ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.10.08р.
Справа № 8/157-08
За позовом Прокурора Магдалинівського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Магдалинівської районної державної адміністрації (смт. Магдалинівка Дніпропетровської області)
до Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" (м. Полтава)
про зобов’язання звільнити земельну ділянку та стягнення 2 253,65 грн. шкоди
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
прокурор: Киричок О.В.
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
Суть спору:
Прокурор звернувся в інтересах держави в особі позивача з позовом до відповідача про зобов’язання останнього повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,3600 га, вартістю 3646,69 грн., розташовану на території Дмухайлівської сільської ради Магдалинівського району, позивачу, а також про стягнення з відповідача на користь позивача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття вказаної земельної ділянки, у розмірі 284,95 грн. та за використання землі не за цільовим призначенням –у розмірі 1 968,70 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач займає вказану земельну ділянку без оформлення правовстановлюючих документів та використовує її не за цільовим призначенням.
Позивач позовні вимоги прокурора підтримав повністю.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на наступне:
НГВУ "Полтаванафтогаз" ВАТ "Укрнафта" не здійснювало самовільного зайняття земельної ділянки. Свердловина № 14 Юріївського родовища була передана на баланс НГВУ "Полтаванафтогаз" для подальшої її експлуатації 03.04.81 р. Полтавською геологорозвідувальною експедицією об'єднання "Полтаванафтогазгеологія". Земельна ділянка під будівництво та буріння свердловини № 14 Юріївського родовища була надана Полтавській ГРЕ об'єднання "Полтаванафтогазгеологія" на підставі дозволу Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів № 15 від 26.10.79 р.
Відповідно до ст. 42 чинного на момент зайняття земельної ділянки ЗК Української РСР від 08.07.70 р., відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік підприємства, організації і установи, які здійснюють геологозйомні, розшукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити ці роботи на всіх землях в порядку, встановлюваному законодавством Союзу РСР і Української РСР без вилучення земельних ділянок у землекористувачів.
Згідно з положеннями ст. 43 ЗК Української РСР, дозвіл на зайняття земельної ділянки для проведення розвідувальних робіт надається виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів, який одночасно вирішує питання і про строк, на який дозволяється зайняти земельну ділянку.
Отже, зайняття спірної земельної ділянки для проведення розвідувальних робіт було здійснено відповідно до вимог чинного на момент зайняття земельної ділянки законодавства.
Крім того, Державний комітет України по земельних ресурсах у своєму листі від 16.08.06 р. №14-17-4/6045 "Щодо застосування терміну "самовільне зайняття земельної ділянки" зазначив, що з метою уникнення порушення прав землекористувачів слід розрізняти поняття "самовільне зайняття земельної ділянки" та "використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів".
Аналогічна позиція викладена у листі Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.04.06 р. № 6-8-549/328 "Щодо надання роз'яснень".
ВАТ "Укрнафта" в особі НГВУ "Полтаванафтогаз" ніколи не відмовлялось оформити право користування земельною ділянкою належним чином, що підтверджується здійсненням відповідачем передбачених чинним земельним законодавством звернень до компетентних органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які уповноважені вирішувати питання надання в користування земельних ділянок, надавати необхідні погодження з цього приводу, а також вжиттям інших заходів, спрямованих на оформлення права користування спірною земельною ділянкою.
Відповідно до п. 2 ст. 212 ЗК України, при поверненні самовільно зайнятих земельних ділянок, останні приводяться у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельну ділянку.
Свердловина, відповідно до положень Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки", відноситься до об'єктів підвищеної небезпеки, її знесення може призвести до аварії та негативних наслідків для навколишнього природного середовища.
НГВУ "Полтаванафтогаз" здійснює свою діяльність на території Магдалинівського району відповідно до ліцензії Міністерства екології та природних ресурсів України № 2727 від 06.06.02 р., термін дії якої 20 років.
Об'єктом ліцензування є Юріївське родовище, на території якого розташована свердловина №14. Відповідно до даної ліцензії НГВУ "Полтаванафтогаз" має право здійснювати видобуток корисних копалин: нафти, природного газу, супутні: етан, конденсат, пропан, бутан, гелій.
Крім того, відповідач вважає, що перевірка була проведена з порушенням вимог чинного законодавства.
Ухвалою в.о. голови господарського суду від 22.07.08 р. строк вирішення спору по справі був продовжений по 09.10.08 р. включно.
По справі оголошувалась перерва з 06.10.08 р. по 08.10.08 р.
Сторони в судове засідання не з’явились, причин свого нез’явлення суду не повідомили.
Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю сторін, оскільки останні були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, що підтверджується розписками представників сторін про оголошення їм перерви в судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Згідно ст. 2 ГПК України та рішенню Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За чинним законодавством України позивач є органом державної влади.
Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 2, 318, 326 ЦК України, суб'єктами права власності є держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Згідно ст.ст. 1, 13, 16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить зокрема вирішення питання використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль зокрема за використанням та охороною земель.
Таким чином, прокурором правильно визначено орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах, а також в чому полягає порушення інтересів держави та обгрунтовано необхідність їх захисту.
В ході проведених прокурором перевірок було встановлено, що Нафтогазовидобувне управління «Полтаванафтогаз»ВАТ «Укрнафта»діє на підставі Положення, затвердженого загальними зборами акціонерів ВАТ «Укрнафта»від 05.06.03 р. та утворене шляхом перетворення дочірнього підприємства «Полтаванафтогаз»ВАТ «Укранафта»у структурну одиницю ВАТ «Укрнафта».
Нафтогазовидобувне управління «Полтаванафтогаз»входить до складу ВАТ «Укрнафта»на правах структурної одиниці (філії) і діє на підставі вказаного Положення.
НГВУ «Полтаванафтогаз»здійснює свою діяльність на території Магдалинівського району згідно ліцензії Міністерства екології та природних ресурсів України № 2727 від 06.06.02 р., об'єктом ліцензування є Юріївське родовище по видобуванню корисних копалин: нафти, природнього газу, супутні: конденсат, етан, пропан, бутани, гелій.
Відповідно до вказаної ліцензії, ступінь освоєння - експуатація з 1986 року.
Використання земельних ділянок вказаним підприємством здійснюється відповідно до наступних державних актів на право постійного користування землею:
v серії ДП від 06.06.94 р. на право постійного користування землею площею 2,1 га, зареєстрований за Мд. № 238;
v серії ІІ-ДП № 000639 від 12.11.97 р. на право постійного користування землею площею 0,9 га, зареєстрований за Мд. № 453;
v серії ІІ-ДП № 000638 від 12.11.97 р. на право постійного користування землею площею 2,3 га, зареєстровний в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за МД. № 454;
v серії ДП від 01.12.1999 р. на право постійного користування землею площею 3,4 га, зареєстрований за Мд. № 588;
v серії ДП від 01.12.99 р. на право постійного користування землею площею 5,22 га, зареєстрований за МД. № 589.
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.05.08 р., складеним державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель, було встановлено, що на території Дмухайлівської сільради НГВУ «Полтаванафтогаз»використовує земельну ділянку площею 0,3600 га під розміщення свердловини № 14 без оформлення правовстановлюючих документів.
Станом на момент розгляду цієї справи доказів оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку відповідач суду не надав.
Заперечення відповідача щодо отримання спірної земельної ділянки від Полтавської геологорозвідувальної експедиції об'єднання "Полтаванафтогазгеологія" на підставі дозволу Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів № 15 від 26.10.79 р. спростовуються наступним:
Згідно ст.ст. 42, 43 чинного на той момент ЗК Української РСР від 08.07.70 р., відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік підприємства, організації і установи, які здійснюють геологозйомні, розшукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити ці роботи на всіх землях в порядку, встановлюваному законодавством Союзу РСР і Української РСР без вилучення земельних ділянок у землекористувачів. Дозвіл на зайняття земельної ділянки для проведення розвідувальних робіт надається виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів, який одночасно вирішує питання і про строк, на який дозволяється зайняти земельну ділянку.
З огляду Дозволу Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів № 15 від 26.10.79 р. вбачається, що він був наданий Полтавській геологорозвідувальній експедиції об'єднання "Полтаванафтогазгеологія" на проведення розвідувальних робіт свердловинами №№14 та 16 строком з січня 1980 р. по серпень 1981 р.
Доказів наявності будь-якого дозволу на експлуатацію свердловини № 14 станом на 03.04.81 р. (на момент передачі вказаної свердловини відповідачу) відповідач суду не надав.
Крім того, строк дії дозволу, виданого Полтавській геологорозвідувальній експедиції об'єднання "Полтаванафтогазгеологія" на проведення розвідувальних робіт закінчився у серпні 1981 р.
Згідно ліцензії Міністерства екології та природних ресурсів України № 2727, Юріївське родовище по видобуванню корисних копалин було передане в експлуатацію відповідачу 06.06.02 р., а ступінь освоєння вказаного родовища - експуатація з 1986 року, тобто –через п'ять років після передачі свердловини № 14 відповідачу.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, а відповідачем не спростовано, що з квітня 1981 року відповідач здійснює експлуатацію свердловини № 14 без відповідних правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Станом на момент розгляду справи доказів отримання відповідних правовстановлюючих документів на земельну ділянку під свердловиною № 14 відповідач суду не надав.
З відзиву на позов вбачається, що такі документи на теперішній час у встановленому порідку не оформлені.
При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи також з наступного:
Згідно ст.ст. 116, 125, 126 ЗК України, громадяни та юридичнi особи набувають права власностi та права користування земельними дiлянками iз земель державної або комунальної власностi за рiшенням органiв виконавчої влади або органiв мiсцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здiйснюється шляхом передачi земельних дiлянок у власнiсть або надання їх у користування. Право власностi та право постiйного користування на земельну дiлянку виникає пiсля одержання її власником або користувачем документа, що посвiдчує право власностi чи право постiйного користування земельною дiлянкою, та його державної реєстрацiї. Право на оренду земельної дiлянки виникає пiсля укладення договору оренди i його державної реєстрацiї. Приступати до використання земельної дiлянки до встановлення її меж у натурi (на мiсцевостi), одержання документа, що посвiдчує право на неї, та державної реєстрацiї забороняється.
Право власностi на земельну дiлянку i право постiйного користування земельною дiлянкою посвiдчується державними актами. Форми державних актiв затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Право оренди землi оформляється договором, який реєструється вiдповiдно до закону.
Відповідно до ст. 212 ЗК України, самовiльно зайнятi земельнi дiлянки пiдлягають поверненню власникам землi або землекористувачам без вiдшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовiльно зайнятих земельних дiлянок провадиться за рiшенням суду.
Заперечення відповідача щодо законності проведеної перевірки спростовуються наступним:
Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на який посилається відповідач, дія цього Закону не поширюється зокрема на відносини, що виникають під час здійснення заходів контролю за використанням державного та комунального майна.
Як вбачається з матеріалів справи, перевірку дотримання вимог земельного законодавства було здійснено в частині законності використання земель державної форми власності на території Магдалинівського району, тобто –використання державного майна, а отже –вказаний Закон не може бути застосований до спірних правовідносин сторін.
Викладене є підставою для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача повернути позивачу самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,3600 га, вартістю 3646,69 грн., розташовану на території Дмухайлівської сільської ради Магдалинівського району.
Що стосується частини позову щодо стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття вказаної земельної ділянки, у розмірі 284,95 грн. та за використання землі не за цільовим призначенням –у розмірі 1 968,70 грн., господарський суд зазначає наступне:
Відповідно до ст. ст. 3, 4 ЗК України, земельнi вiдносини регулюються Конституцiєю України, цим Кодексом, а також прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, iншi нормативно-правовi акти у галузi земельних вiдносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних вiдносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осiб, територiальних громад та держави, рацiонального використання та охорони земель.
За ст.ст 156, 157 ЗК України, власникам землi вiдшкодовуються збитки, заподiянi зокрема внаслiдок тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють зокрема юридичні особи, які використовують земельні ділянки, та діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 211 ЗК України, громадяни несуть цивiльну, адмiнiстративну або кримiнальну вiдповiдальнiсть вiдповiдно до законодавства за самовiльне зайняття земельних дiлянок;
Відповідно до ст. 158 ЗК України, земельнi спори вирiшуються судами.
Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.07.07 р. № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу.
Вказана Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі- розмір шкоди).
Розмір шкоди визначається окремо по кожному із зазначених правопорушень.
Згідно п. 7 вказаної Методики, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. № 1619.
До позовної заяви прокурором додано розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту) та розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (за межами населеного пункту), виготовлені інспектором з контролю за використанням та охороною земель (якому надані відповідні повноваження) у відповідності до наведених у вищезгаданій Методиці формул.
Згідно вказаним розрахункам, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки, становить 284,95 грн., а за використання землі не за цільовим призначенням – 1 968,70 грн.
Викладене є підставою для задоволення позову в частині стягнення шкоди у вказаних розмірах з відповідача.
Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законом України "Про місцеві державні адміністрації", ЗК України, постановою КМУ вiд 25.07.07 р. № 963, ст.ст. 2, 44, 49, 81, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Зобов’язати Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" (36020 м. Полтава, вул. Монастирська, 12, код 22525915, п/р 26004172712001 в КБ "Приватбанк" м. Полтава, МФО 331401) протягом 20-ти календарних днів з моменту набрання законної сили цим рішенням передати самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,3600 га, вартістю 3 646,69 грн., розташовану на території Дмухайлівської сільської ради Магдалинівського району, Магдалинівській районній державній адміністрації (51100, вул. Радянська, 46, смт. Магдалинівка, Дніпропетровська область, код 23928731, рахунки в установах банків відсутні).
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" (36020 м. Полтава, вул. Монастирська, 12, код 22525915, п/р 26004172712001 в КБ "Приватбанк" м. Полтава, МФО 331401):
q на користь Магдалинівській районній державній адміністрації (51100, вул. Радянська, 46, смт. Магдалинівка, Дніпропетровська область, код 23928731, рахунки в установах банків відсутні) –284,95 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки; 1 968,70 грн. шкоди, заподіяної внаслідок використання спірної земельної ділянки не за цільовим призначенням;
q в доход держбюджету (рахунок № 31118095700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) –187,00 грн. витрат на держмито;
q в доход держбюджету (рахунок № 31211259700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) –118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши накази
Суддя І.Ю. Дубінін