Єдиний державний реєстр судових рішень ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" березня 2012 р.Справа № 18/14/5022-156/2012 Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.
Розглянув матеріали справи:
за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до відповідача Державного навчального закладу "Чортківське вище професійне училище", вул. Паркова, 12, смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області
про cтягнення 10 857,44 грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
За участю представників сторін:
Прокурора: Грабовський М.М. - помічник прокурора, посвідчення № 50.
Позивача: ОСОБА_1. - головний спеціаліст - юрисконсульт, довіреність № 1-1/23-1 від 05.01.2012 р.
Відповідача: ОСОБА_2. - заступник директора, довіреність №74 від 14.03.2012 р.
В судовому засіданні учасникам судового процесу розяснено процесуальні права та обовязки, передбачені ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до відповідача Державного навчального закладу "Чортківське вище професійне училище" про стягнення 31 610,83 грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що державною екологічною інспекцією проведено перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства та встановлено порушення порядку здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при обігріві приміщень із використанням природного газу без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст.ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", внаслідок чого державі завдано збитків в заявленій до стягнення сумі.
В підтвердження викладеного додано акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 21.06.2011 р. №3-1/2483, претензію №1-1/4069 від 29.09.2011 р., розрахунок розміру відшкодування збитків, протокол про адміністративне правопорушення № 007718 від 09.06.2011 р., постанову про накладення адміністративного стягнення №55 від 09.06.2011 р. та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Ухвалою суду від 05.03.2012 р. порушено провадження по справі та її розгляд призначено на 15.03.2012 р., який відкладався на 26.03.2012 р.
Прокурор та представник позивача присутні у судовому засіданні 15.03.2012 р. позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять суд позов задоволити.
Представники відповідача в судовому засіданні 15.03.2012 р. проти позовних вимог заперечили з підстав, викладених у поданих запереченнях на позов. Зокрема, представник відповідача зазначив, що при розрахунку розміру відшкодування збитків, проведеного на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом МОНПС України від 10.12.2008 р. № 639, прокурор та позивач некоректно посилаються на п.5.1.-5.2., хоча вищезазначена методика взагалі їх не містить. Крім того, представник відповідача вважає, що розрахунок проведено за застарілими даними, що призвело до значного завищення завданої шкоди, а як наслідок і суми нарахованих збитків.
У відповідь на заперечення відповідача на адресу суду 22.03.2012 р. та 26.03.2012 р. надійшли клопотання Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області про виправлення описки в позовній заяві, а саме: просить вважати дійсними п.п. 2.1.2, 2.7.1 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", замість помилково зазначених в позовній заяві № 364 від 01.03.2012 р. п.п.5.1.-5.2, які втратили чинність згідно наказу МОНПС України від 10.12.2008 р. № 639.
26.03.2012 р. позивач подав клопотання на підставі ст. 22 ГПК України про зменшення розміру позовних вимог, яке підтримане повноважним представником та прокурором в судовому засіданні 26.03.2012 р., та просить суд стягнути з відповідача Державного навчального закладу "Чортківське вище професійне училище" 10 857,44 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Клопотання про зменшення розміру позовних вимог позивач обґрунтовує тим, що 23.03.2012 р. відповідачем надано уточнену довідку № 89 про кількість спожитого газу за період з 01.02.2009 р. по 09.06.2011 р., яка становить 120 403 м. куб. А тому Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області проведено перерахунок завданих державі збитків в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок обігріву приміщень із використанням 120 403 м. куб. природного газу без відповідного дозволу та встановлено розмір завданих збитків в сумі 10 857,44 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Проте, у разі зменшення позовних вимог має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір.
Враховуючи наведене, суд приймає клопотання позивача про зменшення розміру позовних вимог в порядку ст. 22 ГПК України та розглядає спір, виходячи з нової ціни позову, яка становить 10 857,44 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні 26.03.2012 р. проти клопотання позивача про зменшення розміру позовних вимог, підтриманого прокурором, не заперечив, погодився з тим, що збитки, які заподіяні відповідачем державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря становлять 10 857,44 грн., проте звернув увагу суду на те, що відповідач знаходиться у важкому матеріальному становищі, який фінансується з обласного бюджету лише на захищенні статті та зауважив, що сплатити суму збитків Державний навчальний заклад "Чортківське вище професійне училище" зможе лише при розстрочці даної суми.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Згідно ст. 20 Закону України №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 р. №2707-XII відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України №2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно із п. 4 ст. 33 Закону України №2707-XII особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.
Стаття 68 Закону України №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipі, встановлених законодавством України, які кореспондуються зі ст. 34 Закону України №2707-XII.
09.06.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Галицьким С.В. в присутності заступника директора по навчально-виховній роботі ОСОБА_2. було здійснено планову перевірку Державного навчального закладу "Чортківське вище професійне училище" на предмет дотримання ним природоохоронного законодавства. За результатами перевірки складено акт перевірки № 3-1/2483 від 21.06.2011 р., у якому зафіксований факт здійснення опалення навчального корпусу, гуртожитків № 1 та № 2 трьома паливними для кожного корпусу окремо, що обладнані двома котлами потужністю 100 кВТ кожен (паливо-природний газ). Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від опалення приміщень здійснюється за відсутності відповідного дозволу уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", а ст. 78 КУпАП встановлено відповідальність за дане порушення.
09.06.2011 р. державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення №007718 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №55, згідно якої на посадову особу Державного навчального закладу "Чортківське вище професійне училище" директора Павлюк Б.І. накладено адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення згідно ч. 1 ст. 78 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 90 грн., який відповідачем сплачений 15.03.2011 р. (копія квитанції знаходиться в матеріалах справи).
З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено відповідачу претензію №1-1/4069 від 29.09.2011 р. для добровільного відшкодування відповідачем збитків, заподіяних державі в результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема довідки ДНЗ "Чортківське вище професійне училище" № 89 від 23.03.2012 р. про уточнений розрахунок споживання природного газу встановлено, відповідачем за період з 01.02.2009 р. по 09.06.2011 р. використано 120 403 м. куб. природного газу.
Так, позивачем представлено розрахунок розміру відшкодування збитків, проведених у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064), з якого вбачається, що державі заподіяні збитки на суму 10 857,44 грн. при спалюванні ДНЗ "Чортківське вище професійне училище" 120 403 м. куб. природного газу без дозволу держуправління охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 11, ч. 1 ст. 1166 ЦК України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки; підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За загальними правилами відшкодування шкоди, визначеними у ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду доказів погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 10 857,44 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 115-117 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задоволити.
2.Стягнути з Державного навчального закладу "Чортківське вище професійне училище" (вул. Паркова, 12, смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 03781666) на р/р 33114331700556 спеціального фонду місцевого бюджету Заводської селищної ради, код бюджету 24062100, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 37938481 в ГУДК у Тернопільській області 10 857 (десять тисяч вісімсот п'ятдесят сім) грн. 44 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
3.Стягнути з Державного навчального закладу "Чортківське вище професійне училище" (вул. Паркова, 12, смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 03781666) 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору (одержувач УДКСУ м. Тернопіль 22030001, р/р 31217206783002 у ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ одержувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001).
4.Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 27.03.2012 р. через місцевий господарський суд.
СуддяН.В. Охотницька