ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2012 року 16:55 Справа № 2а-0870/9723/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Чернової Ж.М. розглянувши у порядку скороченого провадження в залі суду м.Запоріжжя справу за адміністративним
позовом: Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя
до: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про: стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 1297,83 грн.
Ухвалою суду від 02.11.2011 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та надано відповідачу строк для подання до суду заперечень проти позову та доказів на їх обґрунтування.
Вказана ухвала направлена за адресою, внесеною відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проте до суду повернулась поштова кореспонденція з відміткою «за закінченням строку зберігання».
Відповідно до ч.11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з неналежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Станом на 03.01.2012 до канцелярії суду не були подані заперечення проти позову.
03.01.2012 рішення по справі не приймалося у зв’язку із перебуванням головуючого судді Чернової Ж.М. у відпустці, згідно з наказом №280 від 26.12.2011, копія якого міститься в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності 04 квітня 2002 року відділом реєстрації та єдиного реєстру Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради та перебуває на обліку платників податків в ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя (ідентифікаційний код НОМЕР_1).
Відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» відповідач звернувся 05 грудня 2008 року до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя із заявою, про право переведення його на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на 2009 рік, при цьому відповідачем був визначений вид підприємницької діяльності, якою він мав займатися – «ремонт та технічне обслуговування транспортних засобів», а також визначена ставка єдиного податку, яка складає 200 грн. на місяць.
Згідно даних облікової картки платника податків ФОП ОСОБА_1, яка ведеться ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя, станом на 27.09.2011 відповідач має податковий борг перед бюджетом у сумі 1297,83 грн., який виник на підставі наступного:
03 серпня 2009 року ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя проведено перевірку діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 «з питання своєчасності сплати єдиного податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб за період з 20.01.2009 по 03.08.2009», за результатом якої складено акт №1383-1710. В ході перевірки встановлено порушення відповідачем п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ, а саме в порушення зазначених норм, відповідач у період з 20.01.2009 по 20.07.2009 не сплачував встановленого розміру ставки єдиного податку, а лише 27.07.2009 відповідачем сплачено суму податку у розмірі 1455,31грн.
На підставі акту перевірки, ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя прийняті податкові повідомлення – рішення, якими до відповідача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку:
№0014241710/0 від 03.08.2009 на суму 400 грн., яке отримано відповідачем 03.08.2009;
№0014261710/0 від 03.08.2009 на суму 20 грн., яке отримано відповідачем 03.08.2009;
№0014251710/0 від 03.08.2009 на суму 80 грн., яке отримано відповідачем 03.08.2009;
Вищевказані податкові повідомлення-рішення не оскаржувалися ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Сума штрафних (фінансових) санкцій у встановлений законодавством строк відповідачем не сплачена.
Як свідчать матеріали справи, відповідачу у період з 20.01.2009 по 20.11.2009 нараховано до сплати 2200 грн. (11 міс. Х 200 грн), відповідачем частково сплачено 27.07.2009 суму податку у розмірі 1455,31 грн., з якої 1402,17 грн.- спрямовано на сплату податку; 53,14 грн. - спрямовано на погашення нарахованої пені; залишається несплаченою сума податку у розмірі 797,83 грн. та сума застосованих до нього штрафних санкцій у розмірі 500 грн.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності, запроваджена Указом Президента України 03 липня 1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», передбачає особливий порядок оподаткування суб’єктів малого підприємництва шляхом сплати єдиного податку. Крім того, єдиний податок не було включено до переліку видів податків і зборів (обов’язкових платежів), що справляються на території України, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» (чинного на момент виникненняя правовідносин). Таким чином, терміни подачі розрахунку про сплату єдиного податку суб’єктом малого підприємництва встановлені саме вищевказаним Указом.
Відповідно до пункту 1 цього Указу, спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тисяч гривень.
Підпунктом 2 пункту 2 Указу передбачено, що ставка єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200гривень на місяць. Суб’єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ (чинного на момент виникнення правовідносин), податкове зобов’язання відповідача зі сплати єдиного податку є зобов’язанням платника податків сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені вищезазначеним Указом.
Згідно із частиною другою пункту 5 Указу, суб’єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Відповідно до підпункту 3 пункту 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» (чинного на момент виникнення правовідносин) платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону №2181-ІІІ, передбачена відповідальність у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф.
Судом встановлено, що в порушення зазначених норм, відповідач у період з 20.01.2009 по 20.07.2009 не сплачував встановленого розміру ставки єдиного податку, та в
подальшому, внаслідок часткової сплати відповідачем 27.07.2009 суми єдиного податку у розмірі 1455,31грн., податковим органом застосовано до відповідача штрафні санкції.
Станом на 27.09.2011 відповідач має податковий борг зі сплати єдиного податку у сумі 797,83грн. (нарахованого по листопад 2009 року включно) та зі сплати суми штрафних (фінансових) санкцій у сумі 500 грн. Зазначене підтверджується даними облікової картки платника податків відповідача.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону №2181-ІІІ передбачено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону №2181-ІІІ передбачено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Оскільки податкове зобов’язання відповідача не сплачено в установлені строки, таке податкове зобов’язання визнається судом податковим боргом.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.1 статті 6 Закону №2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Судом встановлено, що у зв’язку з несплатою податкових зобов’язань позивачем надіслано на адресу відповідача рекомендованими листами з повідомленням про вручення першу податкову вимогу від 17.08.2009року №1/1634, яка отримана відповідачем 19.04.2010 та другу податкову вимогу від 22.05.2010 №2/590, яка отримана відповідачем 22.05.2010, що підтверджено повідомленнями про вручення поштового відправлення.
ДПІ у Хортицькому районі, у зв’язку з несплатою податкового боргу відповідачем, прийнято рішення від 22.06.2010 №48/2887913272/24/10 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожний громадянин України зобов’язаний сплачувати податки та збори в розмірах, встановлених законом.
У відповідності до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 р. № 2857-VI, встановлено, що податки і збори, які справлялися до 1 січня 2011 року, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами /обов’язковими платежами/, сплачуються платниками податку у порядку, встановленому Податковим Кодексом України.
Органи державної податкової служби мають право відповідно до пп.20.1.28 п.20.1 ст.20 застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
За правилами п.87.11. ст.87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що податковий борг, підтверджений документально та підлягає стягненню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.17, 158-162, 183-2, 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця - ОСОБА_1 (місцезнаходження: 69114, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) суму податкового боргу зі сплати єдиного податку у розмірі 1297,83 (тисяча двісті дев’яносто сім) гривень 83 копійки на р/р 34217379700008, код платежу 18050200, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач – місцевий бюджет Хортицького району м.Запоріжжя, код отримувача 34676906.
Звернути постанову суду до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М.Чернова