Cправа № 2а-0770/1826/11
Ряд стат. звіту № 8.1.1
Код 05
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2012 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.
при секретарі судового засідання Скуби В.І.
за участю сторін:
представника позивача Феделещака Миколи Михайловича;
представника відповідача Бондарєвої Ванди Василівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода»до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 28 лютого 2012 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 05 березня 2012 року.
Комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода»звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області, якою просило визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області по проведенню документальної невиїзної перевірки субєкта господарювання Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода», код 03344326 щодо дотримання строків сплати (перерахування) податку на додану вартість за травень, червень, липень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2010 року, рішення про проведення якої оформлене наказом від 20 травня 2011 року № 821 «Про проведення перевірки субєкта господарювання».
Свої позовні вимоги позивач мотивував наступним. 23 травня 2011 року позивач отримав повідомлення № 3989/10/15-2 від 20 травня 2011 року та копію наказу від 20 травня 2011 року № 821 «Про проведення перевірки субєкта господарювання». В наказі зазначено, що документальна невиїзна перевірка буде здійснюватись щодо дотримання строків сплати (перерахування) ПДВ за травень-серпень, жовтень-грудень 2010 року. 27 травня 2011 року позивачем отримано лист від 24 травня 2011 року за № 4101, до якого був доданий примірник протоколу про адміністративне правопорушення за № 115/15-2 серії АА № 048543 від 24 травня 2011 року. Суть порушення, відповідно до вказаного протоколу, зводилась до того, що відповідачем несвоєчасно подано платіжне доручення на перерахування до бюджету податку на додану вартість. Позивач вказує на порушення вимог Податкового кодексу України, що визначають підстави та порядок проведення перевірок.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, згідно якого позовну заяву заперечує повністю з наступних мотивів. Заперечуючи проти позову відповідач, зокрема, вказав наступне. Відповідно до статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплата усіх передбачених Кодексом податків та зборів. Відповідно до статті 79 пункту 79.1 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 ПК України. Відповідач наголосив на тому, що відповідно до статті 77 пункту 77.2 ПК України до плану-графіка проведення документальних перевірок відбираються платники податків які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби.
У судовому засіданні представник позивача, позовні вимоги за обставин викладених у позовній заяві підтримав повністю, дав аналогічні пояснення та просив суд задовольнити позовну заяву.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги, з мотивів викладених у запереченнях, заперечив повністю. Додатково пояснив, що до плану-графіка проведення документальних перевірок Комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода»у даному випадку відібрано не було. Просив суд відмовити в задоволенні позовної заяви повністю.
Зясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що 20 травня 2011 року начальником Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області був прийнятий наказ за № 821 «Про проведення перевірки субєкта господарювання»(а.с. 9).
Відповідно до вищевказаного наказу 24 травня 2011 року вирішено провести документальну невиїзну перевірку субєкта господарювання Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода».
20 травня 2011 року було виготовлено письмове повідомлення за № 3989/10/15-2 про запрошення Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода»на 17 годину 24 травня 2011 року до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області з питання своєчасної сплати узгодженого податкового зобовязання з ПДВ (а.с. 8).
Відповідно до статті 20 пункту 20.1. підпункту 20.1.1 ПК України органи державної податкової служби мають право, в тому числі, запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).
Відповідно до статті 75 пункту 75.1 органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Відповідно до статті 77 пунктів 77.1, 77.2, 77.4 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Статтею 78 пунктом 78.1 ПК України встановлений перелік обставин, з настанням яких, проводиться документальна позапланова виїзна перевірка. Перелік таких обставин є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Відповідно до статті 78 пункту 78.4 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Відповідно до статті 79 пунктів 79.1 та 79.2 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Отже підсумовуючи вищенаведене суд констатує, що: 1) для здійснення документальної планової перевірки необхідні наступні складові: - така перевірка повинна бути передбачена у відповідному плані-графіку проведення планових документальних перевірок; - про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом; - право на проведення документальної планової перевірки надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. 2) для здійснення документальної позапланової виїзна перевірки необхідні наступні складові: - наявність обставин, перелік яких наведений у статті 78 ПК України і який є вичерпним; наявність рішення керівника органу державної податкової служби про проведення документальної позапланової перевірки, яке оформлене наказом; вручення платнику податків до початку проведення зазначеної перевірки під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки. 3) для здійснення документальна невиїзної перевірки (планової та/або позапланової) необхідні наступні складові: наявність рішення керівника органу державної податкової служби про здійснення документальної невиїзної (планової та/або позапланової) перевірки; наявність обставин для проведення документальної перевірки, визначених відповідно для документальної планової перевірки та документальної позапланової перевірки (статті 77 та 78 ПК України).
Зважаючи на викладене відповідачем не було дотримано порядку проведення вищевказаних перевірок та не було вказано підстав для проведення таких, відповідно до вимог статей 77-79 ПК України.
За таких обставин дії Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області по проведенню документальної невиїзної перевірки субєкта господарювання Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідного-каналізаційного господарства міста Ужгорода», код 03344326 щодо дотримання строків сплати (перерахування) податку на додану вартість за травень, червень, липень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2010 року, рішення про проведення якої оформлене наказом від 20 травня 2011 року № 821 «Про проведення перевірки субєкта господарювання»слід визнати протиправними.
Відповідно до статті 94 частини 1 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Зважаючи на вказані норми Податкового кодексу України та керуючись статтями 9, 11, 70, 71, 86, 94, 160-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода»до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання дій протиправними задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області по проведенню документальної невиїзної перевірки субєкта господарювання Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідного-каналізаційного господарства міста Ужгорода», код 03344326 щодо дотримання строків сплати (перерахування) податку на додану вартість за травень, червень, липень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2010 року, рішення про проведення якої оформлене наказом від 20 травня 2011 року № 821 «Про проведення перевірки субєкта господарювання».
Стягнути з Державного (місцевого) бюджету України (м. Ужгорода) на користь Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода»витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн., що сплачений відповідно до платіжного доручення № 47 від 16 червня 2011 року через філію ПАТ ПІБ в м. Ужгороді.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий Гаврилко С.Є.