Постанова № 22082624, 06.03.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
2а-299/12/0170/25
Номер документу
22082624
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 березня 2012 р. Справа №2а-299/12/0170/25 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононоваої Ю.С., при секретарі Зайцевій М.О., за участю представника позивача ОСОБА_1 довіреність № 04-5/04 від 05.01.2012 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арена Трейд"

про спонукання до виконання певних дій

ВСТАНОВИВ:

Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арена Трейд", вточнивши вимоги якого просить зобовязати відповідача надати до них документи для реєстрації, а саме: заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також звіт за формою № 10-ПІ “Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2010 рік.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно даних від центру зайнятості відносно відповідача, середньооблікова кількість їх штатних працівників в 2010 році складала 9 осіб, що передбачає для підприємств та організацій обовязкову реєстрацію у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щорічне подання цим відділенням звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів. На адресу відповідача було направлено відповідне повідомлення про необхідність подати документи на реєстрацію та звіт, яке було залишено ним без уваги, у звязку з чим вони були вимушені звернутися до суду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судове засідання 06.03.2012 року не зявився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Ним були надані письмові заперечення, з яких слідує, що відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищенності інвалідів в Україні" підприємство, в якому за основним місцем роботи працює 8 та більше осіб, зобов'язано зареєструватися у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту населення за своїм місцезнаходженням та щороку надавати цим відділенням звіт про працевлаштування інвалідів. В одному з таких звітів за 2010 рік відповідачем була вказана помилка та вказано, що у 2010 році на підприємстві працювало 9 осіб, хоча насправді середня кількість працюючись інвалідів у цей період склала 7,66. Про припущену помилку вони повідомили відділення Фонду, де їх запевнили, що ніяких уточнюючих розрахунків подавати з цього приводу не потрібно, у зв'язку з чим представник відповідача вважає, що вони не зобов'язані реєструватись у відділенні Фонду (а.с. 24).

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 7 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, контроль за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Правовий статус Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів визначений Положенням про Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів № 16 від 01.03.2007 року. Пунктом 1 Положення встановлено, що відділення являється територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, а відповідно до пункту 12 Положення відділення має статус юридичної особи, та реалізує завдання, визначені пунктом 3 Положення, до яких належать здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Таким чином, позивач є територіальним органом виконавчої влади, який у правовідносинах з юридичними особами реалізує владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні п.п.7 п.1 ст.3 КАС України.

Судом встановлено, що відповідач ТОВ "Арена Трейд" з 29.03.2007 року зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, що підтверджується Витягом з реєстру (а.с. 4-5).

Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя, суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами визначені в Законі України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” № 875 від 21.03.1991 року (далі по тексту Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону, інваліди в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України та іншими законодавчими актами.

Згідно зі ст. 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцем знаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Процедура реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів визначена у Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. (далі по тексту Порядок).

Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців. Для реєстрації роботодавці подають відділенню Фонду відповідну заяву та копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця.

Відповідно до п. 3 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.

Таким чином, основною ознакою, за якою юридична особа має бути зареєстрована у фонді є визнання її роботодавцем, незалежно від статусу у відносинах з іншими субєктами.

Відповідно до інформації Сімферопольського міського центру зайнятості від 15.11.2011 року № 04-04/5330 середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2010 році становила 9 осіб, з них інвалідів 0 (а.с. 6-7).

Представник позивача наполягає, що в звітах до центру зайнятості ними була допущена помилка та середньооблікова кількість штатних працівників у 2010 році в них становила 7,66 осіб, на підтвердження чого ним були надані суду документи штатні розклади, табелі обліку робочого часу і таке інше (а.с. 25-113). Позивач погодився із розрахунками відповідача щодо середньооблікової кількості працюючих в нього в 2010 році осіб, на що надав свої пояснення (а.с. 119-120).

Проте суд зазначає, що відповідно до п. 3.2 Наказу/Інструкції Держкомстату від 28.09.2005 року № 286 "Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників" середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору. Облікова кількість штатних працівників за кожен день має відповідати даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників, які з'явились або не з'явились на роботу.

Згідно наданим табелям врахування робочого часу, наказам та платіжним відомостям у 2010 році на підприємстві працювало інвалідів : у січні - 7 осіб, у лютому - 7 осіб, у березні - 7 осіб, у квітні - 7 осіб, у травні - 7 осіб, у червні - 7 осіб, у липні - 7 осіб, у серпні - 8 осіб, у вересні - 9 осіб, у жовтні - 9 осіб, у листопаді - 8 осіб, у грудні - 9 осіб (а.с. 25-78).

Відповідно до п. 3.2.5. Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.

У відповідності до п. 1.9. Інструкції показники кількості працівників у формах державних статистичних спостережень відображаються у цілих одиницях.

Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищенності інвалідів в Україні" також передбачено, що при розрахунках середньооблікової численності штатних працівників облікового складу за рік кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Отже, при проведенні відповідних розрахунків, середня кількість осіб-інвалідів, зайнятих на підприємстві у 2010 році становить 7,66, що при округленні до цілого числа становить 8 осіб.

Отже, відповідач, який є роботодавцем, повинен був до 01.02.2011 року зареєструватися у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, чого ним зроблено не було.

Відповідно до п.4 ст.20 Закону України “Про зайнятість населення” підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що 25.11.2011 року позивач направив на адресу відповідача повідомлення, в якому вимагав подати до відділення Фонду заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні з копією свідоцтва про державну реєстрацію, а також повідомлялось, що керівники підприємств, установ та організацій несуть відповідальність за неподачу звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, якій має подаватись до відділення Фонду щорічно не пізніше 1 березня (а.с. 8).

Відповідачем не надано доказів подання ним Кримському республіканському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів заяви, копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи для реєстрації, у звязку з чим суд вважає, що в цій частині вимоги позивача підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивача про зобовязання відповідача надати звіт за формою №10-ПІ “Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2010 рік, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” обов'язок підприємства щорічного подання звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів наступає лише після відповідної реєстрації у Фонді.

Відповідно до пп. 2.1 п. 2 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" звіт складається роботодавцем щороку і до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.

Тобто в даному випадку численність працюючих у відповідача осіб за результатами 2010 року збільшилась до 8, що призвело до виникнення в ТОВ "Арена Трейд" обов'язку до 01.02.2011 року зареєструватись в Фонді, що, в свою чергу, призводить до виникнення в нього обов'язку щодо працевлаштування інвалідів в 2011 році. Таким чином, обов'язку подати звіт про працевлаштування інвалідів в 2010 році у відповідача ще не виникло, а тому позовні вимоги Фонду у цій частині задоволенню не підлягають.

Отже, позовні вимоги в зазначеній частині є передчасними, у звязку з чим суд вважає необхідним відмовити в їхньому задоволенні.

У судовому засіданні, яке відбулось 06.03.2012 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до вимог ст. 163 КАС України повний текст постанови виготовлений 12.03.2012 року.

Керуючись ст.ст.160-163Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити частково.

Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю "Арена Трейд" (95050, м. Сімферополь, вул. Київська, буд. 153, кв. 185, ЄДРПОУ 35052969) зареєструватись та подати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Кононова Ю. С.