Постанова № 22092908, 02.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2011
Номер справи
2а/0570/8177/2011
Номер документу
22092908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2011 р. справа № 2а/0570/8177/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12.15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Дмитрієва В.С.

при секретаріДмитроняк А.С.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді - Дмитрієва В.С.,

при секретарі судового засідання Дмитроняк А.С.,

за участю:

представника позивача Часовникова Д.В.,

представника відповідача Кірієнко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Горлівський завод будівельних машин» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 2550 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Горлівський завод будівельних машин» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 2550 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено, що у відношенні Публічного акціонерного товариства «Горлівський завод будівельних машин» порушено справу про банкрутство, однак відповідна особлива інформація не була опублікована, не була оприлюднена та не була подана до Комісії у встановлені законодавством строки, чим порушені вимоги ст. 41 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок” та п.1 3 розділу ІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591.

За вказані порушення позивачем винесені у відношенні відповідача Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 07.04.2011 за № 67-ДО, № 68-ДО, № 69-ДО, згідно яких на відповідача накладено санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 2550 грн.

Зазначені постанови згідно з вимогами Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в України” та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997 року № 2, мали бути виконані відповідачем у строк не пізніше як через 15 днів з дня отримання постанови шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України. Оскільки відповідач у встановлені законом строки фінансові санкції не сплатив, позивач просив стягнути в дохід Державного бюджету зазначену суму штрафної санкції у розмірі 2550 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення аналогічні тим, що викладені в заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог не заперечував та пояснив, що постанови позивача надійшли на їхню адресу, але на теперішній час підприємство перебуває у скрутному фінансовому стані і добровільному порядку не має можливості сплатити штрафні санкції.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову продовжує розгляд адміністративної справи, якщо відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ст. 5 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 6 цього Закону встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Відповідно до п. 8 «Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку», затвердженого Указом Президента України від 14 лютого 1997 року № 142/97, систему Комісії складають Комісія, її центральний апарат та територіальні органи. Територіальними органами Комісії є управління та відділення. Територіальні органи Комісії діють на основі положення, що затверджується Комісією, і координують свою діяльність з місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Пунктом 17 цього Положення встановлено, що Комісія та її територіальні органи є юридичними особами, мають самостійні баланси, рахунки в органах Державного казначейства України, печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Таким чином, позивач - Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є субєктом владних повноважень та здійснює у даних правовідносинах повноваженні, надані йому вищевказаними нормативно-правовими актами.

Відповідач Публічне акціонерне товариство «Горлівський завод будівельних машин» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 25.11.1994 року, код ЄДРПОУ за № 01234935.

Діяльність відповідача повязана з обігом цінних паперів в Україні, оскільки його статутний капітал відповідно до ч. 1 ст. 152 ЦК України поділений на визначену кількість акцій, які в свою чергу є цінними паперами.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 06 грудня 2010 року у справі №5/187б порушено справу про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Горлівський завод будівельних машин» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (а.с. 21).

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від встановлено порушення ст. 41 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, а саме:

- інформація про порушення справи про банкрутство ПАТ «Горлівський завод будівельних машин» опублікована у друкованому виданні Відомості ДКЦПФР» №57 28 березня 2011 року;

- у стрічці новин інформація про порушення справи про банкрутство ПАТ «Горлівський завод будівельних машин» оприлюднена 24 березня 2011 року;

- особлива інформація про порушення справи про банкрутство до територіального управління ПАТ «Горлівський завод будівельних машин» подана до Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 29 березня 2011 року.

Згідно ст. 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року № 3480-IV особлива інформація про емітента - інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. До особливої інформації належать відомості про порушення справи про банкрутство емітента.

Строки, порядок та форми подання особливої інформації про емітента встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Особлива інформація про емітента є відкритою і оприлюднюється шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Як встановлено гл. 3 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591 розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.

Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки:

-у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, з дня вчинення дії;

- офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії;

-подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.

У відповідності до п. 5-7 ч. 1 ст. 11 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб фінансові санкції:

-за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

-за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

-за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку. Про накладення штрафів на комерційні банки Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку інформує Національний банк України у триденний термін.

На підставі актів про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача уповноваженою особою позивача прийняті постанови від 07.04.2011 року № 67 ДО, № 68-ДО, № 69-ДО про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно яких до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 850 грн. кожною, що у загальному розмірі становить 2550 грн. (а.с. 6-8).

Вищевказані постанови відповідають вимогам Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 року за №2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за №120/14811.

Як встановлено у судовому засіданні, постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не оскаржувались.

У відповідності до п. п. 19.1 19.4 вищевказаних Правил штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування безготівкових коштів із своїх поточних рахунків на спеціально відкриті бюджетні рахунки. Фізичні особи сплачують штрафи відповідно до чинного законодавства України. Повідомлення про сплату штрафу протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу правопорушником у термін, установлений пунктом 19.1 цих Правил, штраф стягується у судовому порядку.

Таким чином, оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив суму фінансових санкцій, визначену йому постановами про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, у звязку з чим, враховуючи приведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Горлівський завод будівельних машин» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 2550 грн, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Разом з тим, що стосується введення мораторію на задоволення вимог кредиторів суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів зупинення виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобовязань та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів).

Зазначені норми матеріального права регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у звязку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобовязання і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.

З порушенням провадження у справі про банкрутство не повязується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати договори та вчиняти інші правочини, у звязку з чим у нього виникають права та обовязки, виконання яких забезпечується на загальних засадах.

З огляду на наведене можна зробити висновок про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.

Що стосується зобовязань поточних кредиторів, то за цими зобовязаннями, згідно із загальними правилами, нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань.

Враховуючи те, що штрафні санкції застосовані до відповідача після 06.12.2010 року, тобто після порушення провадження у справі про банкрутство та введення мораторію, дія мораторію на сплату цих штрафних санкцій не розповсюджується.

Даний висновок кореспондує зі змістом ч. 1 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», згідно з якою нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості за зобовязаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Горлівський завод будівельних машин» (ідентифікаційний код 01234935, 84601, Донецька область, місто Горлівка, вулиця Комсомольська, будинок 71А) в дохід Державного бюджету України (відділення Державного казначейства в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код ЄДРПОУ 34686537, банк Управління Державного казначейства у Донецькій області, МФО банку 834016, код бюджетної класифікації 21081100, код виду платежу 101) фінансові санкції на загальну суму 2550 (дві тисячі пятсот пятдесят) гривень.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 02 червня 2011 року у присутності представників сторін. У повному обсязі постанова буде виготовлена 06 червня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.