ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2012 року 15 год. 54 хв. Справа № 2а-0870/11951/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лазаренка М.С.,
секретаря Ширшові А.А.
за участю представників:
від позивача не зявився
від відповідача Кваснюк-Сандак І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Приватного підприємства «Фірма «Простел»
до: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя
про скасування рішення №1107 від 23.08.2011р. та податкового повідомлення-рішення від 04.11.2011р. №0003101600
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Фірма «Простел» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про скасування рішення №1107 від 23.08.2011р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та податкового повідомлення-рішення від 04.11.2011р. №0003101600, посилаючись на те, що під час прийняття оскаржуваних рішень податковим органом не проведено передбачених податковим законодавством заходів щодо встановлення місцезнаходження платника податків та без врахування того, що позивач вчасно звітує до податкового органу та сплачує належні податкові платежі. Просить зазначені рішення скасувати.
16 січня 2012 року позивач надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував у повному обсязі, просив у задоволенні позову відмовити з підстав зазначених у письмових запереченнях.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
Приватне підприємство «Фірма «ПРОСТЕЛ» (код ЄДРПОУ 20504599) (далі позивач) зареєстроване Виконавчим комітетом Запорізької міської ради 03.07.1992 року за юридичною адресою м. Запоріжжя, вул. Вишнева, 42-а.
11.05.2006 року Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, відповідач) видано Свідоцтво №11568449 про реєстрацію підприємства платником податку на додану вартість, відповідно до якого юридична адреса платника: м. Запоріжжя, вул. Вишнева, 42-а.
23 серпня 2011 року комісією ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя прийнято Рішення №1107 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
У судовому засіданні 12 січня 2012 року позивачем зазначено, що вказане рішення отримано ними 25.10.2011 року лише після письмового запиту від 21.10.2011 року.
Як вбачається з даного Рішення, комісією встановлено, що 19.08.2011р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено запис №11031430005012679 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою, що підтверджено відомостями із Єдиного державного реєстру щодо юридичних осіб, які були отримані від Державного реєстратора Запорізької міської ради 22.08.2011р.
31.10.2011 року головним державним інспектором сектору адміністрування податку на додану вартість відділу оподаткування юридичних осіб на підставі п.200.10 ст.200 розділу 5 Податкового кодексу України в порядку ст.76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за серпень 2011 року.
За результатами перевірки складено акт №313/16/20504599 від 31.10.2011 р. (далі акт).
Перевіркою встановлено заниження суми податкового зобовязання, заявленого у податковій декларації за серпень 2011.
04 листопада 2011 року ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя на підставі вказаного акту прийнято податкове повідомлення-рішення №0003101600, яким збільшено суму сплати податкових зобовязань до бюджету у сумі 43030 грн. та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10757,50 грн.
Не погодившись із зазначеними рішеннями, позивач звернувся до суду з позовною вимогою про їх скасування.
Щодо позовної вимоги про скасування рішення №1107 від 23.08.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість суд зазначає наступне.
Згідно п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (в редакції від 08.07.2011, що діяла в момент прийняття рішення) (далі ПК України) реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: ж) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя від 23.08.2011 №1107 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість винесене саме на підставі вказаної вище статті після отримання 22.08.2011 відомостей з ЄДР.
Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України встановлено, що податкова декларація, розрахунок (далі податкова декларація) документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п.п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Підприємство на виконання приписів ПК України своєчасно та в повному обсязі надає всю звітну документацію до податкового органу, в тому числі і декларації з податку на додану вартість, що підтверджується наданими копіюми податкових декларацій у судовому засіданні та доказів сплати задекларованих обовязань..
Крім того, суд звертає увагу на те, що за приписами п. 5.1. розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №978 від 22.12.2010 (далі Положення), податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Як вбачається з оскаржуваного рішення (п.4) факт відсутності чи неможливості установити місцезнаходження: підтверджено повідомленням № _____ від __. Проте відповідних відміток не зроблено, лише позначено прочерки.
Пунктом 5.2 Положення встановлено, що рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є зокрема: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).
Відповідно до п.5.3 Положення за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу оформляється за формою N 6-РПДВ (додаток 6). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження податкового органу, та підписується керівником податкового органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.
Відповідно до пп.5.4.3 п.5.4 Положення протягом трьох робочих днів після дня анулювання один примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, вказаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається надісланим (врученим) платнику ПДВ, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи Представнику платника.
Крім того, відповідно до Методичних рекомендацій щодо проведення процедури анулювання реєстрації особи як платника ПДВ (лист ДПС України від 30.09.2011 р. N№1918/7/15-3317) після отримання від державного реєстратора відомостей щодо внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу стосовно кожного такого платника податку, підрозділом реєстрації та обліку платників податків протягом одного дня від дня отримання відомостей готується проект рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою N 6-ПДВ. Рішення разом із документами, що підтверджують наявність підстав для анулювання реєстрації особи як платника ПДВ, передається до комісії з проведення анулювання реєстрації платників ПДВ.
Після отримання від державного реєстратора відомостей про внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, підрозділ реєстрації та обліку платників податків повідомляє про це всі зацікавлені структурні підрозділи органу державної податкової служби.
Відповідно до Методичних рекомендації щодо взаємодії (орієнтовного алгоритму дій) органів державної податкової служби при скасуванні державної реєстрації суб'єктів господарювання, анулюванні свідоцтва платника ПДВ (у т. ч. через процедуру банкрутства та/або скасування державної реєстрації) (лист ДПА України 30.07.2010 р. N 15371/7/10-3017) щодо дій структурних підрозділів перед направленням запитів до органів податкової міліції на встановлення місцезнаходження платника податків та дій підрозділів податкової міліції при отриманні запитів про встановлення місцезнаходження платника податків.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, у рішенні не зазначено номер та дати повідомлення, що підтверджують відсутність підприємства за місцезнаходженням. Крім того, даними методичними рекомендаціями встановлено, що відповідний структурний підрозділ органу ДПС проводить заходи, передбачені п. 3.1 розділу 3 Положення № 336, а саме: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Суд звертає увагу на те, що працівниками податкового органу було повідомлено підприємство про необхідність надання пояснень та документального підтвердження щодо залишків товару та необоротних активів, при цьому не було повідомлено про прийняте рішення про анулювання свідоцтва платника податків.
У судовому засіданні позивачем додано до матеріалів справи копію Договору оренди нерухомого майна від 01.07.1992 року, відповідно до якого вбачається, що позивач орендує виробничу площу за адресою: м. Запоріжжя, вул. Вишнева, 42-а. Крім того, позивачем надано інші договори оренди нерухомого майна, відповідно до яких позивач орендує інші офісні приміщення, що надає їм можливість здійснювати свою господарську діяльність, передбачену Статутом.
12.10.2011 року підприємством заповнено необхідні форми для підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджується записом №11031070006012679.
Таким чином, на момент прийняття рішення по справі відсутні підстави анулювання реєстрації платником ПДВ статус відомостей про юридичну особу підтверджено.
Відтак, позовна вимога щодо скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є таким, що підлягає задоволенню, а рішення-скасуванню як таке, що винесене без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та з порушенням принципу пропорційності, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Щодо позовної вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення від 04.11.2011р. №0003101600 судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 184.7 ст. 184 Податкового кодексу України, якщо в останньому звітному (податковому) періоді на обліку у платника податку залишаються товари та необоротні активи, при придбанні яких суми податку були включені до податкового кредиту, платник податку не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визнати умовне постачання таких товарів та необоротних активів та нарахувати податкові зобов'язання виходячи із звичайної ціни відповідних товарів чи необоротних активів, крім випадків реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.
Відповідно до п.86.8 ст. 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Враховую чи те, судом встановлено, що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є таким, що підлягає скасуванню, у позивача відсутній обовязок щодо нарахування податкового зобовязання та визнання умовного постачання товарів та необоротних активів.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем надано достатньо доказів, що підтверджують здійснення позивачем господарської діяльності та щодо підтвердження місцезнаходження, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, а рішення №1107 від 23.08.2011р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та податкове повідомлення-рішення від 04.11.2011р. №0003101600 підлягають скасуванню.
Керуючись, ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення №1107 від 23.08.2011р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість прийняте Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.11.2011р. №0003101600 прийняте Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Фірма «Простел» (код ЄДРПОУ 20504599) судовий збір в розмірі 28 (двадцять вісім) грн. 23 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України.
Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 24 січня 2012 року.
Суддя (підпис) М.С. Лазаренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 23 січня 2012 року.