Рішення № 2203585, 07.10.2008, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
07.10.2008
Номер справи
26/71-08-2324
Номер документу
2203585
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" жовтня 2008 р.

Справа № 26/71-08-2324

За позовом : Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області в

інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області

до відповідача : Виробничого управління житлово-комунального господарства

м.Ананьїв

про стягнення 3 947 грн. 83 коп.

Суддя Никифорчук М.І.

за участю представників :

від прокуратури : Білокур О.А. за посвідченням №709;

від позивача : Коваль М.Ф. за довіреністю від 08.05.2008 р.;

від відповідача : в.о. нач. Амошина К.О.;

Суть спору : позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача шкоди заподіяної навколишньому середовищу в сумі 3 947,83 грн., згідно наданого ним розрахунку.

Під час розгляду справи представником Державної екологічної інспекції уточнені позовні вимоги, відповідно до яких він просить стягнути з відповідач вказану шкоду в розмірі 24944 грн. 68 коп., згідно наданого ним розрахунку.

Представники прокуратури та позивача вимоги підтримують.

Представник відповідача вимоги не визнає , про що зазначив у відзиві на позов.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивача та представника відповідача, господарський суд, -

у с т а н о в и в :

Позивач звернувся до господарського суду із позовом про стягнення з відповідача заподіяної шкоди навколишньому природному середовищу в сумі 3 947,83 грн. за таких підстав.

Державна екологічна інспекція в Одеській області є органом уповноваженим державою здійснювати контроль за дотриманням природоохоронного законодавства, відповідно до ст. ст. 16, 20, 35 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, Положення „Про державне управління екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі”.

Недотримання природоохоронного законодавства тягне за собою погіршення ситуації в цілому.

Згідно ст. 121 Конституції України держава покладає на прокуратуру представництво інтересів держави в суді.

Державною екологічною інспекцією в Одеській області у ході перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства України на території м. Ананьїв Одеської області виявлено, що керівництвом Виробничого управління житлово-комунального господарства м. Ананьїв ( далі -ВУЖКХ) проводився збір води з балансових артезіанських свердловин для госппобутових та виробничих потреб об’єктів в м. Ананьїві без наявності діючого дозволу на спецводокористування. З наданої інформації керівництвом ВУЖКХ з балансових артезіанських свердловин незаконно забрано води в обсязі 149,200 тис. м.куб., що є порушенням п.9 ст. 44, ст. 110 Водного кодексу України.

Факт спричинення збитків державі за незаконний збір води, підтверджено складеним Державною екологічною інспекцією в Одеській області актом № 04-05/21 від 22.06.2007 р. про порушення вимог природоохоронного законодавства України.

Згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України N 37 від 18.05.1995 р, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 червня 1995 року за N 162/698, розмір заподіяної відповідачем шкоди складає первісно заявлену суму позову.

Під час розгляду справи Державною екологічною інспекцією двічі уточнені позовні вимоги, відповідно до останнього уточнення до стягнення заявлена шкода в розмірі 24944 грн. 68 коп., згідно наданого розрахунку.

На заявлену відповідачеві претензію № 39 від 02.07.2007 р. на відшкодування первісно заявленої до стягнення суми збитків, останній не відповів.

Відповідач вимоги не визнав, про що зазначив у відзиві, у якому зокрема, зазначив, що ним дійсно було здійснено спецводокористування без наявності спеціального дозволу. Але ці дії викликані критичним фінансовим становищем підприємства.

Проаналізувавши вищевикладене у сукупності суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного.

Згідно вимог статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно пункту 9 статті 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані : 9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Статтею 49 цього ж кодексу визначено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства підтверджений вищевказаним актом, який є діючим і ніким не оскарженим.

Згідно статті 46 Водного кодексу України, Водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Статтею 47 цього ж кодексу передбачено, що загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

Статтею 48 цього ж кодексу передбачено, що Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Статтею 49 цього ж кодексу передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів

загальнодержавного значення. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.

Відповідно до вимог статті 46 Водного кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Згідно наказу Мінприроди України № 285 від 16.06.2006 р. „Про затвердження Положення про Державне Управління охорони навколишнього природного середовища в областях, місті Києві та Севастополі” зареєстрованого в міністерстві юстиції України від 7 липня 2006 р. № 812/12686 та наказу Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області № 85 від 17.10.2006 р., з 01.11.2006 р. Державне управління екології та природних ресурсів в Одеській області вважається Державним Управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області.

Розмір заподіяний відповідачем шкоди визначений згідно вищевказаної Методики, тому її розмір у суду не викликає сумнівів.

Всі інші заперечення відповідача щодо заявлених позовних вимог суд відхиляє як такі, які не мають правового значення у даному випадку.

Враховуючи викладене і, керуючись статтями 44, 49, 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

в и р і ш и в :

Позов –задовольнити.

Стягнути з Виробничого управління житлово-комунального господарства м.Ананьїв ( 66400, Одеська область, м.Ананьїв, вул.Леніна,11; код ЄДРПОУ 03350203, р/р 26007005630001 АКБ «Імексбанк», МФО 328384) :

· на р/р 33118331700023 фонду охорони навколишнього природного середовища м. Ананьїв, Ананьївського району, Одеської області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23215003, банк –Головне управління державного казначейства в Одеській області, одержувач –управління державного казначейства у Ананьївському районі, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку 331, балансовий рахунок 3311 –суми заподіяної шкоди навколишньому природному середовищу у розмірі 24944 (двадцять чотири тисячі дев’ятсот сорок чотири) грн. 68 коп.;

· на код бюджетної класифікації 22090200, одержувач: ГУДКУ у Одеській області ЄДРПОУ - 23213460, банк одержувача : ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, рахунок № 31114095700008 : держмито у сумі 249 ( двісті сорок девять) грн. 45 коп., через Ананьївське відділення (66400, м.Ананьїв, вул.Виноградна, 21) Любашівської МДПІ Одеської області;

· на користь державного бюджету - Оплату витрат з інформаційно - технічного забезпечення розгляду справ у судах по коду бюджетної класифікації 22050000, (символ звітності 259) рахунок № 31217259700008, Банк одержувача –ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач –ГУДКУ в Одеській області , код ЄДРПОУ 23213460 –118 ( сто вісімнадцять) грн., через Державну виконавчу службу Управління юстиції Ананьївського району Одеської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України, після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя Никифорчук М.І.