Єдиний державний реєстр судових рішень Господарський суд Чернігівської області
_____________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20Тел. 698-166, факс 77-44-62
РІШЕННЯ
Іменем України
20 березня 2012 року Справа № 5028/9/1/2012
За позовом: Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, пр-т. Миру, 49-а, м. Чернігів, 14005
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжин Тепло Мережі", код
ЄДРПОУ 32750668, вул. Глібова 1, м. Ніжин, Чернігівська область,16600
Предмет спору: про стягнення штрафу та пені 20000,00 грн.
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_1 довіреність № 01-14/5264, від 01.12.2011р., заступник голови Чернігівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України.
відповідача: не зявився
суддя С.М.Івченко
У судовому засіданні 20.03.12р. у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення. Повне рішення підписано 21.03.12р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивачем подано позов про стягнення з відповідача 20000 грн., у т.ч. 10 000грн. штрафу згідно рішення адміністративної колегії Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №64-рш від 14.04.2011р. та 10 000 грн. пені за його несплату.
Сторони цієї справи повідомлялись належним чином про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (ухвали господарського суду про порушення провадження у справі від 16.02.2012р.). За клопотанням відповідача розгляд справи відкладався у зв"язку з неявкою представника відповідача у судове засіданні 14.03.2012р.. Однак відповідач, незважаючи на відкладення розгляду справи та повторне витребування судом відзиву на позов , не надав такого відзиву, представника в судове засідання не направив, причин цього суду не повідомив.
Оскільки відповідач повідомлявся належним чином про дату, час і місце судового розгляду, надання відзиву на позов та направлення представника у судове засідання є правом відповідача, яким він не скористався без повідомлення суду поважних причин, з огляду на необхідність дотримання процесуальних строку вирішення спору, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, зясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив:
Відповідно до ст.1 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель .
Згідно ст.3 вищезгаданого Закону основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності субєктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції ; контроль за
2
концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та регулюванням цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції.
В силу приписів ст.7 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” для реалізації покладених на нього завдань Антимонопольний комітет України, зокрема, має право перевіряти субєктів господарювання щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції, розглядати справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими справами, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, приймати з цього приводу передбачені законодавством розпорядження та рішення, проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження) тощо.
Відповідно до ч.1 ст.48 Закону України „Про захист економічної конкуренції” за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, припинення порушення та усунення його наслідків, а також про накладення штрафу.
Як вбачається із матеріалів справи сторони справи є юридичними особами.
Чернігівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України зареєстроване рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 05.01.1994р. за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 49-а.
Товариство з обмеженою відповідальністю “НіжинТеплоМережі” створене за рішенням засновників юридичних осіб, які підписали установчий договір про створення та діяльність товариства від 13.11.2003р. Згідно із статутом, затвердженим загальними зборами учасників товариства ( протокол №1, від 13.11.2003р.), предметом діяльності є виробництво та розподілення тепла. Товариство має ліцензію на виробництво теплової енергії, транспортування магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії серії АВ № 345138, що видана Міністерством з питань житлово-комунального господарства України, строк дії ліцензії 22.08.2007 22.08.2012р.
Відповідно до ст. 12 Закону України „Про захист економічної конкуренції” товариство з обмеженою відповідальністю “НіжинТеплоМережі” за результатами діяльності в 2010р. та січні - лютому 2011р. займало монопольне (домінуюче) становище на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що експлуатуються ним в місті Ніжині Чернігівської області із часткою 100 відсотків.
Рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 19.06.2008р. № 319 виконавцем послуг з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води в будинку по вулиці Незалежності, 23 було визначено ТОВ ЦЕК „ ЕСКО-ЦЕНТР” з забов"язанням купувати теплову енергію для надання послуг з опалення та гарячого водопостачання у Товариства з обмеженою відповідальністю “НіжинТеплоМережі” по тарифу як для населення.
На підставі цього рішення, з метою укладення договору на постачання теплової енергії для централізованого опалення і гарячого водопостачання ТОВ ЦЕК „ЕСКО-ЦЕНТР” неодноразово зверталось до ТОВ “НіжинТеплоМережі”. На всі звернення ТОВ “НіжинТеплоМережі” безпідставно ухилялось від укладення договору. Протягом 2009 2010 років ТОВ ЦЕК „ ЕСКО-ЦЕНТР” також неодноразово зверталось до органів влади з зазначенням того, що через безпідставну відмову ТОВ “НіжинТеплоМережі” від укладення договору на постачання теплової енергії ТОВ ЦЕК „ ЕСКО-ЦЕНТР” зазнало величезних збитків.
В ході розгляду адміністративною колегією Чернігівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету справи щодо порушення відповідачем антимонопольного законодавства , був укладений договір № 392 від 01.03.2011р. на виробництво та постачання теплової енергії між ТОВ “НіжинТеплоМережі” та ТОВ ЦЕК „ ЕСКО-ЦЕНТР”.
Беручи до уваги зазначені обставини адміністративною колегією Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 14.04.2011р. винесено
3
рішення за № 64-рш, яким визнано, що ТОВ “НіжинТеплоМережі” вчинило порушення , передбачене п.2 ст.50, п. 7 ст. 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у вигляді зловживанням монопольним становищем на ринку централізованого постачання теплової енергії шляхом створення перешкод доступу на ринок інших субєктів господарювання та на підставі ч. 2 ст. 52 Закону України „Про захист економічної конкуренції” накладено штраф у розмірі 10 000грн..
Копія даного рішення була надіслана ТОВ “НіжинТеплоМережі”(відповідачу) із супровідним листом від 19.04.2011р. №02-04/1502 та отримана ним 20.04.2011р.
Відповідно до ч.3 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Комітету, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. За не своєчасну сплату штрафу нараховується пеня. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом :
- справи про визнання недійсним рішення органу АМКУ про накладення штрафу,
- відповідного рішення (постанови) господарського суду
Відповідачем рішення позивача щодо накладення штрафу оскаржувалось у судовому порядку, однак було залишено у без змін. Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 25.05.2011р. було порушено провадження у справі № 15/75 за позовом ТОВ “НіжинТеплоМережі” про визнання недійсним та скасування рішення. Рішенням господарського суду Чернігівської області від 22.07.2011р. у позові відмовлено. Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.08.2011р. порушено апеляційне провадження у справі №15/75 за апеляційної скаргою ТОВ “НіжинТеплоМережі” . Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2011р. рішення господарського суду Чернігівської області від 25.05.2011р. у справі № 15/75 залишено без змін. Постановою Вищого господарського суду України від 31.01.2012р. у справі №15/75 рішення господарського суду Чернігівської області від 25.05.2011р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2011р. залишено без змін.
Період нарахування пені за не сплату штрафу станом на 09.02.2012р. включно - нараховує 119 календарних днів:
- з 24.07.2011 р. ( рішення господарського суду про відмову у позові від 22.07.2011р.) по 21.08.2011р. ( ухвала Київського апеляційного господарського суду від 22.08.2011р. про порушення апеляційного провадження ) -29 календарних днів.
- з 26.10.2011 ( постанова Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2011 про залишення рішення господарського суду без змін) по 15.01.2012р. (ухвала Вищого господарського суду України від 16.01.2012р. про касаційне провадження) 82 календарні дні.
-з 02.02.2012р. по 09.02.2012р. (постанова Вищого господарського суду України від 31.01.2012р. про залишення без змін рішення господарського суду Чернігівської області від 25.05.2011р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2011р.) 8 календарних днів.
Станом на 09.02.2012р. ( на момент подачі позовної заяви) розмір пені складає 17850 грн. Враховуючи вимоги ч.5 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” згідно якої розмір пені не може перевищувати розмір штрафу, накладеним відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України заявлена позивачем пеня обмежена розміром штрафу та заявлена у сумі 10000 грн.
Доказів перерахування відповідачем позивачу вказаної суми штрафу та пені суду не надано.
Оскільки матеріалами справи підтверджують факт вчинення відповідачем порушення конкурентного законодавства , несплату відповідачем накладеного на нього штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вимога позивача щодо стягнення з відповідача 10000 грн. пені є правомірною, а позовні вимоги щодо стягнення штрафу і пені підлягають задоволенню судом.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються судом на відповідача.
4
Керуючись Законом України “Про Антимонопольний комітет України”, Законом України “Про захист економічної конкуренції”, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “НіжинТеплоМережі”, ( вул. Глібова 1, м. Ніжин, Чернігівська область,16600, рахунок 26006300001650 в Банку „Демарк”, МФО 353575, код ЄДРПОУ 32750668) 10000 (десять тисяч) грн. 00 коп. штрафу та 10000 (десять тисяч) грн. 00 коп. пені за прострочення сплати штрафу на рахунок Державного бюджету м. Чернігова №31118106700002, МФО 853592 в ГУДКСУ у Чернігівській області, код ЄДРПОУ одержувача 38054398, код платежу 21081100.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “НіжинТеплоМережі”, ( вул. Глібова 1, м. Ніжин, Чернігівська область,16600, рахунок 26006300001650 в Банку „Демарк”, МФО 353575, код ЄДРПОУ 32750668) в доход Державного бюджету (Отримувач: УДКСУ у м. Чернігові, код 38054398, рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22030001) 1609 ( одна тисяча шістсот дев"ять ) грн. 50 коп. судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя С.М.Івченко
Повне рішення підписано 21.03.12р.
20.03.12