Постанова № 22083058, 09.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.02.2012
Номер справи
2а-15669/11/0170/11
Номер документу
22083058
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 лютого 2012 р. Справа №2а-15669/11/0170/11 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши за участю представників від позивача – ОСОБА_1, довіреність від 01.09.2011р.

від відповідача – ОСОБА_2, довіреність 07.07.2011р.

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ника-опт»

до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

про визнання неправомірними дій та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ника-опт» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про визнання неправомірними дій щодо невизнання податковою звітністю декларації з ПДВ за жовтень 2011р. та зобов’язання відобразити показники декларації з ПДВ за жовтень 2011р. у картці особового рахунку позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно не визнав декларацію з ПДВ за жовтень 2011р. податковою звітністю, посилаючись на те, що позивач відсутній в реєстрі платників податку на додану вартість.

У судовому засіданні 09.02.2012р. позивач збільшив розмір позовних вимог та окрім заявлених позовних вимог просив визнати протиправними дії відповідача по невизнанню як податковий звіт уточнюючого розрахунку позивача за вересень 2011р.

Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

ТОВ «Ника-опт» є юридичною особою (ІН 34582394), що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 24), з 27.09.2006р. знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції в м. Сімферополь як платник податків, що підтверджується довідкою Ф.4-ОПП (а.с.28). З 09.08.2007р. є платником податку на додану вартість, про що видане свідоцтво №100057995 (а.с.29).

Позивачем до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим була надана податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2011р. із додатками та уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ за вересень 2011 року. Декларація та уточнюючий розрахунок підписані керівником та скріплені печаткою підприємства (а.с.9-21).

Листом за вих. №48471/10/28-4 Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим повідомила позивача, що декларація з податку на додану вартість за жовтень 2011р. ТОВ «Ника-опт» та уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ за вересень 2011 ТОВ «Ника-опт» року не визнані податковою звітністю, оскільки в порушення п.10 Порядку заповнення та надання податкової декларації із податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 25.01.2011р. №41, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.02.2011р. за №197/18935 такі декларація та уточнюючий розрахунок надані особою, що відсутня в реєстрі платників ПДВ(а.с.6).

Не погодившись із такими діями відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.

Стаття 19 Конституції України зобов’язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже “на підставі” означає, що суб’єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов’язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов’язків, встановлених законами.

“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобов’язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Критерії правомірності рішення суб’єкта владних повноважень визначені ст.2 КАС України, частиною 3 якої встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб’єктів владних повноважень суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чи використане повноваження, надане суб’єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Згідно із п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:

тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;

дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);

ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;

підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:

відмітка про звітування за спеціальним режимом;

код виду економічної діяльності (КВЕД);

код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;

індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Пунктом 49.11 статті 49 ПК України передбачено, що у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:

у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;

у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.

До матеріалів справи залучено декларацію з податку на додану вартість ТОВ «Ника-опт» за жовтень 2011 року та уточнюючий розрахунок за вересень 2011р., які містять всі обов’язкові реквізити.

Згідно із пунктом 10 Порядку №41 податкова звітність подається до органу державної податкової служби особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами розділу V Податкового кодексу України, за винятком розрахунку податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України, який подається особою, не зареєстрованою платником податку на додану вартість, і тільки за той звітний (податковий) період (календарний місяць), у якому такі послуги отримано.

Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь АР Крим 19.06.2011 року було прийняте рішення №338/15-2 про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість. Підставою для прийняття такого рішення стало те, що позивач не знаходиться за юридичною адресою.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.11.2011 року у справі №2а-8137/11/0170/25, яку залишено без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2012 року визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Ника-опт» №338/15-2 від 19.06.2011р.

Крім того, ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.07.2011 року у справі №2а-8137/11/0170/25 вжито заходи забезпечення адміністративного позову, зупинено дію рішення №338/15-2 від 19.06.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Ника-опт» до набрання законної сили рішенням у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, ч. 1 ст. 255 КАС України, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Оскільки станом на час подання позивачем документів податкової звітності за жовтень 2011 року (21.11.2011 року) набрало законної сили судове рішення про скасування рішення податкового органу про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, підстав вважати позивача особою, не зареєстрованою платником ПДВ у відповідача не було.

Суд зазначає, що відмова у визнанні Декларації з податку на додану вартість є невмотивованою та нерозсудливою і за таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач діяв упереджено, без урахування усіх обставин, що мають значення для вирішення справи, у зв’язку із чим, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій щодо невизнання податковою звітністю декларації з ПДВ за жовтень 2011р. та уточнюючого розрахунку за вересень 2011р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача відобразити показники декларації з ПДВ за жовтень 2011р. в картці особового рахунку позивача, суд вважає такі вимоги обґрунтованими з наступних підстав.

Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (далі – Інструкція), затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року N 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за N 843/11123.

З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (п. 3.1 Інструкції).

Відомості зазначені у декларацій з ПДВ за жовтень 2011р. та подані позивачем до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим підлягають відображенню в картці особового рахунку позивача з податку на додану вартість, яка ведеться ДПІ в м. Сімферополі АР Крим, оскільки позивач об'єктивно має матеріальний інтерес в тому, що відомості зазначеного особового рахунку відображали дійсний і правильний стан його розрахунків з Державою з податку на додану вартість.

Статтею 11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

У заяві про збільшення позовних вимог позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття як податковий звіт уточнюючого розрахунку позивача за вересень 2011р. без вимоги про зобов’язання відповідача відобразити показники такого звіту у картці особового рахунку позивача.

Суд вважає необхідним, для повного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов’язати відповідача відобразити показники уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за вересень 2011р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Ника-опт» у картці особового рахунку.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Під час судового засідання, яке відбулось 09.02.2012р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 14.02.2012р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 94, 122, 158-161, ч.1 ст. 162, 163, 167 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим щодо невизнання як податковий звіт декларації з податку на додану вартість за жовтень 2011р. та уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за вересень 2011р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Ника-опт».

3. Зобов’язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим відобразити показники декларації з податку на додану вартість за жовтень 2011р. та уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за вересень 2011р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Ника-опт» в картці особового рахунку з податку на додану вартість.

4. Стягнути з Державного бюджету України (шляхом безспірного списання з рахунків Державної податкової інспекції в м. Сімферополі (95053, АРК, м. Сімферополь, вул. М.Залки, 1/9) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ника-опт» (95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, б.5, код за ЄДР 34582394) витрати зі сплати судового збору у розмірі 28,23грн. (двадцять вісім гривень, 23 коп.).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                                   Москаленко С.А.