельних відносин ( у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської , селищної , міської ради. Відповідно до рішення Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя»керуючись пунктом 8 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 р.», в інтересах територіальної громади міста та з метою збільшення міського бюджету міська рада вирішила встановити орендну плату за земельні ділянки у м. Запоріжжя такою , що не може бути меншою трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Землекористувачам , у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення менше 3 % , укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю . Перерахунок орендної плати дійсний з моменту набрання чинності Законом України «Про державний бюджет на 2008 р.». 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено впровадити оподаткування земель на підставі нової грошової оцінки з 01.03.2008 р. . Рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001 р. № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя»визнано таким , що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки . Доручено Управлінню земельних ресурсів у місті Запоріжжя Запорізької області розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників . Доручено управлінню внутрішньої політики міської ради оприлюднити рішення у засобах масової інформації ( газета «Запорізька січ»та офіційний Інтернет портал Запорізької міської ради). Законом України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. було внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі», які набули чинності з 01.01.2008 р. , а саме зазначено , що річна орендна плата за земельні ділянки , які перебувають у державній або комунальній власності , надходить до відповідних бюджетів , розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою : для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю». 22.05.2008 р. рішенням Конституційного суду України № 10-рп /2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тому зміни до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі»в тій же редакції повторно були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 р. , та набули чинності 04.06.2008 р. Таким чином , з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 р. виникли підстави для перегляду розміру орендної плати за землю. Згідно статті 288.1 Податкового Кодексу України , підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки . У відповідності до статті 288.5 Податкового Кодексу України , розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди , але річна сума платежу плата не може бути меншою : - для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку , що встановлюється цим розділом ; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку , що встановлюється цим розділом . Таким чином , пункт 9 договору не відповідає вимогам Податкового кодексу України в частині встановлення орендної плати . Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309 УІ від 03.06.2008 р. до Закону України «Про оренду землі»внесені зміни , зокрема, частина четверта та пята статті 21 були викладені у такій редакції : Річна орендна плата за земельні ділянки , які перебувають у державній або комунальній власності , надходить до відповідних бюджетів , розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою : - для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; - для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки , які перебувають у державній або комунальній власності , не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування , а саме з 04.06.2008 р. У відповідності до Закону України «Про оренду землі»з внесеними у нього змінами розмір річної орендної плати за земельну ділянку , надану в оренду , не може бути меншим трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю», а пункт 9 в цій частині є таким , що суперечить чинному законодавству . Згідно пункту 12 договір оренди землі , що укладений між Запорізькою міською радою та ТОВ «Комета 3», встановлює , що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку , підвищення цін тарифів , у тому числі внаслідок погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря , що підтверджується документально , у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати. Згідно статті 30 Закону України «Про оренду землі»та пункту 32 договору зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін . У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку . У відповідності до статті 188 Господарського кодексу України Запорізька міська рада звернулась до ТОВ «Комета - 3»внести зміни у договір оренди землі від 26.06.2007 р. № 040726100487 шляхом викладення пункту 9 договору у наступній редакції : «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 8506 , 30 грн. , що складає трикратний розмірі земельного податку за календарний рік в цінах 2011 р.». 24.03.2011 р. Запорізька міська рада направила на адресу відповідача пропозицію про приведення договору оренди землі до вимог законодавства від 24.03.2011 р. № 01- 32/1771 , однак згідно поштової відмітки поштовий конверт повернуто 04.05.2011 р. на адресу міської ради з відміткою «закінчено термін зберігання». У відповідності до довідки з ЄДР , наданої державним реєстратором , юридична адреса ТОВ «Комета -3»м. Запоріжжя , вулиця Запорізька , 38а , куди була направлена пропозиція про внесення змін до договору оренди землі . На думку представника Запорізької міської ради , позивачем були зроблені всі можливі заходи для повідомлення сторони про намір внести зміни до договору оренди землі.. Посилаючись на статті 654 ЦК України , 188 ГК України , 18,20 Закону України «Про оренду землі», позивач вважає , що додаткова угода до договору оренди землі набирає чинності з моменту її державної реєстрації у порядку , встановленому законом. Відповідно до пункту 5 договору оренди землі нормативно грошова оцінка земельних ділянок становить 140731 , 20 грн. в цінах 2007 р. У відповідності до статті 13 Закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земель провадиться у разі визначення розміру орендної за земельні ділянки державної та комунальної власності . Згідно статті 18 Закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земельних ділянок провадиться відповідно до державних стандартів , норм , правил , а також інших нормативно правових актів на землях усіх категорій та форм власності . Нормативно грошова оцінка земельних ділянок проводиться : розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового - не раніше ніж один раз на 5-7 років . Договір оренди землі № 040726100487 було укладено 26.06.2007 р. На підставі вказаного закону та рішення міської ради № 79 від 03.03.2008 р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» управлінням Держкомзему м. Запоріжжя було надано технічне завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки , на підставі якого зроблено розрахунок орендної плати за договором оренди землі. Законом України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. було внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі», які набули чинності з 01.01.2008 р. , що річна орендна плата за земельні ділянки , які перебувають у державній або комунальній власності , надходить до відповідних бюджетів , розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою : для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю». 22.05.2008 р. рішенням Конституційного Суду України № 10 рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тому зміни до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі»в тій же редакції повторно були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 р. , та набули чинності 04.06.2008 р. За висновками позивача саме з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 р. виникли підстави для перегляду розміру орендної плати. Просить позовні вимоги задовольнити .

Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує та пропонує позивачу на підставі статей 274 , 288 Податкового кодексу України змінити текст пункту 9.9 договору оренди земельної ділянки від 07.05.2007 р. ( кадастровий номер 2310100000:007:0165) по вулиці Запорізькій , 38а в місті Запоріжжя площею 0,0232 га , укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Комета-3», зареєстрованого Запорізькою філією ДП «Центр державного земельного кадастру»26.06.2007 р. № 040726100487 виклавши його у наступній редакції : «п. 9 Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4221 грн. 94 коп. що складає 3 % від нормативної оцінки землі за календарний рік у цінах на 2007 р. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району міста Запоріжжя 33219812700003 в управлінні Державного казначейства у Жовтневому районі міста Запоріжжя Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області , МФО 813015 , ЄДРПОУ 34677124 , код 13050200 , щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного ( податкового місяця). Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників прокуратури , сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

07.05.2007 р. між Запорізькою міською радою в особі голови Карташова Євгена Григоровича ( надалі орендодавець ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Комета -3»в особі директора Глазкова Валерія Івановича ( надалі - орендар) укладений договір оренди землі , відповідно до предмету якого орендодавець відповідно до рішення шостої сесії пятого скликання Запорізької міської ради № 72/23 від 06 грудня 2006 р. надає , а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування бару з літнім майданчиком , яка знаходиться : м. Запоріжжя , вулиця Запорізька , 38а.

За умовами пунктів 2-5 договору , в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0 , 0232 га . На земельній ділянці знаходяться обєкти нерухомого майно : майновий комплекс орендаря. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 140731 грн. 20 коп. ( в цінах 2007 р.).

Сторони за договором домовилися , що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 3518 грн. 28 коп. , що складає 2,5 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 р. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації , визначених законодавством , за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами , що заповнюються під час укладання або зміни договору оренди чи продовження його дії . Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів , наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового ) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району .

Пунктом 12 договору оренди землі передбачено , що розмір орендної плати переглядається раз на рік у випадках : - зміни умов господарювання , передбачених договором оренди землі; - зміни розмірів земельного податку , підвищення цін , тарифів , у тому числі внаслідок інфляції ; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря , що підтверджено документами ; - прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати ; - в інших випадках , передбачених законом.

За домовленістю сторін за договором оренди землі від 07 травня 2007 р. , цільове призначення земельної ділянки ( категорія земель) : землі житлової та громадської забудови, для розташування бару з літнім майданчиком ( пункти 14-15 договору).

Відповідно до пункту 30 вказаного договору оренди землі , орендар зобовязаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством України .

Сторони домовились , що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін , а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Пунктом 38 договору оренди землі від 07 травня 2007 р. сторони передбачили , що сторона , яка порушила зобовязання , звільняється від відповідальності , якщо вона доведе, що порушення сталося не з її вини . В разі виникнення розбіжностей ( спорів) між сторонами в процесі виконання цього договору сторони вживають заходів до врегулювання спірних питань шляхом переговорів . При недосягненні згоди , спір вирішується у судовому порядку .

Договір оренди землі від 07 травня 2007 р. підписаний уповноваженими особами орендодавця та орендаря та скріплений печатками підприємств .

Договір зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі вчинено запис від 26 червня 2007 р. № 040726100487.

Оскільки відповідно до статті 20 Закону України «Про оренду землі»укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації , а право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону , що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , право оренди у ТОВ «Комета -3»виникло тільки 26 червня 2007 р.

Відповідно до вимог статті 180 Господарського кодексу України , зміст господарського договору становлять умови договору , визначені угодою його сторін , спрямованою на встановлення , зміну або припинення господарських зобовязань , як погоджені сторонами , так і ті , що приймаються ними як обовязкові умови договору відповідно до законодавства . Господарський договір вважається укладеним , якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов . Істотними є умови , визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду , а також умови , щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода .

При укладенні господарського договору сторони зобовязані у будь якому разі погодити предмет , ціну та строк дії договору .

Діючим Законом України «Про оренду землі» , передбачено , що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою , необхідною орендареві для проведення підприємницької діяльності та інших видів діяльності.

Договір оренди землі це договір , за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк , а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства .

В статті 15 Закону України «Про оренду землі»викладені умови договору оренди землі які визнаються істотними , а саме : - обєкт оренди ( кадастровий номер , місце розташування та розмір земельної ділянки ) ; - строк дії договору оренди ; - орендна плата із зазначенням її розміру ; - умови використання та цільове призначення земельної ділянки , яка передається в оренду ; - умови збереження стану обєкта оренди ; - умови і строки передачі земельної ділянки орендарю ; - умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; - існуючі обмеження щодо використання земельної ділянки ; - визначення сторони , яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення обєкта оренди чи його частини ; - відповідальність сторін ; - умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки .

Здійснивши системний аналіз викладених правових норм суд приходить до висновку , що договір від 26 червня 2007 р. ( 07 травня 2007 р.) за своєю правовою природою є договором оренди землі , що містить усі суттєві умови для договорів даного виду .

Фактична передача земельної ділянки відбулась 26.06.2007 р. на підставі Акту прийому передачі земельної ділянки , відповідно до якого орендодавець передає земельну ділянку кадастровий № 2310100000:01:007:0165 загальною площею 0, 0232 га , яка знаходиться за адресою : м. Запоріжжя , вулиця Запорізька , 38а , а орендар приймає вищевказану ділянку в оренду . Земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування бару з літнім майданчиком . На земельній ділянці знаходиться майновий комплекс орендаря.

Відповідно до розділу ІІІ Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю це платіж , який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою . Розмір , форма і строку внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди ( крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності , які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахування індексів інфляції , якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено , що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін . У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку .

Прокурор та Запорізька міська рада , посилаючись на статті 274 , 275 та 276 .1 Податкового кодексу України вважають , що земельний податок , що повинен сплачуватися за земельну ділянку , передану в оренду повинен складати 3 % від суми земельного податку .

За приписами розділу ХІІІ Податкового кодексу України , платниками податку за землю є землекористувачі . обєктами оподаткування є земельні ділянки , які перебувають у власності або користуванні . Базою оподаткування є нормативно грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації , визначеного відповідно до порядку , встановленого цим розділом.. Ставка податку за земельні ділянки , нормативну грошову оцінку яких проведено встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативно грошової оцінки .

Ставки податку за земельні ділянки , нормативну грошову оцінку яких не проведено , встановлюються для населених пунктів з чисельністю населення від 1000 тис. осіб і більше, у розмірі 3, 66 та застосовується коефіцієнт - 3.

Статтею 276 Податкового кодексу передбачено , що податок за земельні ділянки ( в межах населених пунктів) , зайняті житловим фондом , автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян , які використовуються без отримання прибутку , гаражно будівельними , дачно будівельними та садівницькими товариствами , індивідуальними гаражами , садовими і дачними будинками фізичних осіб , а також за земельні ділянки , надані для потреб сільськогосподарського виробництва , водного та лісового господарства , які зайняті виробничими , культурно побутовими , господарськими та іншими будівлями і спорудами справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку , обчисленого відповідно до статей 274 275 цього кодексу .

Здійснивши системний аналіз викладених правових норм , суд дійшов висновку , що законодавець чітко розмежовує поняття «оренда плата»та «податок за землю».

Прокурор та Запорізька міська рада посилаючись на матеріальні норми діючого Податкового кодексу України просить суд змінити пункт договору оренди землі в частині розміру орендної плати , яка визначається сторонами за їх домовленістю .

В той же час , ставки податку за землю визначаються в законі та є обовязковими для застосування субєктами господарювання .

Згідно з вимогами п. п. 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України , розмір орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку для земель сільськогосподарського призначення та трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.

Статтею 654 ЦК України передбачено , що зміна або розірвання договору відбувається в такій самій формі , що й договір , який змінюється або розривається , якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту .

Відповідно до приписів статті 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається , якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору , яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір , повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором . Сторона договору , яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору , у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни ( розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу , заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду .

За приписами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції міської ради належить вирішення питання регулювання земельних відносин .

Так , відповідно до статей 25,26 вказаного Закону , міські ради вправі розглядати і вирішувати питання , віднесені Конституцією України , цим та іншими законами до їх відання. На пленарних засіданнях міської ради вирішується , зокрема , питання затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України .

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування»рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень , які згідно до положень статті 144 Конституції України є обовязковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому Законом порядку . Рішення ради нормативно правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення , якщо радою не встановлений більш пізній строк , введення цих рішень у дію .

Пунктом 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»міський голова організовує в межах , визначених цим законом роботу відповідної ради та її виконавчого комітету , підписує рішення ради та її виконавчого комітету , забезпечує виконання рішень місцевого референдуму , відповідно ради , її виконавчого комітету , представляє територіальну громаду , раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами , іншими органами місцевого самоврядування , обєднаннями громадян , підприємствами , установами та організаціями незалежно від форм власності , громадянами , а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства , укладає від імені територіальної громади , ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства , а з питань , віднесених до виключної компетенції ради , подає їх на затвердження відповідної ради , здійснює інші повноваження місцевого самоврядування , визначені цим та іншими законами , якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або віднесені радою до відання її виконавчих органів .

Згідно Постанови Пленуму Вищого Господарського суду України № 6 від 17 травня 2011 р. ( п. 2.19) , у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів , що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки , такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку . Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін . У визначених законом випадках застосовуються ціни ( тарифи , ставки тощо) , які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено , що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін . Оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається , внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку , визначеного цією статтею ГК України. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку . Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною , то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати , встановленої умовами договору . При цьому згідно із частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку , зобовязання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Листом № 01-32/1771 від 24.03.2011 р. міський голова Сін О.Ч. посилаючись на статтю 288.5 Податкового кодексу України та рішення Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірі орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі , керуючись пунктом 8 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 р.», в інтересах територіальної громади міста та з метою збільшення міського бюджету повідомив про рішення Запорізької міської ради встановити орендну плату за земельні ділянки у м. Запоріжжя такою , що не може бути меншою трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Землекористувачам , у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання менше 3 % , пропонується укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю . перерахунок орендної плати дійсний з моменту набрання чинності Законом України «Про державний бюджет на 2008 р.».

Міський голова повідомив , що 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки міста Запоріжжя», згідно якого вирішено , зокрема , впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р. рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001 р. № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя»визнано таким , що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки .

В листі № 01-32/1771 від 24.03.2011 р. з посиланням на статтю 188 Господарського кодексу України міститься пропозиція внести зміни до договору оренди землі від 26.06.2007 р. № 040726100487 шляхом викладення пункту 9 договору у наступній редакції : «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 8506 грн. 30 коп. що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік у цінах 2011 р.

Згідно з частиною другою статті 4-3 ГПК України та статтею 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Якщо стороною ( або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази , в тому числі на вимогу суду , або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом ( частина перша статті 38 ГПК ) , то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами .

Відповідно до п. 2.5 Постанови № 18 від 26.12.2011 р. Пленуму Вищого Господарського суду України, будь які подані учасниками процесу докази ( в тому числі , зокрема , й стосовно інформації у мережі Інтернет) підлягають оцінці судом на предмет належності і допустимості. Вирішуючи питання щодо доказів , господарські суди повинні враховувати інститут допустимості засобів доказування , згідно з яким обставини справи , що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування , не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування . Що ж до належності доказів , то нею є спроможність відповідних фактичних даних містити інформацію стосовно обставин , які входять до предмета доказування з даної справи. Суд обґрунтовує свої рішення лише тими доказами , які були дослідженні в судовому засіданні .

З матеріалів справи вбачається , що Запорізькою міською радою 06.12.2006 р. прийнято рішення № 72/23 «Про передачу в оренду ТОВ «Комета-3»земельних ділянок по вулиці Запорізькій , 38а для розташування комбінату побутового обслуговування населення з обєктами торгівлі , оздоровчим комплексом , нічної платної автостоянки та бару з літнім майданчиком», згідно якого Запорізька міська рада вирішила затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вулиці Запорізькій , 38 а товариству з обмеженою відповідальністю «Комета -3».Встановлені та затверджені товариству з обмеженою відповідальністю «Комета -3»межі та розміри земельних ділянок загальною площею 0 2314 га по вулиці Запорізькій , 38 а згідно з планом , що додається в тому числі : - земельної ділянки № 1 площею 0,0232 га ( кадастровий номер 2310100000:01:007:0165).

Рішенням Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», вирішено затвердити розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання у м. Запоріжжя згідно з додатком .

Рішенням Запорізької міської ради від 18.01.2008 р. № 9 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», керуючись пунктом 8 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 р.», вирішено встановити орендну плату за земельні ділянки у місті Запоріжжі такою , що не може бути меншою трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Землекористувачам , у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання менше 3% , укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю. Перерахунок орендної плати дійсний з моменту набрання чинності Законом України «Про державний бюджет на 2008 р.».

Згідно рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 (справа № 1-28/2008) , положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення..

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 р. , які набули чинності 04.06.2008 р. внесені зміни до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі».

Таким чином , посилання міського голови на рішення Запорізької міської № 9 від 18.01.2008 р. як підставу внесення змін до договору оренди є безпідставним , оскільки вказане рішення було прийняте відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2008 р.», положення якого рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. визнані неконституційними .

03.03.2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого затверджено базову вартість 1 кв. м. землі у розмірі 190 , 18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р. та визнано таким , що втратило чинність рішення Запорізької міської ради № 17 від 15.06.2001 р. «Про затвердження грошової оцінки міста Запоріжжя».

27.07.2011 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», згідно з яким вирішено : - затвердити розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя згідно з додатком ; - визнати таким , що втратили чинність , рішення міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя «, від 18.01.2008 р. № 9 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя «, від 23.12.2009 р. № 28 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», від 19.05.2010 р. № 100 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя».

Суд акцентує увагу на тому , що рішення Запорізької міської ради № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя»було прийнято тільки 27.07.2011 р. , тобто після направлення пропозиції міським головою № 01-32/1771 від 24.03.2011 р. на адресу орендаря ( ТОВ «Комета -3») та вже після подання позову до суду .

Крім того , станом на день прийняття рішення по суті , ні прокуратурою , ані Запорізькою міською радою не надані документальні докази направлення на адресу ТОВ «Комета -3»листа пропозиції від 24.03.2011 р. № 01-32/1771.

Відповідно до статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі . Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінки земельних ділянок може бути нормативною і експертною .

Сплата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати , що визначаються залежно від грошової оцінки земель .

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку , яка перебуває в комунальній власності , є договір оренди такої земельної ділянки . Платники орендної плати за земельні ділянки комунальної власності самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 01 січня .

На запит Господарського суду Запорізької області Головне управління Держкомзему у Запорізькій області Управління держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області 10.01.2012 р. № 18919 повідомило , що відповідно до пункту 2 «Порядку виконання земельно кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів»виконання земельно кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів . Нормативна грошова оцінка земель оформляється у вигляді технічної документації та витягу з неї . Проведення нормативної грошової оцінки земель та оформлення відповідних документів є платною послугою та здійснюється за заявою землекористувача . З 03.03.2008 р. по теперішній час перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0, 0232 га ( кадастровий номер 2310100000:01:007:0165) по вулиці Запорізька , 38а не замовлявся . Визначити нормативну грошову оцінку без землекористувача немає можливим , тому що відповідно до програмного забезпечення щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок принциповим є фактор інженерно технічної забезпеченості ділянки , який декларується замовником у заяві .

Твердження представника позивача про те , що пропозиція № 01-32/1771 від 24.03.2011 р. була направлена на адресу ТОВ «Комета -3»на виконання рішення Запорізької міської № 16 від 27.07.2011 р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», судом до уваги не приймається , з тих підстав, що зазначена пропозиція не має жодного відношення щодо подій , які відбувались пізніше у липні 2011 р. , оскільки вона складена , підписана міським головою та направлена на адресу ТОВ «Комета -3»ще у березні 2011 р.

Також , суд зазначає , що рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя»ніяким чином не повязано з викладеними у позовній заяві № 127-3761 вих.н. від 04.07.2011 р. обставинами, які виникли в інший час , а саме з моменту набрання чинності 01.01.2011 р. Податкового кодексу України .

Компетенція Запорізького міського голови щодо регулювання земельних відносин має похідний характер від прийнятих рішень Запорізькою міською радою . Ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції міської ради і має відбуватися виключно шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні відповідної ради.

З огляду на викладене , пропозицію Запорізького міського голови до субєктів господарювання щодо укладення додаткових угод за відсутності відповідного рішення міської ради не можна вважати пропозицією уповноваженого субєкта про внесення змін до договорів оренди землі здійсненою відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», а тому лист Запорізького міського голови № 01-32/1771 від 24.03.2011 р. стосовно необхідності приведення договору оренди землі до вимог законодавства без відповідного рішення Запорізької міської ради , не має обовязкової сили та свідчить про порушення визначеного законом порядку внесення змін до господарських договорів .

Дослідивши матеріали справи суд не знаходить достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог

По перше , Запорізькою міською радою як орендодавцем порушений порядок зміни договору , встановлений статтею 188 ГК України .

По - друге , станом на день вирішення спору по суті ні Запорізькою міською радою , ані прокуратурою не надано рішення про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. , яке б було підставою для направлення Запорізьким міським головою пропозиції від 24.03.2011 р. № 01-32/1771.

По третє , позивачем нормативно необґрунтовані вимоги щодо зміни розміру орендної плати залежно від суми нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 р.

Також , стаття 23 Закону України «Про оренду землі»як спеціальна норма не передбачає зміну розміру орендної плати в залежності від зміни нормативної грошової оцінки землі в період дії договору оренди .

З огляду на викладені обставини у їх сукупності , у позові слід відмовити .

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ :

У задоволенні позовних вимог відмовити .

Суддя Т.А. Азізбекян

Рішення виготовлено у повному обсязі та підписано 26.03.2012 р.