Постанова № 22086710, 26.07.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2011
Номер справи
2а/0570/9860/2011
Номер документу
22086710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2011 р. справа № 2а/0570/9860/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 55 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Маслоід О.С.

при секретаріКовтун Л.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (м. Шахтарськ Донецької області)

до Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області

про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -

за участю представників сторін:

від позивача: Корнієнко Д.О.

від відповідача: не зявився

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (надалі позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області (надалі УПФУ) про визнання протиправними дій відповідача, щодо нарахування штрафу та пені; скасування рішення від 14.04.2011р. № 163 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування про стягнення суми штрафу у розмірі 1417,82 грн. та пені в розмірі 56,71 грн. за період з 21.03.2011р. по 25.03.2011р.; зобовязання відповідача внести відповідні зміни до облікової картки позивача шляхом виключення суми штрафу в розмірі 1417,82 грн. та пені в розмірі 56,71 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем в порушення вимог законодавства неправомірно прийнято рішення про застосування до позивача фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 163 від 14.04.2011 р., яким застосований штраф у розмірі 1417,82 грн. та нарахована пеня в розмірі 56,71 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».

Позивач зазначає, що відповідно до вимог п. 14 розділу ХУ Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. З огляду на наведене, позивач зазначив, що при нарахуванні штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску із розрахунку повинні бути виключені суми, які припадають на долю внеску до Пенсійного фонду.

Відповідач в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений. Надав до суду письмові заперечення від 19.07.2011р. Просить відмовити у задоволенні позову. Відмову в задоволені позовних вимог мотивує тим, що виключно Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» регулюються відносини, що виникають між субєктами системи загальнообовязкового страхування. Частиною 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» передбачено, що платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. У разі несвоєчасної або не у повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції.

Положеннями статті 25 цього Закону встановлено, що за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду до платника єдиного внеску застосовується штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум та на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (код ЄДРПОУ 32299510), перебуває на обліку в УПФУ як платник єдиного внеску за № 05-55-01-1302.

14.04.2011р. УПФУ прийнято рішення № 163 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.03.2011 року по 25.03.2011 року, згідно якого до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 1417,82 грн. та нарахована пеня у розмірі 56,71 грн.

21.04.2011р. позивачем вищезазначене рішення було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області.

01.06.2011р. рішенням № 9106/08 скаргу позивача від 21.04.2011р. залишено без розгляду.

Відповідач, управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

Згідно п.п. 1, 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Преамбулою Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-ІV (надалі Закон № 2464) визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Статтею 2 Закону № 2464 передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність.

Пункту 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено поняття єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок), а саме це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 4 Закону № 2464 визначено платників єдиного внеску, а саме роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно Розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Статтею 9 Закону № 2464 передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

З урахуванням вимог абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону № 2464, базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць.

Відповідно до частини 10 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України № 2464 встановлено, що орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Частині 10 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Також частинами 13 та 14 статті 25 Закону визначено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

З матеріалів справи вбачається наступне. Позивач повинен був сплатити єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування не пізніше 20 березня 2011 року. Відповідно до розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку позивача, 25.03.2011р. позивачем було сплачено сума єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 14178,22 грн., тобто з порушенням кінцевого строку оплати на 4 дні. Таким чином, за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до позивача рішенням № 163 від 14.04.2011р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до позивача застосовано штраф у розмірі 1417,82 грн. та нарахована пеня 56,17 грн.

Суд не приймає посилання позивача на те, що п. 14 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058 (надалі Закон № 1058) передбачено, що гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, зважаючи на наступне.

Закон № 1058, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

А єдиний внесок, є консолідованим внеском, збір який здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування, є відмінним від страхового внеску у розумінні Закону України №1058.

Порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску визначається виключно Законом України № 2464, єдиний внесок нарахований за відповідний базовий звітний період, повинен бути сплачений не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, як визначено ч. 8 ст. 9 цього ж Закону.

Отже, при визначенні строку сплати єдиного внеску застосуванню підлягають норми саме Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 2464, а не норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058.

З огляду на те, що недоїмка зі сплати сум єдиного внеску у позивача перед УПФУ виникла в березні 2011 року, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а також строки сплати єдиного внеску, визначені нормами саме Закону України № 2464.

Крім цього, статтею 2 Закону № 2464 передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Таким чином, до спірних правовідносин не можливе застосування Закону № 1058.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, субєкт владних повноважень при винесенні оскаржуваного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом № 2464.

З огляду на наведене, УПФУ правомірно винесено рішення № 163 від 14.04.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування, відповідно позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача, щодо нарахування штрафу та пені; скасування рішення від 14.04.2011р. № 163 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування про стягнення суми штрафу у розмірі 1417,82 грн. та пені в розмірі 56,71 грн. за період з 21.03.2011р. по 25.03.2011р. не підлягають задоволенню.

З огляду на правомірність винесеного рішення, позовні вимоги щодо зобовязання відповідача внести відповідні зміни до облікової картки позивача шляхом виключення суми штрафу в розмірі 1417,82 грн. та пені в розмірі 56,17 грн., також не підлягають задоволенню.

Згідно з ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-ІV, ст. 94 КАС України, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання протиправними дії відповідача, щодо нарахування штрафу та пені; скасування рішення від 14.04.2011р. № 163 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування про стягнення суми штрафу у розмірі 1417,82 грн. та пені в розмірі 56,71 грн. за період з 21.03.2011р. по 25.03.2011р.; зобовязання відповідача внести відповідні зміни до облікової картки позивача шляхом виключення суми штрафу в розмірі 1417,82 грн. та пені в розмірі 56,71 грн. відмовити.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 01 серпня 2011 року.

Суддя Маслоід О.С.