Постанова № 22085759, 13.03.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2012
Номер справи
2а/0370/540/12
Номер документу
22085759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2012 року Справа № 2а/0370/540/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Іванчуку О.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трави-Агро» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Ковельська міжрайонна державна податкова інспекція (далі Ковельська МДПІ, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трави-Агро» (далі ТзОВ «Трави-Агро», відповідач) про стягнення податкового боргу по платі за землю з юридичних осіб в сумі 3361,61 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач орендує земельну ділянку в Радошинській сільській раді, яка знаходиться в Ковельському районі Волинської області, що надана йому для сільськогосподарського призначення, площею 10743,21 кв.м. на підставі відповідного договору оренди, а тому є платником орендної плати за землю відповідно до статей 5, 15 Закону України «Про плату за землю» та статті 288 Податкового кодексу України (далі ПК України). Станом на 08.02.2012 року за ТзОВ «Трави-Агро» рахується податковий борг по орендній платі за землю в розмірі 3361,61 грн., який виник в результаті несвоєчасної сплати самостійно визначених грошових зобовязань по орендній платі за землю визначених ст. ст. 286, 287 ПК України. Позивачем вживалися заходи з метою погашення податкового боргу, що були передбачені статтею 6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: була направлена відповідачу податкова вимога №171 від 06.10.2011 року, а 13.12.2011 року прийняті податкові повідомлення рішення №0003911500 та № 0003921500 про стягнення коштів, проте ТзОВ «Трави-Агро» податковий борг не сплатило. Позивач просить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України податковий борг по платі за землю з юридичних осіб в сумі 3361,61 грн.

До судового розгляду справи по суті представник позивача подав заяву про уточнення позовних вимог в якій просить стягнути з рахунків ТзОВ «Трави-Агро» у банках обслуговуючих платника податків та за рахунок готівки, що належать відповідачу на користь держави кошти в розмірі податкового боргу по платі за землю з юридичних осіб в сумі 3361,61 грн.

В судове засідання представник позивача не прибув, проте подав до суду клопотання від 12.03.2012 року №263/10/10-015 про розгляд справи за його відсутності, уточнені позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач в судове засідання не прибув, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, причини неприбуття до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд проводить розгляд справи у відсутності відповідача по справі, на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно з свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 572346 від 20.02.2006 року, ТзОВ «Трави-Агро» зареєстроване Ковельською районною державною адміністрацією Волинської області в якості юридичної особи та відповідно до довідки № 154 від 06.03.2006 року, виданої Головним управлінням статистики у Волинській області, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Також, згідно з довідкою № 640 від 21.02.2006 року відповідач взятий на облік як платник податків у Ковельській МДПІ з 20.02.2006 року за № 640.

Як вбачається із договорів оренди землі від 02.11.2009 року, та 03.03.2010 року укладеними між орендодавцем Ковельською районною державною адміністрацією та орендарем ТзОВ «Трави-Агро», орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського призначення загальною площею 108,5100 кв.м., місцезнаходження земельної ділянки Радошинська сільська рада.

28.11.2011 року працівниками Ковельської МДПІ проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) по орендній платі за землю за 2010-2011 роки, про що було складено акт №1460/15-34146228 від 28.11.2011 року.

Актом 1460/15-34146228 від 28.11.2011 року зафіксовано порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобовязання по орендній платі за землю.

Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України (чинної до 07.07.2011 року) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Як вбачається із п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Станом на 08.02.2012 року за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 3361,61 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості по податках і платежах до бюджетів по ТзОВ «Трави-Агро» та особовим рахунком зворотного боку облікової картки платника ТзОВ «Трави-Агро» за 2010-2011 роки.

Ковельською МДПІ на підставі акту камеральної перевірки 1460/15-34146228 від 28.11.2011 року ТзОВ «Трави-Агро» проведено нарахування податкових зобовязань за платежем орендна плата з юридичних осіб за надану в оренду земельну ділянку в Радошинській сільській раді згідно з податковими повідомленнями-рішеннями від 13.12.2011 року № 0003921500 та № 0003911500 на загальну суму 1032,98 грн., що отримане відповідачем 17.12.2011 року згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про плату за землю» (чинного до 31.12.2010 року) обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу (стаття 14 зазначеного Закону).

Згідно зі статтею 288 ПК України (чинного з 01.01.2011 року) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, обєктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Підпунктом 286.5 статті 286 ПК України визначено, що нарахування фізичним особам сум податку (плати за землю) проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (підпункт 287.5 пункту 287 ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України (чинного з 01.01.2011 року) передбачено, що платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Податковим обовязком визнається обовязок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Виконанням податкового обовязку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобовязань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 58.1 статті 58 ПК України у разі коли сума грошового зобовязання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

В силу приписів пункту 57.2 статті 57 ПК України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобовязання платника податків з причин, не повязаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму податкового зобовязання у строки, визначені в цьому Кодексі, тобто протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (підпункт 287.5 пункту 287 ПК України).

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (пункт 290.1 статті 290 ПК України).

Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник внаслідок несплати податкових зобовязань по платі за землю (орендній платі за землю), розрахованих Ковельською МДПІ, та не сплачений платником податків у визначені чинним законодавством строки.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України).

Відповідно до підпункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження. Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (пункт 41.5 статті 41 ПК України).

Позивачем вживалися заходи з метою погашення податкового боргу, що були передбачені статтею 6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: відповідачу була направлена податкова вимога №171 від 06.10.2011 року. Вказані заходи не спричинили погашення платником податків податкового боргу, загальний розмір якого станом на 08.02.2012 року складає 3361,61грн.

В подальшому відповідно до пунктів 95.1 - 95.4 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Підпунктами 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг це сума узгодженого грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання; грошове зобовязання платника податків сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 ПК України податковий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, оскільки за відповідачем рахується податковий борг, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду письмових заперечень, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про стягнення з рахунків ТзОВ «Трави-Агро» у банках, обслуговуючих платника податків, та за рахунок готівки, що належить відповідачу, на користь держави коштів у розмірі податкового боргу на суму 3361,61грн.

Керуючись ст.ст. 2,11,17,71,128,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Трави-Агро» в банках, обслуговуючих платника податків, та за рахунки готівки, що належать ТзОВ «Трави-Агро» на користь держави кошти в розмірі податкового боргу в сумі 3361 (три тисячі триста шістдесят одну) гривню 61 копійку.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 16 березня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський