ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.09.08 Справа№ 13/172А
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Малюшевському А.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою: ВАТ „Сокальагроспецмонтаж”, м.Червоноград
до відповідача: ДПІ у м.Червонограді, м.Червоногрд
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
За участю представників сторін:
Від позивача: Докторевич Р.А. –представник, Гавалко О.М. –гол.бухг.
Від відповідача: Сподарик О.Р. –зав.юр.сектором
Відкрито провадження у справі за позовом ВАТ „Сокальагроспецмонтаж”, м. Червоноград до відповідача: ДПІ у м.Червонограді, м.Червоногрд про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень. Попередній розгляд справи викладено в ухвалах суду від 26.06.08р. та від 24.07.08р.
Позивачем в судовому засіданні позовні вимоги підтримано з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачем позов заперечено з підстав, викладених у запереченні на позов.
З”ясовано:
Державною податковою інспекцією у м.Червонограді винесено ряд податкових повідомлень-рішень, а саме: №1321/15-016/00911859 від 15.08.2007 року; №0014891501/0 від 18.10.2007 року; №0014291501/0 від 18.09.2007 року; №0015621501/0 від 05.11.2007 року; №0016501501/0 від 11.12.2007 року; №0000141501/0 від 21.01.2008 року; №0001371501/0 від 18.03.2008 року, якими нараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату земельного податку ВАТ «Сокальагроспецмонтаж». З даними податковими повідомленнями-рішеннями позивач не погоджується та вважає їх незаконними з наступних підстав.
Вищенаведеними податковими повідомленнями-рішеннями, зокрема №№1321/15-016/00911859 від 15.08.2007 року; №0014891501/0 від 18.10.2007 року; №0014291501/0 від 18.09.2007 року; №0015621501/0 від 05.11.2007 року; №0016501501/0 від 11.12.2007 року, нараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату земельного податку у 2005-2006 роках у розмірі 50% згідно з п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(надалі Закон).
Проте, при проведенні перевірки та винесенні зазначених податкових повідомлень-рішень відповідачем не враховано постанови господарського суду Львівської області від 27.03.2007 року, якою вже було стягнуто з позивача вищезгадану заборгованість включаючи штрафні санкції за прострочення сплати земельного податку.
Позивачем вказується, що відповідно до п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 вказаного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у визначених цим пунктом Закону розмірах відповідно до загального строку затримки.
Отже, п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону встановлено розміри штрафу, які залежать від терміну прострочення виконання зобов'язання. Зокрема, за прострочення сплати податку понад 90 днів, боржник зобов'язаний сплатити 50% штрафу від суми невиконаного зобов'язання. Отже, на думку позивача, Законом встановлено максимальний розмір штрафу за несплату, в даному випадку земельного податку, понад 90 днів. Даний розмір штрафу є сталим і у разі прострочення боржника на більший термін не змінюється.
За таких умов, зазначається позивачем, вищенаведені податкові повідомлення-рішення суперечать приписам Закону, адже в даному випадку відповідач намагається ще раз стягнути штраф з позивача за одне і теж саме прострочення, що може призвести до сплати штрафних санкцій понад максимальні розміри, встановлені Законом. З наведених підстав зазначені податкові повідомлення-рішення підлягають до скасування.
Крім цього, між Державною податковою інспекцією у м. Червонограді та ВАТ «Сокальагроспецмонтаж»укладено угоду про погашення зазначеної вище заборгованості по сплаті земельного податку частинами протягом 2007 року, згідно встановленого графіку. Таким чином сторони здійснили правочин, яким на договірних умовах визначили порядок погашення даної заборгованості.
Позивач виконав зобов'язання по даній угоді вчасно та в повному обсязі. Протягом 2007 року позивач кожного місяця перераховував до державного бюджету суми заборгованості, згідно укладеного між сторонами графіку, а також вчасно сплачував земельний податок за 2007 рік, що підтверджується платіжними дорученнями.
Відповідач, в порушення досягнутих домовленостей зараховував платежі згідно графіку і платежі з цільовим призначенням на сплату земельного податку за 2007 рік на погашення заборгованості стягнутої за вищезазначеною постановою суду і розтермінованої за домовленістю сторін.
Внаслідок таких дій оплата земельного податку за 2007 рік відповідачем не зараховувалася внаслідок чого штучно створювався борг, на який пізніше відповідно до податкових повідомлень-рішень №0016501501/0 від 11.12.2007 року; №0000141501/0 від 21.01.2008 року; №0001371501/0 від 18.03.2008 року нараховані відповідні штрафні санкції.
З такою позицією відповідача та винесеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач не погоджується.
Відповідачем позов заперечується і вказується, що податковий борг позивача виник внаслідок накладення податковим органом штрафних (фінансових) санкцій, згідно п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Це підтверджується податковими розрахунками, корінцями податкових повідомлень-рішень та витягами з картки особового рахунку платника податків.
При винесенні рішення у даній справі суд виходив з наступного:
відповідно до статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.16.1991р. (із внесеними змінами та доповненнями), підприємство зобов'язане сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) в установлені законодавством терміни.
Оскільки, відповідно до п. 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, сума податкового боргу є узгодженою.
ДПІ у м.Червонограді складено акти та винесено вищезазначені податкові повідомлення-рішення про порушення термінів сплати узгоджених сум податкового зобов'язання ВАТ "Сокальагроспецмонтаж", в яких зафіксовано порушення п.п. 17.1.7.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), якими визначено штрафні санкції в сумі 13109,17 грн. (50%) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку у 2006-2008 роках.
ДПІ у м. Червонограді надано розрахунок штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку ВАТ "Сокальагроспецмонтаж". Дана сума задоволена постановою господарського суду Львівської області по справі № 5/550-28/82 А від 27.03.2007р.за позовом прокурора м.Червонограда Львівської області в інтересах держави в особі ДПІ у м.Червонограді про стягнення заборгованості по земельному податку з ВАТ "Сокальагроспецмонтаж" в сумі 51417,75 грн., а також надано розрахунок штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку ВАТ "Сокальагроспецмонтаж" на суму 28139,19 грн.
Вищенаведені розрахунки вказують про відсутність повторного стягнення контролюючим органом з ВАТ "Сокальагроспецмонтаж" штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань.
ВАТ "Сокальагроспецмонтаж" порушено п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) яким передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданих ним розрахунках, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з п.1.2 ст.1 Закону України №2181-ІІІ, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 вказаного Закону, податковий борг (недоїмка) –це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з п. 1.11 ст.1 Закону, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 вищенаведеного Закону України, у разі коли платник податків не сплачує суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків такої суми;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, -у розмірі двадцяти відсотків такої суми;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків такої суми.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому пункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1-17.1.6 цього пункту, чи ні.
Крім того, п.7.7 ст.7 вказаного Закону передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Таким чином, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.122,123,127,130,135,143,151-154,160,161,163,167 КАС України, суд, -
постановив:
1.В задоволенні позову відмовити повністю.
2.Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюються згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.
Суддя