ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" березня 2012 р. Справа № 5027/16/2012. За позовом приватного підприємця ОСОБА_1
до Чернівецької міської ради
про скасування рішення про відмову у наданні дозволу на складення проекту відведення земельної ділянки на умовах договору встановлення земельного сервітуту
Суддя І.В.Марущак
Представники:
Від позивача ОСОБА_2, довіреність від 22.10.2009 р.;
Від відповідача ОСОБА_3, довіреність №8/18-748 від 25.07.2011 р., ОСОБА_4, довіреність №8/18-734 від 19.07.2011 р.
СУТЬ СПОРУ:
Приватний підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до Чернівецької міської ради в якому просить визнати протиправним та скасувати підпункт 2.1. п.2 та п.2 рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради від 30.03.2010 року №1275 та п. 5 рішення 8 сесії VІ скликання Чернівецької міської ради від 28.04.2011 року №169 про відмову у наданні дозволу на складення проекту відведення земельної ділянки на умовах договору встановлення земельного сервітуту.
Провадження у справі порушено ухвалою від 11.01.2012 р., справу до розгляду в судовому засіданні призначено на 25.01.2012 р. Ухвалами господарського суду розгляд справи неодноразово відкладався, зокрема, ухвалою від 13.02.2012 р. розгляд справи у звязку із відсутністю представника відповідача відкладено на 23.02.2012 р., відповідача зобовязано надати відзив на позов та докази в його обгрунтування.
В судових засіданнях 23.02.2012 р. та 01.03.2012 р. в звязку із необхідністю витребування додаткових доказів по справі оголошено перерву розгляду справи відповідно до 01.03.2012 р. та 07.03.2012 р.
В судовому засіданні 07.03.2012 р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав письмові пояснення по справі.
Представники відповідача надали письмові пояснення по справі та просили відмовити в задоволенні позову, обґрунтовуючи законністю прийнятих рішень.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив наступне.
Рішенням 41 сесії V скликання «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної , торгівлі на вул. О.Кобилянської та регулювання питань, повязаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста»№985 від 25.06.2009 р. Чернівецька міська рада вирішила:
«1. Схвалити Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської у місті Чернівцях (додаються).
2. Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради (Бойко І.В.) погоджувати проекти розміщення майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської відповідно до схваленої цим рішенням Пропозиції.
5. Департаменту економіки міської ради (Степанчук Г.Я.) здійснювати внесення в базу даних об'єктів торгівлі та сфери послуг міста Чернівців і встановлювати зручний для населення режим роботи об'єктів на вул. О.Кобилянської, на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста за наявності погодження управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради та сплати коштів на розвиток соціально-культурної інфраструктури міста, розмір яких розраховується департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради відповідно до грошової оцінки земельної ділянки та з урахуванням площі майданчика, визначеної Пропозицією щодо облаштування майданчиків виносної-торгівлі на вул. О.Кобилянської або ескізною пропозицією стосовно майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста.»
В до додатку до даного рішення зазначено кафе «Віденська кавярня»вул. О.Кобилянської, 49 (довжина фасаду 10,0 м., площа торгового майданчика 36,5 кв.м., орієнтовна кількість місць - 40 осіб);
24.07.2009 р. між п/п ОСОБА_1 та Чернівецькою міською радою укладено договір №7 про сплату коштів на розвиток соціально-культурної інфраструктури міста Чернівці.
Згідно з пунктом 1.1 договору №7 від 24.07.2009 р.: «Предметом цього Договору є залучення коштів Замовника на розвиток соціально- культурної інфраструктури міста Чернівців при облаштуванні майданчика виносної торгівлі на земельній ділянці по вул.О.Кобилянської,49 відповідно до рішення 41 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985.»
Відповідно до пункту 2.1 договору №7 від 24.07.2009 р.: «Плата за користування земельною ділянкою визначена відповідно до чинного законодавства, розрахована згідно з додатком № 1 цього Договору та за період здійснення виносної торгівлі 2009 року становить 2104,98. (дві тисячі сто чотири грн. дев'яносто вісім коп.). ГІлата вноситься Замовником у грошовій формі.»
Пунктами 7.1 та 7.4 договору №7 від 24.07.2009 р. передбачено: «Договір набуває чинність з моменту підписання Сторонами та діє до 31.12.2009р. Договір може бути продовжено на рік (але в будь-якому разі до завершення відповідного звітного року) у разі відсутності протягом одного місяця заперечення хоча б від однієї із сторін по цьому договору та обов'язковою індексацією плати, яку Замовник перераховує щорічно у відповідності із чинним законодавством України «Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».». Сторонами не надано заперечення, щодо продовження даного договору, відповідно його дія продовжена.
Згідно ст.204 Цивільного кодексу України: «Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним». Сторонами не надано доказів розірвання, визнання недійсним договору №7 від 24.07.2009 р.
29.07.2009 р. технічною комісією, призначеною розпорядженням Чернівецького міського голови за №509-Р від 27.12.2005 року, на підставі Типових правил розміщення архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності (наказ Держбуду України №277 від 13.10.2000) було прийнято в експлуатацію стаціонарну малу архітектурну форму - «Літній майданчик виносної торгівлі кафе «Віденська кав'ярня»», що знаходиться в місті Чернівці по вул.О.Кобилянській, 49.
Рішенням 43 сесії V скликання Чернівецької міської ради №1050 від 27.08.2009 р. «Про протест прокурора м.Чернівців від 19.08.2009р. №1975-вих09 на п.5 рішення 41 сесії міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985 «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул.О.Кобилянської та регулювання питань, пов'язаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста»задоволено протест прокурора м.Чернівців, зупинено дію пунктів 2, 5 рішення 41 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985 , «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської та регулювання питань, повязаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста»до прийняття міською радою рішення, яким буде визначено порядок встановлення земельного сервітуту на землі комунальної власності міста Чернівці.
25 лютого 2010 року 49 сесією V скликання Чернівецької міської ради було прийнято рішення №1257, яким затверджено Порядок встановлення земельного сервітуту на земельні ділянки, які перебувають у розпорядженні Чернівецької ради, на яких розташовані або планується розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності (далі Порядок).
Згідно вищевказаного Порядку на території міста Чернівців змінився порядок та умови надання земельних ділянок під уже розміщені стаціонарні малі архітектурні форми, або на яких планується розміщення таких об'єктів.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку: «Розміщення малої архітектурної форми (надалі - МАФ) здійснюється на підставі рішення Чернівецької міської ради та договору про встановлення земельного сервітуту, укладеного та зареєстрованого відповідно до вимог чинного законодавства.»
Згідно з пунктами: 2.5 та 2.6 порядку: «Субєкт господарювання подає департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради (далі - Департамент) заяву за формою, встановленою цим Порядком (додаток 1 до Порядку), у якій зазначається бажане місце, строк розміщення МАФ та її призначення.
До заяви додаються:
а)виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців із зазначенням в ній інформації, перелік якої визначений статтею 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», чинної на день подання заяви;
б)копія паспорта (1,2, 11 стор.) (для фізичної особи - підприємця);
в)копія державного акта на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою або договору оренди землі (за наявності);
г)паспорт прив'язки МАФ, що складається з схеми прив'язки МАФ; текстових матеріалів з вимогами щодо естетичного вигляду та інженерного забезпечення МАФ;
ґ) паспорт розміщення групи розташованих поряд МАФ, що складається з схеми прив'язки МАФ; текстових матеріалів з вимогами щодо естетичного вигляду та інженерного забезпечення МАФ з прив'язкою до місцевості всієї групи споруд та кожної з них окремо (в разі розміщення групи розташованих поряд МАФ).
У разі коли МАФ розміщується понад три роки на земельній ділянці комунальної власності, строк дії договору оренди землі якої закінчився, проте орендна плата за землю вносилася своєчасно і в повному обсязі відповідно до умов договору, та відсутнє письмове заперечення (рішення) міської ради щодо подальшого використання земельної ділянки до заяви додатково додаються:
д)копія договору оренди землі, строк дії якого закінчився;
е)довідка Державної податкової інспекції в М.Чернівцях про відсутність заборгованості з орендної плати за землю за період дії договору оренди, термін дії якої є чинним на день подання документів.»
Згідно пункту 2.7 Порядку: «Подання документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку є підставою для внесення пропозиції на розгляд міської ради або її виконавчого комітету та прийняття відповідних рішень.»
Зокрема, пунктом 2.9 вищевказаного Порядку передбачено: «Земельний сервітут за цим Порядком є строковим. Строк розміщення МАФ не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки або договору встановлення земельного сервітуту. Строк розміщення стаціонарної МАФ становить не менш, як три роки.»
Судом неодноразово витребовувались в судових засіданнях 01.03.2012 р. та 07.03.2012 р., як від позивача так і від відповідача заяви які стали підставою для винесення на розгляд сесії Чернівецької міської ради при прийнятті оскаржуваних рішень, однак вони надані не були. Однак оскільки питання розглядались на сесіях заяви повинні були подаватись до Чернівецької міської ради через Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин.
Рішенням 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради №1279 від 30.03.2010 р. вирішено:
«1. Поновити дію пунктів 2, 3 рішення 41 сесії міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985 «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської та регулювання питань, пов'язаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста».
2. Пункт 2 рішення 41 сесії міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985 «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків, виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської та регулювання питань, пов'язаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста»викласти в такій редакції: р
«2. Суб'єктам господарювання, які розмістили або планують розмістити малі архітектурні форми для облаштування літніх майданчиків на вул.. О.Кобилянської, площах та прилеглих до центральної частини міста вулицях оформити документи на землекористування відповідно до Порядку встановлення земельного сервітуту на земельні ділянки, які перебувають у розпорядженні Чернівецької міської ради, на яких розташовані або планується розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності, затвердженого рішенням 49 сесії міської ради V скликання від 25.02.2010р. №1257».
3. Вважати такими, що втратили чинність пункти 3, 5 рішення 41 сесії міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985 «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської та регулювання питань, пов'язаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста», у зв'язку з прийняттям цього рішення.
5. Вважати такими, що втратили чинність пункти 2, 2.1, 3 рішення 43 сесії міської ради V скликання від 27.08.2009р. №1050 «Про протест прокурора м.Черінвців від 19.08.2009р. №1975-вих09 на п.5 рішення 41 сесії міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985».
Оскаржуваними пунктами рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради «Про надання приватним підприємцям дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки на умовах договору встановлення платного, строкового земельного сервітуту та містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування, внесення змін в окремі рішення міської ради»№1275 від 30.03.2010 року вирішено:
2. Відмовити підприємцю ОСОБА_1 у наданні дозволу на влаштування літнього майданчика та обладнання зимової галереї на осінньо-зимовий період на вул. О.Кобилянської, 49, в зв'язку з порушенням терміну дії дозволу на функціонування літнього торгового майданчика (інформація про внесення обєктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи від 14.08.2009р. №12034).
2.1 Повернутися до розгляду цього питання після демонтажу літнього майданчика на вул. О.Кобилянської, 49 та розроблення проекту встановлення літнього майданчика відповідно до схвалених Пропозицій облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської.»
Обґрунтовуючи законність оскаржуваного рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради №30.03.2010 року №1275 відповідач у відзиві на позов вказує, що позивачу правомірно відмовлено у наданні дозволу на влаштування літнього майданчика та обладнання зимової галереї на осінньо-зимовий період на вул..О.Кобилянській, 49, у звязку з порушенням терміну дії дозволу на функціонування літнього торгового майданчика (інформація іро внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних місга Чернівці і встановлення зручного для населення режиму їх роботи від 14.08.2009 року №12034).
При цьому, відповідач стверджує, що Інформація про внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівці і встановлення зручного для населення режиму їх роботи є офіційним дозволом на функціонування об'єкта торгівлі та необхідність її отримання у 2009-2010 роках була передбачена Положенням про порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівці і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, яке було затверджене рішенням 15 сесії міської ради V скликання від 4 квітня 2007 року №278, вводячи з положень Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Однак, з такими висновками погодитись не можна, виходячи з наступного.
По-перше. Інформація про внесення обєктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівці і встановлення зручного для населення режиму їх роботи не являється офіційним дозволом на функціонування об'єкта торгівлі.
По друге. З жовтня 2006 року у органів місцевого самоврядування відсутні підстави для зобовязання підприємців отримувати дозволи на відкриття обєктів торгівлі.
Як вбачається з пункту 10 частини першої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (у попередній редакції) до повноваження сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належало надання дозволу на розміщення на територ і об'єктів благоустрою будіветь і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, визначення обсягів пайової участі їх власників в утриманні обєктів благоустрою.
Разом з тим, 5 жовтня 2006 року набрала чинності частина перша статті 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", відповідно до якої виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюється:
-необхідність одержання документа дозвільного характеру
-дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру;
-платність або безоплатність видачі документа дозвільного характеру;
-строк прийняття рішення про видачу або відмову у видачі документа дозвільного характеру;
-вичерпний перелік підстав для відмови у видачі документа дозвільного характеру.
Враховуючи наведене вище, з набранням чинності частиною першою статті 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, а також підприємств, установ, організацій, уповноважених відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру, відсутні правові підстави вимагати від субєктів господарювання отримання дозволів на розміщення об'єкта торгівлі та сфери послуг, оскільки необхідність одержання його не передбачена законом.
Така позиція, неодноразово висловлювалась в своїх листах Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва, зокрема, лист від 17.10.2006 року №7507/0/2-06, лист від 09.09.2009 року №10831, лист від 31.05.2006 року №4006, лист від 19.04.2007 року №2891, лист від 14.08.2099 року №9727.
За таких, обставин посилання відповідача на необхідність отримання дозволу на функціонування обєкта торгівлі (закладу громадського харчування) є безпідставним.
Як вбачається пункту 1.2 Положенням про порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівці і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, яке було затверджене рішенням 15 сесії міської ради V скликання від 4 квітня 2007 року №278, дане положення регламентує порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг у базу даних міста Чернівці і встановлення зручного для населення режиму їх роботи.
Відповідно до підпункту 2.1.1 даного Положення: «База даних об'єктів торгівлі та сфери послуг міста Чернівці - автоматизована система збирання, накопичення, обліку та надання інформації про об'кти торгівлі та сфери послуг на території міста.»
Згідно п.п. 2.1.2 та 3.1 даного Положення: «Інформація - це офіційний документ встановленого зразка пре внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних і встановлення зручного для населення режиму їх роботи. Інформація повинна знаходитися на доступному для огляду місці - кутку споживачів.»
З аналізу даних норм, вбачається, що Інформація про внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівці про яку йдеться в оскаржуваному у даній справі рішенні не являється ані дозволом на розміщення обєкта торгівлі, ані іншим дозвільним документом на функціонування об'єкта торгівлі, а є лишень письмовим документом, який засвідчує внесення об'єкта торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівці та зазначає час роботи закладу.
А за. таких обставин, посилання в оскаржуваному рішенні на порушення позивачем терміну дії Інформації на функціонування об'єкта торгівлі є безпідставним.
По третє. Згідно пунктів 5.1, 5.1.1, 5.1.2 Порядку встановлення земельного сервітуту на земельні ділянки, які перебувають у розпорядженні Чернівецької ради, на яких розташовані або планується розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності: «Після розміщення стаціонарної МАФ субєкт господарювання подає департаменту заяву - декларацію за формою, визначеною цим Порядком (додаток 2 до Порядку). На підставі заяви-декларації департамент скликає технічну комісію для визначення готовності МАФ до експлуатації за призначенням. Акт технічної комісії, форма якого визначена цим Порядком (додаток 4 до Порядку) є підставою для реєстрації МАФ департаментом та для внесення її в базу даних об'єктів торгівлі та сфери послуг міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму її роботи в установленому порядку.»
Відповідно Інформація вноситься після укладення договору встановлення сервітуту, що підтверджується також Положенням про порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівці і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, яке було затверджене рішенням 15 сесії міської ради V скликання від 4 квітня 2007 року №278. До заяв про внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівці і встановлення зручного для населення режиму їх роботи тобто для видачі інформації (пункт 3.12.4 вказаного Положення) так і для продовження дії строкової інформації (пункт 4.2 вказаного Положення) повинен надаватись документ в підтвердження землекористування.
Для позивача склалася ситуація коли пунктом 2 оскаржуваного рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради №1275 від 30.03.2010 року позивачу відмовлено у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки на умовах договору встановлення платного, строкового земельного сервітуту з підстав порушенням терміну дії дозволу на функціонування літнього торгового майданчика (інформація про внесення обєктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи від 14.08.2009р. №12034), а продовжити строк дії даної інформації позивач також не має можливості у звязку із відсутністю документів на землекористування.
Пунктом 2.1 оскаржуваного рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради №1275 від 30.03.2010 року вирішено: «Повернутися до розгляду цього питання після демонтажу літнього майданчика на вул. О.Кобилянської, 49 та розроблення проекту встановлення літнього майданчика відповідно до схвалених Пропозицій облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської.»
Зазвичай повторний розгляд того-чи іншого питання можливий після усунення недоліків, які стали причиною першочергової відмови. Однак причина відмови у наданні дозволу на влаштування літнього майданчика та обладнання зимової галереї на осінньо-зимовий період яка зазначена в пункту 2 інша ніж ті які зазначені в пункті 2.1 рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради №1275 від 30.03.2010 року.
Відповідачем не надано доказів функціонування та знаходження літнього майданчика позивача на вул. О.Кобилянської, 49 під час прийняття рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради №1275 від 30.03.2010 року. Наданий відповідачем акт-попередження від 03.02.2010 р. в якому зазначено «не використовується проте не демонтований», не може вважатися допустимим доказом, оскільки він не підписаний п/п ОСОБА_1, а підписаний одноособово заступником начальника відділу оперативного реагування на самочинне будівництво при ДМБК та ЗВ міської ради. Інших доказів в підтвердження даного факту відповідачем не надано, хоча судом витребовувались. Також позивач може вважати продовженою дію договору посилаючись на пункт 7.4 договору №7 від 24.07.2009 р.
Також вимога розроблення проекту встановлення літнього майданчика відповідно до схвалених Пропозицій облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської є безпідставною, оскільки на момент прийняття оскаржуваного рішення, як зазначалося вище зупинялась дія пунктів, змінювались та втратили силу деякі пункти рішення 41 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985 , «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул. О.Кобилянської та регулювання питань, повязаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста»(на підставі рішення 43 сесії V скликання Чернівецької міської ради №1050 від 27.08.2009 р. та рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради №1279 від 30.03.2010 р.).
Згідно рішення 6 сесії VІ скликання Чернівецької міської ради №101 від 31.03.2011 р. (на момент прийняття другого оскаржуваного рішення) втратили чинність повністю:
- рішення №985 від 25.06.2009 р. «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул.О.Кобилянськоі та регулювання питань, пов'язаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста»;
- рішення №1050 від 27.08.2009 р. «Про протест прокурора М.Чернівців від 19.08.2009р. №1975-вих09 на п.5 рішення 41 сесії міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985 «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул.О.Кобилянськоі' та регулювання питань, пов'язаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста»»;
- рішення №1279 від 30.03.2010 р. «Про поновлення дії пунктів 2, 5 рішення 41 сесії міської ради V скликання від 25.06.2009р. №985 та вирішення інших питань, пов'язаних з розміщенням літніх майданчиків на вул.О.Кобилянської, площах та прилеглих до центральної частини міста вулицях».
Також у позивачки був розроблений та погоджений 22.05.2009 р. (підтверджується штампом та підписом головного архітектора) проект влаштування літнього майданчика кавярні «Віденська кавярня»по вул..О.Кобилянської, 49 в м.Чернівці. Тобто даний проект розроблений та погоджений до прийняття Чернівецькою міською радою рішення №985 від 25.06.2009 р. «Про схвалення Пропозиції щодо облаштування майданчиків виносної торгівлі на вул.О.Кобилянськоі та регулювання питань, пов'язаних з облаштуванням майданчиків виносної торгівлі на площах та прилеглих до центральної частини вулицях міста». Відповідачем не надано доказів у підтвердження того, що погодження проекту після прийняття рішення №985 від 25.06.2009 р. відкликано, скасовано, визнано не чинним.
Відповідно до вищевикладеного суд прийшов до висновку, що пункт 2 та пункт 2.1 рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради № 1275 від 30.03.2010 року є протиправними та підлягають скасуванню.
Другим оскаржуваним рішенням 8 сесії VI скликання Чернівецької міської ради №169 від 28.04.2011 року «Про надання приватним підприємцям дозволу на складання проектів відведення, зміну цільового призначення земельних ділянок на умовах договору встановлення земельного сервітуту та містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування, внесення змін в окремі рішення», а саме пунктом 5 Чернівецька міська рада вирішила: «Відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на влаштування малої архітектурної форми (літній майданчик) та складані проекту відведення земельної ділянки на умовах договору встановлення земельного сервітуту для обслуговування літнього майданчика на вул. О.Кобилянської, 49. в звязку з невиконанням пункту 2.1 рішення 50 сесії міської ради V скликання від 30.03.2010р. №1275.
На момент прийняття другого оскаржуваного рішення, згідно рішення 6 сесії VІ скликання Чернівецької міської ради №101 від 31.03.2011 р. втратили чинність повністю нормативні акти, які слугували підставою прийняття пункту 2.1 рішення 50 сесії міської ради V скликання від 30.03.2010р. №1275. Також оскільки суд прийшов до висновку про протиправність та скасування пункту 2.1 рішення 50 сесії міської ради V скликання від 30.03.2010р. №1275, то відповідно підлягає скасуванню пункт 5 рішення 8 сесії VI скликання Чернівецької міської ради №169 від 28.04.2011 року, оскільки він прийнятий на його підставі.
Щодо посилання відповідача у письмових поясненнях на статтю 99 Земельного кодексу України, то суд зазначає, що при розгляді правомірності прийнятих рішень суд дає оцінку обґрунтованості даних рішень та підстав їх прийняття, оскільки в оскаржуваних рішеннях даних підстав відмови не зазначено, суд не дає їм оцінку.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України субєкт владних повноважень зобовязаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Суд вирішив, що пункт 2 та пункт 2.1 рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради № 1275 від 30.03.2010 року та пункт 5 рішення 8 сесії VІ скликання Чернівецької міської ради № 169 від 28.04.2011 року підлягають визнанню протиправними та скасуванню, а позов задоволенню.
Згідно п.6 ч.1 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
У відповідності до п.1 постанови пленуму ВГСУ №6 від 17.05.2011 року «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»спір, що виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК. Відповідно даний позов підвідомчий господарським судам.
Судові витрати у звязку із задоволенням позовних вимог належить стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 12, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати:
- пункт 2 та пункт 2.1 рішення 50 сесії V скликання Чернівецької міської ради № 1275 від 30.03.2010 року;
- пункт 5 рішення 8 сесії VІ скликання Чернівецької міської ради № 169 від 28.04.2011 року.
3. Стягнути з Чернівецької міської ради (площа Центральна, 1 м.Чернівці код ЄДРПОУ 04062216) на користь приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідент. код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 2146 грн.
4. З набранням судовим рішенням законної сили видати наказ.
За згодою представника позивача в судовому засіданні 07.03.2012 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Оформлене у відповідності до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України рішення підписане 16.03.2012 року.
Суддя І.В. Марущак