Постанова № 21913309, 01.03.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
2а-1670/736/12
Номер документу
21913309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2012 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/736/12 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Серги С.М.,

при секретарі Лайко О.В.,

за участю:

представника позивача - Васильєва Р.О.,

представника відповідача - Щурика О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Бітсервіс"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

10 лютого 2012 року Приватне підприємство "Бітсервіс" (далі- позивач, ПП "Бітсервіс")звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області (далі- відповідач, Кременчуцька ОДПІ)про визнання неправомірними дій щодо завершення позапланової невиїзної перевірки з питань правильності включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту за серпень 2011 року та складання акту № 8019/23-203/37227498 від 25.11.2011 без запиту та врахування результатів зустрічної перевірки, зобов'язання провести повторну позапланову невиїзну перевірку.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити їх в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що при проведенні перевірки та складанні за її результатами акту Кременчуцька ОДПІ діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що в строк з 21.11.2011 по 25.11.2011 Кременчуцькою ОДПІ проведено позапланову невиїзну перевірку ПП "Бітсервіс" з питань правильності включення сум ПДВ до податкового кредиту за серпень 2011 року.

За результатами перевірки складено акт № 8019/23-209/37227498 від 25.11.2011, в якому відображено порушення позивачем вимог пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України в частині завищення податкових зобов'язань, які проведені на підставі нікчемного правочину, за серпень 2011 року на загальну суму 517454,9 грн; пунктів 198.1, 198.4, 198.5, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, частин 1,5 статті 203, пунктів 1, 2 статті 215 Цивільного кодексу України щодо завищення податкового кредиту, який проведено на підставі нікчемного правочину, за серпень 2011 року у розмірі 517454,9 грн.

Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить із наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За приписами статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Судом встановлено, що перевірка проведена на підставі наказу Кременчуцької ОДПІ від 18.11.2011 № 5257, у межах строків, визначених статтею 82 Податкового кодексу України.

Правомірність підстав та порядку проведення перевірки представником позивача не оспорюється.

Згідно з пунктом 86.1 статті 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

За результатами перевірки Кременчуцькою ОДПІ складений акт № 8019/23-209/37227498 від 25.11.2011, копія якого вручена позивачеві.

Посилання представника позивача на непроведення зустрічної звірки контрагента- ТОВ "ТБ "Демарк" як на доказ протиправності дій по завершенню перевірки суд вважає безпідставними з огляду на наступне.

Пунктом 73.5 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Викладене вказує на відсутність імперативної норми щодо обовязковості проведення зустрічної звірки контрагентів при здійсненні позапланової документальної невиїзної перевірки.

Таким чином, Кременчуцька ОДПІ при проведенні позапланової невиїзної перевірки та складанні акту за її наслідками діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Бітсервіс" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 06 березня 2011 року.

Суддя С.М. Серга