Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
14 березня 2012 р. справа № 2а- 15612/10/2070
Колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Біленського О.О.,
суддів - Бабаєва А.І., Супрун Ю.О.,
при секретарі - Лишняк І.В.,
за участі:
представника позивача Попова Н.В.,
представника відповідача Черніченко І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державного Науково-виробничого підприємства "Обєднання Комунар"
доСпеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харків
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Державне Науково-виробниче підприємство "Обєднання Комунар" (далі ДПВП "Обєднання Комунар"), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харків (далі СДПІ по РВПП у м. Харкові), з урахуванням уточнених позовних вимог, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000180841/0 від 22.07.2010 року, №0000180841/1 від 21.08.2010 року, №0000180841/2 від 21.09.2010 року, № 0000180841/3 від 03.12.2010 року СДПІ по РВПП у м. Харкові, якими ДПВП "Обєднання Комунар" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 903324,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог ДПВП "Обєднання Комунар" посилається на те, що СДПІ по РВПП у м. Харкові була проведена камеральна перевірка достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ДПВП "Обєднання Комунар", за результатами якої складено Акт №2524/41-018/14308730 від 12.07.2010 року «Про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки, достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість». З вказаного Акту перевірки вбачається, що він ґрунтуються на: Акті СДПІ по РВПП у м. Харкові від 08.04.2008 року №779/41-018/14308730 «Про результати документальної невиїзної перевірки ДНВП «Об'єднання Комунар»на підставі отриманих матеріалів перевірок з питання підтвердження взаємовідносин з контрагентами до актів перевірок №1771/41-014/14308730 від 21.06.2007 року; №2191/41-014/14308730 від 01.08.2007 року та довідки №3588/41-014/14308730 від 05.12.2007 року»; податкових повідомленнях - рішеннях, прийнятих на підставі цього Акту від 17.04.2008 року №0000020841/0, від 27.06.2008 року №0000020841/1 якими підприємству зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 713599,00 грн. за квітень, серпень, вересень 2007 року, визначено штрафні (фінансові) санкції у розмірі 147136,00 грн. та від 17.04.2008 року №0000010841/0, від 27.06.2008 року №0000010841/1, якими позивачу визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) на загальну суму 1425984,00, з яких за основним платежем 950656,00, за штрафними (фінансовими) санкціями 475328,00 грн.; постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2009 року по справі №22-а-11267/09. При цьому позивач зазначив, що оскільки позивачем на підставі п.п.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України «Про погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ, який діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №2181-ІІІ) розпочато процедуру апеляційного узгодження, податкові зобовязання за податковими повідомленнями-рішеннями є неузгодженими. За таких умов, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням п.п.5.2.2 п. 5.2. ст.5 Закону України №2181-ІІІ є протиправними та підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, з підстав викладених в письмових запереченнях, які приєднані до матеріалів справи, та зазначив, що СДПІ по РВПП у м. Харкові було проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ДПВП "Обєднання Комунар" поданої за травень 2010 року (вх.. №9002082969 від 16.06.2010 року), декларація звітна. Вказана податкова декларація з ПДВ за травень 2010 року подана за повною формою встановленою наказом ДПА України від 30.05.1997 року №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»(далі за текстом Наказ № 166). При цьому, представник відповідача зазначив, що арифметична та логічна перевірки показників, зазначених у рядках податкової звітності з ПДВ, свідчать про те, що декларація за травень 2010 року заповнена з порушенням вимог Наказу №166, а саме перевіркою показників Довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду встановлено порушення щодо її заповнення. З огляду на те, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2009 року про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, винесених за результатам документальної невиїзної перевірки ДПВП "Обєднання Комунар" (акт №779/41-018/14308730 від 08.04.2008 року) визначено неправомірне віднесення підприємством сум ПДВ до податкового кредиту відповідно бюджетного відшкодування, і як наслідок підтверджено правомірність дій СДПІ по РВПП у м. Харкові щодо зменшення суми бюджетного відшкодування та нарахування податкових зобовязань з ПДВ, тобто підтверджено висновки даної перевірки.
Колегія суддів, вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, встановила наступне.
ДПВП "Обєднання Комунар" зареєстроване в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Харківської міської ради 12.01.1993 року та знаходиться на податковому обліку в СДПІ по РВПП у м. Харкові з 01.09.2000 року за №9, є платником податку на додану вартість, відповідно до свідоцтва №30010470 від 05.07.2005 року.
Як вбачається з матеріалів справи, 16.06.2010 року ДПВП "Обєднання Комунар" до СДПІ по РВПП у м. Харкові надано декларацію з податку на додану вартість за травень 2010 року.
Колегією суддів встановлено, що в період з 07.07.2010 року по 09.07.2010 року СДПІ по РВПП у м. Харкові була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка податкової декларації по податку на додану вартість за травень 2010 року, результати якої оформлені Актом № 2524/41-018/14308730 від 12.07.2010 року.
Згідно з вказаним Актом перевірки підприємство в порушення п.5.12.5 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 року №166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09.07.1997 року за №250/2054 по р.23.4 не відображено суму ПДВ до зменшення у розмірі 1272686,00 грн., що призвело до завищення залишку відємного значення попереднього податкового періоду (р.24 податкової декларації з ПДВ за травень 2010 року) на 1272686,0 грн. та відповідно бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2010 року у розмірі 903324,0 грн. та залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включаються до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 369362,00 грн.
На Акт перевірки позивачем 15.07.2010 року було надіслано заперечення з вимогою привести Акт перевірки у відповідність із нормами чинного законодавства, які залишені відповідачем без задоволення листом від 19.07.2010 року.
На підставі зазначених матеріалів перевірки податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000180841/0 від 22 липня 2010 року, яким ДПВП "Обєднання Комунар" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 903324,00 грн.
Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивачем вжито заходи з його адміністративного оскарження шляхом звернення зі скаргою від 02.08.2010 року до СДПІ по РВПП у м. Харкові. Рішенням про результати розгляду первинної скарги від 18.08.2010 року начальником СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення. У відповідності до вимог наказу ДПА Україні «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій»№ 253, 21.06.2001 року СДПІ по РВПП у м. Харкові прийнято податкове повідомлення-рішення №0000180841/1 від 21.08.2010 року на першу скаргу позивача. 30.08.2010 року позивачем податкове повідомлення-рішення №0000180841/1 від 21.08.2010 року оскаржено до Державної податкової адміністрації у Харківській області. Рішенням про результати розгляду повторної скарги від 14.09.2010 року позивачу відмовлено у задоволенні скарги, податкові повідомлення рішення №0000180841/0 від 22.07.2010 року та №0000180841/1 від 21.08.2010 року залишені без змін. Прийнято податкове повідомлення-рішення №0000180841/2 від 14.09.2010 року. В подальшому, позивач зі скаргою на податкове повідомлення-рішення № 0000180841/2 від 14.09.2010 року звернувся до Державної податкової адміністрації України. 29.11.2010 року позивачем отримано рішення про результати розгляду повторної скарги Державної податкової адміністрації України, яким ДПВП "Обєднання Комунар" відмовлено у задоволенні скарги, відповідачем на третю скаргу позивача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000180841/3 від 03.12.2010 року.
Сутність порушень, встановлених актом перевірки податкової декларації з ПДВ за травень 2010 року полягає в порушенні щодо її заповнення, а саме, підприємством при заповненні податкової декларації з ПДВ за травень 2010 року по р.23.4 не відображено до зменшення ПДВ у розмірі 1272686,00 грн., яке згідно з актом перевірки, повинне було бути відображене з наступних причин.
СДПІ по РВПП у м. Харкові було проведено документальну невиїзну перевірку, результати якої оформлено актом перевірки №779/41-018/14308730 від 08.04.2008 року. Акт перевірки містить висновки про завищення ДПВП "Обєднання Комунар" суми податкового кредиту з податку на додану вартість за грудень 2006 року, січень-вересень 2007 року у розмірі 3634737,00 грн. В результаті зменшення сум податкового кредиту позивачу було зменшено заявлене відшкодування з бюджету податку на додану вартість у сумі 713599,00 грн., про що 17.04.2008 року СДПІ по РВПП у м. Харкові винесено податкове повідомлення рішення № 0000020841/0 (форма “В1”) та податкове повідомлення-рішення №0000010841/0 (форма “Р2”) нарахований ПДВ у сумі 950656,00грн. Також в додатку №1 до акту перевірки №779/41-018/14308730 від 08.04.2008 року було визначено значення рядків декларації з податку на додану вартість при наявності зменшення податкового кредиту неправомірно сформованого підприємством. Наслідком зменшення суми податкового кредиту за грудень 2006 року, січень-вересень 2007 року у розмірі 3634737,00 грн. є зменшення залишку відємного значення на суму 1509743,00 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2008 року по справі №2а-7087/08/2070 адміністративний позов ДПВП "Обєднання Комунар" задоволено у повному обсязі, скасовано податкові повідомлення-рішення від 17.04.2008 року №0000020841/0 (форма “В1”), №0000010841/0 (форма “Р2”).
Харківській апеляційний адміністративний суд, постановою від 15 вересня 2009 року по справі №22-а-11267/09 скасував Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2008 року по справі №2а-7087/08/2070.
Після винесення Постанови Харківськім апеляційним адміністративним судом, ДПВП "Обєднання Комунар" у декларації за вересень 2009 року в рядку 23.4 відображено «950656,00»і зменшено показник рядка 26 декларації з ПДВ. У декларації за листопад 2009 року, непідтверджене заявлене відшкодування ПДВ з бюджету в сумі 713599,00 грн. відображено в рядку 23.4 «+713599,00»і збільшено показник рядка 26 декларації з ПДВ. В наступних деклараціях підприємством не відображено зменшення залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту у розмірі 1272686,00 грн.
Тобто, при заповненні податкової декларації з ПДВ за травень 2010 року необхідно було зменшити залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту у розмірі 1272686 грн. та врахувати при визначенні бюджетного відшкодування по декларації за травень 2010 року.
Відповідно до п.5.12.5 Наказу Державної податкової адміністрації України №166 від 30.05.1997 року «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»рядок 23.4 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом. Збільшення виникає внаслідок установлення за результатами перевірки заниження задекларованої платником суми податкового кредиту та/або завищення податкового зобов'язання. Визначена сума збільшення рядка 26 відображається зі знаком "+" у рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду. Зменшення відбувається у разі, коли за результатами перевірки встановлено завищення задекларованої платником суми податкового кредиту та/або заниження податкового зобов'язання. Така сума зменшення рядка 26 відображається зі знаком "-" в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.
Таким чином, судовим розглядом встановлено, що в результаті перевірки, проведеної на підставі пп.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», підтверджено бюджетне відшкодування ПДВ за травень 2010 року у сумі 4570217,0 грн. та не підтверджене бюджетне відшкодування у розмірі 903324,00 грн. за рахунок встановленого порушення п.5.12.5 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 року № 166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09.07.1997р. за № 250/2054, а саме, по р. 23.4 не відображено суму ПДВ до зменшення у розмірі 1272686 грн. у звязку із винесенням постанови Харківським апеляційним адміністративним судом від 15.09.2009 року по справі №22-а-11267/09, що призвело до завищення залишку відємного значення попереднього податкового періоду (р. 24 податкової декларації з ПДВ за травень 2010 року) на 1272686,0 грн. та відповідно бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2010 року у розмірі 903324,0 грн.
Однак, в судовому засіданні встановлено, що Ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 08.11.2011 року касаційну скаргу ДПВП "Обєднання Комунар" задоволено, скасовано Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2009 року у справі №22-а-11267/09, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.12.2008 року залишено в силі.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення від 17.04.2008 року №0000010841/0, №0000020841/0, винесені СДПІ по РВПП у м. Харкові на підставі акту перевірки від 08.04.2008 року №779/41-018/14308730 на час розгляду даної справи скасовані, встановлено правомірне формування позивачем податкового кредиту на суму 3634737,00 грн., а отже висновки податкового органу, викладені в акті перевірки №779/41-018/14308730 від 08.04.2008 року не відповідають дійсності, тому у позивача відсутній обовязок відображати в податковому обліку наслідки прийняття податкових повідомлень-рішень від 17.04.2008 року №0000010841/0, №0000020841/0, а також зменшення залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту у розмірі 1272686,00 грн.
З пояснень представника відповідача вбачається, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення на теперішній час не скасовані та не відкликані, отже такі рішення субєкту владних повноважень порушують права позивача у сфері публічно-правових відносинах, а тому підлягають скасуванню.
Згідно зі ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 72 КАС України не потребують доказування обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, посилання СДПІ по РВПП у м. Харкові у акті перевірки №2524/41-018/14308730 від 12.07.2010 року на акт документальної невиїзної перевірки №779/41-018/14308730 від 08.04.2008 року, складений СДПІ по РВПП у м. Харкові, (податкові повідомлення рішення за висновками якого скасовано), як на єдину підставу встановлених порушень ДПВП "Обєднання Комунар", не відповідають дійсним обставинам справи та не можуть слугувати підставою для встановлення порушень ДПВП "Обєднання Комунар".
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про невідповідність прийнятих СДПІ по РВПП у м. Харкові податкових повідомлень-рішень №0000180841/0 від 22.07.2010 року, №0000180841/1 від 21.08.2010 року, №0000180841/2 від 21.09.2010 року, №0000180841/3 від 03.12.2010 року дійсним обставинам справи, вимогам діючого законодавства та необхідність визнання їх протиправними та скасування.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як субєкт владних повноважень не надав до суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним рішення, щодо зменшення суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ДПВП "Обєднання Комунар" документально і нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.
Отже, суд присуджує ДПВП "Обєднання Комунар" всі здійснені документально підтверджені судові витрати в розмірі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Адміністративний позов Державного Науково-виробничого підприємства "Обєднання Комунар" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові №0000180841/0 від 22.07.2010 року, №0000180841/1 від 21.08.2010 року, №0000180841/2 від 21.09.2010 року, №0000180841/3 від 03.12.2010 року, якими позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 903324,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області, код 37999628, м. Харків, вул. Плеханівська, 29, 61001) на користь Державного Науково-виробничого підприємства "Обєднання Комунар" (61013, м. Харків, вул.Шевченка, 28-А, код 14308730) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн. (три гривні) 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 19.03.2012 року.
Головуючий суддя Біленський О.О.
Суддя Бабаєв А.І.
СуддяСупрун Ю.О.