Постанова № 21958537, 24.02.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2012
Номер справи
2270/1596/12
Номер документу
21958537
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/1596/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.

при секретаріВасільєву С.В.

за участі:представника позивача - ОСОБА_3 за довіреністю від 23.02.2012 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Комунального підприємства "Хмельницьке бюро технічної інвентаризації" про скасування рішення від 17.01.2012 року № 9664/01-15 та зобов'язання вчинити дії, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернулась в суд з позовом до Комунального підприємства “Хмельницьке бюро технічної інвентаризації” про скасування рішення реєстратора комунального підприємства “Хмельницьке бюро технічної інвентаризації” (ідентифікаційний код юридичної особи 03356000) від 17.01.2012 року №9664/01-15 про відмову в державній реєстрації прав; зобовязання комунального підприємства “Хмельницьке бюро технічної інвентаризації” (ідентифікаційний код юридичної особи 03356000) вчинити дії - оформити свідоцтво про право власності на нерухоме майно ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на кіоск (магазин) АДРЕСА_1, що розташований за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191 км плюс 520 м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області; зобовязання комунального підприємства “Хмельницьке бюро технічної інвентаризації” (ідентифікаційний код юридичної особи 03356000) вчинити дії - здійснити державну реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на кіоск (магазин) АДРЕСА_1, що розташований за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191 км плюс 520 м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням виконавчого комітету Розсошанської сільської ради №04 від 02.02.2010 року “Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна з видачею свідоцтв про право власності” вирішено оформити право власності на об'єкти нерухомого майна - кіоски (магазини), що розташовані за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191 км плюс 520 м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області з видачею свідоцтв про право власності згідно списку - додаток №1 та плану території першої черги ринку “Торговельно-сервісний центр “Поділля”- додаток №2. У зазначеному рішенні доручено Хмельницькому бюро технічної інвентаризації оформити свідоцтва на право власності на обєкти нерухомого майна та провести державну реєстрацію прав власності на обєкти нерухомого майна. Вказує на те, що згідно з Додатком №1 до рішення виконавчого комітету Розсошанської сільської ради №04 від 02.02.2010 року ОСОБА_4 належить на праві приватної власності кіоск (магазин) АДРЕСА_1. Зазначає, що 05.01.2012 року звернулась до комунального підприємства “Хмельницьке бюро технічної інвентаризації” із заявою про підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виготовлення технічної інвентаризації (технічного паспорту), оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно та реєстрацію права власності на нерухоме майно, на що отримала відмову (рішення відповідача про відмову в державній реєстрації прав від 17.01.2012 року №9664/01-15), мотивовану тим, що не підлягають реєстрації права власності на тимчасові споруди, а також споруди не пов'язані фундаментом із землею.

Звертає увагу на те, що відповідно до квитанції №КЗ-00205 від 05.01.2012 року про сплату 455,03 грн. здійснив оплату за первинну інвентаризацію та виготовлення технічної документації на нежитлове приміщення, тобто на нерухоме майно. Крім того вказує, що відповідач виготовив та видав технічний паспорт, а із змісту Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №127 від 24.05.2001 року, передбачено можливість проведення технічної інвентаризації виключно щодо об'єктів нерухомого майна.

Вважає, що дії відповідача щодо виготовлення технічного паспорту свідчать про те, що відповідач фактично визнає правовий статус кіоску (магазину) як об'єкта нерухомого майна і при цьому незаконно відмовляє у його реєстрації. Зазначає, що кіоск (магазин) цілком відповідає вимогам, передбаченим абзацом 3 ч.1 ст.2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та ч.1 ст.181 Цивільного кодексу України для нерухомого майна, зокрема, розташований на монолітному бетонному фундаменті, глибина закладки якого становить 80 (вісімдесят) см. та в єдиному комплексі з іншими суміжними кіосками, що унеможливлює його переміщення; вмонтований в єдину систему електропостачання та водовідведення, тобто його теоретично не має змоги перемістити; приєднаний до єдиної системи пожежного попередження, що замкнена на центральний пункт спостереження. Статус кіоска (магазину) як нерухомого майна підтверджена актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта від 30.05.2008 року, затвердженого розпорядженням голови Хмельницької районної державної адміністрації №767/08-р від 27.06.2008 року та висновком спеціаліста №939-с/010.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі, та наполягає на їх задоволенні. До суду подав додаткове обґрунтування позовних вимог, відповідно до яких, звертає увагу на висновок спеціаліста №939-с/010 - судового експерта Щавінського В.В., як на беззаперечний факт трактування кіоску (магазину) в якості обєкта нерухомого майна. Вказує що дії відповідача стосовно відмови в проведенні реєстрації прав власності на обєкт нерухомого майна-кіоск (магазин) є незаконними, суперечать нормам чинного законодавства України та фактичним обставинам справи.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. 17.02.2012 року до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника Хмельницького БТІ та письмові заперечення на позов. Зазначає, що позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити в їх задоволенні. Вказує, що відповідно до ч.4 ст.9 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004 року №1952-IV державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та п.п.2.1, 2.2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року №7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.07.2010 року №1692/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за №157/6445 для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, а також інші документи, визначені Положенням.

Зазначає, що рішення Розсошанської сільської ради №04 від 02.02.2010 року не є правовстановлюючим документом, відповідно до ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", Додатку № 2 до Тимчасового положення. Отже, заявником (позивачем) не було надано жодного з право встановлювальних документів, на підставі яких Хмельницьке БТІ зобов'язано було б зареєструвати право власності.

Крім того, відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004р. №1952-ІУ та п.1.6. Тимчасового положення реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди. Кіоск (магазин) АДРЕСА_1, що розташований за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191 км плюс 520 м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області не відповідає ознакам нерухомого майна, визначених ст.181 Цивільного кодексу України, відповідно до якої до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Кіоски (магазини) відповідно до висновку спеціаліста № 939-с/010, мають наступну характеристику: металевий несучий каркас зашитий із зовнішніх сторін фарбованим металевим профільним листом, металеві стійки каркасу змонтовані до металевої закладної монолітного бетонного фундаменту (сторінка № 3 висновку). Тобто, фактично кіоски непов'язані нерозривно з землею і можуть бути переміщені без знецінення та зміни призначення, в зв'язку з чим, не можуть бути віднесені до нерухомого майна.

Враховуючи думку представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки його явка не визнавалась судом обов'язковою.

Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що рішенням виконавчого комітету Розсошанської сільської ради №04 від 02.02.2010 року “Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна з видачею свідоцтв про право власності” вирішено оформити право власності на об'єкти нерухомого майна - кіоски (магазини), що розташовані за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191км + 520м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області за інвесторами будівництва - фізичними та юридичними особами, які отримали у власність обєкти нерухомого майна, побудовані за їх кошти, а також за фізичними та юридичними особами на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на обєкти нерухомого майна, зокрема на підставі договорів комісії та/або субкомісії, купівлі-продажу, міни тощо, з видачею свідоцтв про право власності згідно списку - додаток №1 та плану території першої черги ринку “Торговельно-сервісний центр “Поділля” додаток №2. Другим пунктом рішення виконавчого комітету Розсошанської сільської ради №04 від 02 лютого 2010 року вирішено Хмельницькому бюро технічної інвентаризації оформити свідоцтва на право власності на об'єкти нерухомого майна та провести державну реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомого майна.

У додатку №1 до рішення виконавчого комітету Розсошанської сільської ради №04 від 02.02.2010 року вказано, що власником об'єкта нерухомого майна - кіоску (магазину) АДРЕСА_1, першої черги ринку "Торговельно-сервісний центр "Поділля" є ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1).

05.01.2012 року позивач звернувся до Хмельницького бюро технічної інвентаризації із заявою про підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виготовлення матеріалів технічної інвентаризації (технічного паспорту), оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно та реєстрацію права власності на нерухоме майно.

17.01.2012 року рішенням №9664/01-15 позивачу у проведенні державної реєстрації права приватної власності на кіоск (магазин) АДРЕСА_1, який розташований за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191км + 520м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області відмовлено, у звязку з тим, що відповідно до п.1.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року за №7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за №157/6445 реєстрації підлягають права власності тільки на обєкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці обєкти. Не підлягають реєстрації права власності на тимчасові споруди, а також споруди не повязані фундаментом із землею.

Згідно з Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004 року №1952-ІV (далі - Закон) та п.1.6. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року за №7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за №157/6445 (далі - Положення) реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди.

Законом визначено, що право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.

Статтею 2 Закону визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1 статті 4 Закону визначено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме право власності на нерухоме майно.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.9 Закону державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав.

Згідно з Законом та п.1.6. Положення державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку. Не підлягають державній реєстрації право власності та інші речові права на тимчасові споруди.

Зокрема, до тимчасових будівель і споруд належать виробничі, складські, допоміжні, житлові і громадські будівлі і споруди, необхідні для виконання будівельно-монтажних робіт і обслуговування працівників будівництва, які спеціально будуються або пристосовуються на період будівництва, (п. 3.1.14.1 наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 р. № 174 "Правила визначення вартості будівництва").

Відповідно до п.1.3 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за №1330/20068 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Відповідно до ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Тобто, в даному випадку, належність кіосків до об'єктів нерухомого майна повинна бути встановлено висновком експерта, а не спеціаліста.

З наданого позивачем висновку спеціаліста №939-с/010 вбачається, що кіоски (магазини) мають наступну характеристику: металевий несучий каркас зашитий із зовнішніх сторін фарбованим металевим профільним листом, металеві стійки каркасу змонтовані до металевої закладної монолітного бетонного фундаменту глибина якого становить 80 см.

Тобто, фактично кіоски непов'язані нерозривно з землею і можуть бути переміщені без знецінення та зміни призначення, в зв'язку з чим, не можуть бути віднесені до нерухомого майна.

В силу ч.1 ст.181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до ст.2 Закону нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

Таким чином, кіоск (магазин) АДРЕСА_1, що розташований за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191 км плюс 520 м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області не відповідає ознакам нерухомого майна, визначеним ст.181 ЦК України.

За своїми характеристиками вищевказаний кіоск (магазин) є малою архітектурною формою.

Згідно з п. 2 "Типових правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності", затверджених Наказом Держбуду України від 29.12.2003р. №225, кіоск - це невелика стаціонарна споруда, яка виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без улаштування фундаментів.

Відповідно до ст.19 Закону та п.п.2.1., 2.2 Положення для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про державну реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючі документи, їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням. Додатком № 2 до Положення визначено виключний перелік правовстановлюючих документів.

Проте, всупереч вказаним вище нормам, позивачем не було надано жодного з правовстановлюючих документів, на підставі яких Хмельницьке БТІ зобов'язано було б зареєструвати право власності.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 6) заявлене право вже зареєстровано. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена (ч.4 ст.24 Закону).

Відповідно до п.3.5.4 Положення у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що кіоск (магазин) АДРЕСА_1, що розташований за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191 км плюс 520 м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області не відповідає ознакам нерухомого майна, а відтак відповідачем правомірно відмовлено позивачу у державній реєстрації права власності ОСОБА_4 на вказаний об'єкт.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В ході судового розгляду встановлено, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 104, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Комунального підприємства "Хмельницьке бюро технічної інвентаризації" про скасування рішення від 17.01.2012 року № 9664/01-15 про відмову в державній реєстрації прав; зобов'язання оформити свідоцтво про право власності і здійснити державну реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на кіоск (магазин) АДРЕСА_1, що розташований за адресою: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці 191 км плюс 520м праворуч на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29 лютого 2012 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк