Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.03.12 Справа № 5015/7184/11
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий-суддяДавид Л.Л.
СуддівДанко Л.С.
Юрченка Я.О.
при секретарі судового засідання Карнидал Л.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Вищого професійного училища № 29, б/н від 06.02.2012 р. (вх. № Львівського апеляційного господарського суду 366 від 16.02.2012 р.)
на рішення Господарського суду Львівської області від 27.01.2012 р.
у справі № 5015/7184/11 (суддя Кітаєва С.Б.)
за позовом Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал”, м. Львів
до Вищого професійного училища № 29, м. Львів
про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1- юрисконсульт відділу контролю за водопостачанням і водовідведення (довіреність б/н від 15.09.2010 р.);
від відповідача: не зявились;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 27.01.2012 р. у справі № 5015/7184/11 (суддя Кітаєва С.Б.) позов задоволено повністю, стягнуто з Вищого професійного училища №29 (далі відповідач) на користь Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал” (далі позивач) 8421,20 грн. додаткової плати за перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах та 1477,50 грн. судового збору, стягнуто з Вищого професійного училища №29 в доход міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова, рахунок 31511921700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності”, банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ 23949066, код МФО 825014) нарахування у розмірі 1754,42 грн. за скид наднормативних забруднень, стягнуто з Вищого професійного училища №29 в доход державного бюджету України 557,62 грн. судового збору.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване доведеністю факту скиду відповідачем стічних вод у місцеву каналізацію з перевищенням допустимих величин показників забруднення на підставі вимірювань № 390 згідно з рішенням міськвиконкому від 18.09.2002 р. № 292 проведеного відповідно до Акту про відбір вибіркової проби № 3777 від 19.10.2010 р. та не спростованого відповідачем належними і допустимими доказами правомірність та обґрунтованість заявлених позивачем вимог, а відтак суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення додаткової плати за такий скид.
Вище професійне училище № 29 м. Львова звернулось до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 27.01.2012 р. скасувати, як таке, що суперечить умовам договору та чинному законодавству України, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи свої вимоги, апелянт наголошує на порушенні умов Договору № 02316 від 11.10.2002 р., зокрема вказує, що відповідно до п. 2.1. розділу 2 Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал»зобовязується згідно з технічними умовами на приєднання Абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити розміри лімітів щодо постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоровя України на відхилення від стандарту, щодо приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин, а також дощових (талих) стічних вод. Також, вказує, що станом на 27.01.2012 р. Вищим професійним училищем № 29 не виконано п. 2.2.1. Договору, яким передбачено отримати у Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання Абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства протягом одного місяця з моменту укладення Договору і у встановленому порядку отримати дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект ліміту на скид забруднювальнювальних речовин, що слугує підставою для його розірвання. Однак, Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал»Договір не розірвав та продовжив надання послуг. Крім того, на думку апелянта, в порушення вимог ст. ст. 626, 628, 638 Цивільного кодексу України, порушено принципи договірного права при затвердженні 15.04.2004 р. Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал»Тимчасового ліміту на скид забруднювальних речовин № 343, який є односторонньо зміненою умовою Договору № 102316, оскільки жодних пропозицій з 11.10.2002 р. на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі не надходило.
Дані обставини, на думку скаржника, є безумовною підставою для скасування рішення місцевого господарського суду.
Позивач Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал»(далі по тексту ЛМКП «Львівводоканал») у відзиві від 24.02.2012 заперечує доводи апеляційної скарги, вказує, що усі обставини, які мають значення для справи всебічно, повно, обєктивно судом дослідженні і документально підтверджені, їм дана належна юридична кваліфікація, правильно застосовано норми матеріального і процесуального права. Крім того, згідно п. 2.2.1. Договору, Водоканал не зобовязаний, а має право розірвати його. Ліміт на скид стічних вод встановлюється і доводиться Водоканалом відповідно до Місцевих та Державних правил і не є предметом Договору № 102316. Позивачем також подано копію листа від 18.06.2003 р. № 36-8049/58 про необхідність розробити та погодити Проект ліміту, на підставі якого, з часу внесення (01.01.2004 р.) до Переліку, йому може надаватись Дозвіл на скид і Ліміт на скид до вилучення з Переліку та копію листа від 22.04.2004. р. № 369-1791/15, якою відповідачу доведено ліміт в концентраціях затверджених величин ГДК. Також позивач, зазначає, що скаржником в обґрунтування апеляційної скарги не вказано обставини, які б заперечували позовні вимоги чи законність рішення.
В судовому засіданні 20.03.2012 р. представник позивача заперечив доводи апеляційної скарги з мотивів, викладених у відзиві. Відповідач участі уповноваженого представника не забезпечив, причин неявки не повідомив.
Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, оцінивши зібрані докази, заслухавши пояснення представника позивача, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення Господарського суду Львівської області нормам чинного законодавства, матеріалам та обставинам справи, виходячи з наступного.
Місцевим господарським судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 11.10.2002 р. між Львівським міським комунальним підприємством “Львівводоканал” (надалі Львівводоканал) та Вищим професійним училищем №29 м. Львова (надалі Абонент) укладено Договір на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі № 102316 (далі по тексту Договір) (а.с. 7-8). Відповідно до п. 1.1. Договору Львівводоканал надає Абоненту (відповідачу) послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України»(надалі Правила користування), «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення»(надалі Правила експлуатації), «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова»(надалі Правила приймання).
Згідно п.2.2.1. Договору Абонент зобовязується отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладення Договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин. Невиконання вказаних вимог є підставою Львівводоканалу для розірвання Договору і припинення надання послуг водопостачання та водовідведення. Надати перелік своїх обєктів (структурних підрозділів), які використовують воду (від яких приймаються стоки), згідно з Правилами користування, за формою, що відповідає додатку № 1 до Договору; повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення (п. 2.2.3. Договору). Також, сплачувати за чинними тарифами вартість наданих Львівводоканалом послуг, згідно з поданими рахунками. В разі зміни тарифів плата за послуги здійснюється відповідно до нових тарифів, без зміни інших умов Договору. Не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента (п.2.2.4. та п. 2.2.7. Договору). П. 2.4. Договору передбачено, що Львівводоканал обслуговує лише ті мережі, споруди і обладнання, які перебувають у нього на балансі. Балансова належність мереж водопостачання та водовідведення визначається відповідно до Правил користування та інших нормативних актів України. Згідно, п. 3.6. Договору скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом згідно Правил приймання.
Даний договір підписаний сторонами, скріплений їх печатками в судовому порядку не дійсним не визнавався.
15 грудня 2006 р. Вище професійне училище № 29 м. Львова та Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал»домовились внести до п. 3 Договору № 102316 від 11.10.2002 р. наступні зміни: «п. 3.5. при наявності коштів у Вищому професійному училищі № 29 м. Львова проводити попередню оплату», про що уклали Додаток до Договору (а.с. 9, зворот).
18 березня 2011 р. між тими самими сторонами укладено Додаткову угоду до Договору № 102316 від 11.10.2002 р. про подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі, відповідно до умов якої сторони погоджують п. 2.1.1. Договору викласти у такій редакції: «Орієнтована кількість подачі питної води, яка буде спожита у 2011 році по Договору № 102316 від 11 жовтня 2002 року становить 11640 куб.м./рік.»(а.с. 9).
З матеріалів справи вбачається, що 18.10.2010 р. позивач телефонограмою повідомив Вище професійне училище № 29 м. Львова про відбір проб 19.10.2010 р. о 13 год. 00 хв. на виконання умов Договору № 102316, про що свідчить витяг з журналу телефонограм, наявний в матеріалах справи (а.с. 30).
19 жовтня 2010 р. позивачем з метою контролю за якістю стічних вод, які поступають в міську каналізаційну систему в присутності представника відповідача- помічника директора з АГЧ Лесько З., здійснено відбір разової проби стічних вод з контрольного колодязя КК 1, розташованого за адресою: вул. Шевченка, 116 (а.с. 13).
Відбір, транспортування проб для проведення головного і контрольного аналізу відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України здійснено представниками Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», на підставі чого було складено Акт № 3777 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів (а.с. 13).
Проби були доставлені до хіміко бактеорілогічної лабораторії ЛМКП «Львівводоканал», внаслідок проведеного аналізу складено протокол результату вимірювань показників якості стічних вод № 390 згідно з рішенням міськвиконкому від 18.09.2002 р. № 292 (а.с. 11).
За результатами досліджень встановлено факт скиду стічних вод з перевищенням допустимих концетрацій, у звязку з чим позивачем нараховано підвищений тариф за жовтень 2010 р. в сумі 10175,62 грн., що підтверджується розрахунком величини додаткової плати для Вищого професійного училища № 29 м. Львова за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей № 3762/36 від 10.11.2010 р.
З копії витягу телефонограм вбачається, що 28.10.2010 р. Вище професійне училище № 29 м. Львова було повідомлено про перевищення показників якості стічних вод (а.с. 31).
На підставі виявленого перевищення допустимих величин, позивачем на адресу відповідача було направлено претензію № 3762, якою повідомлено про перевищення допустимих норм якісних показників стічних вод, зокрема: ХСК в 1 раз; залізо в 1.5 раз; фосфати в 2.5 раз; СПАР в 4.3 раз; аміак в 8.3 раз; БСК5 в 12 раз; завислі речовини в 14 раз та повідомлено, що донараховано плату за водовідведення з коефіцієнтом кратності у розмірі 10175,62 грн., з пропозицією в місячний термін сплатити вищевказану суму.
Претензія відповідачем залишена без відповіді та задоволення.
При перегляді рішення Господарського суду Львівської області, судова колегія керувалась наступним.
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України визначено, що господарські зобовязання можуь виникати, зокрема, з господарського договору.
В силу вимог ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обовязковим для виконання сторонами. Згідно ст. ст. 525,526 Цивільного кодексу України та положень ст. 193 Господарського кодексу України, зобовязання повинні виконуватись належним чином згідно умов договору та вимог діючого законодавства. Одностороння відмова від виконання зобовязання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Судова колегія, зазначає, що предметом судового розгляду є вимога ЛМКП «Львівводоканал»про стягнення з Вищого професійного училища № 29 м. Львова суми в розмірі 10175,62 грн. плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих величин показників забруднення до каналізаційної системи міста Львова за жовтень 2010 р. З метою запобігання порушення у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод підприємств, наказом Державного комітету будівництва, архітектури, та житлової політики України № 37 від 19.02.2002 р. (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691) затвердженні Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України. Дані правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (Водоканалу), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (підприємства). Пунктом 1.5. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України визначено, що на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію. Місцеві правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоровя України (п. 1.6. правил).
Рішенням виконкому Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002 р. затверджено місцеві Правила прийняття стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, які є обовязковими для абонентів усіх форм власності, що відводять стічні води в системи каналізації м. Львова, у яких установляються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації. Ці правила є спеціальним нормативним актом, який регулює, у тому числі, правовідносини сторін у даній справі.
Відповідно до п. 7.2.2. місцевих Правил з метою контролю якості стічних вод підприємства здійснюється відбір разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявлення таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати. Пунктом 7.6. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України передбачено, що для визначення вмісту забруднень у стічних водах підприємств використовуються як дані лабораторії Водоканалу так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації.
Судова колегія Львівського апеляційного господарського суду, вказує на те, що Акт відбору стічних вод № 3777 відповідає вимогам місцевих Правил, містить рік, місяць, число, час і місце відбору проб, а також прізвища, імя та по батькові представників підприємств, які брали участь у відборі проб та їх посади. Даний Акт підписаний представником відповідача без зауважень та заперечень.
Відповідач контрольний аналіз не провів. Відповідно до положень Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації міста Львова контрольний аналіз проби повинно бути проведено Абонентом відразу після відбору. Результати контрольного аналізу можуть розглядатися, якщо вони подані Абонентом Водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення цього аналізу.
Крім того, безпідставними обґрунтування апеляційної скарги щодо порушення позивачем затвердження Тимчасового ліміту № 343, який на думку скаржника, є односторонньою умовою Договору № 102316 виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1.1. Договору Львівводоканал надає Абоненту (відповідачу) послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова».
Згідно до п. 1.7. Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України.
Згідно, п. 3.6. Договору скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом згідно Правил приймання.
Відповідно до п. 4.4.12. місцевих Правил в разі непредставлення підприємствами у встаноновлені терміни Проектів ліміту (або якщо представлені проекти не відповідають вимогам Правил), Ліміти їм доводяться в концентраціях затверджених величин ГДК (п. 4.5.2.3.1., додаток 10.7.). П. 4.5.2.3.1. місцевих Правил передбачено, для Підприємств, Ліміт на скид яким має встановлюватись на підставі Проекту ліміту при відсутності погодженого Проекту ліміту (додаток 10.7). у цьому випадку Дозвіл на скид не надається.
Позивач разом із відзивом на розгляд суду подав копію листа від 18.06.2003 р. № 36-8049/58, який засвідчує факт письмового повідомлення про необхідність погодження відповідачем у певний строк проекту Ліміту та копію листа від 22.04.2004 р. № 36-1791/15, який засвідчує факт доведення відповідачу ліміту в концентраціях затверджених величин ГДК (а.с. 60-66).
У відповідності до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не спростував належними і допустими доказами правомірність та обґрунтованість заявлених позивачем вимог.
Враховуючи наведене, судова колегія погоджується із висновком місцевого господарського суду про обґрунтованість позовних вимог, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, вважає, що всі обставини, які мають значення для справи, були зясовані повністю і у відповідності із вимогами закону.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1.Рішення Господарського суду Львівської області від 27.01.2012 р. у справі № 5015/7184/11 залишити без змін, апеляційну скаргу Вищого професійного училища № 29 м. Львова, б/н від 06.02.2012р. - без задоволення.
2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
3.Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України в порядку та строки, передбачені статтями 109-110 Господарського процесуального кодексу України.
4.Справу № 5015/7184/11 повернути Господарському суду Львівської області.
Головуючий суддяДавид Л.Л.
СуддяДанко Л.С.
СуддяЮрченко Я.О.
повний текст постанови підписано 26.03.2012 р.