Постанова № 22087164, 06.09.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2011
Номер справи
2а/0570/12227/2011
Номер документу
22087164
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/12227/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13:15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Дмитрієва В.С.

при секретаріСтаростенко О.А.

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючогосудді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Старостенко О.А.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю від 04.01.2011 №13/05,

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Ясинуватського міжрайонного прокурора інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення несплаченої суми страхових внесків та фінансових санкцій в розмірі 3882 грн. 59 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення несплаченої суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій в сумі 3882 грн. 59 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно Акту №6 від 31 січня 2011 року позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства, щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 06 березня 2006 року по 31 грудня 2010 року було виявлено, що за страхувальником ОСОБА_2 не надані розрахунки до територіального органу Пенсійного фонду за квітень 2007 року та жовтень 2009 року, внаслідок чого, не нарахована загальна сума виплат за квітень 2007 року та жовтень 2009 року, на яку нараховуються та з якої утримують страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За результатами перевірки складено вимогу про сплату боргу від 04 лютого 2011 року №Ф-16 про усунення порушень сплату донарахування внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування в сумі 1403,28 грн.

Також відповідачем в порушення п.4 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" своєчасно, тобто до 20-го числа місяця, який слідує за звітним, не надано звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за 2009 рік, внаслідок чого винесено рішення №4 від 18 січня 2011 року по застосування фінансової санкції за неподання звітності в сумі 170 грн.

04 лютого 2011 року на підставі Акту №6 від 31 січня 2011 року на ОСОБА_2 було винесено рішення №44 по застосування фінансових санкцій за неподання звітності до територіального органу пенсійного фонду України за жовтень 2009 року в сумі 1537,80 грн., а 28 лютого 2011 року рішенням №97 донараховано суми своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в сумі 1619,85 грн.

Представник позивача позовні вимоги підтримала та пояснила, що відповідачем у добровільному порядку сума заборгованості не погашена, тому просила стягнути несплачену суми страхових внесків та фінансових санкцій у розмірі 3882 грн. 59 коп.

Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заперечення на позовну заяву чи заяви про визнання позову до суду не надіслав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими з огляду на наступне.

Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» № ХІІ від 05.11.91 прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ч.2 ст.60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Відповідач ОСОБА_2 є субєктом підприємницької діяльності, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований в Управляння Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області як платник страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

31 січня 2011 року посадовими особами Управляння Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області проведено позапланову перевірку фізичної особи підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання вимог законодавства, щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 06 березня 2006 року по 31 грудня 2010 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2010 року, за результатами якої складено акт №6 від 31 січня 2011 року.

Перевіркою встановлені порушення вимог п.п. 4 п. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вимог п. 11.11 Розділу І Інструкції 21-1, страхувальником не надані розрахунки до територіального органу Пенсійного фонду України за квітень 2007 року та жовтень 2009 року. В результаті чого, не нарахована загальна сума виплат у розмірі 4034,44 грн. за квітень 2007 року та жовтень 2009 року, на яку нараховуються та з якої утримуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування:

-за квітень 2007 року за ставкою 33,2% 372,50 грн. та 2% 5,60 грн. ;

-за жовтень 2009 року за ставкою 33,2% 966,93 грн. та 2% 58,25 грн.

За результатами виявлених порушень складена вимога про сплату донарахованих внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування в сумі 1403,28 грн., в тому числі за ставкою 33,2% 1339,43 грн. та за ставкою 2% 63,85 грн.

Як вбачається із акту перевірки №6 від 31 січня 2011 року, відповідач з висновками перевірки та фактами і даними відповідач погодився, про що свідчить його підпис.

28 лютого 2011 року на підставі пункту 4 частини 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» начальником управлінням Пенсійного фонду України Ясинуватському районі Донецької області прийнято рішення № 97, яким застосовані фінансові санкції до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 в розмірі 1619,85 грн. за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків за 2007 та 2009 роки

04 лютого 2011 року на підставі пункту 5 частини 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» начальником управлінням Пенсійного фонду України Ясинуватському районі Донецької області прийнято рішення № 44, яким застосовані фінансові санкції до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 в розмірі 1537, 80 грн. за неподання звітності до відділу обліку надходження платежів територіального органу Пенсійного фонду за жовтень 2009 рік

Як встановлено Актом №36 від 15 грудня 2010 року про порушення встановленого строку для подання звітності до Пенсійного фонду, фактично звіт щодо суми нарахованих внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2009 рік фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 не надано, при цьому термін надання звіту за 2009 рік до 1 квітня 2010 року.

18 січня 2011 року на підставі пункту 5 частини 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» начальником управлінням Пенсійного фонду України Ясинуватському районі Донецької області прийнято рішення № 4, яким застосовані фінансові санкції до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 в розмірі 170 грн. за неподання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством в органах Пенсійного фонду за 2009 рік

Відповідно до п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Згідно ст. 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як встановлено ст. 17 цього Закону (в редакції від 01 липня 2010 року) страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом та нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до п. 4 ч. 9 ст. Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції від 01 липня 2010 року) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Пунктом 5 ч. 9 ст. Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції від 01 липня 2010 року) передбачено, що за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Разом з тим, частину п'ятнадцяту статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено абзацом другим згідно із Законом України від 07.07.2011 року N 3609-VI, за змістом якої фінансові санкції (штраф, пеня) та адміністративні стягнення, а також примусові стягнення органами виконавчої служби за несплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, не застосовуються. Нараховані органами Пенсійного фонду України суми фінансових санкцій, зазначених в абзаці другому цієї частини, та не сплачені фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають списанню. Як вбачається із акту перевірки №6 від 31 січня 2011 року, у періоді, що перевірявся, платник фізична особа підприємець ОСОБА_2 перебував на спрощеній системі оподаткування сплачував єдиний податок.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що суми фінансових санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків за 2007 та 2009 року за рішенням Управляння Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області №97 від 28 лютого 2011 року підлягають списанню та не можуть бути стягнутими за рішенням суду.

Що стосується стягнення фінансових санкцій за рішеннями №4 від 18 січня 2011 року та №44 від 04 лютого 2011 року, то суд вважає, що фінансові санкції також не підлягають стягненню, виходячи з наступного.

З набрання чинності Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” з 01 січня 2011 року положення п.5 ч.9 ст. 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” втратили чинність.

Суд вважає необґрунтованими посилання позивача на пункту 7 Прикінцевих положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, як на підставу для прийняття спірних рішень, оскільки вказані положення не визначають засади відповідальності страхувальників стосовно неподання звітностей до територіального органу Пенсійного фонду з приводу обчислення страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 22 частини першої статті 22 Конституції України передбачено, що засади цивільно-правової відповідальності, діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них визначається виключно законами. Конституційний Суд України Рішенням від 30.05 2001 р. № 7-рп/2001 у справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої, третьої статті 2, частини першої статті38 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( справа про відповідальність юридичних осіб) вирішив ( п.1.1 резолютивної частини Рішення) положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так , що ними безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини четвертої статті 150 Конституції України передбачено, що з питань, передбачених цією статтею, зокрема офіційне тлумачення Конституції України, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обовязковими до виконання на території України.

Між тим, як вбачається із картки особового рахунку, фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 фактично сплачено в рахунок погашення заборгованості зі сплати фінансових санкцій 01 лютого 2011 року в сумі 24,82 грн. та 02 березня 2011 року в сумі 823,52 грн.

За таких обставин, оскільки відповідач своєчасно не обчислив та не сплатив страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, тому позовні вимоги про стягнення в рахунок погашення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 1403 грн. 28 коп. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву Ясинуватського міжрайонного прокурора інтересах держави в особі Управляння Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області задовольнити частково.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 86020, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області (р/р 256073122060 у ВАТ «Державний ощадбанк Україна», МФО 335106, ЄДРПОУ 21959043) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у сумі 1403 грн. (одна тисяча чотириста три) гривні 28 коп.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 06 вересня 2011 року за участю представника позивача. Постанова виготовлена в повному обсязі 09 вересня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.