ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 вересня 2011 р. (12:48) Справа №2а-9856/11/0170/23 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Алексєєвої Т.В., при секретарі Лапшині В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Аспект»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання дій протиправними та спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача – ОСОБА_1, представник за дов.;
від відповідача – ОСОБА_2 – представник за дов.;
Суть спору: Приватне акціонерне товариство «Аспект» (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (далі - відповідач) про визнання дій протиправними по невизнанню як податкового звіту декларації позивача за червень 2011 року з податку на додану вартість та зобов'язання відобразити показники декларації за червень 2011 року з податку на додану вартість у картці особового рахунку з податку на додану вартість (далі - ПДВ).
Позов мотивовано безпідставністю відмови податкового органу у прийнятті документів податкової звітності з ПДВ у зв'язку із відсутністю позивача у реєстрі платників ПДВ. Позивач зазначає, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.12.2009 року у справі № 2а-11985/09/12/0170, яку залишено без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2010 року, скасовано рішення про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, оформлене актом № 190/15-2 від 30.09.2009 року. До того ж, ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.10.2009 року в порядку забезпечення адміністративного позову було зупинено дію акту № 190/15-2 від 30.09.2009 року до набрання законної сили судовим рішенням у справі.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідач не визнав документів звітності позивача з ПДВ податковою звітністю відповідно до ст..ст. 48, 49 Податкового кодексу України (далі – ПК України) у зв'язку з тим, що в порушення п. 10 Порядку заповнення і подачі податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 р. № 41, а саме: декларацію подано особою, яка не зареєстрована як платник податку на додану вартість.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 22278196.
18.07.2011 року позивач надав податковому органу податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2011 року, про що свідчить копія накладної «Флай Пост Експрес» AWB № 180311 (а.с. 8).
Згідно з повідомленням відповідач за вих. № 31928/10/28-4 повідомив позивача, що даний документ не визнаний як податкова декларація, у зв'язку із порушенням п. 10 Порядку заповнення і подачі податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 р. № 41, а саме: декларацію подано особою, яка не зареєстрована як платник податку на додану вартість.
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо невизнання поданих позивачем документів як податкових декларацій, суд враховує, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Податкового кодексу України (надалі – ПК) податкова декларація, - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, суми утриманого та\або сплаченого податку.
Пунктом 49.1 ст. 49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно п. 49.8 ст. 49 ПК України, прийняття податкової декларації є обов’язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48. 4 ст. 48 цього Кодексу, а саме: тип документа; звітний період, за який подається декларація; звітний період, що уточнюється; повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з ЄДРПОУ або податковий номер; місцезнаходження платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту; ініціали, приз віща та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку –фізичної особи та \ або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податків. У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов’язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності; код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний період.
Згідно п. 49.9 ст. 49 ПК України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Згідно п. 49.11 ПК України, у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48. 4 ст. 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов’язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Відповідно до п. 4.5 Наказу ДПА України від 31 грудня 2008 року № 827 “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп’ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України”, - якщо надана органу ДПС платником податків податкова звітність заповнена ним з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, то вона може бути не визнана таким органом ДПС як податкова декларація. Одним з порушень, згідно даного наказу, є подання звітності з податку на додану вартість неплатником ПДВ.
Згідно із пунктом 10 Порядку Заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 41 від 25.01.2011 року (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за № 197/18935) податкова звітність подається до органу державної податкової служби особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами розділу V Податкового Кодексу України.
Суд встановив, що 24.11.2000 року Державною податковою інспекцією у м. Сімферополь позивачу видане свідоцтво №00867004 про реєстрацію платника податку на додану вартість, з привласненням індивідуального податкового номеру 222781901280.
21.10.2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про поновлення реєстрації платника ПДВ, на що 12.11.2010 року за вих.№2913/10/29-033 отримав відповідь на заяву, в якій було повідомлене про те, що згідно Положення про реєстрацію платників ПДВ, підставою для відміни анулювання реєстрації, є рішення суду, яке набрало законної сили, але судові рішення першої та другої інстанції по справі 2а-11985/09/12/0170, на підставі яких могла би відбутися відміна анулювання реєстрації як платника ПДВ АТЗТ«Аспект», на даний час ним оскаржені.(а.с. 50-54)
Згідно із постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.12.2009 року у справі №2а-11985/09/12/0170 за позовом Акціонерного товариства закритого типу «Аспект» до Державної податкової інспекції в м. Сімферополя АР Крим про визнання протиправними акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, яку залишено без змін згідно із ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2010 року, визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим від 30.09.2009 року про анулювання реєстрації Акціонерного товариства закритого типу «Аспект» як платника податку на додану вартість. (а.с. 43-49)
Згідно із п. 6.2 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року N 79, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 року за N 208/4429 підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до Державної податкової адміністрації України для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, ч. 1 ст. 255 КАС України, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Оскільки станом на час подання позивачем документів податкової звітності за червень 2011 року набрало законної сили судове рішення про скасування рішення податкового органу про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, підстав вважати позивача особою, не зареєстрованою платником ПДВ у відповідача не було.
У зв'язку із цим, суд дійшов висновку, що вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо невизнання поданих позивачем документів податкової звітності податковою декларацією підлягають задоволенню.
Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (далі –Інструкція), затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року N 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за N 843/11123.
З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (п. 3.1 Інструкції).
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимога про зобов’язання відповідача відобразити за даними картки особового рахунку основні показники поданої декларації з податку на додану вартість за червень 2011 року, отриманої від позивача (вх. №146728 від 18.07.2011 року), є належним способом захисту прав позивача у спірних відносинах, а тому також підлягає задоволенню.
В судовому засіданні 07.09.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 09.09.2011 року.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим щодо невизнання податковою звітністю декларації Приватного акціонерного товариства «Аспект» (ідентифікаційний код 22278196) з податку на додану вартість за червень 2011 року.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим відобразити показники декларації Приватного акціонерного товариства «Аспект» (ідентифікаційний код 22278196) з податку на додану вартість за червень 2011 року в картці особового рахунку з податку на додану вартість ПАТ «Аспект».
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Алексєєва Т.В.