Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2012 року Справа № 2а/2370/416/2012
16 год. 00 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
при секретарі –Чемерин І.В.,
за участю:
представника позивача –ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача –ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Марадор»до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання протиправними дій при проведенні зустрічної звірки та складанні довідки, -
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Марадор»звернулось до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання протиправними дій посадових осіб при проведенні зустрічної звірки та складанні довідки.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що згідно з довідкою №399/23-2/37478813 від 22.11.2011 відповідач провів зустрічну звірку позивача. Разом з цим, податковий орган фактично провів невиїзну документальну перевірку позивача, за висновком якої встановив факти порушення податкового законодавства. Вказаними діями відповідач порушив п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», тому позивач просить суд визнати дії посадових осіб ДПІ у м. Черкаси про проведенню зустрічної звірки та складанню за її результатами довідки незаконними.
28.02.2012р. до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, якою позивач обґрунтував свій позов, пославшись на порушення відповідачем ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 21, п. 73.5 Податкового кодексу України, та послався на порушення прав при проведенні перевірки, а саме: неповідомлення про проведення перевірки, відсутність звернення за наданням інформації та ненадання довідки про проведення звірки.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, обґрунтовуючи свої заперечення, зазначив, що під час проведення зустрічної звірки ТОВ «Марадор»посадовою особою податкового органу були досліджені всі первинні документи, надані позивачем до перевірки, та зроблено аналіз фінансово-господарської діяльності позивача, що було відображено у довідці ДПІ м. Черкаси №399/23-2/37478813 від 22.11.2011. Під час проведення вказаної звірки співробітниками ДПІ у м. Черкаси були дотримані вимоги п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок»№399/23-2/37478813 від 22.11.201, у зв’язку з чим вважає дії податкової інспекції під час проведення зустрічної звірки законними та обґрунтованими, просить суд відмовити ТОВ «Марадор»у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, які беруть участь у справі, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно з листом ДПІ у Печерському районі м. Києва від 28.07.2011р. № 28689/7/23-211 щодо контрагента позивача ТОВ НВП «Будпромпостач»за результатами перевірки ТОВ НВП «Будпромпостач»встановлено вчинення останнім нікчемних правочинів при продажу товарів (робіт, послуг).
Згідно з висновком від 19.09.2011р. № 2832/15-210 відділу адміністрування ПДВ при опрацюванні розшифровок податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів ТОВ «Марадор»в податковій декларації за липень 2011р. були встановлені розбіжності в частині заниження податкових зобов’язань з контрагентом ТОВ «Електромонтажна компанія АС «Електро», а також до складу податкових зобов’язань включено платника ПДВ, індивідуальний податковий номер якого не існує.
Згідно з висновком ГВ ПМ ДПІ у місті Черкаси № 4963/26 –3112 від 27.09.2011р. фінансово-господарські операції ТОВ «Марадор»з контрагентами-постачальниками та покупцями носять безтоварний, вдаваний характер та направлені на пособництво у мінімізації податкових зобов’язань реально діючим контрагентам-покупцям.
12.09.2011р. за №39707/26-3111 відповідач направив директору ТОВ «Марадор»запит про надання пояснень та їх документальне підтвердження з приводу проведених фінансово-господарських операцій за червень 2011р.
15.09.2011р. за №40459/26-3111 відповідач направив директору ТОВ «Марадор»запит про надання пояснень та їх документальне підтвердження з приводу проведених фінансово-господарських операцій за липень 2011р.
Вказані запити були вручені позивачу 12.09 та 15.09.2011р. відповідно.
Листами від 28.09.2011р. та від 06.10.2011р. ТОВ «Марадор»надав відповідачу копії документів з питань правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов’язань за червень та липень 2011р.
22.11.2011р. посадовою особою ДПІ у м. Черкаси згідно з п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку ТОВ «Марадор», щодо документального підтвердження господарських відносин з постачальниками та покупцями, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.06.2011р. по 31.07.2011р., за результатами якої складено довідку за №399/23-2/37478813.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями листів, висновків та довідки зустрічної звірки.
Відповідно до ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України, банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків, від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, від підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана органу державної податкової служби в установленому законом порядку.
Згідно з п. 73.1 ст. 73 Податкового кодексу України інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається органам державної податкової служби періодично або на окремий письмовий запит органу державної податкової служби.
Пунктом 73.5 статті 73 ПК України встановлено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення зустрічних звірок визначається Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних перевірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232.
Згідно з пунктом 1 Порядку зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Згідно з пунктом 2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Згідно з пунктом 3 Порядку з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Пунктами 4 та 6 Порядку визначено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Пунктом 7 Порядку визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Зразок форми довідки про результати проведення зустрічної перевірки передбачений у Додатку №5 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок,затверджених наказом ДПА України від 22.04.2011р. №236.
Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи, суд виходить з того, що під час перевірки податкової звітності ТОВ «Марадор» у відповідача виникли сумніви стосовно факту здійснення ним господарських операцій та були встановлені розбіжності задекларованих у декларації з податку на додану вартість за липень 2011р. показників податкових зобов’язань. Відтак, у відповідача виникли підстави для проведення зустрічної звірки суб’єктів господарювання, якими є контрагенти позивача.
Разом з тим, зі змісту довідки про зустрічну звірку вбачається, що відповідачем була проведена зустрічна звірка не суб’єктів господарювання (контрагентів позивача), а самого позивача (платника податків).
Зі змісту довідки також вбачається, що відповідач при проведенні зустрічної звірки всупереч вимогам п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та п. 1 Порядку здійснював не зіставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб’єктів господарювання (контрагентів позивача) з метою підтвердження господарських відносин з позивачем (платником податків), а перевіряв податковий облік та документальне підтвердження господарських операцій позивача.
Крім цього, згідно з формою довідки про результати проведення зустрічної перевірки (Додаток №5 до Методичних рекомендацій) за висновком зустрічної звірки підтверджується (не підтверджується, частково підтверджуються) реальність господарських відносин суб’єкта господарювання з платником податків та встановлюється відображення (невідображення, неповне відображення) в податковому обліку господарських операцій та розрахунків з платником податків.
Натомість зі змісту висновку довідки зустрічної звірки (пункт 4 довідки) вбачається, що відповідачем встановлено порушення норм Податкового кодексу України та завищення податкових зобов’язань і заниження податкового кредиту за червень та липень 2011р., неможливість здійснення господарської діяльності та взаємозв’язків з контрагентами постачальниками і покупцями, відсутність об’єкта оподаткування податком на додану вартість у червні та липні 2011 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Беручи до уваги встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що дії відповідача по проведенню зустрічної звірки позивача та складанню довідки зустрічної звірки вчинені з порушенням вимог п. 73.5 Податкового кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232, тому є протиправними.
Доводи позивача про порушення його прав при проведенні зустрічної звірки в частині неповідомлення про проведення зустрічної звірки та відсутності звернення за податковою інформацією не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.
Так, вимога про попереднє повідомлення суб’єкта господарювання про проведення зустрічної звірки нормами Податкового кодексу України не передбачена, а звернення до позивача із запитами про надання інформації підтверджується листами від 12.09.2011р. та від 15.09.2011р.
Щодо надання довідки про проведення зустрічної звірки суд зазначає, що позивачем самостійно надано до суду акт звірки, а відповідачем - копію акта звірки за підписом директора позивача про його ознайомлення з актом, що свідчить про відсутність порушеного права позивача в цій частині на час розгляду справи.
Головним обов'язком держави, згідно зі ст. 3 Конституції України, є утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з Рішенням Конституційного суду України від 25.12.1997р. № 9-зп частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод. Відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених відповідно до чинного законодавства, є порушенням права на судовий захист, яке згідно зі статтею 64 Конституції України не може бути обмежене.
Ст. 1 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом вказаних приписів суд зобов’язаний прийняти позовну заяву та розглянути її, та застосувати способи захисту у разі, коли протиправним рішенням, діями чи бездіяльністю порушені права, свободи та інтереси фізичної особи чи права та інтереси юридичної особи.
У судовому засіданні встановлено, що протиправні дії відповідача по проведенню зустрічної звірки та складанню довідки про її проведення не вплинули на реалізацію прав та свобод позивача, тому суд приходить до висновку про відсутність порушеного права та як наслідок відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у порядку письмового провадження –протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текс постанови виготовлений 12 березня 2012 року.
Суддя А.В. Руденко