Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2012 року 17:15 Справа № 2а-0870/12028/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., при секретарі судового засідання Луговському І.О., за участю прокурора – Домінової А.О. (посвідчення №417 від 14 грудня 2011 року), представника позивача – ОСОБА_1 (довіреність від 18 листопада 2011 року), представників відповідача – ОСОБА_2 (довіреність від 07 липня 2011 року), ОСОБА_3 (довіреність від 07 липня 2011 року) та ОСОБА_4 (довіреність від 11 серпня 2011 року), розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокуратури м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» про стягнення до Державного бюджету України частини прибутку.
15 грудня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокуратури м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя (далі іменується – позивач) до Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» (далі іменується – відповідач) про стягнення заборгованості.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за наслідками поведеної у 2007 році перевірки та винесення податкового повідомлення-рішення, відповідачем не виконано обов’язку зі сплати до Державного бюджету України частини чистого прибутку (доходу), а відтак така сума підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою суду від 19.12.2011 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових та речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з’ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
На підставі ст. 160 КАС України вступна та резолютивна частини рішення проголошені в судовому засіданні 06.02.2012.
Розглянувши матеріали та з’ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач – Публічне акціонерне товариство «Запорізький абразивний комбінат», пройшов процедуру державної реєстрації, отримав, видане Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №029395 від 25.12.1995, а відтак набув правового статусу суб’єкта господарювання в розумінні ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців від 15.05.2003 №755-IV, згідно з яким державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців – це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
За приписами ст. 93 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Публічне акціонерне товариство «Запорізький абразивний комбінат» зареєстроване за юридичною адресою: 69084, місто Запоріжжя, вулиця Димитрова, будинок №44.
Головним державним податковим ревізором-інспектором сектору аудиту юридичних осіб, відділу податкового супроводження підприємств машинобудівної та інших галузей Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя, проведена невиїзна документальна перевірка декларації з податку на прибуток ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати частини прибутку, що вилучається до бюджету за період з 01.04.2006 по 31.12.2006.
За результатами проведеної перевірки складно акт «Про результати невиїзної документальної перевірки ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» код за ЄДРПОУ 00222226 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати частини прибутку, що вилучається до бюджету за період з 01.04.2006 по 31.12.2009» (далі іменується – Акт перевірки).
На підставі Акта перевірки позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 02.04.2007 №0000330802/0, яким відповідачу визначено податкове зобов’язання по сплаті частини прибутку до бюджету на загальну суму 2071769 грн. 00 коп., в тому числі за основним платежем – 1157258 грн. 00 коп., за штрафними санкціями – 914511 грн. 00 коп.
За наслідками адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення від 02.04.2007 №0000330802/0 Державною податковою адміністрацією у Запорізькій області винесено нове податкове повідомлення-рішення від 07.06.2007 №0000330802/2, яким підприємству визначено суму податкового зобов’язання по сплаті частини прибутку, що вилучається до Державного бюджету України, на загальну суму в розмірі 1493140 грн. 00 коп., в тому числі за основним платежем – 1157258 грн. 00 коп., за штрафними санкціями – 335882 грн. 00 коп.
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, відповідач звернувся до суду з позовом про визнання їх недійсними.
Постановою Господарського суду Запорізької області від 19.09.2007 по справі №13/323/07-АП 23/439/07-АП позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя від 07.06.2007 №0000330802/2 (а.с. 32).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2008 апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя залишено без задоволення, а постанову Господарського суду Запорізької області від 19.09.2007 – без змін (а.с. 33).
За результатами касаційного перегляду судового рішення Вищий адміністративний суд України постановою від 16.02.2011 касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя задовольнив частково, постанову Господарського суду Запорізької області від 19.09.2007 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2008 змінив, виклавши пункт 2 резолютивної частини постанови Господарського суду Запорізької області від 19.09.2007 в наступній редакції: «Податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя від 07.06.2007 №0000330802/2 в частині визначення Відкритому акціонерному товариству «Запорізький абразивний комбінат» основного платежу з частини прибутку у сумі 1157258 грн. податковим зобов’язанням та в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 335882 грн. визнати недійсним» (а.с. 35).
Постановою Верховного суду України від 10.10.2011 в задоволенні заяви ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» відмовлено у зв’язку з тим, що Вищим адміністративним судом України правильно застосовано норми матеріального права під час перегляду рішення суду в касаційному порядку (а.с. 79).
Як вбачається зі змісту постанови Вищого адміністративного суду України від 16.02.2011, податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя від 07.06.2007 №0000330802/2 визнано недійсним у зв’язку з тим, що зобов’язання зі сплати частини прибутку до бюджету не визначається як податкове зобов’язання.
Відтак, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету.
Дослідивши наявні в матеріалах справи допустимі та належні докази у їх сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню, за наступних підстав.
За приписами ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-XII завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі – податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб; надання податкових консультацій; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно ст. 10 Закону України №509-XII державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів…; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України; за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів в порядку, встановленому законом; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках – коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом; подають відповідним фінансовим органам та органам Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Аналіз зазначених норм законодавства свідчить, що позивач як орган державної влади, звернувшись з відповідним адміністративним позовом, реалізувала свої владні управлінські функції і виступила як суб'єкт владних повноважень.
Отже, позивач є суб'єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України і справа за його позовом належить до компетенції адміністративних судів.
Судом встановлено, що станом на 2006 рік розмір державної частки у статутному фонді ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» складав 15%.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 16.02.2011 оскаржуване податкове повідомлення-рішення визнано недійсним в силу того, що визначення платежу по сплаті до державного бюджету частини прибутку не може прирівнюватись до поняття податкового зобов’язання.
Разом з тим, Вищий адміністративний суд України зазначив про правомірність визначення відповідачу контролюючим органом до сплати до загального фонду Державного бюджету України частини чистого прибутку відповідно до розміру державної частки (акції, паїв) у їх статутних фондах, що передбачено ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік».
Постановою Верховного суду України від 10.10.2011 в задоволенні заяви Відкритого акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» (Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат») відмовлено, та встановлено обґрунтованість висновків Вищого адміністративного суду України щодо правомірності визначення контролюючим органом суми зобов’язання зі сплати частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України.
Статтею 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 №3235-IV, установлено, що господарські організації: державні, в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2005 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, а також господарських організацій, у статутних фондах яких є частка комунальної власності, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної або комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок і норматив відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).
Закон про Державний бюджет України встановлює, зокрема, основи регулювання податкових відносин у частині спрямування податків до Державного бюджету як елементу його доходної частини.
Положення ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» не визнані неконституційними, а тому були обов’язковими до виконання відповідачем по справі.
На виконання статті 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» розроблений порядок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 №678 «Питання відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році».
За приписами п. 1 Порядку відповідно до цих Порядку і нормативів господарські організації (крім підприємств установ кримінально-виконавчої системи, державних банків та державного підприємства «Енергоринок») здійснюють відрахування до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 65 Закону України» та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році.
Відрахування частини прибутку (доходу) здійснюється: державними, в тому числі казенними, підприємствами (крім державних сільськогосподарських підприємств, державного підприємства «Укрінвестбуд», суб'єктів природних монополій, підприємств, обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень, та суб'єктів господарювання, засновником яких є Кабінет Міністрів України) та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Згідно п. 6 Порядку частина прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду державного бюджету, розраховується господарськими організаціями відповідно до порядку, встановленого Державною податковою адміністрацією.
Розрахунок частини прибутку (доходу) подається до органів державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.
Визначена відповідно до цих Порядку і нормативів частина прибутку (доходу) сплачується у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, і зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державного казначейства.
Стаття 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» носить імперативний характер і не ставить обов’язок виплати частини чистого прибутку (доходу) в залежність від наявності чи відсутності рішення загальних зборів акціонерного товариства про порядок розподілу прибутку за підсумками фінансового періоду.
З аналізу даних норм права вбачається, що сплата до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) є обов’язком відповідача, а відтак сума підлягає стягненню до Державного бюджету України.
Відмовляючи позивачу в задоволенні позовної вимоги про стягнення з ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» суми штрафних (фінансових) санкцій, суд виходить з наступного.
Спеціальним нормативно-правовим актом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, являвся Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-III (далі іменується – Закон України №2181-III).
За приписами п. 1.2 ст. 1 Закону України №2181-III податкове зобов'язання – зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податковий борг (недоїмка) – податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п. 1.5 ст. 1 Закону України №2181-III штрафна санкція (штраф) – плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.3 ст. 17 Закону України №2181-III у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Зі змісту даних норм права вбачається, що сума штрафних санкції нараховується та встановлюється виключно від суми податкового зобов’язання, яка справляється з платника податків.
Враховуючи те, що Постановою Вищого адміністративного суду України від 16.02.2011 оскаржуване податкове повідомлення-рішення визнано недійсним в силу того, що визначення платежу по сплаті до державного бюджету частини прибутку не може прирівнюватись до поняття податкового зобов’язання, суд приходить до висновку, що стягнення з відповідача суми штрафу в розмірі 335882 грн. 00 коп. є необґрунтованим та безпідставним.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 2, 7-12, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокуратури м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» про стягнення до Державного бюджету України частини прибутку – задовольнити частково.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство «Запорізький абразивний комбінат» (69084, місто Запоріжжя, вулиця Димитрова, будинок №44; ідентифікаційний код 00222226) на користь Державного бюджету України суму частини чистого прибутку (доходу) в розмірі 1157258 (один мільйон сто п’ятдесят сім тисяч двісті п’ятдесят вісім) грн. 00 (нуль) коп., яку зарахувати на р/р 31113074700002, код платежу 21010100, одержувач: Державний бюджет м. Запоріжжя, код одержувача 34677145, банк ГУ ДКС у Запорізькій області, МФО 813015.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М.Недашківська