ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2012 року (14 год. 30 хв.) Справа № 2а-0870/10150/11
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шари І.В. при секретарі судового засідання Пекній Т.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя про стягнення податкової заборгованості
ВСТАНОВИВ:
03 листопада 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду ( далі суд) надійшов позов від Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Ленінському районі, позивач) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, (далі ФОП ОСОБА_1, відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 4891,45 грн., з прибуткового податку в розмірі 88,65 грн. та заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6681,80 грн.
Під час судового розгляду справи позивач неодноразово уточнював позовні вимоги. Так, 17 січня 2012 року позивач остаточно уточнив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 2390,75 грн. та з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 70,08 грн. Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України) та зазначає, що, з урахуванням часткової сплати, відповідач станом на 17.01.2012 має податкову заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 2 243,47 грн., у тому числі пеня у розмірі 147,28 грн., з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 62,03 грн., у тому числі пеня 8,05 грн. разом у розмірі 2 460,83 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився, проте 17.01.2012 надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі у письмовому провадження та зазначив що позов підтримує.
Відповідач у судове засідання не зявився, проте 17.01.2012 надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі у письмовому провадженні та зазначив, що позов визнає в повному обсязі.
Відповідно до п.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь в справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь в справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
При розгляді справи в порядку письмового провадження а підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали позову, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) зареєстрований як фізична особа-підприємець 06.04.2004, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 18.10.2011 та відомостями платника податків за основним місцем обліку, наданими позивачем.
Відповідно до приписів пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України відповідач, як платник податків, зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до положень пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Станом на 17.02.2012 за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податків та зборів у сумі 2460,83 грн., яка виникла на підставі :
По податку на додану вартість - податкові зобовязання відповідача виникли згідно:
податкової декларації від 17.10.2011 №9008671435 на суму 1150,00 грн., з урахуванням часткової сплати в сумі 228,22 грн., залишок несплаченого податкового зобовязання складає 921,78 грн.;
податкової декларації від 18.11.2011 №9011505258 на суму 417,00 грн.;
податкової декларації від 17.12.2011 № 9012435685 на суму 817,00 грн.;
податкового повідомлення рішення від 19.12.2011 №0029221700, відповідно до якого до відповідача було застосовано штрафні санкції у розмірі 20% грошового зобовязання, погашеного з затримкою на суму 87,69 грн., прийнятого на підставі акту перевірки № 1914/17/НОМЕР_1 від 19.12.2011, якою встановлено порушення відповідачем п.57.1 ст.57, п.п. 176.1 «е» ст.176 ПК України, а саме несвоєчасне перерахування узгоджених сум податкових зобов'язань по податку на додану вартість за період з 30.05.2011 по 07.12.2011 в сумі 438,46 грн. Вказані акт перевірки та податкове повідомлення - рішення були вручені відповідачу в день їх прийняття, про що свідчить підпис ФОП ОСОБА_1 на вказаних документах.
Пеня з податку на додану вартість у розмірі 247,87 грн. була нарахована органом державної податкової служби за період з 13.04.2011 по 17.01.2011 включно у зв'язку із несвоєчасною сплатою узгоджених сум податкових зобов'язань з цього податку на підставі п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, приписами якого визначено, що нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань. З урахуванням часткової сплати в сумі 100,59 грн., залишок несплаченої пені з податку на додану вартість складає 147,28 грн.
Податкові зобовязання з податку на доходи фізичних осіб виникли у відповідача на підставі податкового повідомлення рішення: №0000161702 від 01.03.2011, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 було донараховано податкове зобовязання з вказаного податку на суму 88,65 грн., прийнятого на підставі акту перевірки №43/17/НОМЕР_1 від 18.01.2011, якою було встановлено порушення відповідачем ст.13 розділу ІV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.1992 №13-92 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Вказаний акт перевірки було вручено підприємцю шляхом надіслання на його податкову адресу листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення - рішення вручене також засобам поштового зв'язку про що є відмітка у поштовому повідомленні про вручення кореспонденції. З урахуванням часткової сплати в сумі 26,62 грн., залишок несплаченого податкового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб складає 62,03 грн.
Пеня з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 8,05 грн. була нарахована органом державної податкової служби за період з 13.04.2011 по 07.12.2011 у зв'язку із несвоєчасною сплатою відповідачем узгоджених сум податкових зобов'язань з цього податку на підставі п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, приписами якого визначено, що нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань.
Станом на 17.01.2011 з урахуванням часткової сплати має податкову заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 2 243,47 грн., у тому числі пеня у розмірі 147,28 грн., з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 62,03 грн., у тому числі пеня 8,05 грн., разом у розмірі 2 460,83 грн., яка до теперішнього часу не погашена.
Відповідачем податкові повідомлення-рішення не оскаржувались, доказів протилежного відповідачем суду надано не було.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обовязок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до положень пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Зі скаргами на зазначені податкові повідомлення рішення відповідач не звертався, у зв'язку із чим був зобов'язаний погасити суму штрафних санкцій в десятиденний термін з моменту їх вручення.
Щодо самостійно задекларованих податкових зобов'язань відповідача, то відповідно до вимог п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник він був зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 131.1 статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Згідно з п. 5.3 ст. 5 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350\18645, за бажанням платника податків органами державної податкової служби проводиться звірення нарахованих та погашених сум.
Таким чином, нарахування пені проводиться в автоматичному режимі органами державної податкової служби, при цьому таке нарахування розпочинаються від дня граничного строку сплати зобов'язання та закінчується днем погашення зобов'язання.
Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання відповідно до положень пп. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України є податковим боргом.
Відповідно до пп. 95.1 95.2. ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Органи державної податкової служби, відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
У зазначені строки узгоджені податкові зобов'язання відповідачем сплачені не були, а тому у відповідності до пп. 59.1 ст. 59 Кодексу позивачем була прийнята податкова вимога від 08.08.2011 №1299, яка була надіслана на адресу відповідача поштою 15.08.2011, про свідчить надана заявником копія реєстру відправки рекомендованих листів з поштовим повідомленням зі штампом відділення поштового звязку.
Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем податкової заборгованості ДПІ у Ленінському районі звернулася до суду із позовом про стягнення з відповідача зазначеного податкового боргу.
На час розгляду справи судом відповідачем доказів сплати податкової заборгованості не надав, проти позову не заперечив та визнав наявність у нього заборгованості.
Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, всебічно розглянувши матеріали справи, суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, а тому позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 112, 158, 159, 161-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) податкову заборгованість, а саме:
податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 2390,75 грн. (дві тисячі триста девяносто гривень 75 копійок) на користь Державного бюджету Ленінського району м. Запоріжжя (код одержувача 38025423 в ГУДК України у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 14010100 на р/р 31119029700006);
податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 70,08 грн. (сімдесят гривень 08 копійок) на користь Місцевого бюджету Ленінського району м. Запоріжжя (код одержувача 38025423 в ГУДК України у Запорізькій області МФО 813015, код платежу 11010200 на р/р 33216801700006).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В. Шара