Постанова № 21907829, 17.02.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2012
Номер справи
2а/1270/173/2012
Номер документу
21907829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/173/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Ігнатович О.А.

та

представників сторін:

від позивача -ОСОБА_1 (довіреність від 16.01.2012 № 347/08-08)

від відповідача -не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську

справу за адміністративним позовом

управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області

до комунального підприємства «Брянкатеплосервіс»

про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 583056,50 грн.,

ВСТАНОВИВ:

04 січня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області до комунального підприємства «Брянкатеплосервіс» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 583056,50 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» комунальне підприємство «Брянкатеплосервіс» є платником єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

В порушення норм Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» свій обов'язок по сплаті єдиного внеску, нарахованого у відповідності до розрахунків суми єдиного внеску за березень-жовтень 2011 року включно у розмірі 583056,50 грн., у тому числі нарахованого єдиного внеску 37,6 % - 521593,83 грн., утримання із допомоги по тимчасовій непрацездатності 2 % - 209,34 грн., винагорода ЦПХ 2,6 % - 151,46 грн., утримання із заробітної плати 3,6 % - 51972,90 грн., допомога з непрацездатності 33,2 % - 3474,69 грн., ЦПХ 34,7 % - 2769,06 грн., сплата внеску за працюючих інвалідів 8,41 % - 2885,22 грн., відповідач не виконав, у звязку з чим йому було надіслано вимоги від 05 травня 2011 року № Ю-68 про сплату боргу на суму 144832,82 грн., від 02 червня 2011 року № Ю-92 про сплату боргу на суму 113431,71 грн., від 04 липня 2011 року № Ю-110 про сплату боргу на суму 62824,70 грн., від 04 серпня 2011 року № Ю-141 про сплату боргу на суму 59358,85 грн., від 02 вересня 2011 року № Ю-155 про сплату боргу на суму 62318,29 грн., від 03 жовтня 2011 року № Ю-181 про сплату боргу на суму 71989,87 грн., від 01 листопада 2011 року № Ю-187 про сплату боргу на суму 58549,19 грн., від 01 грудня 2011 року № Ю-205 про сплату боргу на суму 78715,07 грн. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату боргу відповідач суму недоїмки не сплатив, вимоги про сплату боргу з управлінням Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області не узгодив та у судовому порядку їх не оскаржив.

У звязку з викладеним, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 583056,50 грн.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, та зазначив, що станом на 16 лютого 2012 року згідно розрахунку заборгованості по справі № 2а/1270/173/2012 за період з 01 березня 2011 року по 01 листопада 2011 року заборгованість відповідача зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування зменшилась на 331683,55 грн. та складає 251372,95 грн.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином (арк. справи 49, 51, 54, довідковий лист). Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.

Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Частиною 3 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», серед іншого встановлено, що платником єдиного внеску, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.

Згідно із частиною 8 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік. Базовим звітним періодом для комунального підприємства «Брянкатеплосервіс» є календарний місяць.

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 12 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 539058 комунальне підприємство «Брянкатеплосервіс» 06 липня 2007 року зареєстровано виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області та зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області як платник внесків та з огляду на положення Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є платником єдиного внеску (арк. справи 39).

Відповідно до вимог Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» комунальне підприємство «Брянкатеплосервіс» повинно нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі єдиний внесок.

Статтею 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», серед іншого встановлено:

- рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами;

- положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

- суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів;

- територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату;

- вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом;

- платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею;

- у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики;

- у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки;

- у випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач в порушення норм Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не сплачує повністю єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, у звязку з чим за комунальним підприємством «Брянкатеплосервіс» за базові звітні періоди березень-жовтень 2011 року включно утворилася заборгованість у загальному розмірі 583056,50 грн., що також підтверджується актом звірки розрахунків від 23 листопада 2011 року № 20 (арк. справи 13-36, 37), несплачений залишок якої на дату розгляду справи складає 251372,95 грн., що підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску (арк. справи 6-12, 64-73).

Відповідно до вимог частини 4 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачем комунальному підприємству «Брянкатеплосервіс» були надісланні вимоги від 05 травня 2011 року № Ю-68 про сплату боргу на суму 144832,82 грн., від 02 червня 2011 року № Ю-92 про сплату боргу на суму 113431,71 грн., від 04 липня 2011 року № Ю-110 про сплату боргу на суму 62824,70 грн., від 04 серпня 2011 року № Ю-141 про сплату боргу на суму 59358,85 грн., від 02 вересня 2011 року № Ю-155 про сплату боргу на суму 62318,29 грн., від 03 жовтня 2011 року № Ю-181 про сплату боргу на суму 71989,87 грн., від 01 листопада 2011 року № Ю-187 про сплату боргу на суму 58549,19 грн., від 01 грудня 2011 року № Ю-205 про сплату боргу на суму 78715,07 грн., які отримані останнім відповідно 16 травня 2011 року, 08 червня 2011 року, 13 липня 2011 року, 09 серпня 2011 року, 12 вересня 2011 року, 11 жовтня 2011 року, 02 листопада 2011 року, 02 грудня 2011 року, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення та корінці вимог (арк. справи 74-89).

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимог про сплату боргу відповідач суму недоїмки не сплатив, вимоги про сплату боргу з управлінням Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області не узгодив та у судовому порядку не оскаржив.

Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку прострочену заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за базові звітні періоди березень-жовтень 2011 року включно в сумі 251372,95 грн. не сплатив, що підтверджується карткою особового рахунку (арк. справи 64-73), позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 17 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 22 лютого 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області до комунального підприємства «Брянкатеплосервіс» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 583056,50 грн. задовольнити частково.

Стягнути з комунального підприємства «Брянкатеплосервіс» (ідентифікаційний код 34970460, місцезнаходження: 94100, Луганська область, м. Брянка, вул. Литовська, буд. 3) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області (ідентифікаційний код 21792364, місцезнаходження: 94105, Луганська область, м. Брянка, вул. Котовського, буд. 6) прострочену заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за базові звітні періоди березень-жовтень 2011 року включно в сумі 251372,95 грн. (двісті пятдесят одна тисяча триста сімдесят дві гривні девяносто пять копійок).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 22 лютого 2012 року.

СуддяТ.І. Чернявська