Справа № 1407/960/2012
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" березня 2012 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі: головуючої - судді Старжинської О.Є., при секретарі - Ніколаєнко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вознесенську адміністративну справу за позовом Вознесенського міжрайонного прокурора в інтересах управління праці і соціального захисту населення Вознесенської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої державної допомоги на дитину одинокій матері.
ВСТАНОВИВ:
01.03.2012 року Вознесенський міжрайонний прокурор звернувся в суд в інтересах управління праці і соціального захисту населення Вознесенської міської ради на захист державних інтересів в сфері використання коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідачки ОСОБА_1 про стягнення отриманої нею без правових підстав державної допомоги на дитину одинокій матері в сумі 1524 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор зазначав, що відповідачці була призначена починаючи з 28.01.2003 року на її звернення державна допомога одинокій матері і відповідно до заяви, при звертанні за отриманням цієї допомоги, відповідачка попереджувалася про необхідність надання достовірних відомостей про склад сім’ї , який впливає на розмір отримуваної допомоги.
Посилаючись на те, що неповнолітній син позивачки ОСОБА_2 відповідно до постанов Вознесенського міськрайонного суду від 01.02.2011 року, 06.10.2011 року був направлений до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків, де знаходиться на повному державному забезпеченні, про що відповідачка ОСОБА_1 не повідомила позивача, що привело до виплати в період з 15.07.2011 року вказаного виду державної допомоги в сумі 1524 грн., прокурор просив позов задовольнити.
В судове засідання прокурор і представник позивача не з’явилися, від них надійшли заяви про підтримання позовних вимог.
Відповідачка в судове засідання не з’явилася, суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності та про визнання позову.
Дослідивши матеріали справи в порядку письмового провадження, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Зазначений спір за зверненням суб'єкта владних повноважень є справою адміністративної юрисдикції у відповідності до ст. 17 ч.2 п.5, ст.50 ч.4 п.5 КАС України.
У відповідності зі ст. 50 ч.4 п.5 КАС України громадяни України, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Між сторонами правовідносини склалися в ході здійснення суб'єктом владних повноважень - управлінням праці і соціального захисту населення Вознесенської міської ради - владних управлінських функцій в сфері надання державної допомоги одинокій матері, які врегульовані:
- Законом України від 23.03.2001року "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", статтею 22 якого передбачено, що одержувач державної допомоги зобов'язаний повідомити орган, який призначає державну виплату, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату допомоги
- постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року "Про затвердження Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (п. 33) згідно якої допомога на дітей одиноким матерям не призначається в разі перебування дитини на повному державному утриманні, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом (п.49).
Таким чином, у справі виник спір за зверненням суб'єкта владних повноважень з приводу реалізації наданих йому законом функцій та у випадку, який встановлено законом.
В даних правовідносинах управління праці і соціального захисту населення Вознесенської міської ради здійснює владні управлінські функції не як орган місцевого самоврядування, а на виконання делегованих йому повноважень органу державної виконавчої влади в особі Міністерства праці та соціальної політики України, що забезпечує виконання державної програми підтримки сімей з дітьми у системі соціального захисту населення і джерелами покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми є кошти Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Матеріалами справи підтверджено отримання відповідачкою ОСОБА_1 державної допомоги на дитину одинокій матері в період знаходження неповнолітньої дитини на повному державному утриманні згідно постанов Вознесенського міськрайонного суду від 01.02.2011 року, 06.10.2011 року і не повідомлення управлінню праці і соціального захисту населення цієї обставини, що привело до виплати державної допомоги на дитину одинокій матері в сумі 1524 грн. за період з 15.07.2011 року.
Керуючись ст.ст. 158- 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Вознесенської міської ради (р\р 35417060000609 в УДК Миколаївської області, МФО 826013, код 03190811) - 1524 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (банк ГУ ДКУ в Миколаївській області, код банку 38037770, МФО 826013, р/р 31210206700113) в розмірі 197,3 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.Є. Старжинська