Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/1252/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретаріПроніні Д.С.,
за участю
представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Макіївської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Комунального підприємства «Комунальник - 2» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкової заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Макіївська обєднана державна податкова інспекція у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Комунальник - 2» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкової заборгованості з податку на додану вартість в сумі 51304,19 грн. та податку на прибуток в сумі 615,44 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що КП «Комунальник - 2», на момент звернення до суду, має податковий борг, який утворився у звязку із несплатою податкового зобовязання у зазначеному вище розмірі з податку на додану вартість та з податку на прибуток, самостійно визначеного платником податків податковою декларацією та штрафними санкціями.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові, та письмові докази в підтвердження своїх позовних вимог. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги податкового органу визнав у повному обсязі, проти задоволення позову не заперечував, про що надав письмову заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції, зокрема, виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до приписів абз. 1-2 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
П.п. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 41.1.1. п.41.1. ст. 41 Податкового кодексу України, - контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2. цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Органом стягнення, у відповідності до приписів п.п. 14.1.137. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, - органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Таким чином, позивач є субєктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом та Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Комунальне підприємство «Комунальник - 2» (код ЄДРПОУ 32087229; 86144, Донецька область, м. Макіївка, вул. Челюскінців, 9) зареєстровано Виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області як юридична особа. На облік в Макіївській ОДПІ як платник податків взяте з 25.09.2002 р. за № 687, як платник ПДВ з 04.01.2007 р.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачем до податкового органу були подані податкові декларації з податку на додану вартість:
- № 9009290559 від 19.10.2011р. за вересень 2011р., в якій самостійно обчислено податкове зобовязання на суму 15151 грн.;
- № 9011557016 від 17.11.2011р. за жовтень 2011р., в якій самостійно обчислено податкове зобовязання на суму 17075 грн.;
- № 9012720992 від 16.11.2011р. за листопад 2011р., в якій самостійно обчислено податкове зобовязання на суму 15974 грн.
Пунктом 202.1. ст. 202 Податкового кодексу України визначено звітним (податковим) періодом з податку на додану вартість календарний місяць.
Відповідно до вимог ст. 203 Кодексу, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1. цієї статті для подання податкової декларації.
Також, Макіївською ОДПІ було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань по податку на додану вартість. За результатами перевірки складений акт № 6636/16/32087229 від 17.11.11, яким встановлено порушення п. 57.1 ст. 57 та п. 203.2 ст. 203 ПКУ.
На підставі акту перевірки винесе податкове повідомлення-рішення № 0001991500 від 17.11.11р. про застосування штрафних санкцій в сумі 1780,65 грн., яке було вручене головному бухгалтеру КП «Комунальник -2». З урахуванням часткової сплати, сума штрафних санкцій з податку на додану вартість становить 1364,77грн.
У звязку з несвоєчасною сплатою відповідачем узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість була нарахована пеня в сумі 1739,42 грн., яка до теперішнього часу на сплачена.
Таким чином податковий борг з податку на додану вартість складає 51304,19 грн.
До податкового органу, КП «Комунальник - 2» була подана податкова декларація з податку на прибуток від 09.11.11 № 11556 на суму 23 грн. по строку сплати 19.11.11 року.
Крім того, Совєтським відділенням Макіївської ОДПІ було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань з податку на прибуток. За результатами перевірки складені акти № 7086/15/32087229 від 02.12.11 р. та № 6158/15/32087229 від 02.11.11 р., якими встановлено порушення п.п.5.3.1 ст. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-Ш.
На підставі актів перевірки винесені податкові повідомлення-рішення № 0002081500 від 02.12.11 р. та 0001961500 від 02.12.11 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 204 грн. та 200 грн. відповідно, які були вручені головному бухгалтеру КП «Комунальник - 2».
У звязку з несвоєчасною сплатою відповідачем узгоджених податкових зобовязань з податку на прибуток була нарахована пеня в сумі 187,84 грн., яка до теперішнього часу на сплачена.
Загальна сума податкового боргу з податку на прибуток складає 615,44 грн.
Пунктом 31.1 статті 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обовязку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Статтею 32 передбачено, що зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки, розстрочки, податкового кредиту. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обовязку.
Відповідно до п.п. 36.1, 36.2 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обовязком визнається обовязок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обовязок платника податків виникає за кожним податком та збором.
Зі змісту п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України вбачається, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до ст. 54 зазначеного Кодексу, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1. ст. 57 цього Кодексу, платник податків повинен самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг (недоїмка) - сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання; податкове зобовязання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня. При самостійному нарахуванні суми грошового зобовязання платником податків нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобовязання, визначеного цим Кодексом. Пунктом 129.3 цієї статті встановлено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобовязань.
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання вважаються податковим боргом.
Відповідно до п.п. 16.1.4. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України, - платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обовязку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобовязань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
Станом на момент звернення до суду з поданням та розгляду справи судом податкове зобовязання не сплачене відповідачем, а отже, є податковим боргом.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового Кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
У звязку з наявністю податкового боргу, платнику податків була вручена перша податкова вимога № 1/125 від 02.12.08 р. на суму 14242,66 грн. та друга податкова вимога № 2/17 від 10.01.09 р. на суму 32317,02 грн., про що свідчить підпис посадових осіб на них.
Однак, прийняті заходи не призвели до повного погашення суми податкового боргу. Відповідач не оспорював податкові вимоги.
10.02.09 р. податковим органом винесено рішення № 1 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Пунктом 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У відповідності до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).
На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості у відповідача та вжиття заходів її стягнення.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що податкові вимоги в адміністративному та судовому порядку не оскаржувались та не скасовані, доказів про сплату заборгованості суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158163, 185-186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Макіївської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Комунального підприємства «Комунальник - 2» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкової заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Комунальник - 2» (код ЄДРПОУ 32087229; 86144, Донецька область, м. Макіївка, вул. Челюскінців, 9) на користь Державного бюджету кошти в рахунок погашення податкової заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 51304 (пятдесят одна тисяча триста чотири) грн. 19 коп. з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують.
Стягнути з Комунального підприємства «Комунальник - 2» (код ЄДРПОУ 32087229; 86144, Донецька область, м. Макіївка, вул. Челюскінців, 9) на користь Державного бюджету кошти в рахунок погашення податкової заборгованості з податку на прибуток у розмірі 615 (шістсот пятнадцять) грн. 44 коп. з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 21.02.2012 р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 16.02.2012 р. в присутності представників сторін та приєднано до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.