ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.02.12 р. Справа № 4/178пд
Господарський суд Донецької області у складі судді Соболєвої С.М.,
при секретарі судового засідання Макогон Я.С., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовною заявою Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго”, м.Донецьк, ЄДРПОУ 03337119, виробнича одиниця „Торезтепломережа” Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго”, м.Торез Донецької області, ЄДРПОУ 05540907,
до відповідача, Комунального підприємства «Житлокомунсервіс», м.Торез Донецької області, ЄДРПОУ 32746342,
про зобовязання відповідача укласти договір «Про умови надання послуг з централізованого опалення» в редакції, яка надана позивачем,
за участю уповноважених представників:
від позивача: ОСОБА_1. за довіреністю;
від відповідача: не зявився, -
Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 04.01.2012р. по 26.01.2012р. та з 26.01.2012р. по 16.02.2012р.
ВСТАНОВИВ:
Справа розглядається відповідно до постанови Донецького апеляційного господарського суду від 26.09.2011р.
Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго", м.Донецьк, в особі виробничої одиниці "Торезтепломережа", м.Торез Донецької області, звернулося до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Комунального підприємства "Житлокомунсервіс", м.Торез Донецької області, про зобовязання Відповідача укласти договір "Про умови надання послуг з централізованого опалення" в редакції, яка надана позивачем.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на той факт, що ним 16.05.2011р. листом №596 на адресу відповідача направлений для підписання проект договору про умови надання послуг з централізованого опалення без номеру та дати, який отриманий останнім 16.05.2011р. за реєстраційним номером 262. Відповідач після розгляду проекту договору підписав його, але з протоколом розбіжностей та 26.05.2011р. листом №282 повернув позивачу для розгляду протоколу та прийняття мір для врегулювання розбіжностей.
Позивач в позовній заяві зазначає, що його позовні вимоги ґрунтуються на обовязковості укладання сторонами договору про надання послуг з централізованого опалення в силу Законів України „Про теплопостачання” та „Про житлово-комунальні послуги”. Також як на правову підставу обґрунтування позовних вимог посилається на ст.ст.648-649 Цивільного кодексу України.
На розгляд господарському суду надані копії спірного договору та протоколу розбіжностей до нього.
Відповідач не визнає вимоги позову на тій підставі, що відповідно до частини 2 ст.21 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, наказу № 60 від 25.04.2005року та постанови КМ України № 529 від 20.05.2005р.він не надає послуги населенню по централізованому опаленню, а надає послуги по утримуванню будинків і прибудинкових територій.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 29.08.2011р. по справі №4/178пд позовну заяву ОКП "Донецьктеплокомуненерго" про зобовязання КП "Житлокомунсервіс" укласти договір "Про умови надання послуг з централізованого опалення" в редакції, яка надана позивачем, залишено без розгляду на підставі п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 26.09.2011р. вказана ухвала першої інстанції скасована та постановлено справу №4/178пд передати на розгляд господарському суду Донецької області.
За викладених обставин, з додержанням вимог ст.2-1 Господарського процесуального кодексу України, ухвалою від 06.12.2011р. справа №4/178пд за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго", м.Донецьк, в особі виробничої одиниці "Торезтепломережа", м.Торез Донецької області, до Комунального підприємства "Житлокомунсервіс", м.Торез Донецької області, про зобовязання відповідача укласти договір "Про умови надання послуг з централізованого опалення" в редакції, яка надана позивачем, прийнята до розгляду суддею Соболєвою С.М. та призначено судове засідання.
Розгляд справи відкладався у вищенаведений спосіб на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України, а також був продовжений у відповідності до ст.69 означеного Кодексу.
В процесі нового розгляду справи №4/178пд Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав копії правоустановчих документів, копію наказу №125 від 08.04.2011р., а також доповнення до позовної заяви без номеру та дати (представлені суду 26.01.2012р.), відповідно до яких розяснює позицію стосовно того, за яких підстав Відповідач є виконавцем з центрального опалення, що зумовлює, за висновками Позивача, необхідність в укладенні спірного правочину.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, до матеріалів справи долучив копії: рішень виконавчого комітету Торезької міської ради №475 від 20.10.2010р. із додатком №2 до нього, №60 від16.02.2011р., №402 від 17.08.2011р., №262 від 18.05.2011р. та вилучення наказу №60 від 25.04.2005р. Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України №60 від 25.04.2005р., рішення виконавчого комітету Торезької міської ради №14 від 18.01.2012р., а також листа №4/22-0058 від 13.01.2012р.
Дослідив матеріали справи та оцінив подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи за наступного.
Предметом спору у даній справі є зобовязання КП „Жилкоммунсервіс”, м.Торез, укласти договір „Про умови надання послуг з централізованого опалення” в редакції, що запропонована ОКП „Донецьктеплокомуненерго”, м.Донецьк, в особі ВО „Торезтепломережа”, м.Торез.
В якості підстав обовязковості укладання сторонами договору про надання послуг з централізованого опалення позивачем визначені норми Законів України „Про теплопостачання” та „Про житлово-комунальні послуги”.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України (далі ГК України) відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Спірний договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг з централізованого опалення та підпадає під правове регулювання Закону України „Про теплопостачання”.
Згідно статті 3 Закону України „Про теплопостачання”, відносини між субєктами діяльності у сфері теплопостачання регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Главою 20 ГК України передбачений загальний порядок укладання господарських договорів, а саме: згідно ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
У відповідності зі статтею 24 Закону України „Про теплопостачання” основним обовязком споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії, тобто існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору споживачем з метою використання теплової енергії.
Стаття 19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” передбачає, що відношення між учасниками договірних відношень у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних началах.
В свою чергу, ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України закріплює, що відпуск теплової енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Статтею 181 ГК України передбачений порядок укладання господарських договорів, відповідно до якої господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. У разі наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду.
За п. 1 ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованими на встановлення, зміну або припинення господарських зобовязань, як погодженні сторонами, так і ті, що приймаються ними як обовязкові умови договору відповідно до законодавства. Пункт 2 цієї статті передбачає, що господарські договори вважаються укладеними, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнанні такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Господарським судом при дослідженні всіх у сукупності матеріалів справи встановлено, що сторонами проект договору підписаний, але з протоколом розбіжностей, який не був врегульований сторонами.
Враховуючи приписи ст. 181 ГК України Позивач після отримання від Відповідача підписаного проекту договору з протоколом розбіжностей повинен був в термін двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходи для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, тобто звернутись до господарського суду з позовом про врегулювання розбіжностей до договору, а не про його примусове підписання, а отже укладання Відповідачем, оскільки сам спірний договір вже є підписаним, тобто укладеним у розумінні приписів чинного законодавства із протоколом розбіжностей, та останній не ухилявся від його підписання (укладання).
Таким чином, господарський суд дійшов висновку, що вимога Позивача про зобовязання Відповідача саме укласти спірний договір є незаконною, необґрунтованою та такою, що не відповідає встановленим цивільним та господарським законодавством способам захисту порушеного права.
Разом з цим слід звернути увагу на наступне.
Як свідчить представлений суду примірник договору про умови надання послуги з централізованого опалення, сторонами не означена дата укладення цього правочину та термін його дії. Окрім того, позовні вимоги не містять визначення проміжку часу, з якого повинно відбутись укладення спірного договору.
З огляду на дату подання позовної заяви (20.06.2011р.), а також надсилання проекту договору 16.05.2011р. та повернення підписаного проекту на адресу Позивача із протоколом розбіжностей 26.05.2011р., спір стосовно деяких положень правочину про умови надання послуги з централізованого, опалення виник у травні 2011р. та не був врегульований.
Як вбачається з матеріалів справи, на час виникнення означеного спору є діючим рішення виконавчого комітету Торезької міської ради №60 від 16.02.2011р. «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді територіальної громади м.Тореза».
Так, цим рішенням виконавчого органу місцевої влади, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №60 від 25.04.2005р. «Про затвердження порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», зареєстрованого Міністерством юстиції України від 19.05.2005р. №547/10821, згідно з постановою Кабінету міністрів України №529 від 20.05.2009р. «Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», постановою Кабінету міністрів України №630 від 21.07.2005р. «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», рішення виконкому №97 від 17.03.2004р. «Про передачу основних засобів та визнання балансоутримувачем житлового фонду територіальної громади міста Комунального підприємства «Житлокомунсервіс», з метою посилення відповідальності виконавців і споживачів цих послуг, визначено виконавцями житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади міста Тереза субєктів господарювання, предметом діяльності яких є надання житлово-комунальних послуг та які можуть забезпечити виконання обовязків, визначених у ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а саме:
- з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, поточний ремонт будинків згідно нормативу, вивезення побутових відходів та рідких нечистот тощо) Комунальне підприємство «Житлокомунсервіс», яке визначено балансоутримувачем;
- з централізованого опалення та гарячого водопостачання, зокрема, виробнича одиниця «Торезтепломережа» Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», після точки розподілу, в якій відбудеться передача послуги балансоутримувачу.
Згідно п.2 вказаного рішення №60 від 16.02.2011р., підприємства виконавці послуг, зазначені вище, укладають договори про надання відповідних житлово-комунальних послуг зі споживачами, які є власниками квартир, орендарями чи квартиронаймачами багатоквартирного будинку або яким нежитлові приміщення належать на праві приватної власності.
Пунктом 3 рішення №60 від 16.02.2011р. зобовязано Відповідача укласти до 01.12.2011р. договори на надання житлово-комунальних послуг зі споживачами.
Позивачу рекомендовано укласти договори на надання житлово-комунальних послуг зі споживачами відповідно до постанови Кабінету міністрів України №933 від 03.09.2009р. (п.4 рішення).
Межею балансового розмежування та експлуатаційного обслуговування теплових мереж є: по централізованому опаленню перший фланець першого затворного устрою в розподільчому вузлі житлового будинку (п.5 рішення).
За визначеннями Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та з урахуванням приписів Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженої постановою Кабінету міністрів України №630 від 21.07.2005р. зі змінами внесеними станом на виникнення зазначеного спору, споживачами є фізичні чи юридичні особи, які отримують або мають намір отримувати житлово-комунальну послугу.
Комунальне підприємство «Житлокомунсервіс» є балансоутримувачем житлового фонду територіальної громади міста Торез, який, приймаючи до уваги вид діяльності управління нерухомим майном (довідка АБ №202752 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України), а також рішення виконавчого комітету Торезької міської ради №60 від 16.02.2011р., за яким визначений виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади міста Торез з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, поточний ремонт будинків згідно нормативу, вивезення побутових відходів та рідких нечистот тощо), не є особою, яка отримує або має намір отримувати житлово-комунальну послугу, а отже споживачем у розумінні вказаного Закону.
Статтею 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені особливості укладення договорів у багатоквартирному будинку.
Так, п.п.1, 2 цієї норми матеріального права обумовлено, що договір про надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі, якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.
Проте, положеннями Закону України «Про теплопостачання», що є спеціалізованим та пріоритетним нормативним актом при визначенні принципів господарювання у сфері теплопостачання, а саме ст.19 Закону, визначено, що постачання виробленої теплової енергії здійснюється безпосередньо споживачу згідно з договором купівлі-продажу.
Споживачем теплової енергії є фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору (ст.1 Закону України «Про теплопостачання»).
Аналізуючи вказані норми цього Закону, вбачається, що основоположенням визначення субєкту у сфері теплопостачання як споживач, є особа, що саме використовує теплову енергію на відповідній підставі.
Відповідач, зважаючи на встановлене вище, не є такою особою, зокрема, не використовує теплову енергію, а є особою, що забезпечує утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду територіальної громади міста Торез, які передані йому на баланс.
Окрім того, виходячи з вищенаведеного, Позивачу приписано укладання договору про надання послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання зі споживачами, які є власниками квартир, орендарями чи квартиронаймачами багатоквартирного будинку або яким нежитлові приміщення належать на праві приватної власності (п.2 рішення виконкому Торезької міської ради №60 від 16.02.2011р.).
Отже, Комунальне підприємство «Житлокомунсервіс» не відноситься до субєктного складу осіб, з якими відповідно до Закону України «Про теплопостачання» підприємства теплопостачання повинні укладати договори про надання відповідних послуг.
Одночасно, рішення виконавчого комітету Торезької міської ради №14 від 18.01.2012р., що є чинним по теперішній час, відображає аналогічні визначення стосовно Відповідача, які містить рішення виконавчого комітету Торезької міської ради №60 від 16.02.2011р. «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді територіальної громади м.Тореза».
Відповідно до статей 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та на засадах змагальності.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Судовими доказами за визначенням статей 32-36 Господарського процесуального кодексу України слід вважати документи, які можуть підтвердити або спростувати обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
З огляду на викладене, Позивачем не надано належних у розумінні наведених норм процесуального права доказів стосовно того, що Відповідач є фактичним споживачем теплової енергії Позивача за спірним правочином, а тому в силу Закону України «Про теплопостачання» не є саме зобовязаним у його укладенні.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються судом на Позивача.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст.4-2, 4-3, 12, 32-38, 46-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.У задоволенні позову Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго", м.Донецьк, в особі виробничої одиниці "Торезтепломережа", м.Торез Донецької області, до Комунального підприємства "Житлокомунсервіс", м.Торез Донецької області, про зобовязання відповідача укласти договір "Про умови надання послуг з централізованого опалення" в редакції, яка надана позивачем, відмовити.
2.У судовому засіданні 16.02.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
3.Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його оголошення. Зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 Господарського процесуального кодексу України.
4.Повний текст рішення підписано 21.02.2012р.
Суддя Соболєва С.М.