Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2012 р. № 2а-8799/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого суддіКостецького Н.В.
за участю секретаря судового засіданняГолоднікова О.В.
представників позивачаАсташкіна А.В., ОСОБА_2
представника відповідачаТістечко Ю.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оліокс»до Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Оліокс»звернулось до суду з позовом до податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області, в якому просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення №000194/2300/3397/0 від 10.03.2011р. Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є незаконним та необґрунтованим та прийнятим з порушенням вимог чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав, зазначених в позові, просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав, зазначених у письмовому запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ДПІ у Жовківському районі Львівської області проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Оліокс»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2010р., валютного тат іншого законодавства за період з 01.04.2009р. по 30.09.2010р., за результатами якої складено акт від 23.02.2011р. №17/23-а/35130561.
За наслідками перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №000194/2300/3397/0 від 10.03.2011р., яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання за платежем податок на додану вартість на суму 445360 грн., з яких 356288 грн. основний платіж, та 89072 грн. штрафні санкції.
Вказане податкове повідомлення-рішення позивачем було оскаржено в адміністративному порядку до ДПА у Львівській області. За результатами розгляду первинної скарги ДПА у Львівській області прийнято Рішенням №13455/10/25-005/1047 від 17.05.2011р., яким податкове повідомлення-рішення ДПІ в Жовківському районі Львівської області №000194/2300/3397/0 від 10.03.2011р. залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення. Крім того, за результатами розгляду повторної скарги ТзОВ «Оліокс»ДПА України прийнято рішення від 27.07.2011р. №13529/6/25-0515, яким податкове повідомлення-рішення ДПІ в Жовківському районі Львівської області №000194/2300/3397/0 від 10.03.2011р. залишено без змін, а повторну скаргу позивача без задоволення.
Як вбачається з акту перевірки, відповідачем встановлено, що ТзОВ «Оліокс»порушило п.п. 7.2.6 п.7.2, п.п. 7.5.1 п.7.5, ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», чим занизило ПДВ на суму 356288 грн., п.п 6.3.3 п. 6.3 ст.6, п.п.8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», в результаті чого не нараховано та не утримано податок з доходів фізичних осіб в сумі 226,85 грн., а також п.1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме особам, які отримували товар видавався розрахунковий документ не встановленої форми.
Підставою для таких висновків відповідача є те, що в результаті проведеної перевірки встановлено, що підприємством включено до податкового кредиту за відповідні звітні періоди суми ПДВ попередніх звітних періодів, а саме за квітень, травень, червень, липень, серпень, листопад, грудень 2009р. включено ПДВ за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 12008р. та лютий, березень 2009р. В обґрунтування такого висновку перевіряючі вказують, що в матеріалах попередньої планової документальної перевірки ТзОВ «Оліокс»не міститься інформація щодо не отриманих податкових накладних, які виписані постачальниками в період з березня 2008р. по березень 2009р. та не включені підприємством до складу податкового кредиту у відповідному звітному періоді. Крім того, позивачем не було подано до ДПІ скарг на постачальників, які не своєчасно виписували податкові накладні. Крім того, як зазначає відповідач, несвоєчасне включення до складу податкового кредиту сплаченого у звітному періоді ПДВ може бути повязане з штучним спотворенням показників податкової звітності. Відтак, на думку відповідача, позивачем безпідставно віднесено до податкового кредиту ПДВ в сумі 356288 грн., в тому числі за квітень 2009р. на суму 110191 грн., за травень 2009р. 33480 грн., червень 2009р. 65307 грн., липень 2009р. 60003 грн., серпень 2009р. 7968 грн., листопад 2009р. 13500 грн. та грудень 2009р. 65839 грн.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Закріплений у ч.1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до п.7.2.6 п.7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.
Згідно п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно 7.4.4 п.7.4 ст.7 цього ж Закону якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит згідно з п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 цього Закону є дата здійснення першої з наступних подій:
а) дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг);
б) дата отримання податкової накладної.
У відповідності до пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податкова накладна має містити: порядковий номер податкової накладної; дату її виписування, назву юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); повну назву отримувача; ціну продажу без врахування податку; ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом (пп. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 названого Закону).
Не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг). (пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість").
Згідно з Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинним документом визнається документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Згідно з статтею 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарської операції є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назву підприємства від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
З матеріалів справи вбачається, що усі податкові накладні по господарських операціях ТзОВ «Оліокс»були належним чином оформлені у відповідності до вимог ст.9 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, що дало право позивачу на включення до складу податкового кредиту звітних періодів суму 356288 грн.
Відповідно до п.15.3.1 п.15.3 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Відтак, суд приходить до переконання, що позивачем правомірно сформовано податковий кредит на підставі податкових накладних попередніх звітних періодів. Окрім того, законодавством не передбачено жодних обмежень щодо включення до податкового кредиту податкових накладних минулих періодів.
Крім того, в матеріалах справи наявна постанова Жовківського районного суду Львівської області від 15.06.2011р. по справі №3-563/11 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4, директора ТзОВ «Оліокс», за ч. 1 ст. 163-1 КпАП України за порушення порядку ведення податкового обліку, що призвело до завищення податкового кредиту, що призвело до заниження ПДВ на суму 356288 грн. Згідно вказаної постанови провадження в адміністративній справі №3-563/11закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Також, в матеріалах справи наявна постанова Жовківського районного суду Львівської області від 15.06.2011р. по справі №3-563/11 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, головного бухгалтера ТзОВ «Оліокс», за ч. 1 ст. 163-1 КпАП України за порушення порядку ведення податкового обліку, що призвело до завищення податкового кредиту, що призвело до заниження ПДВ на суму 356288 грн. Згідно вказаної постанови провадження в адміністративній справі №3-564/11закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Крім того, в матеріалах справи наявний висновок від 23.08.2011р. про результати перевірки фактів, викладених у скарзі директора ТзОВ «Оліокс»ОСОБА_4 від 29.07.2011р., на дії головного державного податкового ревізора-інспектора Думич Н.А., з якого вбачається, що в акті перевірки ТзОВ «Оліокс»від 23.02.2011р. Думич Н.А. , зокрема, не досліджено і не описано фактів включення та/або відсутності таких сум ПДВ, вказаних в таких податкових накладних до складу податкового кредиту в попередніх податкових періодах, зокрема в тих, які відповідають періоду їх виписування - березень вересень 2008р., лютий, березень 2009р.
Як зазначає відповідач, до перевірки підприємством не надані документальні підтвердження отримання податкових накладних із запізненням. Зокрема, відповідач покликається на вимоги Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88,а саме вважає, що документальним підтвердженням правомірності включення до складу податкового кредиту сум ПДВ на підставі податкової накладної, яку виписано у будь-якому з попередніх періодів, для платника податку є зареєстрований лист з рекомендованим повідомленням про вручення із зазначенням на ньому відбитку календарного поштового штемпеля та отримана разом з цим листом податкова накладна з відображенням на ній дати реєстрації на штампі вхідної кореспонденції.
Відповідно до п. 9.1 п.9 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затверджених наказом ДПА України від 30.06.2005р. №244, у графі 1 записується порядковий номер податкової накладної (порядковий номер податкової накладної відповідає порядковому номеру запису в Реєстрі), розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, а згідно п.9.2 вказаного Порядку у графі2 вказується дата виписки податкової накладної. Як вбачається із наявних в матеріалах справи реєстрах отриманих та виданих податкових накладних, такі складні у відповідності до вимог Порядку. Крім того, отримання ТзОВ «Оліокс»податкових накладних підтверджується журналом реєстрації вхідної кореспонденції за 2009р.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Крім того, суб'єкт владних повноважень, відповідно до ч.4 ст.71 КАС України повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин підтверджено документально, що дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати у вигляді судового збору (3,40 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області від 10.03.2011р. №№000194/2300/3397/0.
3.Стягнути з державного бюджету України в користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Оліокс» 3 грн. 40 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 22.01.2012р.
СуддяКостецький Н.В.