ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2012 року ( о 10 год. 18 хв.) Справа № 2а-0870/11642/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря судового засідання Тєтєрєвої К.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2011 року Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Запоріжжя (далі ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя, позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просить стягнути з відповідача кошти у сумі податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 18807,81грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-III (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2181-ІІІ), Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі ПК України) та зазначає, що відповідач за даними карток особових рахунків має податковий борг 18807,81грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачено. На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вищевказану суму заборгованості.
Представник позивача у судове засідання не зявився, проте 02.02.2012 надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання повторно не зявився, про причини неприбуття суд не повідомив, про час та дату судового засідання повідомлявся належним чином. Заперечення на адресу суду від відповідача не надходили.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
У звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа-підприємець 19.12.2005 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя проведено документальну позапланову невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації відповідача з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 11.03.2009 №000276/1701/2933510878 (далі Акт №000276/1701/2933510878). Під час перевірки встановлено порушення відповідачем пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.7.3.1 п.7.3, пп.7.7.1 та 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 №168/97-ВР (далі Закон №168/97-ВР), пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону №2181-ІІІ, а саме: встановлена розбіжність по податковому зобовязанню за травень 2008 року між відповідачем з його контрагентами (ПП «ОСОБА_2», ПП СПД-ЮГ», ТОВ «Нікопольський завод електрозварювальних труб», у тому числі податку на додану вартість 3920,00 грн. Указаний акт направлено відповідачу поштою та отримано ним особисто 13.03.2009, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 17.03.2009 №000276/1701/0, яким відповідачу нараховано суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 5880,00грн., у тому числі за основним платежем 3920,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 1960,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення направлено на адресу відповідача поштою та отримано ним особисто 21.03.2009.
Посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації відповідача з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 18.03.2009 №000293/1701/2933510878 (далі Акт №000293/1701/2933510878). Під час перевірки встановлено порушення відповідачем пп.7.7.1 та 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР, пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону №2181-ІІІ, а саме: встановлена розбіжність по податковому зобовязанню за грудень 2008 року на загальну суму 39925,87 грн., в тому числі податку на додану вартість 6654,00 грн. Указаний акт направлено відповідачу поштою та отримано ним особисто 21.03.2009, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 07.04.2009 №00293/1701/0, яким відповідачу нараховано суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 9981,00грн., у тому числі за основним платежем 6654,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 3327,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу поштою, але повернулось до податкового органу із відповідною відміткою поштового відділення, про що позивачем складено акт від 25.05.2009 №590.
Посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя проведено невиїзну документальну перевірку відповідача за листопад, грудень 2008 року, січень, лютий, березень, квітень 2009 року, за результатами якої складено акт від 12.06.2009 №0006531701/2933510878 (далі Акт №0006531701/2933510878). Під час перевірки встановлено порушення відповідачем пп.7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону №168/97-ВР, пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ, а саме: неподання податкових декларацій з податку на додану вартість за період з листопада 2008 року по квітень 2009 року. Із вказаним актом відповідача ознайомлено, один примірник ним отримано 12.06.2009.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 22.06.2009 №0006531701/0, яким відповідачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість у розмірі 1020,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу поштою, але повернулось до податкового органу із відповідною відміткою поштового відділення.
30.03.2010 головним державним податковим інспектором відділу оподаткування фізичних осіб ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя складено акт №294 про порушення податкового законодавства, із змісту якого вбачається встановлено порушення відповідачем терміну подання звітності.
30.03.2010 начальником ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя затверджено акт №296 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, у звязку із чим платник податку зобовязаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі його засвідчені копії разом із супровідним листом протягом 20 календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання.
Посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації відповідача з податку на додану вартість за період з 30.03.2010 по 19.04.2010, за результатами якої складено акт від 22.04.2010 №0003981700/293351 (далі Акт №0003981700/2933510878). Під час перевірки встановлено порушення відповідачем п.9.8 ст.9 Закону №168/97-ВР, пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ, а саме: неповернення відповідачем свідоцтва платника ПДВ. Указаний акт направлено відповідачу поштою та отримано ним особисто 24.04.2010, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 29.04.2010 №0102241700/0, яким відповідачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість у розмірі 170,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу поштою, але повернулось до податкового органу із відповідною відміткою поштового відділення, про що позивачем складено акт від 08.06.2010 №562.
Посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя проведено невиїзну документальну перевірку відповідача за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2009 року, січень, лютий, березень 2010 року, за результатами якої складено акт від 22.04.2010 №0003991700/2933510878 (далі Акт №0003991700/2933510878). Під час перевірки встановлено порушення відповідачем пп.7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону №168/97-ВР, пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ, а саме: неподання податкових декларацій з податку на додану вартість за період з травня 2009 року по березень 2010 року.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 29.04.2010 №0102231700, яким відповідачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість у розмірі 1870,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу поштою, але повернулось до податкового органу із відповідною відміткою поштового відділення, про що позивачем складено акт від 08.06.2010 №560.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно ст.6Закону №2181-ІІІ, відповідачу були направлені перша податкова вимога від 02.04.2009 №1/675 та друга податкова вимога від 09.06.2009 №2/1141, які направлені на адресу відповідача поштою, але повернулись до податкового органу із відповідною відміткою податкового органу, про що позивачем складено акти від 04.04.2009 №675 та від 09.06.2009 №1141 про неможливість вручення податкової вимоги.
Відповідно до довідки станом на 17.11.2011 відповідач має податкову заборгованість по податку на додану вартість у розмірі 18807,81 грн. (з урахуванням існуючої переплати у розмірі 113,19грн.)
Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем вказаної податкової заборгованості ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя звернулась до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Як встановлено пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, яким регулювався порядок адміністрування податків, зборів (обовязкових платежів) під час виникнення податкового боргу, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до пп. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
За приписами пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону №2181-ІІІ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, зокрема:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Із матеріалів справи випливає, що перевірками встановлена розбіжність по податковому зобовязанню за травень 2008 року між відповідачем з його контрагентами (ПП «ОСОБА_2», ПП СПД-ЮГ», ТОВ «Нікопольський завод електрозварювальних труб», у тому числі податку на додану вартість 3920,00 грн., а також розбіжність по податковому зобовязанню за грудень 2008 року на загальну суму 39925,87 грн., в тому числі податку на додану вартість 6654,00грн., що встановлено та зазначено у актах №000276/1701/2933510878 та №000293/1701/2933510878.
Перевірками, проведеними ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя, встановлено неподання податкових декларацій з податку на додану вартість за період з листопада 2008 року по квітень 2009 року та за період з травня 2009 року по березень 2010року, що встановлено та зазначено у актах №0006531701/2933510878 та №0003991700/2933510878.
Крім того, у акті перевірки від 22.04.2010 №0003981700/293351 встановлено та зафіксовано порушення відповідачем п.9.8 ст.9 Закону №168/97-ВР, пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ, а саме: неповернення відповідачем свідоцтва платника ПДВ.
Відповідно до приписів ст. 17 Закону №2181-ІІІ штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами.
За приписами п.9.8 ст.9 Закону №168/97-ВР Платник податку зобов'язаний повернути податковому органу реєстраційне свідоцтво, зокрема, якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, - протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому випадку затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні податкової звітності з цього податку.
Згідно з пп.17.1.1 п 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
У разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули (пп.17.1.3 п 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ).
Аналізуючи вище викладені норми, суд вважає, що позивачем правомірно та у відповідності до приписів законодавства позивачу нараховані штрафні санкції за порушення, встановлені посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя під час проведених перевірок відповідача.
Згідно пп.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону №2181-ІІІ, податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Відповідно до п. п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Як свідчать матеріали справи, відповідачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги не оскаржувались, а отже є узгодженими.
Відповідно до пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки визначені цим законом визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI він набрав чинності з 1 січня 2011року.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обовязок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пп. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Матеріалами справи встановлено, що на час розгляду справи у суді відповідач має податковий борг по податку на додану вартість у сумі 18807,81грн.
Органи державної податкової служби, відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 95.1 95.2. ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету Шевченківського району м.Запоріжжя (р/р31116029700009, код платежу 14010100, код отримувача 34676911, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 18807,81грн. (вісімнадцять тисяч вісімсот сім грн. 81коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя(підпис)І.В.Батрак
Постанова виготовлена та підписана у повному обсязі 06.02.2012.
Постанова не набрала законної сили.
СуддяІ.В.Батрак