Рішення № 21989087, 06.03.2012, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
5011-47/1055-2012
Номер документу
21989087
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-47/1055-201206.03.12 За позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради До Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська торгова група «Семаргл-Велес»

Про розірвання договору оренди та зобовязання вчинити дії

Суддя Станік С.Р.

Представники:

від прокуратури: Стретович М.О.

від позивача: ОСОБА_2 представник за довіреністю

від відповідача: не зявився

В судовому засіданні 06.03.2012 судом у відповідності до статті 85 Господарського процессуального кодексу україни проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобовязання повернути земельну ділянку, що розташована у м. Києві, на вул. Володимиро-Либідській, 28.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.02.2012 було порушено провадження у справі № 5011-47/1055-2012, розгляд справи було призначено на 16.02.2012.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.02.2012 розгляд справи відкладено до 06.03.2012.

В судовому засіданні 06.03.2012 представник прокуратури та представник позивача підтримали заявлені вимоги та просили суд позов задовольнити. Вимоги Заступника прокурора міста Києва у позові в інтересах держави в особі Київської міської ради мотивовані тим, що на орендованій відповідачем земельній ділянці площею 0,4870 га (кадастровий номер 8000000000679:038:0001) по вул.. Володимиро-Либідській, 28 у Соломянському районі міста Києва всупереч умов Договору оренди земельної ділянки від 19.08.2005 більш трьох років з моменту державної реєстрації договору не завершено реконструкцію обєкта, а тому на підставі п. 8.4. та 11.4 Договору оренди від 27.12.2005 договір підлягає розірванню в судовому порядку, а земельна ділянка поверненню у власність територіальної громади м. Києва.

Відповідач своїх представників в судові засідання 16.02.2012 та 06.03.2012не направив, вимог ухвали суду від 01.02.2012 та 16.02.2012 щодо надання витребуваних документів та письмових пояснень по суті спору не надав. Через канцелярію Господарського суду міста Києва заяв та клопотань не подавав. Про проведення судового засідання був повідомлений належним чином за адресою свого місцезнаходження. Суд зазначає про те, що відповідач був обізнаний про наявність судового спору та не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив та витребувані документи через канцелярію суду або шляхом їх направлення на адресу суду поштовим відправленням, про що зазначалось в ухвалах суду.

Суд у відповідності до статті 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає спір за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача та прокурора, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Пунктом 5 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, встановлених законом.

Частиною 1 ст. 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 20 Цивільного кодексу України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.

З огляду на положення зазначеної норми та принцип диспозитивності у господарському судочинстві, позивач має право вільно обирати способи захисту порушеного права чи інтересу.

Відповідно до ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи, зокрема, за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.

Конституційний суд у рішенні від 08.04.1999 у справі №3-рн/99 (далі рішення Конституційного суду) вказав, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява, за статтею 2 Арбітражного процесуального кодексу України (зараз ГПК), є підставою для порушення справи в арбітражному суді.

Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до ст.13 Конституції України земля є об"єктом власності Українського народу, від імені якого права власності здійснюють органи державної влади та органи державної влади і місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України в державній власності перебувають усі землі України, за винятком комунальної та приватної власності.

Право державної власності на землю набувається та реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів АРК, Київської та Севастопольської міської Ради, районних державних адміністрацій у відповідності до закону.

Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України передача земельних ділянок у власність чи користування громадян чи юридичних осіб відноситься до повноважень Ради.

Відповідно до статті 6 Закону України “Про столицю України місто-герой Київ”, місцеве самоврядування у м. Києві здійснюється територіальною громадою міста, в тому числі, через Київську міську раду.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України юридичні громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Статтею 9 Земельного кодексу України встановлено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування відноситься до повноважень Київської міської ради.

Відповідно до ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоровя, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Відповідно до ч. 2 статті 16 Закону України “Про оренду землі”, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно п. 5 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Таким чином, прокурором вірно визначено позивача Київську міську раду, як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Рішенням Київської міської ради № 1094/2504 від 28.12.2004 «Про передачу земельної ділянки ТОВ «Українська торгова група «Семаргл-Велес»для реконструкції складських будівель під громадсько-офісний комплекс з багатоярусним паркінгом, його подальшої експлуатації та обслуговування на вул. Володимиро-Либідській, 28 у Соломянському районі міста Києва», Товариству з обмеженою відповідальністю «Українська торгова група «Семаргл-Велес»передано в довгострокову оренду строком на 15 років земельну ділянку площею 0,49 га для реконструкції складських будівель під громадсько-офісний комплекс з багатоярусним паркінгом, його подальшої експлуатації та обслуговування на вул. Володимиро-Либідській, 28 у Соломянському районі міста Києва у звязку з переходом права власності на майно за рахунок частини земель, відведених відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 31.12.64 № 1850 «Про відвод земельної ділянки Київському мотоциклетному заводу Київського раднаргоспу під будівництво прирейкових складів для навантажувально-розвантажувальних робіт»(площею 0,41 га) та земель міської забудови (площею 0,08 га).

19.08.2005 між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), відповідно до умов якого орендодавець Київська міська рада на підставі рішення Київської міської ради № 1094/2504 від 28.12.2004 передає, а орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська торгова група «Семаргл-Велес»приймає в оренду (строкове, платне користування) земельну ділянку, визначену цим договором.

Умовами Договору сторони погодили, що об'єктом оренди відповідно до Договору є земельна ділянка з наступними характеристиками: місце розташування АДРЕСА_1; розмір 4870 кв.м.; цільове призначення для реконструкції складських будівель під громадсько-офісний комплекс з багатоярусним паркінгом, його подальшої експлуатації та обслуговування; кадастровий номер земельної ділянки - 8000000000:79:038:0001 (п.2.1), договір укладено на 15 (пятнадцять) років (п.3.1); орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором; дотримання місцевих правил забудови; своєчасного внесення орендної плати; дострокового розірвання цього Договору, відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору (п.8.1), орендар зобовязаний, зокрема: приступити до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору та акту приймання-передачі земельної ділянки та державної реєстрації цього договору; завершити реконструкцію обєкта в строки, встановлені проектною документацією на реконструкцію, затвердженою в установленому порядку, але не пізніше, ніж через три роки з моменту державної реєстрації цього договору (п.8.4), договір може бути розірваний зокрема: за рішенням суду, в порядку, встановленому законом; в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України,в разі коли орендар використовує земельну ділянку способами які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення реконструкції обєкта, встановлених п.8.4. Договору; здійснення без згоди орендодавця передачі або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам (п.11.4), Договір може бути достроково розірваний у разі не виконання орендарем обовязків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору (п.11.5), у разі припинення або розірвання договору орендар зобовязаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором (п.11.8) у разі не виконання орендарем умов цього договору та обовязків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний (п.12.2) .

Договір зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в книзі записів державної реєстрації договорів оренди за № 72-6-00309 від 23.08.2005.

26.09.2011 посадовою особою Головного управління земельних ресурсів відповідно до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель м. Києва та статей 187,189 Земельного кодексу України головним спеціалістом ОСОБА_3 на підставі звернення прокуратури м. Києва проведено обстеження земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 площею 4870 кв.м., кадастровий номер 8000000000:79:038:0001, за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки № 702/09, відповідно до якого встановлено, що зазначена земельна ділянка на підставі рішення Київської міської ради № 1094/2504 від 28.12.2004 передана в оренду відповідачу для реконструкції складських будівель під громадсько-офісний комплекс з багатоярусним паркінгом, його подальшої експлуатації та обслуговування. Обстеженням, з виїздом на місце встановлено, що зазначена земельна ділянка перебуває в занедбаному та антисанітарному стані, реконструкція складських будівель під громадсько-офісний комплекс з багатоярусним паркінгом не проводиться, на земельній ділянці розміщені напівзруйновані будівлі і споруди.

Відповідно до витягу з технічної документації № Ю-20847/2008 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий № 8000000000:79:038:0001), нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 площею 4870 кв.м., кадастровий номер 8000000000:79:038:0001, складає 14073596,37 грн.

Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 22 Закону України "Про оренду землі" встановлено право орендодавця вимагати від орендаря використання землі за цільовим призначенням, визначеним у договорі оренди земельної ділянки. Аналогічне положення закріплене і в п. 3.1. спірного Договору.

Відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно з вимогами статті 34 Закону України "Про оренду землі»в разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

Відповідно до статті 31 Закону України “Про оренду землі”, договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Згідно зі статтею 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Частиною 3 статтею 291 Господарського суду України встановлено, що договір оренди може бути розірвано на вимогу однієї із сторін достроково з підстав передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку встановленому статті 188 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 2, 3, 4 статті 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а інша сторона у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду, а у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ч. 3 статті 214 Цивільного кодексу України відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин.

Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що всупереч рішення Київської міської ради № 1094/2504 від 28.12.2004 та в порушення умов укладеного Договору оренди земельної ділянки від 19.08.2005, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в книзі записів державної реєстрації договорів оренди за № 72-6-00309 від 23.08.2005, зокрема пункту 8.4, відповідач не завершив у строк не пізніше ніж через три роки з моменту державної реєстрації Договору, реконструкцію складських будівель під громадсько-офісний комплекс з багатоярусним паркінгом, його подальшої експлуатації та обслуговування на переданій йому у користування земельній ділянці по АДРЕСА_1 площею 4870 кв.м., кадастровий номер 8000000000:79:038:0001, що підтверджується Актом обстеження земельної ділянки № 702/09 від 26.09.2011. Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач порушив п.8.4 Договору оренди земельної ділянки від 19.08.2005,що згідно п. 11.4, п. 11.5 та п.12.2 договору оренди земельної ділянки від 27.12.2005 та ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 651 Цивільного кодексу України є підставами для розірвання Договору оренди земельної ділянки від 19.08.2005, право позивача на розірвання якого передбачено умовами закону та вказаного Договору оренди земельної ділянки від 19.08.2005.

Доказів належного виконання умов Договору оренди земельної ділянки від 19.08.2005, або зміни умов вказаного договору щодо строків виконання обовязку по реконструкції складських будівель під громадсько-офісний комплекс з багатоярусним паркінгом, його подальшої експлуатації та обслуговування на переданій йому у користування земельній ділянці по АДРЕСА_1 площею 4870 кв.м., кадастровий номер 8000000000:79:038:0001, станом на момент вирішення спору суду не надано, вищевказані обставини не спростовані.

З огляду на викладене, вимога прокурора у позові в інтересах держави в особі Київської міської ради про розірвання Договору оренди земельної ділянки від 19.08.2005, укладеного між позивачем та відповідачем, - є законною обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 статті 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобовязання сторін припиняються.

Згідно з ч. 1 статті 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Відповідно до п. 11.8 Договору у разі припинення або розірвання договору орендар зобовязаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Враховуючи вищенаведене, та оскільки з розірванням договору відповідач втрачає статус орендаря то вимога прокурора у позові в інтересах держави в особі Київської міської ради про зобовязання відповідача повернути позивачу земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0,4870 га, кадастровий номер 8000000000:79:038:0001, - також підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З огляду на викладене, вимоги прокурора, заявлені у позові в інтересах держави в особі Київської міської ради щодо розірвання Договору оренди земельної ділянки від 19.08.2005 та зобовязання відповідача повернути позивачу передану за зазначеним договором земельну ділянку по вул. Володимиро-Либідській, 28 у Соломянському районі міста Києва площею 4870 кв.м., кадастровий номер 8000000000:79:038:0001, нормативна грошова оцінка 14073596,37 грн. є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судовий збір, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягає стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Розірвати Договір оренди земельної ділянки, укладений 19.08.2005 між Київською

міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська торгова група «Семаргл-Велес», зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в книзі записів державної реєстрації договорів оренди за № 72-6-00309 від 23.08.2005.

3. Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська торгова група «Семаргл-Велес»(код ЄДРПОУ 32306035, місцезнаходження: 02094 м. Київ, вул. Краківська, 11-А) повернути Київській міській раді (код ЄДРПОУ 22883141, місцезнаходження: 01044, м. Київ, вул.. Хрещатик, 36) земельну ділянку площею 0,4870 га, кадастровий номер 8000000000:79:038:0001, нормативна грошова оцінка 14073596,37 грн., що розташована по вул. Володимиро-Либідській, 28 у Соломянському районі міста Києва.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська торгова група «Семаргл-Велес»(код ЄДРПОУ 32306035, місцезнаходження: 02094 м. Київ, вул. Краківська, 11-А) в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 2146 (дві тисячі сто сорок шість) грн. 00 коп.

5. Видати наказ відповідно до ст. 116 ГПК України.

6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя С.Р.Станік

Дата складання повного тексту рішення 12.03.2012