Рішення № 21971113, 01.03.2012, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
13/5009/6721/11-33/5009/6721/11
Номер документу
21971113
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

номер провадження справи 8/1/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.03.12 Справа № 13/5009/6721/11-33/5009/6721/11

Суддя Попова І.А.

за позовом: Прокурора Комунарського району (69050, м. Запоріжжя, вул. Космічна, 118-А) в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Позивач - Запорізька міська рада (69015, м. Запоріжжя,пр. Леніна, 206)

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Славія-плюс” (69118, м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8)

про зміну п. 9 договору оренди землі від 12.10.2005 р.

Суддя Попова І.А.

Представники:

Позивача ОСОБА_1, дов. № 01-17/2440 від 09.06.2011 р.

Відповідача не з'явився

Прокурор не з'явився

Заявлено позовні вимоги про внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 12.10.2005 р.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.10.2011 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження по справі та призначено судове засідання на 23.11.2011 р.

В звязку з хворобою судді Серкіза В.Г. справу передано на розгляд судді Мірошниченко М.В. Ухвалою від 23.11.2011 р. справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні 27.12.2011 р. Розгляд справи відкладався до 17.01.2012 р., 23.01.2012 р.

Відповідно до ст. 2-1 ГПК України в звязку хворобою судді Мірошниченка М.В. справу передано судді Поповій І.А. Ухвалою від 24.01.2012 р. справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні 15.02.2012 р. Розгляд справи відкладався до 01.03.2012 р. у зв'язку з неявкою представників сторін.

Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в засіданні 01.03.2012 р.

Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених у позові та поясненнях на позовну заяву, в обґрунтування вказує, що Запорізькою міською радою з ТОВ “Славія-плюс” 12.10.2005 р. укладено договір оренди земельної ділянки, за яким позивач передав в оренду земельну ділянку площею 7,8405 га по вул. Оріхівське шосе, 8 в м. Запоріжжя. Відповідно до п. 9 договору орендна плата за один календарний рік вноситься орендарем у розмірі 163262 грн. 73 коп. за календарний рік в цінах 2005 року. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 від 03.03.2008 р. “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”, згідно якого, зокрема, впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р. Крім того , 27.07.2011 р. на позачерговій сесії Запорізької міської ради шостого скликання прийнято рішення № 16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя”, яким затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення. У відповідності до ст. 188 ГК України Запорізька міська рада звернулася до ТОВ “Славія-плюс” з пропозицією внести зміни у договір оренди землі від 26.10.2005 р. шляхом викладення п. 9 договору в наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 1174310 грн. 88 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах на 2011 року”. Вказана земельна ділянка пройшла нормативну оцінку та на час звернення з позовом до суду складає відповідно до даних Держкомзему у м. Запоріжжя 48873385 грн. 17 коп. Таким чином, орендна плата, що повинна сплачуватися за земельну ділянку, передану відповідачу в оренду за договором від 12.10.2005 р., відповідно до вимог Податкового кодексу України повинна складати трикратний розмір земельного податку. Відповідачем додаткову угоду не укладено. Прокурор та позивач просять внести зміни до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 12.10.2005 р., укладеного Запорізькою міською радою з ТОВ “Славія-плюс”, площею 7,8045 га, що розташована за адресою вул. Оріхівське шосе, 8 в м. Запоріжжя, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.10.2005 за № 040526100683, виклавши його в такій редакції: “п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 1466201 грн. 55 коп., що складає 3 % від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року.”

Представник прокуратури в судові засідання не з'явився, про причини неявки суд не сповістив.

В судові засідання 15.02.2012 р. та 01.03.2012 р. відповідач свого представника не направив. Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав про, що зазначив у відзиві на позовну заяву. В обґрунтування зазначає, що відповідно до положень земельного законодавства України необхідною умовою укладення, зміни та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є винесення відповідного рішення органом державної влади чи органом місцевого самоврядування. Позивач в порушення ст. 33 ГПК України не надав суду рішення Запорізької міської ради, яким ухвалено внести зміни до укладеного з відповідачем 12.10.2005 р. договору оренди земельної ділянки. Відповідач звертає увагу, що позивач в позовній заяві посилається на норми Податкового кодексу України, але відповідач вважає, що вони не можуть застосовуватись при вирішенні даного спору, оскільки вони стосуються орендних відносин, що виникають після набрання чинності законом. А згідно ст. 58 Конституції України закон не має зворотної дії у часі. Крім того, Запорізькою міською радою на адресу відповідача не направлялась пропозиція про внесення змін до договору від 12.10.2005 р., а лише надходив лист міської ради від 19.07.2011 р. № 01-32/2751 з пропозицією про внести зміни до якогось договору оренди від 25.10.2005 р. Оскільки 25.10.2005 р. ТОВ “Славія-плюс” з позивачем договорів не укладала дана пропозиція залишена без розгляду. Згідно ст. 181 ГК України зверненню до господарського суду повинно передувати звернення сторони, яка бажає внести зміни до договору, до іншої сторони з проектом додаткової угоди. Відповідач вважає, що оскільки сторони не зверталися з відповідними проектами одна до одної, то немає підстав стверджувати про існування спору між сторонами договору від 12.10.2005 р. Відповідач зазначає, що позивачем ані до пропозиції ані до позовної заяви не додано копії Звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки та Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, що свідчить про те, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 7,8405 га наданої відповідачу для розташування оптової бази за адресою м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 8 не проведена.

Згідно до ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті. В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі “Смірнова проти України”). Згідно з п. 3.6 розяснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 р. №02-5/289 у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі.

Заслухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд встановив, що Запорізькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Славія-плюс” (орендар) укладено договір оренди землі за умовами якого позивач відповідно до рішення двадцять другої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради №37/190 від 01.08.2005 р. надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 7,8405 га для розташування оптової бази, яка знаходиться в м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 8 строком на 10 років. Вказаний договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 26.10.2005 р. № 040526100683. Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 16326273 грн. 15 коп. (в цінах 2005 року).

Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 163262 грн. 73 коп. за календарний рік в цінах 2005 року.

Як встановлено, 03 березня 2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Українським ДНДІПМ “Дніпромісто”, затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.

Рішенням № 16 від 27.07.2011 р. Запорізької міської ради затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя згідно з додатком, відповідно до якого для визначення розміру орендної плати земельних ділянок м. Запоріжжя (за виключенням певних пунктів) розповсюджується коефіцієнт “3”.

Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Законом України “Про плату за землю”(що був чинним на момент укладення договору оренди) та Податковим кодексом України, що набув чинності на час вирішення даного спору, передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земельної ділянки (ст. 288.5 Податкового кодексу України). Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Правові засади проведення оцінки земель, в тому числі грошової, визначає Закон України “Про оцінку земель”. Законом встановлено, що нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обовязковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.

Таким чином, доводи відповідача щодо того, що зміна нормативної грошової оцінки землі, договір оренди якої є укладеним, не має наслідком зміну орендної плати, суд знаходить хибними, оскільки внаслідок зміни ставки оподаткування змінюється розрахунок орендної плати.

По-друге, безпідставними суд знаходить доводи відповідача щодо того, що відсутність витягу про нормативну грошову оцінку землі унеможливлює визначення, як такої, нормативної грошової оцінки землі.

Згідно ст. 20 Закону України “Про оцінку земель” за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка затверджується відповідною радою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Позивачем до матеріалів справи в обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий № 2310100000:03:030:0024) додано саме технічну документацію щодо спірної земельної ділянки. Що стосується витягу про нормативну грошову оцінку, то він видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів на вимогу землекористувача. Таким чином, саме затверджена у встановленому порядку технічна документація, складена за результатами грошової оцінки є підставою для обрахування земельного податку та орендної плати. Згідно наявних матеріалів нормативна грошова оцінка спірної ділянки станом на 2011 р. складає 48873385,17 грн.

Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. у справі щодо офіційного тлумачення ч. 2 ст. 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення ч. 2 ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин недотримання сторонами вимог частити 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну чи розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчиненням прямого позову до відповідача про внесення змін до договору. (Таку правову позицію викладено в Інформаційному листі ВГС України №01-8/471 від 06.08.2008 р.)

Позивач вважає, що з метою приведення договірних відносин з відповідачем у відповідність до вимог діючого законодавства необхідно внести зміни до п. 9 договору в частині розрахунку розміру орендної плати, якою встановити, що орендна плата вноситься в розмірі 1466201 грн. 55 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах на 2011 рік.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Кодексом. Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 651 ЦК України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Пунктом 12 договору від 12.10.2005 р. передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі, внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу. Згідно ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Таким чином, зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обовязковості внесення змін до договору оренди землі.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до п. 32 договору оренди землі від 12.10.2005 р. зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що рішення № 16 від 27.07.2011 р. про затвердження коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, та рішення № 79 від 03.03.2008 р. про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя прийняті уповноваженим органом, договір оренди містить умови, при наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, вимоги про внесення змін в п. 9 договору оренди землі від 12.10.2005 р. підлягають задоволенню з урахуванням, що річна орендна плата за договором оренди землі від 12.10.2005 р. складає 1466201 грн. 55 коп.

Позовні вимоги задовольняються.

Судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, ст. 188 ГК України, ст.ст. 651 ЦК України, ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України, Закону України “Про оренду землі”, керуючись ст.ст. 49, 75, 82-84 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2005 р., укладеного Запорізькою міською радою та ТОВ “Славія-плюс” задовольнити.

Внести зміни в п. 9 договору оренди землі, укладеного Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Славія-плюс” (зареєстрований 26.10.2005 р. за № 040526100683), виклавши його в наступній редакції:

“Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 1466201 грн. 55 коп. за календарний рік, що складає 3 % від нормативної оцінки землі, в цінах 2011 року”.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Славія-плюс” (69050, м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, ЄДРПОУ 32169238) в доход державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 85 грн. державного мита. Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Славія-плюс” (69050, м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, ЄДРПОУ 32169238) в доход державного бюджету України (отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача УДК у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку 264) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Суддя І.А. Попова

Рішення підписано 06 березня 2012 року.