Постанова № 22100436, 06.03.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
2а/1270/1681/2012
Номер документу
22100436
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 березня 2012 року Справа № 2а/1270/1681/2012 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Лагутіна А.А.;

при секретарі судового засідання: Рязанській Є. О.;

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 1 від 03.01.2012 року),

представника відповідача: не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до державного підприємства «Укрдонбасекологія» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,-

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області (далі - Позивач) до державного підприємства «Укрдонбасекологія» (далі - Відповідач) про стягнення податкової заборгованості шляхом надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, яка перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що державне підприємство «Укрдонбасекологія» є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції в м. Свердловську Луганської області. Станом на 02.02.2012 року підприємство має заборгованість перед бюджетом у розмірі 832602,72 грн., за різними видами податків і зборів та підтверджується розрахунком податкового боргу та податковими деклараціями, податковими розрахунками боржника. Заборгованість підприємства з податку на прибуток утворилась внаслідок несплати сум узгоджених податкових зобовязань. Державною податковою інспекцією в м. Свердловську Луганської області з метою погашення податкового боргу платника податків здійснювались заходи, а саме: згідно п.6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 на адресу відповідача направлено першу податкову вимогу № 1/159 від 01.08.2007 року, у звязку з невиконанням першої податкової вимоги, платнику податків направлено другу податкову вимогу №2/203 від 04.09.2007 року. Майно боржника знаходиться у податковій заставі згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 18.01.2012 року. З метою захисту інтересів бюджетних споживачів, активи відповідача, у відповідності до п.п.89.1.1 п. 89.1 ст.89 ПК України, передані в податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 18.01.2012 року, акт опису майна від 18.01.2012 року № 1, витяг від 19.09.2011 року та акт опису майна від 14.09.2011 року № 32. На момент подання позовної заяви, відповідачем податковий борг не сплачений, тому позивач просить суд стягнути зазначений борг з відповідача за рахунок майна платника податків, яка перебуває у податковій заставі.

Представник позивача в судовому засіданні надав суду аналогічні пояснення викладеним в позовній заяві та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав суду відзив на позовну заяву, в якому визнав позовні вимоги повністю та підтвердив згоду на реалізацію відповідного майна в рахунок погашення податкового боргу, просив провести розгляд справи за його відсутністю (аркуші справи 90,94).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини у справі та відповідні їм правовідносини, та надавши оцінку доказам, суд дійшов висновку про задоволення поданого позову з огляду на наступне.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 року №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Проте, оскільки правовідносини щодо наслідків несплати платником податків відповідачем у даній адміністративній справі - податкового боргу, який виник до набрання чинності Податковим Кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI, суд приходить до висновку, що в даному випадку при розгляді справи слід застосувати норми раніше діючого законодавства.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року №334/94-ВР визначено порядок сплати податку на прибуток підприємств, зокрема, відповідно до ст. 3 Закону обєктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону. Відповідно до п. 16.1 ст. 16 Закону платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.

Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість визначено Законом України «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями) від 03.04.1997 року №168/97-ВР. Згідно зі ст. 7 цього Закону, субєкти господарювання зобовязані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.

Судом встановлено, що державне підприємство «Укрдонбасекологія» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 20.09.2004 року за № 13911230000000024, свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 332027 (аркуш справи 7).

Відповідач як платник окремих податків перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції в м. Свердловськ Луганської області (аркуш справи 9).

Згідно з п. 1.3. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі Закон № 2181) (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Підпункт 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181 передбачає, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що станом на 02.02.2012 року відповідач має заборгованість перед бюджетом у розмірі 832602,72 грн., за наступними видами податків та зборів:

-збір за спеціальне використання води в загальній сумі 35,68 грн., згідно податкового повідомлення-рішення № 0001911840 від 22.12.2011 року на суму 10,71 грн., податкового повідомлення-рішення № 0001901840 від 22.12.2011 року на суму 36,66 грн. (аркуші справи 53,54, 55-56);

-податок на прибуток підприємств та організацій в загальній сумі 128383,56 грн., згідно податкового повідомлення-рішення № 0000852342 від 27.02.2009 року на суму 79650,40 грн., декларації № 19847 від 05.08.2008 року на суму 39236,87 грн., декларації № 32244 від 16.12.2008 року на суму 421,29 грн., декларації № 28835 від 03.11.2008 року на суму 9075,00 грн. (аркуші справи 45,48,49,50);

-земельний податок з юридичних осіб в загальній сумі 673,45 грн., згідно розрахунку № 1323 від 31.01.2011 року на суму 1764,77 грн. (частково не сплачено - 441,23 грн.), розрахунку № 797 від 28.01.2008 року на суму 1446,57 грн. (частково не сплачено 232,20 грн.);

-земельний податок з юридичних осіб в загальній сумі 4722,19 грн., згідно розрахунку № 1322 від 31.01.2011 року на суму 12655,81 (частково не сплачено 3163,95 грн.), розрахунку № 928 від 29.01.2008 року на суму 7236,75 грн.( частково не сплачено 1248,32 грн.), розрахунку № 5437 від 25.03.2008 року на суму 1704,56 грн. (частково не сплачено 309,92 грн.) (аркуші справи 81,82,83,88,89);

-податок на додану вартість в загальній сумі 181889,80 грн., згідно декларації № 27644 від 20.10.2011 року на суму 86523,00 грн., декларації № 31076 від 19.11.2008 року на суму 116099,00 грн. (частково не сплачено 42194,87 грн.), податкового повідомлення-рішення № 0000882342 від 27.02.2009 року на суму 26776,50 грн. (частково не сплачено 7140,40 грн.), декларації № 9009049157 від 19.10.2011 року на суму 5731,00 грн., декларації № 9011766686 від 21.11.2011 року на суму 29319,00 грн.; сума податкового зобовязання нарахована згідно рішення про розстрочення податкового боргу №1 від 05.01.2011 року по рішенню про розстрочення податкового зобовязання №99 від 30.09.2008 року 10981,53 грн.(аркуші справи 65-66,67-68,68,72-73,74-75);

-комунальний податок в загальній сумі 191,32 грн., згідно декларації № 37849 від 03.02.2009 року на суму 678,30 грн.(частково не сплачено - 191,32 грн.)(аркуш справи 39);

-збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 4436,34 грн., згідно розрахунку № 27844 від 22.10.2008 року на суму 17344,05 грн. (частково не сплачено 4436,34 грн.) (аркуш справи 36);

-податок на доходи фізичних осіб в сумі 512270,36 грн. згідно акту звірки станом на 01.12.2011 року (аркуш справи 76).

Зазначені суми податкового боргу підтверджуються первинною документацією та витягами з особової картки платника податків (аркуші справи 31,32,33-35,37,38,40-44,51-52,58-64,77-80,84-87).

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Позивачем, з метою погашення податкового боргу платника податків здійснювались заходи, а саме: згідно п.6.2 ст.6 Закону № 2181 на адресу відповідача направлено першу податкову вимогу № 1/159 від 01.08.2007 року, у звязку з невиконанням першої податкової вимоги, платнику податків направлено другу податкову вимогу №2/203 від 04.09.2007 року (аркуші справи 16,17).

Податкове повідомлення-рішення та податкові вимоги відповідачем не оскаржені та вважаються узгодженими.

Майно відповідача знаходиться у податковій заставі згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 34624605 від 18.01.2012 року та № 33003525 від 19.09.2011 року (аркуші справи 10,11).

Згідно актів опису майна від 18.01.2012 року № 1 та від 14.09.2011 року № 32, позивачем описано майно державного підприємства «Укрдонбасекологія» у податкову заставу (аркуші справи 11,13).

Відповідно до рішення позивача № 29/24 від 05.10.2007 року та № 5 від 28.11.2011 року вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу державного підприємства «Укрдонбасекологія» шляхом продажу майна платника податків, стягнення коштів з рахунків та продаж інших активів платника податків (аркуші справи 14,15).

Даних про добровільну сплату відповідачем податкового боргу судом не встановлено.

Згідно пунктів 95.1-95.3 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а потім, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону № 2181 активи платника податку це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи, що позовні вимоги знайшли своє обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства, та те, що позовні вимоги відповідачем визнані в повному обсязі, суд вважає за можливе, задовольнити позовні вимоги державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до державного підприємства «Укрдонбасекологія» надати дозвіл на погашення боргу в сумі 832602,72 грн. за рахунок майна платника податків, яка перебуває у податковій заставі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до державного підприємства «Укрдонбасекологія» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Укрдонбасекологія» (місцезнаходження: 94800, Луганська область, м. Свердловськ, вул. К. Лібкнехта, 18а, і.к. 20161768) на користь Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області (місцезнаходження: 94800, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Свердлова, 10) податкову заборгованість в загальній сумі 832602,72 грн.(вісімсот тридцять дві тисячі шістсот дві гривні сімдесят дві копійки) шляхом надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, яка перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна № 1 від 18.01.2012 року та №32 від 14.09.2011 року.

Надати Державній податковій інспекції в м. Свердловську Луганської області дозвіл на погашення податкової заборгованості державного підприємства «Укрдонбасекологія» в загальній сумі 832602,72 грн.(вісімсот тридцять дві тисячі шістсот дві гривні сімдесят дві копійки) за рахунок майна державного підприємства «Укрдонбасекологія», яке перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна № 1 від 18.01.2012 року та №32 від 14.09.2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова складена в повному обсязі та підписана 12 березня 2012 року.

СуддяА.А. Лагутін