Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2012 р.Справа № 2а-11236/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бондара В.О.
Суддів: Кононенко З.О. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання Білоус А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ізюмського комунального підприємства теплових мереж на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2010р. по справі№2а-11236/10/2070
за позовом Ізюмського комунального підприємства теплових мереж
до Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
10.09.2010 року, Ізюмське комунальне підприємство теплових мереж( далі позивач) звернулось до суду з позовом до Ізюмської об"єднаної державної податкової інспекції Харківської області( далі відповідач) в якому просило суд скасувати податкове повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ від 15.10.2009р. №0000322320/0 по податку на додану вартість на загальну суму 82959,00грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від24.11.2010 року, адміністративний позов Ізюмського комунального підприємства теплових мереж до Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ від 15.10.2009р. №0000322320/0 по податку на додану вартість на загальну суму 82959,00грн.- залишено без розгляду.
Не погоджуючись з рішеннями суду позивач подав апеляційну скаргу , в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, а справу направити до суду першої інстанції для розгляду по суті.
В обґрунтування апеляційної скарги, позивач зазначає про помилкове застосування судами до спірних правовідносин приписів частини 5 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС), у зв"язку з тим, що строк для звернення платника податків із позовом про оскарження рішень субєктів владних повноважень до адміністративного суду встановлено статтями 5, 15 Закону України від 21.12.2000 № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі Закон № 2181) становить 1095 днів.
Перевіривши правильність застосування судами першої інстанції норм процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Пунктом 3.7 Прикінцевих положень Закону України від 7 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» було внесено зміни до статті 99 КАС України, які набули чинності з 30 липня 2010 року.
Згідно із зазначеними змінами загальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, визначений частиною другою статті 99 цього Кодексу, зменшено з одного року до шести місяців.
Крім того, нова редакція статті 99 зазначеного Кодексу містить частину пяту, яка передбачає спеціальний скорочений строк в один місяць для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення субєкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.
Водночас підпунктом 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21.12.2000№ 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків вправі оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобовязання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення з урахуванням строків давності.
В свою чергу, строки давності визначені статтею 15 зазначеного Закону і становлять 1095 днів.
При вирішенні конкуренції між положеннями частини другої статті 99 КАС України і нормами статей 5 та 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» судами попередніх інстанції не враховано приписи частини третьої статті 99 КАС України.
Остання передбачає, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Виходячи з наведеної норми КАС України, строки звернення з адміністративним позовом та порядок їх обчислення можуть встановлюватися також іншими законами, в тому числі Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Строк звернення платника податків з позовом до адміністративного суду щодо оскарження рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобовязання визначався на підставі норм статей 5 та 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» і становив 1095 днів з моменту отримання відповідного податкового повідомлення.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що відповідачем в період з 31.08.09р. по 25.09.09р. було здійснено виїзну планову документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства позивачем за період з 01.10.2007р. по 31.03.2009р., за результатами якої був складений акт від 02.10.2009р. № 1605/2320/32284148 .
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.10.2009р. №0000322320/0 по податку на додану вартість на загальну суму 82959грн., в тому числі, за основним платежем в сумі 55306 грн., за штрафними санкціями в сумі 27653грн.
З позовною заявою Ізюмське комунальне підприємство теплових мереж звернулося 10.09.2010 року, в якому просить скасувати зазначене вище податкове повідомлення-рішення, яке прийняте відповідачем до моменту внесення відповідних змін до статті 99 КАС України.
Колегія суддів, погоджується з доводами позивача з огляду на те, що з урахуванням приписів статті 58 Конституції України змінені норми КАС України можуть поширюватися лише на ті відносини, що виникли після набрання чинності Законом України від 07.07.2010 р. № 2453-VI «Про судоустрій та статус суддів».
Відповідно до частини другої статті 99 КАС України строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно, якщо момент, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, припадає на період чинності попередньої редакції КАС України (тобто по 29.07.2010 року включно), то строк для звернення до суду в такому розпочав відлік у період дії старих норм. У такому разі строк звернення до суду повинен обчислюватися за старими правилами.
З матеріалів справи вбачається, що 15.10.2009 року позивач отримав податкове повідомлення рішення від 15.10.2009р. №0000322320/0( а.с.64)
Відтак, нові правила визначення строків звернення до адміністративного суду слід застосовувати під час оскарження тих податкових повідомлень-рішень, які вручені (надіслані) платникові податків починаючи з 30.07.2010 року.
Отже, приймаючи рішення про залишення без розгляду позовних вимог Ізюмського комунального підприємства теплових мереж, суд першої інстанції діяв з порушенням норм процесуального права .
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана ухвала суду першої інстанції , щодо залишення без розгляду позовних вимог Ізюмського комунального підприємства теплових мереж підлягає скасуванню, з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Ізюмського комунального підприємства теплових мереж задовольнити.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2010р. по справі№2а-11236/10/2070 скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена в силу ч. 2 ст. 211 КАС України, оскільки не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий суддяБондар В.О.
Судді Кононенко З.О. Донець Л.О. Повний текст ухвали виготовлений 27.02.2012 р.