Постанова № 22281696, 05.03.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
05.03.2012
Номер справи
2а-11976/11/0170/14
Номер документу
22281696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПРЕДСТАВНИЦТВО "ЛУСЕС ДЕ ВАЛЕНСІЯ ЛІМУЗИН, С.А"
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 березня 2012 р. 16:25 Справа №2а-11976/11/0170/14 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О. за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1; довіреність від 01.10.2011 року;

від відповідача ОСОБА_2, довіреність від 02.11.2011 р., ОСОБА_3, довіреність від 27.02.2012 р.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комерційного товариства "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL") в особі Представництво "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л."

до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000362200 від 19.04.2011 року,

Суть спору: Комерційне товариство "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL") в особі Представництво "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л." (далі-позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (далі-відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000362200 від 19.04.2011 року про донарахування податкових зобовязань з податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 343987,50 грн., у томі числі 278390,00 грн. за основним платежем та 69597,50 грн. штрафні санкції.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.10.2011 року відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні 05.03.2012 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні 05.03.2012 року проти позову заперечували, з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Згідно Положення про Представництво «Лусес Де Валенсия Лимузин С.Л.» (нова редакція) (далі Положення) Представництво «Лусес Де Валенсия Лимузин С.Л.» є структурним підрозділом іноземного субєкта господарської діяльності - Комерційного товариства "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL"), що є юридичною особою за законодавством Королівства Іспанії. Представництво зареєстровано за адресою: 95035 Україна, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Маршала Жукова, б. 31, кв. 31 (а.с.10-14).

Згідно Довідки Головного управління Статистики в АР Крим від 19.02.2009 року № 010001, правовий статус Представництва без права юридичної особи, організаційно-правова форма Представництво.

Пунктом 3.1 Положення передбачено, що представництво не є юридичною особою за законодавством України. Представництво керується в своїй діяльності чинним законодавством України, Статутом Товариства і Положенням.

Судом встановлено, що на підставі Наказу Державної податкової інспекція в м. Сімферополі АР Крим № 604 від 25.02.2011 року (а.с.203) співробітниками Державної податкової інспекція в м. Сімферополі АР Крим була проведена документальна планова виїзна перевірка Представництва «Лусес де Валенсия Лимузин, С.Л.» (ЄДРПОУ 26585009) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 03.02.2009 року по 31.12.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 03.02.2009 року по 31.12.2010 року.

За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт № 3768/22-0/26585009 від 04.11.2011 року, у якому встановлено порушення п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст.4, п. 5.1, п. 5,9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 278390,00 грн., утому числі за 2009 рік на суму 138831,00 грн., за 2010 рік в сумі 139559,00 грн. (а.с.65-77).

На підставі зазначеного акту було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000362200 від 19.04.2011 року на суму 278390,00 грн. за основним платежем та 69597,50 грн. штрафні санкції, загальна сума складає 347987,50 грн. (а.с.19)

10.05.2011 року вих. № 30 позивачем до Державної податкової адміністрації в АР Крим направлено скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0000362200 від 19.04.2011 року.

Рішенням «Про результати розгляду повторної скарги» Державної податкової адміністрації в АР Крим № 8602/7/25-023 від 06.07.2011 року у задоволені скарги відмовлено, податкове повідомлення-рішення № 0000362200 від 19.04.2011 року залишено без змін (а.с.186-196).

Рішенням Державної податкової адміністрації України № 378/7/10-2115 від 15.09.2011 року скаргу позивача залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення № 0000362200 від 19.04.2011 року залишено без змін(а.с.183-185).

Не погодившись з податковим повідомленням рішенням № 0000362200 від 19.04.2011 року та висновками акту перевірки позивач оскаржив їх до суду.

Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже “на підставі” означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.

“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню на підставі наступного.

Відповідно до пункту 5.3 Положення про Представництво в межах взаємовідносин між позивачем та його Представництвом здійснюються наступні господарські операції:

- Товариство з урахуванням обсягів замовлень або попиту на території України здійснює ввезення товарів на адресу свого Представництва;

- Товариство через зареєстроване на території України Представництво здійснює продаж ввезеного товару на користь покупців за договірною ціною, але не нижче вказаної в інвойсі, яким супроводжується ввезення товару, в перерахунку з євро в гривню за курсом НБУ на дату оформлення митної декларації, та отримує виручку від реалізації в національній валюті України на поточний рахунок Представництва;

- за рахунок виручки, отриманої від реалізації ввезеного на територію України товару, Представництво здійснює на території України витрати, які необхідні в межах діяльності Представництва;

- залишок коштів, отриманих в якості виручки, за вирахуванням понесених витрат та податків, що мають бути сплачені Товариством від оподаткування діяльності через постійне Представництво на території України, використовується для придбання євро з метою наступного перерахування придбаної іноземної валюти на поточний рахунок Товариства з розподілом на компенсацію вартості ввезеного товару (за сумами, вказаними в інвойсі) та прибуток отриманий від діяльності в Україні.

Зобов'язання Представництва за одержаними з метою наступного продажу товарів відображаються за кредитом рахунку 632 «Розрахунки з головною організацією за товар», за дебетом цього рахунку відображаються операції з компенсації вартості ввезеного позивачем товару (за сумами, вказаними в інвойсі). Вартість товару обліковується на рахунку 281 «Товари».

Матеріалами справи підтверджується ввезення товару Товариством на адресу Представництва з метою наступного продажу цього товару (вантажні митні декларації та інвойси) (а.с.81-101).

Судом встановлено, що за період, який перевірявся позивачем до податкового органу були подані податкові декларації на прибуток підприємства в яких вартість товару відображена у складі валових витрат в рядку 04.1 - витрати на придбання товарів (робіт, послуг) (а.с.40-64).

Відповідно до Положення про Представництво, позивачем на поточні рахунки та в касу свого Представництва були перераховані грошові суми (інвестиції), що підтверджується прибутковими касовими ордерами, квитанціями та банківськими виписками.(а.с.124-148).

Згідно абзацу другому п.п. 1.22.1 п.1.22 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» N 334/94-ВР від 28.12.1994 року (далі Закон № 334/94) безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після її списання, якщо така безнадійна заборгованість була попередньо включена до складу валових витрат кредитора; сума заборгованості платника податку перед іншою юридичною чи фізичною особою, що залишилася нестягнутою після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, наданих платнику податку без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних); сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.

З наведеної норми Закону N 334/94-ВР слідує, що безповоротна фінансова допомога є сума коштів, передача яких здійснюється на підставі цивільно-правових угод (договорів), що не передбачають наступної компенсації або повернення, а факт передачі тягне за собою перехід права власності.

Оскільки передача грошових коштів та майна між нерезидентом юридичною особою і його представництвом не заснована на угоді і не передбачає передачу права власності на це майно, то вказана операція не може брати участь у формуванні валового доходу платника податку на прибуток Представництво "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л." .

Як зазначалось вище, Представництво "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л." є Представництвом Комерційного товариства "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL") в Україні, через яку юридична особа нерезидент здійснює господарську діяльність на території України.

Відповідно до пп. 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 Закону N 334/94-ВР платниками податку є постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників.

Відповідно до пункту 7 статті 3 Господарського кодексу України відношення суб'єкта господарювання з своїми структурними підрозділами є внутрішньогосподарчими відносинами і на цій підставі ці відносини не можуть бути кваліфіковані як цивільно-правові відносини на основі письмових або усних операцій.

Згідно абзацу “й” п.13.1 ст.13 Закону N 334/94-ВР будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слід розуміти: інші доходи від здійснення нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, за винятком доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів (робіт, послуг), переданих (виконаних, наданих) резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг з міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.

Для цілей оподаткування податком на прибуток згідно п.1.32 ст.1 Закону N 334/94-ВР господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Операція перерахування грошових коштів та передачі майна юридичною особою нерезидентом на користь свого відособленого підрозділу, представництва не може розглядатися як господарська діяльність, яка спрямована на отримання доходу на користь цієї особи. У звязку з цим, грошові кошти, передані нерезидентом юридичною особою Представництву "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л." суд не може розглядати як кошти отримані від здійснення господарської діяльності на території України та спрямовані на отримання доходу на користь Комерційного товариства "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL").

Передані Комерційним товариством "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL") своєму представництву Представництву "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л." грошові кошти та майно не відповідають критеріям визнання їх доходом, оскільки не приводять до збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які приводять до збільшення власного капіталу нерезидента юридичної особи.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в України економічна вигода це потенційна можливість отримання підприємством грошових коштів від використовування активів.

Закон N 334/94-ВР не дає визначення значення терміну “дохід”, тому, враховуючи норму п.1.43 ст.1 Закону N 334/94-ВР, визначення терміну “дохід” в даному випадку, правомірно використовувати в значеннях, визначених національним положенням (стандартами) бухгалтерського обліку (далі П(З)БО).

Доходи збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників) за звітний період. - п.3 П(З)БО1 “Загальні вимоги до фінансової звітності”, затвердженого наказом МФУ від 31.03.1999 № 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за №391/3684.

Згідно з п.5 П(З)БУ15 “Дохід”, затвердженого наказом МФУ від 29.11.1999 №290, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Критерії визнання доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Таким чином, надходження від Комерційного товариства "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL") грошових коштів на рахунок Представництво "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л." та передача майна не може бути визнано доходом у вигляді безповоротної фінансової допомоги, та інших доходів одержаним нерезидентом з джерелом його походження з України, оскільки: таке надходження здійснюється в межах єдиного балансу підприємства нерезидента, до складу якого входять і окремі баланси його структурних підрозділів; не спричиняє за собою зміни величини активів або зобов'язань підприємства; не тягне за собою ріст власного капіталу суб'єкта господарської діяльності Комерційного товариства "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL"), а тим більше його Представництва "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л."

Згідно з ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд враховує, що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, субєкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього субєкта, визначених законом.

Суд також враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Тому за результатами розгляду справи належить до стягнення на користь позивача сума здійснених ним судових витрат у розмірі 3,40грн., яка підтверджена платіжним дорученням про сплату судового збору.

У судовому засіданні 05.03.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 07.03.2012 року.

Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0000362200 від 19.04.2011 року.

3. Стягнути на користь Комерційного товариства "Лусес Де Валенсія Лімузін, ТОВ" (LUZES DE VALENCIA LIMOUSIN,SL") в особі Представництва "Лусес Де Валенсія Лімузін, С.Л. (ЄДРПОУ 26585009) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3,40грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.