Постанова № 22102399, 01.03.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
2а-8715/11/1370
Номер документу
22102399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2012 р. № 2а-8715/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Демяновського Г.С.

за участю секретаря судового засідання Бугари Д.Р.

представників: позивача Татух М.Д.,відповідача Чубак Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер» до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень від 19 липня 2011 року №0000432309/0, №0000452309/0, №0000442309/0, -

в с т а н о в и в:

Відкрите акціонерне товариство «Селянський комерційний банк «Дністер»звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень №0000432309/0, №0000452309/0, №0000442309/0.

В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що дії (бездіяльність) ДПІ Солом'янського району м. Києва, а його посадових осіб щодо застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до банку під час процедури ліквідації є неправомірними. Податкові повідомлення - рішення ДПІ в Солом'янськокому районі м. Києва від 19.07.2011р. № №0000432309/0, №0000442309/0, №0000452309/0 про сплату сум штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань за платежем податок на землю та комунального податку слід визнати протиправними, прийнятим незаконно, необгрунтовано, протиправно, а тому вони повинні бути скасовано судом. Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив мотивуючи це тим що, ДПІ у Соломянському районі м. Києва застосовано штрафні (фінансові) санкції з земельного податку та комунального податку відповідно до податкових зобовязань, які виникли до відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора ВАТ СКБ «Дністер», а саме до 17.03.2010 року. Вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

ДПІ у Соломянському районі м. Києва проведена документальна позапланова виїзна перевірка Київської філії Відкритого акціонерного товариства Селянського комерційного банку «Дністер»(код за СДРПОУ 21705801) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 22.06.2011.

За результатами перевірки складено акт від 13.07.2011 №7930/22-1/21705801, згідно якого встановлено порушення пп. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України, а саме порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання з податку на землю, комунального податку.

Згідно ст.2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Платники податку за землю самостійно визначають суму податкового зобовязання і декларують її у відповідному розрахунку плати за землю, який подають до органів державної податкової служби до 01 лютого поточного року (ст.14 Закону України «Про плату за землю»).

Згідно Рішення Київської міської ради від 26.07.2007 № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Києва та Порядку її визначення»(введено в дію з 01.09.2007) земельна ділянка за адресою: м. Київ, 1 вул. Вузівська, 5 (кадастровий №72234017) відноситься до 118 економіко-планувальної зони, де базова вартість 1 кв. м землі становить 652,0 грн., коефіцієнт функціонального використання-2,5; локальний коефіцієнт-1,5.

Листом від 10.01.2008 р. № 14-22-6/55 Державного Агентства земельних ресурсів України повідомлено, що грошову оцінку земель станом на 01.01.2008р. індексовано на коефіцієнт 1,028.

Листом від 09.01.2009 р. № 14-22-6/87 Державного комітету України по земельним ресурсам повідомлено, що грошову оцінку земель станом на 01.01.2009 р. індексовано на коефіцієнт 1,152.

Відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України, у разі, коли платник податків не сплачує суму самостійно визначеного грошового зобовязання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податку притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Перевіркою встановлено порушення ч. 1 п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, щодо порушення правил сплати податків. З затримкою сплати до 30 днів (10%) на суму 237,24грн., з затримкою сплати більше 30 днів (20%) на суму 474,51грн.

Перевірка проведена відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993р. №56-93 „Про місцеві податки і збори” зі змінами та доповненнями та Рішення Київської міської Ради народних депутатів від 18.03.2004р. № 81/1291 „Про затвердження Положення про комунальний податок в м. Києві”.

Відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України, у разі, коли платник податків не сплачує суму самостійно визначеного грошового зобовязання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податку притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Перевіркою встановлено порушення ч. 1 п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, щодо порушення правил сплати податків. З затримкою сплати більше 30 днів (20%) на суму 4,23грн.

Відповідно до ст. 85 Закону України «Про банки і банківську діяльність»протягом дії мораторію:

-забороняється здійснювати стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення, та вжиття заходів, спрямованих на забезпечення такого стягнення відповідно до законодавства України;

-не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

З моменту закінчення дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

-неустойка (штраф, пеня), а також суми завданих збитків, які банк зобов'язаний відшкодувати кредиторам за грошовими зобов'язаннями, можуть бути заявлені до сплати в розмірах, що існували на дату введення мораторію, якщо інше не передбачено цим Законом;

-нарахування неустойки (штрафу, пені), інших економічних санкцій поновлюється (а щодо зобов'язань, які виникли під час дії мораторію, - розпочинається) за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань перед кредиторами;

-розпочинається відлік термінів зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) в розмірах, які обліковуються на дату закінчення дії мораторію;

-фінансові санкції у вигляді пені та штрафів, які передбачені Податковим кодексом України за невиконання чи неналежне виконання банком зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) нараховуються на суми заборгованостей, які обліковуються на дату закінчення дії мораторію.

В судовому засіданні встановлено, що Постановою Правління Національного банку України від 16 квітня 2009 року „Про призначення адміністрації у Відкритому акціонерному товаристві „Селянський комерційний банк „Дністер” \м.Львів\ щодо означеного Банку було введено мораторій на задоволення вимог кредиторів з 17.04. по 16.10.2009 року.

Постановою Правління Національного банку України від 15 жовтня 2009 року „Про продовження мораторію на задоволення вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства „Селянський комерційний банк „Дністер” щодо означеного Банку було уведено \продовжено\ мораторій на задоволення вимог кредиторів з 17.10.2009 року до 16.04.2010 року .

Згідно Постанови Правління Національного банку України від 13.03.2010 року №128 у Відкритому акціонерному товаристві «Селянський комерційний банк «Дністер»з 15.03.2010 року відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації, а також призначено ліквідатора ВАТ СКБ «Дністер». 17.03.2010 року у газеті «Голос України»опубліковано оголошення про відкриття ліквідаційної процедури банку.

Відповідно до ст. 91 Закону України «Про банки і банківську діяльність»з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора:

-припиняються повноваження загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) банку та тимчасового адміністратора, який негайно передає ліквідатору всі справи;

-банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

-строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;

припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку.

З розрахунку штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку вбачається,що до введення мораторію ДПІ правомірно нарахувало штрафні санкції за період лютий-березень 2009 року \20 %\ в сумі 303,62 грн. та за половину квітня 2009 року \10%\ в сумі 37,95 грн..

Оскільки Податковим повідомленням-рішенням №0000442309\0 від 19.07.2011 року позивача було зобов”язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 474,51 грн., то з цієї суми неправомірно нараховано 170,89 грн. \ 474,51 грн. 303,62 грн.\ і в цій частині податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Оскільки Податковим повідомленням-рішенням №0000432309\0 від 19.07.2011 року позивача було зобов”язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 237,24 грн., то з цієї суми неправомірно нараховано 199,29 грн. \ 237,24 грн. 37,95 грн.\ і в цій частині податкове повідомлення рішення підлягає скасуванню.

Податкове повідомлення рішення №0000452309\0 від 19.07.2011 року підлягає скасуванню в цілому,оскільки це штрафні санкції,нараховані за перший квартал 2010 року,тобто за період,коли продовжувався мораторій.

Щодо визнання протиправними дій відповідача,то такі слід визнати протиправними в частині протиправно нарахованих штрафних санкцій.

Суд вважає безпідставним покликання представника відповідача на позицію Верховного Суду України ,викладену у постанові від 28.11.2011 року , в якій зазначено ,що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов”язань і зобов”язань щодо сплати податків та зборів \обов”язкових платежів\,які виникли після введення мораторію,а отже не припиняє і заходів ,спрямованих на їх забезпечення. З матеріалів даної справи №2а-8715 вбачається,що грошові зобов”язання Банку виникли до введення мораторію і не є поточними ,тому нарахування відсотків по таких зобов”язаннях під час дії мораторію припиняється.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржувані позивачем накази суд дійшов до висновку,що позов слід задоволити частково.

Визнати частково протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва №0000442309/0 від 19 липня 2011 року в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 170 грн. 89 коп.

Визнати частково протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва №0000432309/0 від 19 липня 2011 року в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 199 грн. 29 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення- рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва №0000452309/0 від 19 липня 2011 року .

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва в частині нарахування штрафних санкцій :

- в сумі 170 грн. 89 коп. податковим повідомленням-рішенням №0000442309/0 від 19 липня 2011 року

-в сумі 199 грн. 29 коп. податковим повідомленням-рішенням №0000432309/0 від 19 липня 2011 року

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва по винесенню податкового повідомлення-рішення №0000452309/0 від 19 липня 2011 року.

В решті позовних вимог відмовити

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 24, 71-86, 143, 146, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати частково протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва №0000442309/0 від 19 липня 2011 року в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 170 грн. 89 коп.

Визнати частково протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва №0000432309/0 від 19 липня 2011 року в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 199 грн. 29 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення- рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва №0000452309/0 від 19 липня 2011 року .

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва в частині нарахування штрафних санкцій :

- в сумі 170 грн. 89 коп. податковим повідомленням-рішенням №0000442309/0 від 19 липня 2011 року

-в сумі 199 грн. 29 коп. податковим повідомленням-рішенням №0000432309/0 від 19 липня 2011 року

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва по винесенню податкового повідомлення-рішення №0000452309/0 від 19 липня 2011 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя:підпис-з оригіналом звірено.

Суддя Демяновський Г.С.