Постанова № 21943179, 13.10.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2011
Номер справи
2а/0570/14118/2011
Номер документу
21943179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/14118/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкової заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» в особі Відокремленого підрозділу «Луганське спеціалізоване управління «Електромонтаж № 455» АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення грошових коштів з банківських рахунків платника податків в рахунок погашення податкової заборгованості у розмірі 142795,94 грн., а саме: з податку на додану вартість в сумі 106470,77 грн. (основний борг 83796 грн., штрафні санкції 14655,03 грн., пеня 8019,74 грн.), з податку на прибуток в сумі 36325,17 грн. (основний борг 23936 грн., штрафні санкції 22987,26 грн., пеня 12076,68 грн.), мотивуючи свої вимоги тим, що податковий борг утворився в внаслідок несплати податкових зобовязань. Також зазначив, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Представник позивача в судове засідання не зявився, про день, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання повторно не зявився, про день, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надав.

Оскільки належним чином повідомлені сторони в судове засідання не зявились, суд, у відповідності до приписів ст. 128 КАС України та на підставі Ухвали від 13.10.2011р. здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані спеціалізовані державні податкові інспекції, зокрема, виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

Відповідно до приписів абз. 1-2 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Пунктом 20.1.28. статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості субєкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Облік платників податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.

Порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01 січня 2011 року та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.

З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковим зобовязанням є зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом (недоїмкою) є зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Акціонерне товариство закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (ідентифікаційний код 01416990, 83023, м. Донецьк, вул. Кабардинська, буд. 2), зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Донецької міської ради, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

До структури АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж» входить відокремлений підрозділ «Луганське спеціалізоване управління «Електромонтаж № 455» (91022, м. Луганськ, 1-ши Лінія, 10) без права юридичної особи, перебуває на обліку у Ленінській міжрайонній ДПІ у м. Луганську з 01.04.1996 р. за № 5095 як платник податків, як платник ПДВ з 12.07.2000 року.

Відповідно до абзацу «а» пп. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», із змінами та доповненнями (далі - Закон), податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 5.1. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону встановлено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У відповідності до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Абзацом 3 пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього Закону визначено, що у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до пп. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України № 2181, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 3, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до податкового органу були подані податкові декларації з податку на додану вартість, а саме: № 14984 від 19.03.2009р. на суму 75679 грн., № 29896 від 21.04.2009р. на суму 1882 грн., № 45483 від 20.05.2009р. на суму 1116 грн., № 50981 від 22.06.2009р. на суму 1012 грн., № 65483 від 20.07.2009р. на суму 4107 грн., в яких самостійно обчислено податкове зобовязання на сумі 83796 грн. Зазначена сума є узгодженою.

Податковим органом за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобовязань прийняти податкові повідомлення-рішення, якими застосовані штрафні санкції відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» із змінами та доповненнями, а саме: № 0002291900 від 02.03.2009 р. на суму 401,28 грн., № 0002301900 від 02.03.2009 р. на суму 10687,20 грн., № 0002311900 від 02.03.2009 р. на суму 3566,55 грн. Дані податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем 02.03.2009 р., отже є узгодженим.

Також, відповідачу була нарахована пеня за затримку узгодженого податкового зобовязання в розмірі 8019,74 грн.

Таким чином, загальна сума податкової заборгованості з податку на додану вартість складає 106470,77 грн.

Крім того, відповідачем до податкового органу були подані податкові декларації з податку на прибуток, а саме: № 144700 від 07.02.2009р. на суму 1572 грн., № 39611 від 07.05.2009р. на суму 70 грн., № 9000670329 від 06.08.2009р. на суму 98 грн., № 9001624926 від 29.10.2009р. на суму 76 грн., № 9002996884 від 08.02.2010р. на суму 68 грн., № 43958 від 11.05.2010р. на суму 103 грн., № 82994 від 09.08.2010р. на суму 4024 грн., № 123539 від 09.11.2010р. на суму 7799 грн., № 163962 від 08.02.2011р. на суму 9665 грн., а також уточнюючий розрахунок податкового зобовязання у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок № 119315 від 03.11.2010 р. на суму 439 грн. та 22 грн., в яких самостійно обчислено податкове зобовязання на сумі 23936 грн. Зазначена сума є узгодженою.

20.03.2009 р. податковим органом проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж» ВП «Луганське спеціалізоване управління «Електромонтаж № 455», про що складений акт № 487/15-1 від 20.03.2009 року.

За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 0003241510/0 від 20.03.2009 р., яким застосована штрафна санкція в сумі 8332,23 грн., відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» із змінами та доповненнями.

Податкове повідомлення-рішення № 0003241510/0 від 20.03.2009 р. отримане відповідачем 20.03.2009 р., оскаржене не було, отже є узгодженим.

За затримку узгодженого податкового зобовязання відповідачу була нарахована пеня в розмірі 4056,94 грн.

Таким чином, загальна сума податкової заборгованості з податку на прибуток складає 36325,17 грн.

Відповідач станом на 21.07.2011 р. має податковий борг з податку на додану вартість та податку на прибуток у розмірі 142795,94 грн., який виник внаслідок несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобовязань платником податку самостійно визначених у поданих деклараціях, а також фінансових (штрафних) санкцій та пені, що обліковуються по особовому рахунку платника податку.

Також факт наявності податкової заборгованості відповідача підтверджується даними облікової картки платника податку.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі не сплати платником податків узгодженої суми податкового зобовязання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

У звязку з наявністю податкового боргу відповідачу надіслано першу податкову вимогу №1/2160 від 20.10.2008 року на суму податкового боргу 34280,11 грн., яка була отримана відповідачем 24.10.2008 року.

Відповідач не погасив податковий борг і відповідачу була направлена друга податкова вимога №2/2424 від 24.11.2008 року на суму податкового боргу 264204,09 грн., яка була отримана відповідачем 28.11.2008р.

Відповідач не оспорював податкові вимоги.

Відповідно до пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III Ленінською МДПІ у м. Луганську прийнято рішення № 104 від 29.12.2008 р. про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу та рішення № 105 від 29.12.2008 р. про продаж активів, які віднесені до додаткових джерел погашення податкового боргу платника податків.

Підпунктом 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).

Згідно зі ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Беручи до уваги те, що сума податкового боргу АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж» ВП «Луганське спеціалізоване управління «Електромонтаж № 455» у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджена матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 121, 122-143, 151-154, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкової заборгованості задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з рахунків платника податків - Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (ідентифікаційний код 01416990, 83023, м. Донецьк, вул. Кабардинська, буд. 2), у банках, обслуговуючих такого платника податків на користь місцевого бюджету Ленінського району м. Луганська суму податкової заборгованості в розмірі 142795 (сто сорок дві тисячі сімсот девяносто пять) грн. 94 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Ушенко С. В.