Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2012 року 10:23 Справа № 0870/981/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Садового І.В.
при секретарі судового засідання Гайдай А.В.
за участю:
представника позивача: Гончаренка А.І.
відповідач: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Запоріжжя
до: Приватного підприємства «Центурія 5»
про: стягнення 7 970 грн. 36 коп.
ВСТАНОВИВ:
07.02.2012 Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Запоріжжя звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Приватного підприємства «Центурія 5» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 8 495 грн. 27 коп.
Ухвалою суду від 09.02.2012 адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Запоріжжя до Приватного підприємства «Центурія 5» в частині стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 510 грн. залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 09.02.2012 відкрито провадження в адміністративній справі №0870/981/12 в частині стягнення з відповідача 7985 грн. 27 коп., закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд на 24.02.2012. Розгляд справи відкладався до 12.03.2012 у звязку із неявкою сторін.
Ухвалою суду від 12.03.2012 провадження у справі зупинено за клопотанням позивача до 22.03.2012.
22.03.2012 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».
У судовому засіданні 22.03.2012 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав їх уточнення, просить стягнути з відповідача податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 2545 грн., з податку на прибуток у розмірі 1530 грн. 09 коп. (у т.ч. - 0,09 грн. пеня), з комунального податку у розмірі 3895 грн. 27 коп. Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України, Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ (далі Закон України від 21.12.2000 №2181-ІІІ). Зазначає, що заборгованість виникла внаслідок несплати відповідачем нарахованих позивачем податкових зобовязань. Просить позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не зявився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив. На адресу суду повернулись ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі та повістки про виклик, які були направлені відповідачу на його юридичну адресу: вул.Вороніна, буд.9, кв. 250, м.Запоріжжя, 69120 з відміткою поштового відділення зв'язку: «не існує».
Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються, юридичним особам та фізичним особам підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 12.03.2012 місцезнаходження відповідача: вул.Вороніна, буд.9, кв. 250, м.Запоріжжя, 69120.
За приписами ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З аналізу наведених норм КАС України, суд вважає, що ухвала про відкриття провадження від 09.02.2012 та повістки про виклик вручені відповідачу належним чином.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватне підприємство «Центурія 5» (код ЄДРПОУ 35064665) зареєстроване 16.04.2007 як юридична особа виконавчим комітетом Запорізької міської ради, про що свідчить спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 12.03.2012.
29.07.2010 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складений акт №530/16-35064665 від 29.07.2010. Перевіркою встановлено порушення ПП «Центурія - 5» п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000 №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181), а саме ПП «Центурія - 5» не подані декларації з податку на додану вартість. Копію акту від 07.09.2010 №530/16-35064665 було надіслано на адресу ПП «Центурія - 5», але 29.07.2010 лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Співробітниками ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя складено акт від 29.07.2010 №530/16-35064665 про неможливість вручення акту перевірки.
На підставі матеріалів перевірки 07.09.2010 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя винесено податкове повідомлення - рішення №0092951600/0 яким ПП «Центурія - 5» нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2210 грн. 07.09.2010 ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя складено акт від 07.09.2010 №651/16-35064665 про неможливість вручення податкового повідомлення - рішення від 07.09.2010 №0092951600/0 у зв'язку з відсутністю ПП «Центурія - 5» за місцезнаходженням.
Податкове повідомлення - рішення від 07.09.2010 №0092951600/0 розміщено на дошці об'яв 07.09.2010.
24.12.2010 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя була проведена невиїзна документальна перевірка ПП «Центурія-5», за результатами перевірки складено акт від 24.12.2010 № 959/16-35064665. Перевіркою встановлені порушення ПП «Центурія - 5» п.п.«г» п.п.9.8 п.9.8 ст.9 Закону України «Про додаток на додану вартість» від 03.04.1997 №168/97 - BP, порушення » п.п. 4.1.4 п.4.1. ст. 4 Закону України № 2181. Акт перевірки від 24.12.2010 №959/16-35064665 направлено на адресу ПП «Центурія - 5», але лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з відміткою поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
На підставі матеріалів перевірки 07.02.2011 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя винесено податкове повідомлення - рішення № 0000032900/0 яким ПП «Центурія - 5» нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170 грн. Податкове повідомлення - рішення від 07.02.2011 № 0000032900/0 надіслано на адресу ПП «Центурія - 5», але 02.02.2011 лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з відміткою «за закінченням терміну зберігання». ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя 14.03.2011 складено акт № 42/16-350646 щодо неможливості вручення податкового повідомлення - рішення від 07.02.2011 №0000032900/0.
14.03.2011 податкове повідомлення - рішення від 07.02.2011 №0000032900/0 розміщено на дошці податкових об'яв.
Також, за результатами проведення ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя 24.12.2010 невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності, складено акт №587/1502/35064665 від 24.12.2010. За результатами перевірки встановлено порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 Закону України №2181, а саме ПП «Центурія - 5» не подана податкова звітність. Копію акта 587/1502/35064665 від 24.12.2010 надіслано на адресу ПП «Центурія - 5», але лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з зазначенням «за закінченням терміну зберігання». ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя складено акт №20/15-02 від 02.02.2011 про неможливість вручення акту перевірки.
07.02.2011 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя було винесено податкове повідомлення - рішення №0000431502/0, яким було нараховано ПП «Центурія - 5» суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3 910 грн. Податкове повідомлення - рішення від 07.02.2011 №0000431502/0 було направлено на адресу ПП «Центурія - 5», але лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з відміткою «за закінченням терміну зберігання». ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя складено акт № 33 від 14.03.2011 щодо неможливості вручення податкового повідомлення - рішення від 07.02.2011 № 0000431502/0.
Крім того, 09.06.2009 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя проведена невиїзна документальна перевірка ПП «Центурія - 5» з питань своєчасності подання податкової звітності, за результатами перевірки складено акт №1230. Перевіркою встановлено порушення ПП «Центурія - 5» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 Закону України 2181, п. 16,4 ст.16 Закону України від 28.12.1994 №332/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» а саме ПП «Центурія - 5» не подані декларації з податку на прибуток. Акт від 09.06.2009 №1230 направлено на адресу ПП Центурія - 5», але лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
15.07.2009 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя винесено податкове повідомлення - рішення №0058921502/0 яким ПП «Центурія - 5» нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170 грн. Податкове повідомлення - рішення від 15.07.2009 №1058921502/0 було надіслано на адресу ПП «Центурія - 5», але лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з зазначенням «за закінченням терміну зберігання». ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя складено акт №445 від 15.07.2009 щодо неможливості вручення податкового повідомлення - рішення від 15.07.2009 №0058921502/0.
15.07.2009 податкове повідомлення - рішення від 15.07.2009 №0058921502/0 розміщено на дошці податкових об'яв.
27.04.2009 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя проведена невиїзна документальна перевірка ПП «Центурія - 5» з питань своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт №918. Перевіркою встановлено порушення п.п.4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України 2181, п.16,4 ст. 6 Закону України від 28.12.1994 №332/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» а саме ПП «Центурія - 5» не подані декларації з податку на прибуток. Акт від 27.04.2009 № 918 направлено на адресу ПП «Центурія - 5», але лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
09.06.2009 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя винесено податкове повідомлення - рішення №0056841502/0 яким нараховано ПП «Центурія - 5» суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 510 грн. Податкове повідомлення - рішення від 09.06.2009 №1056841502/0 отримано директором ПП «Центурія - 5» ОСОБА_2 22.06.2009, про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення рішення.
24.12.2010 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя проведена невиїзна документальна перевірка ПП «Центурія - 5» з питань своєчасності подання податкової звітності, за результатами перевірки складено акт №1038/1501/35064665. Перевіркою встановлено порушення ПП «Центурія - 5» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 Закону України 2181, п. 16,4 ст.16 Закону України від 28.12.1994 №332/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме ПП Центурія - 5» не подані декларації з податку на прибуток. Акт від 24.12.2010 №1038/1501/35064665 було направлено на адресу ПП «Центурія - 5», але лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
На підставі матеріалів перевірки, 07.02.2011 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя було винесено податкове повідомлення - рішення №0000161501/0 яким нараховано ПП «Центурія - 5» суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 850 грн. Податкове повідомлення - рішення від 07.02.2011 №0000161501/0 було надіслано на адресу ПП «Центурія - 5», але лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя з зазначенням «за закінченням терміну зберігання». ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя складено акт №45 від 14.03.2011 щодо неможливості вручення податкового повідомлення - рішення від 07.02.2011 №0000161501/0.
14.03.2011 податкове повідомлення - рішення від 07.02.2011 №0000161501/0 розміщено на дошці податкових об'яв.
Доказів оскарження в адміністративному або судовому порядку зазначених вище податкових повідомлень рішень відповідачем не надано.
Крім того в результаті здійснення господарсько - фінансової діяльності ПП «Центурія - 5» подало до ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя декларацію по податку на прибуток підприємства за півріччя 2009 року, яким підприємство самостійно нарахувало податкові зобов'язання на суму 5 грн.
Згідно облікової картки, яка ведеться ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя за відповідачем обліковується сума заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 2545 грн., з податку на прибуток у розмірі 1530 грн. 09 коп. (у т.ч. - 0,09 грн. пеня), з комунального податку у розмірі 3895 грн. 27 коп.
Матеріалами справи також встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно ст.6 Закону №2181-ІІІ від 21.12.2000 відповідачу були направлені перша податкова вимога №1/591 від 12.09.2008 та друга податкова вимога від 21.10.2008 №2/677, які були повернуті поштою у звязку із закінченням терміну зберігання. Про що податковою складені акти від 01.12.2008 №677 та від 20.10.2008 №591.
Оцінивши представлені докази, вважаю що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Податкове зобовязання та податковий борг згідно п.п.1.2, 1.3 ст.1 Закону №2181-ІІІ є зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів самостійно узгоджену платником податків або узгоджену в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачену у встановлений строк, або у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання.
Пункт 5.1 вищеназваного Закону передбачає, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, самостійно визначені відповідачем до сплати суми податкового зобовязання відповідно до наданої податкової декларації з податку на прибуток підприємства не сплачені у встановлений законодавством строк, є узгодженими і визнаються податковим боргом платника податків.
Згідно п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону №2181-ІІІ податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Згідно п.5.4 Закону №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Доказів оскарження податкових повідомлень рішень в судовому або апеляційному порядку відповідачем не надано.
Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження обєктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Згідно п.п.3.1.1 п.3.1.ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У даному випадку, податкові вимоги були направлені боржнику на підставі Закону №2181-III від 21.12.2000, яким регулювався порядок адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів) під час виникнення податкового боргу.
Підпунктом 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181-ІІІ встановлено, що податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
Таким чином, з огляду на те, що наявність податкового боргу підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, суд вважає позовні вимоги податкового органу обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно з п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом…
Згідно п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Запоріжжя до Приватного підприємства «Центурія 5» про стягнення 7 970 грн. 36 коп. задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Центурія 5» (вул.Вороніна, буд.9, кв.250, м.Запоріжжя, 69120, код ЄДРПОУ 35064665) на користь Державного бюджету Шевченківського району м.Запоріжжя (код платежу 14010100 на р/р 31116029700009, отримувач Державний бюджет Шевченківського району м.Запоріжжя, код отримувача 32297450, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 2545 (дві тисячі пятсот сорок пять) грн.
Стягнути з Приватного підприємства «Центурія 5» (вул.Вороніна, буд.9, кв.250, м.Запоріжжя, 69120, код ЄДРПОУ 35064665) на користь Державного бюджету Шевченківського району м.Запоріжжя (код платежу 110201000 на р/р 31114009700009, отримувач Державний бюджет Шевченківського району м.Запоріжжя, код отримувача 32297450, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) заборгованість з податку на прибуток у розмірі 1530 (одна тисяча пятсот тридцять) грн. та залишок несплаченої пені у розмірі 0 (нуль) грн. 09 коп.
Стягнути з Приватного підприємства «Центурія 5» (вул.Вороніна, буд.9, кв.250, м.Запоріжжя, 69120, код ЄДРПОУ 35064665) на користь Місцевого бюджету Шевченківського району м.Запоріжжя (код платежу 16010200 на р/р 33218828700009, отримувач Місцевий бюджет Шевченківського району м.Запоріжжя, код отримувача 38025367, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) заборгованість з комунального податку у розмірі 3895 (три тисячі вісімсот девяносто пять) грн. 27 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий
Постанова складена у повному обсязі 26.03.2012