ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2012 року (о 15 год. 15 хв.) Справа № 2а-0870/10155/11
Запорізький окружний адміністративний суду у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря судового засідання Тєтєрєвої К.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області
до ОСОБА_1
про стягнення надмірно отриманої допомоги на дітей одиноким матерям у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2011 року Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі УПСЗН Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) із позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 161,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 2811-XII) та зазначає, що рішенням УПСЗН Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 12.04.2007 ОСОБА_1 з 01.04.2007 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям з відповідними змінами календарного підвищення допомоги. 23.05.2008 на адресу позивача надійшло повідомлення Відділу РАЦС Василівського районного управління юстиції Запорізької області про визнання батьківства. Згідно рішення УПСЗН Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 04.06.2008 № 411939 ОСОБА_1 знята з оплати допомоги на дітей одиноким матерям з 01.06.2008, однак на момент зняття з оплати було виплачено 161,40 грн. за період з 01.05.2008 по 31.05.2008. Позивач зазначає, що згідно актового запису № 1 від 10.01.2008 про реєстрацію шлюбу ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_1. Позивачем вживалися заходи щодо повернення суми переплати, а саме надсилалися виклики на прізвище ОСОБА_1, оскільки відповідачем своєчасно не було надано відомостей про зміну прізвища, але відповідач до УПСЗН Василівської районної державної адміністрації Запорізької області не зявлялась. Позивач вказує, що 17.06.2011 було здійснено виїзд за місцем проживання відповідача, яка підтвердила, що виклики отримувала, але зявитися на прийом не вважала за необхідне та пообіцяла сплатити борг до 01.07.2011. Оскільки відповідач не повернула надмірно отриману допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 161,40 грн., позивач просить стягнути з відповідача вказану суму.
Представник позивача у судове засідання не зявився, проте 27.02.2012 надав суду клопотання (вх. № 8407) про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Разом з клопотанням представником позивача надані уточнення до адміністративного позову, відповідно до яких в адміністративному позові помилково зазначено період, за який здійснена переплата та зазначає, що на момент зняття з оплати відповідачу було виплачено 161,40 грн. за період з 01.06.2008 по 30.06.2008.
Відповідач у судове засідання не зявилась, про причини неприбуття суд не повідомила, про час та дату судового засідання повідомлялася належним чином. Заперечення на адресу суду від відповідача не надходили.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
У звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
03.04.2007 до УПСЗН Василівської районної державної адміністрації Запорізької області звернулась громадянка ОСОБА_1 із заявою про призначення всіх видів соціальної допомоги, в тому числі допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до протоколу № 411939 від 12.04.2007 ОСОБА_1 з 01.04.2007 призначено допомогу на дітей одиноким матерям.
Згідно з розпорядженням від 24.01.2008 ОСОБА_1 здійснено перерахунок допомоги одиноким матерям, відповідно до якого розмір допомоги з 01.04.2008 по 30.06.2008 становить 161,40 грн.
23.05.2008 на адресу УПСЗН Василівської районної державної адміністрації Запорізької області надійшло повідомлення про визнання батьківства від 20.05.2008 № 584/02-50, видане Відділом реєстрації актів цивільного стану Василівського районного управління юстиції Запорізької області. Згідно даного повідомлення до актового запису № 04 від 15.03.2007 на підставі заяви гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 від 20.05.2007 внесені відомості про батька.
Відповідно до розпорядження № 411939 від 04.06.2008, виданого УПСЗН Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, ОСОБА_1 знята з оплати допомоги на дітей одиноким матерям з 01.06.2008.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачу за період з 01.06.2008 по 30.06.2008 було сплачено 161,40 грн.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 було зроблено два виклики-попередження, а саме перший виклик-попередження від 07.04.2011 № 01-09/706 та другий виклик-попередження від 12.05.2011 № 01-09/945 для вирішення питання щодо повернення суми 161,40 грн.
Враховуючи несплату відповідачем у добровільному порядку надмірно отриманої допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 161,40 грн., позивач просить стягнути з відповідача вказану суму незаконно отриманої допомоги.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Закон № 2811-XII відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 3 Закону № 2811-XII встановлено, що відповідно до цього Закону призначається такий вид державної допомоги сім'ям з дітьми як допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно з ч. 1 ст. 5 вищезазначеного Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону № 2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
За приписами ч. 1 ст. 18-2 вищезазначеного Закону допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Як встановлено ч. 1, 2 ст. 22 Закону № 2811-XII одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно з ч. 1, 2 п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Відповідно до повідомлення про визнання батьківства від 20.05.2008 № 584/02-50, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Василівського районного управління юстиції Запорізької області, до актового запису № 04 від 15.03.2007 на підставі заяви гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 від 20.05.2007 внесені відомості про батька.
На підставі вищевикладеного, з червня 2008 відпали підстави для виплати відповідачу державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Статтею 23 Закону № 2811-XII встановлено, що рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Розпорядження № 411939 від 04.06.2008, відповідно до якого відповідач знята з оплати допомоги на дітей одиноким матерям не оскаржено, доказів протилежного відповідачем не надано.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися заходи щодо повернення надмірно отриманої допомоги у розмірі 161,40 грн., однак відповідачем вказана сума у добровільному порядку не сплачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) надмірно отриману допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 161,40 грн. (сто шістдесят одна грн. 40 коп.) на користь Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області на р/р 35410069000513, код 03193117, МФО 813015, УДК в Запорізькій області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В.Батрак
Постанова виготовлена та підписана у повному обсязі 05.03.2012.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя І.В.Батрак